Zprávy týkající se Maců: Snow Leopard již počátkem roku 2009, nové informace k OpenCL, Mathematica 7, Premiere Pro CS4 4.0.1 a Apple prý čeká na nové čtyřjádrové stolní Intely. (21.11.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy týkající se Maců: Snow Leopard již počátkem roku 2009, nové informace k OpenCL, Mathematica 7, Premiere Pro CS4 4.0.1 a Apple prý čeká na nové čtyřjádrové stolní Intely. (21.11.08)

21. listopadu 2008, 00.00 | Jeden z ředitelů Applu nepřímo naznačil, že by Snow Leopard (Mac OS X 10.6) mohl na trh přijít už počátkem příštího roku. Na konferenci SCO08 byl představen návrh standardu OpenCL, chystaného pro Snow Leoparda. Wolfram Research začal dodávat Mathematicu 7. Adobe Premiere Pro CS4 4.0.1 zlepšuje spolupráci s jinými střihovými programy. A Apple údajně čeká na nové čtyřjádrové stolní čipy Intelu s nižším příkonem pro modernizované iMacy.

Na dnešek jsem připravil dva články. V tomto naleznete zprávy nějak související s Macy, druhý dnešní článek přináší zprávy spojené s médii.

Zde se nejprve podíváme na novinky týkající se softwaru pro Macy:

Snow Leopard by možná mohl přijít dříve, než se čekalo

Již na vývojářské konferenci WWDC letos v červnu byl představen Mac OS X 10.6 kódově označený Snow Leopard. Tehdy se mluvilo o tom, že by se tento operační systém mohl dostat na trh zhruba za rok. Nyní ovšem přilákaly značnou pozornost náznaky, že by se Snow Leopard mohl objevit už dříve. Jeden z ředitelů Applu na konferenci LISA (konferenci o systémové správě rozsáhlých instalací) konané v San Diegu minulý týden totiž nechtěně prozradil něco z plánů na vydání nové verze Mac OS X.

Konkrétně se jednalo o ředitele Applu pro unixové technologie Jordana Hubbarda, který v rámci své prezentace promítl sérii snímků (odkazy na ně byly mezitím odstraněny z webu konference).

Rozruch vyvolal tenhle snímek s daty vydání jednotlivých verzí Mac OS X počínaje první veřejnou beta verzí v roce 2000. Vedle všech dosavadních verzí tabulka uvádí také verzi 10.6 s plánovaným datem vydání v prvním čtvrtletí 2009 a s poznámkou, že by měla přijít za o něco málo více než 14 měsíců po Leopardovi.

Z toho by vyplývalo uvedení Snow Leoparda někdy v období mezi lednem a březnem 2009, zatímco původní odhady ukazovaly spíše až na červen příštího roku. To pochopitelně vyvolává spekulace, že se Apple rozhodl vývoj Snow Leoparda urychlit a mohl by téměř dokončený operační systém předvést již na lednovém Macworld Expu.

Samozřejmě, pohybujeme se v rovině spekulací, jedna tabulka zůstává pouhým nepřímým náznakem, ale zase tak úplně vyloučené to není. Apple si pro Snow Leoparda dal za cíl nikoli přidání nových funkcí (ačkoli nejspíš nějaké přece jen budou), místo toho klade důraz hlavně na zvýšení výkonu, ustavení nového standardu pro kvalitu a položení základů pro budoucí inovace Mac OS X.

Tento operační systém by měl být optimalizovaný pro vícejádrové procesory, měl by umožňovat plnější využití výpočetního výkonu moderních grafických procesorů a podporovat velmi velké kapacity RAM, přinese integrovanou podporu pro Microsoft Exchange a nabídne novou mediální platformu prostřednictvím QuickTimu X.

Je sice možné, že nyní v Cupertinu urychlili práce na Snow Leopardovi, na druhou stranu podíl externích vývojářů zatím zůstává omezený. První předběžnou verzi Mac OS X 10.6 dostali účastníci konference WWDC a od té doby Apple uvolnil jenom jedno nové testovací sestavení na konci minulého měsíce.

V něm Apple především představil Finder částečně přepsaný do prostředí Cocoa (rozhodně vítaný tah, který si mnozí dávno přáli), rozšířil použití 64bitového kódu v jádru systému a zavedl funkci ImageBoot umožňující spuštění systému z diskových obrazů na sekundárním diskovém oddílu či na externím disku. A souborový systém HFS+ nově nabízí kompresi systémových souborů.

Toto testovací sestavení však zároveň mělo spoustu problémů a řada komponent působila nedodělaně, což vyvolává jisté pochybnosti, zda Apple bude skutečně schopen Snow Leoparda uvést v dřívějším termínu. Vyloučit se to ovšem nedá, více zřejmě naznačí až lednové Macworld Expo v San Franciscu.

Návrh standardu pro OpenCL je již hotový

Už na červnové konferenci WWDC bylo oznámeno, že důležitou součást Snow Leoparda bude tvořit OpenCL (Open Computing Language), nové API rozhraní umožňující snadno využívat grafické procesory k vysoce paralelním výpočtům pro programy napsané v jazyce C. (OpenCL se však neomezuje pouze na grafické procesory, měl by dovolit využití paralelního zpracování i u dalšího hardwaru jako jsou vícejádrové univerzální procesory, DSP procesory a tak dále.)

Nové informace o vývoji kolem OpenCL se objevily na konferenci Supercomputing Conference 2008 (SCO08) v texaském Austinu, jež právě dnes končí. (Tato konference se věnuje superpočítačům a aplikacím pro ně, v současnosti však termín „superpočítač“ začíná dostávat nový obsah, viz třeba tohle.)

Vystoupil tam prezident skupiny Khronos Group, která se snaží prosadit OpenCL jako nový otevřený standard, Neil Trevett (zaměstnaný u nVidie), aby oznámil dokončení návrhu standardu pro OpenCL.

Trevett uvedl, že pro standardizační organizace bývá běžné, že navržení nového standardu trvá pět či více let. Při velké snaze se lze dostat na 18 měsíců, pro Khronos činil dosavadní rekord 12 měsíců, ale s OpenCL to nakonec zvládli za šest měsíců, na zmíněné konferenci byl OpenCL slavnostně uveden (vedle Trevetta se toho účastnili též zástupci Intelu a AMD).

Hlavním důvodem tak rychlého dokončení návrhu (jež si vyžádalo značné úsilí zúčastněných) byly právě plány Applu na zahrnutí OpenCL do Snow Leoparda, potvrdil zástupce Intelu.

Na této akci byly promítnuty desítky prezentačních snímků popisujících cíle OpenCL a předvádějící ukázkový kód, ale živě OpenCL předveden nebyl. OpenCL byl totiž definován z technického hlediska, nyní ho zkoumají právníci zúčastněných firem (jejich seznam objevíte zde), zda použitý kód neobsahuje duševní vlastnictví podléhající nějakým omezením a snaží se předejít všem možným právním potížím. Na to mají firmy 30 dní, pokud během této lhůty nic neodhalí, dostane OpenCL oficiální požehnání, avšak dokud tohle nebude hotové, nelze předvádět živé ukázky, ani zveřejňovat konkrétní specifikace. (Na webu Khronos Group si lze prohlédnout prezentaci z SCO08 jako PDF dokument.)

OpenCL byl tedy představen jen obecně, prvními programy, co ho využijí, by měly být na grafiku náročné osobní aplikace typu her a multimediálních programů. Jestliže Apple skutečně zahrne OpenCL do Snow Leoparda, mohli by dodavatelé aplikací pro zpracování obrazu a videa dostat příležitost k plnému využití grafického hardwaru, podotkl Trevett. Podle něj má každý ve svém Macu ukryt superpočítač a právě OpenCL jeho potenciál zpřístupní. (Pochopitelně poněkud nadnesené tvrzení, avšak něco na něm je.)

OpenCL by se například mohl výborně hodit pro simulaci fyziky ve hrách, pokud se dobře nadefinuje rozhraní mezi OpenCL a zavedeným grafickým API OpenGL, umožnilo by to paralelizované fyzikální výpočty.

Samozřejmě je otázkou, nakolik tohle bude využitelné pro Macy s integrovanou grafikou (zejména pro Mac mini či MacBooky), ale určité výhody by OpenCL měl přinést pro libovolný počítač s vícejádrovým procesorem, bez ohledu na jeho grafické vybavení.

Jednu z předností OpenCL tvoří to, že příliš nezávisí na použitém hardwaru, byl totiž definován tak, aby pracoval na všem od mobilního telefonu až po špičkový MacBook (Pro). Specifikace byla napsána tak, aby nenařizovala konkrétní implementace, takže přinejmenším teoreticky bude OpenCL přenosný na prakticky libovolné zařízení a mělo by tedy být možné napsat jeden program jak pro mobilní telefon (třeba iPhone, ovšem nejenom ten), tak pro MacBook, bude stačit ho překompilovat.

Pro mobilní a kapesní zařízení bude vypracován profil pro zabudovaná (embedded) zařízení, to však bude až druhá vlna, nejprve se začne OpenCL zavádět do stolních počítačů a výkonných pracovních stanic. Specifikace OpenCL nicméně dovolí, aby se výrobci mobilních telefonů začali připravovat na paralelní zpracování, čehož bychom se prý mohli dočkat dříve, než se dnes čeká.

Po uplynutí zmíněné 30denní lhůty tedy zřejmě přijdou i konkrétnější technické informace o OpenCL, neobjeví-li se nějaké právní háčky. Poté by experti již měli být schopni posoudit, nakolik přínosný tento nový standard bude, teoreticky vypadá hodně lákavě, protože současný software stále ve využití možností moderního hardwaru dost pokulhává.

A jestliže bude OpenCL opravdu součástí Snow Leoparda, mohl by v příštím roce přilákat zájem tvůrců aplikací (nezapomínejte, že se jedná o otevřený standard, jenž by se časem mohl uplatnit na mnoha různých platformách). Samozřejmě však teprve až konkrétní implementace ukážou, nakolik se tyto přísliby skutečně naplní.

Mathematica 7 přidává zpracování obrazu a paralelní výpočty

O tom, že se paralelnímu zpracování věnuje stále více pozornosti, svědčí také nová verze profesionálního matematického programu Mathematica, verze 7. Tento nesmírně obšírný program umí zpracovávat většinu matematických úloh, především dokáže provádět symbolické výpočty, tedy umí poskytovat jejich analytická řešení. Samozřejmě umí ještě mnohem víc, na to zde však není prostor. Obecné informace o Mathematice v češtině lze najít kupříkladu tady (tyto stránky ovšem popisují předchozí verzi 6).

Vedle matematických úloh dokáže program řešit i úlohy z dalších oborů, třeba z fyziky, chemie či ekonomie. Sedmá verze přidává další nové možnosti, mezi nimi komponentu pro zpracování obrazu, zahrnující funkce pro vylepšování, transformaci a analýzu obrázků.

Jádro programu se dočkalo vylepšené podpory paralelního zpracování, a to jak na vícejádrových procesorech, tak na více počítačích zapojených do sítě.

Přibyly Booleovské výpočty, vylepšila se analýza statistických modelů, tvorba grafů, vizualice vektorových polí a byla přidána podpora spline křivek včetně NURBS.

Vylepšení doznalo též uživatelské rozhraní (objevily se mnohé nové ovládací prvky) a program nabízí hlasový výstup.

Rozšířily se také sady dat dodávané k programu, zákazníci dostanou data z výzkumu genomů, data o počasí, astronomická data a mnohá další.

Podrobný popis novinek verze 7 naleznete na webu výrobce, firmy Wolfram Research.

Mimochodem, podle této zprávy Wolfram Research na příští rok chystá verzi Mathematicy 7 s podporou CUDA, což dovolí využít pro některé výpočty grafických procesorů nVidie. A samozřejmě, kdyby se uchytil OpenCL (viz předchozí zpráva), jistě by se jeho podpora dostala i do tohoto programu.

Mathematica existuje pro mnoho různých platforem, mezi nimiž přirozeně nemůže chybět Mac OS X. Verze 7 vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší (tedy nejméně Tigera).

Vzhledem k tomu, že se jedná o skutečně profesionální program, navíc určený pro poměrně úzkou uživatelskou obec (alespoň podle měřítek masového spotřebitelského trhu), nejde o zrovna levný software, pro školy a akademické instituce však Wolfram poskytuje dost výrazné slevy.

Z těchto ceníků si můžete udělat představu, kolik stojí na našem trhu Mathematica 6, pro verzi 7 se nejspíš ceny příliš lišit nebudou.

Premiere Pro CS4 4.0.1 posiluje spolupráci s jinými střihovými programy

Včera Adobe oznámila vydání aktualizace svého střihového programu Premiere Pro CS4 na verzi 4.0.1. (Podrobnější přiblížení tohoto programu najdete na našem sesterském serveru Grafika.)

Tahle poměrně drobná aktualizace nově přidává podporu pro výměnu projektů se střihovými programy Apple Final Cut Pro, Digidesign Pro Tools a se střihovým softwarem Avidu. Podporuje vzájemnou výměnu dat v XML, formát OMF (Open Media Framework) a možnost importovat a exportovat projekty ve formátu AAF (Advanced Authoring Format).

K dalším vylepšením patří plná podpora 64bitových plaforem a přímá podpora pro soubory RED R3D bez potřeby jejich převodu. Mimoto došlo ke zvýšení výkonu ve všech fázích pracovního postupu, tvrdí Adobe.

Registrovaní uživatelé Premiere Pro získají tuto aktualizaci zdarma, plná verze programu u nás stojí něco přes 23 000 Kč. Aktualizaci na verzi 4.0.1 pro Mac lze stáhnout odsud (má velikost téměř 130 MB).

Apple údajně čeká na nové stolní čtyřjádrové procesory Intelu

A nakonec ještě něco z oblasti hardwaru: Obvykle dobře informovaný tchajwanský server DigiTimes (jeho „průmyslové zdroje“, k nimž má velmi blízko, se už vícekrát osvědčily jako spolehlivé), tvrdí, že Intel chystá novou rodinu čtyřjádrových stolních procesorů se sníženým příkonem určených pro kompaktní PC (tedy na způsob Macu mini) a pro integrované počítače (typu iMacu), objevit by se měla v polovině ledna 2009.

Počítače postavené na těchto procesorech se údajně rozhodly uvést firmy Apple (to nás zde pochopitelně zajímá nejvíc), Acer, Hewlett-Packard a Dell.

Celkem by se mělo jednat o tři čipy, konkrétně o Core 2 Quad Q8200 (na frekvenci 2,33 GHz a se 4 MB cache paměti L2), Core 2 Quad Q9400 (2,66 GHz a 6 MB cache paměti) a Core 2 Quad Q9550 (2,83 GHz a 12 MB cache paměti).

Jde stále ještě o procesory typu Core 2 (někdy ne zcela přesně označované jako Penryny, tedy nikoli Nehalemy). Takovéto stolní čtyřjádrové procesory již Intel na trh uvedl letos na jaře a v létě, avšak tyto nové čipy by měly mít snížený maximální příkon z 95 na 65 wattů.

Otázkou zůstává, do čeho přesně Apple tyto procesory nasadí. Nabízejí se iMacy, to by ovšem znamenalo, že Apple použije do svých integrovaných stolních strojů stolní procesor namísto mobilních čipů (jak to dělá nyní), což by vyžadovalo významnou revizi základní desky (a konstrukce iMacu by se musela vyrovnat i s o něco vyšším příkonem těchto čipů proti stávajícím procesorům). V úvahu přichází též modernizovaný Mac mini, tam by ovšem bylo třeba ještě mnohem rozsáhlejší přizpůsobení. Mnozí by si přáli „středový Mac“, stojící někde mezi iMacem a Macem Pro, zatím se však neobjevily sebemenší náznaky, že by Apple něco takového plánoval.

Samozřejmě, jedná se o pouhé nepotvrzené dohady, ale mají-li pravdivý základ, naznačuje to, že by Apple mohl na lednovém Macworld Expu představit nové čtyřjádrové stolní Macy. A díky Snow Leopardovi by mělo být snazší tento hardwarový potenciál využít.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: