Softwarové zprávy: Snow Leopard vyžaduje ještě hodně práce, dokument o antivirech stažen, FontAgent Pro 4.0.3 a Q2ID 4. (5.12.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové zprávy: Snow Leopard vyžaduje ještě hodně práce, dokument o antivirech stažen, FontAgent Pro 4.0.3 a Q2ID 4. (5.12.08)

5. prosince 2008, 02.00 | Vývojáři tvrdí, že stále zůstává hodně práce na zavedení nových vlastností Mac OS X 10.6 (Snow Leoparda). Apple odstranil svůj podpůrný dokument doporučující antivirové programy. Utilita FontAgent 4.0.3 přidává automaticky se aktivující zásuvné moduly pro QuarkXPress 8 a Adobe Creative Suite 4. A utilita Q2ID 4 převádí dokumenty QuarkXpressu do InDesignu CS4.

Zprávy na dnešek rozděluji do dvou článků. V tomto najdete informace související se softwarem pro Mac OS X, druhý dnešní článek přináší obchodní zprávy týkající se Applu.

Zde se nejprve podíváme na vývoj okolo Mac OS X:

Na Snow Leopardovi zbývá ještě hodně práce

Koncem listopadu se objevily náznaky, že by Mac OS X 10.6 (Snow Leopard) mohl být dokončen dříve, než se čekalo, avšak nyní přišly nové informace, podle nichž Apple musí na nových vlastnostech systému (poprvé předvedených v první předběžné verzi rozdané účastníkům vývojářské konference WWDC letos v červnu) ještě hodně zapracovat.

mm065122008f.jpg

Podle vývojářů účastnících se testování Snow Leoparda testovací sestavení, jež obdrželi tento týden, obsahují nové doplňky ke Grand Central, nové softwarové architektuře, která by měla programátorům umožnit snáze využívat výkonu Maců s dvěma či více procesorovými jádry. Současně se změnily některé již dříve dostupné funkce.

Značnými změnami stále prochází také podpora 64bitového zpracování a 64bitové jádro systému. Toto nové jádro totiž ještě pořád má určité problémy s kompatibilitou, s většinou Maců uvedených na trh v prvním pololetí letošního roku se sice už snáší, avšak pro nové stroje uvedené na podzim (tedy nové MacBooky, MacBooky Pro a inovovaný MacBook Air) bude ještě třeba určitého přizpůsobení.

Většina aplikací Snow Leoparda (alespoň ty, s nimiž se počítá v dlouhodobějším výhledu) by navíc měla být převedena do prostředí Cocoa, včetně Finderu, což sice obecně představuje velmi vítaný krok, ale zároveň to znamená, že bude třeba vyřešit řadu problémů spojených s tímto přechodem. Jeden takový příklad tvoří Font Book, který údajně má ještě hodně daleko k dokončení právě v důsledku přechodu na Cocoa.

Externí vývojáři, od nichž zmíněné informace pocházejí, v současnosti nadále testují podporu Microsoft Exchange, technologii, jež by se měla objevit v aplikacích Mail, iCal a Address Book Snow Leoparda. Apple je údajně současně požádal, aby zatím ignorovali jiné problémové oblasti systému, třeba ne zcela optimální správu spotřebu notebooků, ta se má řešit až později.

Zprávy o tom, že by Snow Leopard mohl přijít na trh již v prvním čtvrtletí příštího roku, se tak zdají být příliš optimistické, ostatně když Apple Snow Leoparda poprvé oficiálně představil, mluvilo se tom, že by se měl dostat ke koncovým uživatelům asi za rok. Předpokládá se, že se Apple ke Snow Leopardovi konkrétněji vyjádří na Macworld Expu v lednu příštího roku, zřejmě až tam upřesní, kdy by se mohla nová verze Mac OS X objevit.

Apple odstranil dokument doporučující antivirové programy

Možná až přílišný mediální zájem vzbudil podpůrný dokument Applu doporučující antivirové programy pro Mac OS X.

A reakce Applu na sebe nedala dlouho čekat, příslušný dokument ze svého webu odstranil.

Zmíněný dokument byl zhruba rok starý a pozornost vzbudil tím, že ho nedávno Apple aktualizoval, změnil čísla verzí doručovaných antivirových nástrojů tak, aby odpovídala současné situaci na trhu.

Mluvčí Applu Bill Evans se k odstranění dokumentu vyjádřil pro server CNET News, jako důvod uvedl, že dokument byl „starý a nepřesný“. Mac podle něj byl navržen s integrovanými technologiemi, které poskytují ochranu proti škodlivému softwaru a bezpečnostním hrozbám ihned po vybalení. Zároveň ovšem připustil, že žádný systém nemůže být stoprocentně odolný vůči všem hrozbám, takže provozování antivirového programu může nabízet dodatečnou ochranu.

Spekuluje se, že se tento dokument dostal na veřejnost nějakým opomenutím, vzhledem k tomu, že odporoval dosavadní strategii Applu, právě proto vzbudil takovou pozornost. Nyní to tedy Apple napravil a celá věc nejspíš brzy zmizí v hlubině mediálního zapomnění.

Nový trojský kůň

Na celé věci se pochopitelně pokusily přiživit firmy zaměřené na bezpečnost, o čemž svědčí třeba zpráva firmy Intego o nové variantě trojského koně. Na Webu se totiž objevila nová modifikace trojského koně RSPlug, nazvaná RSPlug.E, jež se ovšem hodně podobá předchozí verzi D.

mm075122008f.jpg

Tento trojský kůň se vyskytuje především na pochybných pornografických webech, když na něj narazí uživatel Maca, zobrazí se chyba „Video ActiveX Object Error“, která vyzve ke stažení chybějícího zásuvného modulu (už to by mělo varovat každého trochu opatrnějšího uživatele). Údajný modul však ve skutečnosti tvoří diskový obraz, jenž se může připojit a nainstalovat automaticky, jestliže to dovoluje nastavení prohlížeče.

Intego doplnila příslušné definice do svého antivirového programu VirusBarrier X5 (jeden z těch doporučovaných Applem), z výše uvedeného ovšem jasně plyne, že při dodržování alespoň základních zásad opatrnosti by se takovýto trojský kůň vůbec neměl do Mac OS X dostat. Na druhou stranu, antivirové programy by teoreticky měly zabránit ohrožení i těch nejlehkomyslnějších uživatelů, takže nakonec lze s výše uvedenými výroky mluvčího Applu vcelku souhlasit.

FontAgent Pro 4.0.3 přidává automaticky se aktivující zásuvné moduly

Insider Software vydala menší aktualizaci své aplikace správy písem FontAgent Pro na verzi 4.0.3. V lednu uvedený FontAgent Pro 4 přinesl řadu novinek (podrobnější popis vlastností programu najdete tady), s verzí 4.0.3 přibývá podpora automaticky se aktivujících zásuvných modulů pro QuarkXpress 8 a Adobe Creative Suite 4. Modul pro balík Adobe se aktivuje pro aplikace InDesign, Illustrator a Photoshop.

FontAgent Pro tak nyní poskytuje zásuvné moduly pro Adobe Creative Suite 2, 3 a 4 a pro QuarkXPress 6, 6.5, 7 a 8.0.1. Přibyla též podpora pro francouzštinu a italštinu.

mm085122008f.jpg

Nová verze se dá stáhnout odsud, nároky má vskutku skrovné, stačí jí Mac OS X 10.3 nebo vyšší a 8 MB na disku.

FontAgent Pro 4 stojí 99,95 USD, vlastníci předchozích verzí, kteří je zakoupili 15. listopadu 2007 nebo později, mohou na novou verzi přejít zdarma, jinak je upgrade vyjde na 49,95 USD.

Q2ID 4 převádí dokumenty QuarkXPressu do InDesignu CS4

Markzware (firma známá svými softwarovými nástroji pro preflight a pro převody DTP formátů) uvolnila novou verzi svého převodníku dokumentů QuarkXPressu do InDesignu, Q2ID 4, jež přidává podporu InDesignu CS4. Tato nová verze pracuje jak s InDesignem CS3, tak CS4 a zvládá dokumenty QuarkXpressu od verze 3.3 až po 8.0. Převodník zachovává veškeré rozvržení a podrobnosti dokumentu Quarku a přeformátuje ho do souboru InDesignu.

Utilita pracuje jak s dokumenty vytvořenými na Macu, tak s těmi z PC a převodem vzniklé dokumenty rovněž lze použít na obou platformách. Podrobnější popis programu naleznete na webu Markzware.

mm095122008f.jpg

Q2ID 4 vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší, procesor alespoň G4, nejméně 128 MB a 250 MB na disku.

Jednouživatelská licence tohoto nástroje vyjde pro členské země EU na 199 EUR, upgrade ze starších verzí stojí 99 EUR, nabízejí se samozřejmě i víceuživatelské licence.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: