Softwarové zprávy: EyeTV 3, FontAgent Pro 4 a Google vylepšil svou aplikaci pro iPhone. (15.1.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové zprávy: EyeTV 3, FontAgent Pro 4 a Google vylepšil svou aplikaci pro iPhone. (15.1.08)

15. ledna 2008, 09.00 | Elgato uvádí svůj televizní software EyeTV v nové verzi 3. FontAgent Pro 4 a FontAgent Pro Server 2.5 dále zlepšují správu písem. A Google vylepšil svůj speciální portál pro iPhone.

Objevilo se několik softwarových novinek, jejichž popisy naleznete v následujících odstavcích:

Elgato uvádí EyeTV 3

Software EyeTV mnichovské firmy Elgato, sloužící k nahrávání, zpracování a exportu televizních pořadů pod Mac OS X, je dobře známý i u nás, většina televizních karet pro Mac se dodává právě s ním (pro software navíc existuje česká lokalizace). Na trhu se nyní nachází verze 2.5, ale dnes Elgato uvede EyeTV 3, výrazně přepracovanou novou verzi. Ta přidává řadu nových vlastností, jako třeba předělané uživatelské rozhraní, rafinované programové průvodce a vylepšený přístup přes WiFi.

Na základě požadavků uživatelů EyeTV Elgato přepracovala téměř všechny prvky programu, nyní se EyeTV svými postupy hodně blíží iTunes. Okno programu napodobuje uživatelské rozhraní iTunes, umisťuje všechny klíčové funkce do uzpůsobovatelné postranní lišty a nabízí zobrazení Cover Flow k prohlížení své knihovny.

Novinku tvoří inteligentní programoví průvodci „Smart Guides“. Vyhledávací kritéria programového průvodce lze uložit do postranní lišty jako takovéto průvodce, kteří se budou automaticky aktualizovat, objeví-li se v programovém průvodci nová data (zde se Elgato inspirovala složkami Smart Folders).

Takto lze podstatně rozšířit možnosti nahrávání, dají se tak zaznamenat nejenom všechny epizody určitého seriálu, ale též obsah odpovídající vyhledávacím kritériím, třeba všechny pořady, v nichž hraje určitý herec.

A inteligentní přehrávací seznamy Smart Playlists obdobně dovolují seskupovat nahrávky odpovídající určitému vyhledávacímu termínu, automaticky se aktualizují, když se do knihovny EyeTV 3 přidají další nahrávky.

Program také vylepšil přístup přes WiFi, umožní sledovat nahrávky (v nízkém rozlišení) na iPhonu či iPodu touch, případně jiných chytrých telefonech s WiFi připojením. WiFi přístup bude možné chránit heslem, aby se dalo určit, kdo smí nahrávky prohlížet.

Práci s iPody usnadní nový asistent pro iPod, podobný VHS asistentovi verze 2. Provede uživatele kroky potřebnými k zachycení analogových zdrojů videa a připraví je k použití na iPodu.

V lokální síti může několik uživatelů EyeTV 3 sdílet své knihovny nahrávek. Sdílené knihovny se objeví v postranním panelu.

K dalším novinkám verze 3 patří nové menu na obrazovce, seznam uložených kanálů, menu Script pro spouštění externích skriptů AppleScriptu, vylepšení editoru pro následné zpracování nahrávek, plnotextové vyhledávání a instalační asistent. Tato tabulka shrnuje (v angličtině) hlavní rozdíly mezi verzemi 2 a 3. (V odkazovaném článku AppleInsideru najdete několik snímků obrazovky ilustrujících nové vlastnosti programu.)

EyeTV 3 podporuje analogové a digitální televizní vysílání, IPTV vysílání a též videosignály z kabelových tunerů, družicových přijímačů a videorekordérů.

Software se zřejmě brzy začne nabízet s hardwarovými televizními tunery Elgata, na firemním webu se však zmínky o EyeTV 3 ještě neobjevily.

FontAgent Pro 4 a FontAgent Pro Server 2.5

Firma Insider Software vydala nové verze svých aplikací pro správu písem na Macu.

Program FontAgent Pro má už hodně dlouhou historii, nyní uváděná verze 4 přidává „inteligentní profilování“ pro automatické zjišťování metriky písem, snadné prohledávání písem podle metriky, deskriptorů, kategorií a klíčových slov, automatické přiřazování písem do kategorií pro zobrazování a vyhledávání, dynamické aktualizování sad písem, inteligentnější instalaci, jež kopíruje a konfiguruje správné zásuvné moduly pro nainstalované tvůrčí aplikace, nové okno pro zobrazování, porovnávání, aktivaci a tisk obrysů a metriky písem, kontrolu integrity písem a automatickou aktivaci FontSavant a hodnocení významu MagicMatch pro aktivaci správných písem.

Verze 4 mimoto přináší přehlednější uživatelské rozhraní s uzpůsobovatelnými nástrojovými panely a rychlým tříděním. Funguje pod Mac OS X 10.3 nebo vyšším a stojí 100 USD, upgrade vyjde na 50 USD. Vydání pro pracovní slupiny se nabízí za 130 USD. Bližší informace o programu najdete tady na webu výrobce, lze si tam též stáhnout zkušební verzi.

Nový FontAgent Pro Server 2.5 pak poskytuje profesionální správu písem s integrovanými možnostmi diagnostiky a oprav v rámci celých oddělení či podniků. Jde o řešení typu klient-server, dovolující snadnou správu ve velkých organizacích, přičemž lze přesně vymezit, kdo má přístup jakým písmům.

Verze 2.5 nabízí novou architekturu nevyžadující konfigurování, umí hladce využívat informace o uživatelích uložené na serverech Active Directory. FontAgent Pro Server se automaticky začlení do stávajících adresářových serverů, takže okamžitě získá přístup k uživatelům a skupinám. Nastavení adresářových služeb obstará jeho instalátor.

Tento software umí využívat Mac OS X 10.5 Leopard, ale bude fungovat i pod Mac OS X 10.4 Tiger. Dokáže využít vícejádrových procesorů Intelu, zvyšuje rychlost synchronizace serveru a dovoluje doladění výkonu pro dané síťové prostředí.

FontAgent Pro Server 2.5 ukládá informace o koupích a licencích písem, organizace tak mohou snadno spravovat svá písma. Jeho správce licencí sleduje využívání písem a při překročení licenčních omezení vydá varování.

Tenhle software je určen pro usnadnění práce s písmy ve velkých organizacích, tomu odpovídá i jeho cena, stojí 1700 USD na server, navíc uživatel, který se k němu připojuje, musí mít licencovanou verzi klienta FontAgent Pro (130 USD na klienta).

Podrobnější popis FontAgent Pro Serveru se nalézá zde, zatím se však týká verze 2.0, výrobce stránky ještě nestačil aktualizovat.

Google vylepšil svůj portál pro iPhone

Zhruba před měsícem Google rozběhl speciální portál pro uživatele iPhonu, usnadňující využívání nabízených webových služeb.

V pondělí spustil jeho novou verzi, jež ještě těsněji integruje tyto služby do telefonu Applu. Nová verze se přirozeně bude předvádět na Macworld Expu, využívat ji může každý vlastník iPhonu.

Ke službám portálu se přistupuje tím, že se webový prohlížeč Safari nastaví na domovskou stránku Googlu. Už v předchozí verzi portálu měli uživatelé přístup ke speciálním verzím služeb Google Search, Gmail, Calendar, Reader a dalším z jednotného uživatelského rozhraní na iPhonu.

Toto rozhraní nyní Google dále zpřehlednil, s ohledem na zvýšení rychlosti a zlepšení použitelnosti. Uživatelé si mohou uzpůsobovat aplikace Googlu v záložkách na liště menu Googlu, přetažením do čelního menu si zvolíte aplikace, které chcete používat. K nim patří Gmail, Calendar, Reader, Docs a Picasa.

Gmail je nyní rychlejší a nabízí automatické dokončování, jež automaticky vyplní ve zprávě pole kontaktů. A okno Gmailu už není nutné ručně obnovovat pro zobrazení nových zpráv, ty se nyní objevují automaticky. Kalendář teď poskytuje měsíční zobrazení. Lze také využívat miniaplikací iGoogle zobrazujících různé informace (třeba předpověď počasí nebo akciové kursy).

Vzhledem k poměrně těsným vztahům mezi Applem a Googlem není pozornost věnovaná iPhonu nijak překvapivá, navíc uživatelé iPhonu patří k velmi častým návštěvníkům Googlu. Právě při představení nové verze portálu pro iPhone Google uvedl, že se prudce zvedl počet návštěvníků jeho webů, co k tomu využívají iPhone.

V polovině loňského listopadu začali uživatelé iPhonu počtem překonávat zákazníky s terminály BlackBerry, ale ještě zaostávali za uživateli kapesních přístrojů se systémy Symbian a Windows Mobile. Avšak 25. prosince počet přistupujících s iPhony prudce vzrostl a překonal všechny ostatní mobilní uživatele, poté sice opět trochu klesl, ale stabilně obsadil druhé místo.

To je docela zajímavé, uvážíme-li celkové počty jednotlivých zařízení. Do konce září se prodalo 1,3 milionu iPhonů, nové počty prodaných telefonů oznámí Apple až 22. ledna, ale zřejmě jde o jednotky milionů (mluví se o 5 milionech). Naproti tomu Nokia prodala 50 milionů svých telefonů série N, schopných přistupovat k Webu. A přístroje BlackBerry si na konci prosince 2007 pořídilo 12 milionů zákazníků.

Z toho plyne, že majitelé iPhonů využívají své telefony k brouzdání po Webu mnohem častěji než uživatelé ostatních mobilních telefonů s podobnými možnostmi. Apple ve svém marketingu sice webové možnosti iPhonu zdůrazňuje silněji než ostatní výrobci, avšak uvedená čísla nepochybně svědčí hlavně o tom, že se implementace prohlížení Webu v iPhonu prostě povedla, takže ji lidé využívají častěji.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: