Softwarové zprávy: novinky okolo Mac OS X, OpenCL 1.0 schválen, MacFUSE 2.0, Carbon Copy Cloner 3.1.3 a Keyboard Maestro 3.5. (10.12.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové zprávy: novinky okolo Mac OS X, OpenCL 1.0 schválen, MacFUSE 2.0, Carbon Copy Cloner 3.1.3 a Keyboard Maestro 3.5. (10.12.08)

10. prosince 2008, 00.00 | Nová testovací sestavení Mac OS X 10.5.6 zahrnují přes 100 oprav a Rosetta se ve Snow Leopardovi stala volitelnou. Standard OpenCL 1.0 byl schválen a zveřejněn. Software MacFUSE, umožňující doplňování souborových systémů do Mac OS X, dosáhl verze 2.0. Zálohovací a klonovací utilita Carbon Copy Cloner byla aktualizována na verzi 3.1.3. A utilita Keyboard Maestro pro klávesnicová makra ve verzi 3.5 doplňuje možnost ovládání Macu z iPhonu.

Na dnešek jsem připravil dva články. V tomto najdete informace o softwarových novinkách pro Macy, druhý dnešní článek obsahuje dvě zprávy spíše obchodního charakteru.

Zde se nejprve podíváme, co se děje okolo Mac OS X:

Nejnovější vývoj okolo Mac OS X 10.5.6.6 a Snow Leoparda

Externí vývojáři obdrželi nová testovací sestavení jak Mac OS X 10.5.6, tedy chystané aktualizace Leoparda, tak také Mac OS X 10.6 (Snow Leoparda) a informace o nich pochopitelně pronikly na Web. Nejprve se podíváme, jak to vypadá s chystanou novou verzí Leoparda:

Mac OS X 10.5.6 už zahrnuje přes 100 oprav

Vývojáři v poslední době dostali dvě testovací sestavení Mac OS X 10.5.6, označená 9G44 a 9G52. (Podrobný přepis doprovodných poznámek k sestavení 9G52 najdete na tomto blogu).

Ze zveřejněných informací vyplývá, že nejnovější sestavení zahrnuje již 103 konkrétních oprav chyb, které by se měly stát součástí ostré vrze, jejíž uvedení se nyní očekává krátce před Vánoci. Nejnovější opravy se týkají zejména různých problémů porušeného zobrazování, potíží s rozhraním DVI a se zjišťováním užitého displeje, s pomalými synchronizačními službami, s tiskem PDF dokumentů z poštovního klienta Mail a řady problémů synchronizace služby MobileMe.

06mm10122008f.jpg

Apple přirozeně pracuje též na Mac OS X 10.5.6 Serveru, ten by se měl objevit současně s klientskou verzí systému. Nejnovější testovací verzi Leopard Serveru 10.5.6 představuje sestavení 9G46, jeho dokumentace žádá vývojáře, aby své testovací úsilí zaměřili na komponenty Podcast Producer, Password Server a Server Manager, dále na jednotné přihlašování Single Sign-On a na výkon AFP.

Rosetta ve Snow Leopardovi údajně již jen volitelná

Co se týče Mac OS X 10.6 (tedy Snow Leoparda), potvrdily se informace z minulého týdne, nové sestavení 10A222 skutečně získalo nové API rozhraní pro technologii Grand Central (mimochodem, včera Apple požádal o její registraci jako své ochranné známky), která by měla vývojářům usnadnit plné využití výkonu vícejádrových procesorů v jejich aplikacích.

08mm10122008f.jpg

Vývojáři se při testování mají zaměřit hlavně na funkčnost podpory Microsoft Exchange v aplikacích Mail, Address Book a iCal, Apple zřejmě alespoň zpočátku bude u Snow Leoparda propagovat zejména tuto funkci (lze předpokládat, že se s její pomocí bude snažit prosadit Macy ve větší míře do podniků, to však v době nastupujících všeobecných úspor v důsledku ekonomické nejistoty nebude zrovna snadné).

Za zmínku stojí také to, že hardwarová podpora pro 64bitové jádro zůstává ve Snow Leopardovi omezena na Macy uvedené na trh v letošním prvním pololetí, konkrétně na lednový Mac Pro, iMacy z počátku letošního roku a na MacBook Pro z počátku roku 2008 (nové notebooky z října si tak budou muset na 64bitové jádro ještě počkat, ostrá verze je nepochybně podporovat bude, ale zřejmě bude třeba dořešit některé potíže).

MacRumors však navíc tvrdí, že Rosetta, emulační komponenta, umožňující provozovat na Macích s procesory Intel též kód pro PowerPC, se v nejnovějším sestavení Snow Leoparda instaluje jen jako volitelný doplněk. Mimochodem, firma Transitive, od níž Apple získal licenci pro základ Rosetty, byla nedávno převzata IBM, to však zřejmě na vývoj okolo Rosetty nebude mít valný vliv, jde spíše o to, co hodlá s další podporou PowerPC udělat Apple.

Zatím to sice není potvrzené, ale množí se náznaky, že by Apple právě ve Snow Leopardovi skutečně mohl ukončit podporu PowerPC. Již od jeho prvního představení vývojářům (letos v červnu) se hovoří o tom, že bude fungovat jen na Macích s Intely (testovací sestavení skutečně běží pouze na nich) a teď se k tomu tedy přidávají úvahy o vypuštění Rosetty, což by znamenalo úplný rozchod s PowerPC.

Vzhledem k tomu, že přechod na Intel oznámil Apple v červnu 2005, lze říci, že uplynula již dost dlouhá doba na to, aby Apple tento krok skutečně učinil, nakonec podobně v minulosti ukončil podporu procesorů Motorola 68k (na podzim roku 1998 v Mac OS 8.5).

Sice stále zůstává dost aktivních Maců s PowerPC (což naznačuje například listopadový průzkum NetApplications), ty by ovšem mohly zůstat u Leoparda, Snow Leopard stejně přináší zlepšení především pro stroje s Intely (a funkce důležité pro podniky, jež si těžko budou pořizovat PowerMacy). Jasno do toho snad vnese lednové Macworld Expo, předpokládá se, že tam Apple mimo jiné upřesní své plány se Snow Leopardem.

Standard OpenCL 1.0 schválen a uvolněn pro zveřejnění

Když už je zde řeč o Snow Leopardovi, jeho důležitou součást by měl v tvořit též OpenCL, API rozhraní dovolující snadno psát programy v jazyce C využívající vícejádrových centrálních procesorů a především masivně paralelních grafických procesorů v moderních grafických kartách.

Skupina Khronos Group připravila návrh standardu OpenCL 1.0 v polovině listopadu a v pondělí byl tento návrh schválen a uvolněn ke zveřejnění (podrobnosti specifikace najdete tady).

05mm10122008f.jpg

Specifikaci OpenCL navrhnul Apple před šesti měsíci, od té doby ho dále rozpracovávala pracovní skupina podporovaná řadou dalších firem (patří k nim Activision, Blizzard, AMD, ARM, Broadcom, Electronic Arts, IBM, Intel, Nokia, nVidia a Samsung). Standard OpenCL 1.0 byl dokončen v rekordním čase šesti měsíců, právě s ohledem na to, aby mohl být zahrnut do Snow Leoparda, jehož ostrá verze se očekává v příštím roce. (Se schválením a zveřejněním standardu se čekalo, dokud nebudou vyřešeny všechny možné právní překážky – otázky duševního vlastnictví, patentů, ochranných známek a podobně.)

Vývojový rámec OpenCL by měl vedle vícejádrových centrálních procesorů a grafických procesorů využívat také dalšího paralelního hardwaru, uvažuje se například o procesorech Cell či o DSP procesorech (digitálních signálových procesorech).

Standard sestává z API rozhraní pro koordinaci paralelních výpočtů a z programovacího jazyku pro tyto výpočty, zahrnuje podmnožinu jazyku C99 s rozšířeními pro paralelní zpracování. Dovoluje koordinaci dat a paralelní výpočty na různých typech procesorů a zajišťuje interoperabilitu s OpenGL, OpenGL ES a dalšími grafickými API rozhraními.

Jde tedy o otevřený (a licenční poplatky nevyžadující) standard, který by teoreticky měl umožnit naplno využít výkonu moderních osobních počítačů, jak Maců, tak PC (jejichž hardware se dnes ostatně mnoho neliší). Nejnovější grafické karty (řady nVidia GeForce GTX 200 a AMD Radeon HD 4800) nabízejí vysoce paralelní zpracování, avšak jeho využití pro jiné než grafické úlohy zůstává zatím omezeno na specializovaný software.

OpenCL by ovšem mohl přinést skutečně otevřené a standardizované řešení, použitelné nejenom pro hry, ale i pro řadu dalších úloh, třeba pro editaci mediálních dat nebo pro řešení náročných vědeckotechnických problémů.

OpenCL však nepodporuje Microsoft, ten se snaží prosazovat svůj standard DirectX, hodlá ho rozšířit o modernizovanou technologii „výpočetních stínovačů“ („compute shaders“), jež by mohla vykonávat obecnější úlohy než jen ty grafické. Chystaný DirectX 11 by měl navíc poskytovat podporu pro širší paletu hardwaru. Lze tedy předpokládat, že si DirectX 11 a OpenCL budou konkurovat, ostatně dnes to vypadá podobně s DirectX a OpenGL.

OpenCL ovšem Windows podporuje též, existuje pro Vistu a bude tvořit součást Windows 7, nástupce Visty očekávaného v příštím roce. A protože bude OpenCL obsažen ve Snow Leopardovi, mohl by se z něj skutečně stát standard nezávislý na platformě. (Apple sice hodlá OpenCL zaregistrovat jako svou ochrannou známku, avšak standard samotný by měl, vzhledem k tomu, že se o něj stará nezávislá pracovní skupina, zůstat otevřený).

A podporu pro OpenCL oznámila také nVidia. Tato firma hodně spoléhá na architekturu CUDA (kterou zpřístupnila i pro Macy), právě přes ni hodlá podporovat OpenCL 1.0, který označila za nový milník v revoluci grafických procesorů. Architektura CUDA umožňuje využívat paralelního zpracování grafických procesorů nVidie od GeForce 8800 výše a dovoluje určité úlohy vykonávat mnohem rychleji než na centrálním procesoru, už teď existuje spousta hardwaru (od superpočítačů a pracovních stanic až po celkem běžná PC), na němž se dá využít. Podle nVidie bude OpenCL na architektuře CUDA hladce fungovat. A úmysl rychle přijmout OpenCL a implementovat příslušnou podporu do své vývojářské sady ATI Stream ohlásila rovněž AMD. Hlavní hráči na poli grafických karet tedy nový standard již přijali.

Samozřejmě, teprve budoucnost ukáže, nakolik se přísliby OpenCL skutečně naplní, potenciál tohoto standardu je však opravdu značný, protože by mohl vývojářům dovolit mnohem snáze psát aplikace plně využívající paralelních schopností současného a chystaného hardwaru.

MacFUSE 2.0 je uživatelsky přívětivější

Software FUSE, pocházející z Linuxu, umožňuje poměrně snadno doplňovat do operačního systému souborové systémy (a to i hodně netradiční, kupříkladu lze takto přistupovat ke komprimovaným archivům, k Gmailu či Flickru nebo i k SSH). Díky iniciativě jednoho z pracovníků Googlu vznikla počátkem loňského roku jeho varianta MacFUSE, jež totéž dovoluje pod Mac Os X. Tento otevřený software jeho tvůrce stále vylepšuje, významnou aktualizaci představovala třeba verze 1.5 z letošního jara.

A nyní MacFUSE dospěl k dalšímu významnému milníku, verzi 2.0.

Tahle verze je vstřícnější vůči uživatelům, výkonnější a stabilnější. Konečně má vlastní panel předvoleb, sice dost skrovný, ale umožňuje udržovat si přehled o aktuálních verzích (ty již lze nechat instalovat automaticky) a nabízí snadný způsob, jak MacFUSE odinstalovat.

02mm10122008f.jpg

Techničtěji zaměřeným uživatelům se bude více líbit podpora 64bitového zpracování a Snow Leoparda. Verze 2.0 přináší i další vylepšení, ta už ovšem budou zajímavá jen pro skutečně znalé a přirozeně opravuje řadu chyb (podrobný popis změn najdete v tomto seznamu).

MacFUSE samozřejmě i ve verzi 2.0 zůstává softwarem vyhrazeným pouze pro pokročilejší uživatele, kteří s ním však mohou dokázat skutečně hodně.

MacFUSE se nachází na Google Code, odkud si ho jde zdarma stáhnout (příslušný DMG soubor má velikost 3,3 MB). MacFUSE 2.0 funguje pod Mac OS X 10.4 a 10.5 (tedy pod Tigerem a Leopardem) a podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC.

Carbon Copy Cloner 3.1.3 především opravuje chyby

Mac OS X sice nabízí řadu vlastních prostředků pro zálohování a klonování disků (v případě Leoparda se jedná zejména o Time Machine, klonování se pak dá zařídit již od hodně starých verzí Mac OS X pomocí Disk Utility), přesto mnozí nadále dávají přednost aplikacím třetích stran.

K nejoblíbenějším z nich patří Carbon Copy Cloner, který právě byl aktualizován na verzi 3.1.3. Ta vylepšuje verzi 3.1 uvolněnou letos na jaře a přináší hlavně drobná vylepšení a opravy chyb.

04mm10122008f.jpg

Carbon Copy Cloner 3.1.3 napravuje následující problémy: Cílový svazek dříve nebyl v některých případech spustitelný, nevhodně docházelo k pokusům o klonování na úrovni bloků a program už nebude hledat aktualizace, když běží úloha v pozadí. Zprávy o tom, že se znovu objevil cílový disk naplánované úlohy, nyní automaticky zmizí po 60 sekundách, takže úloha bude moci běžet dál.

Byla opravena chyba, jež zabraňovala uložení naplánovaných úloh při úplně prvním spuštění programu. Soubory nebo složky, jejichž názvy obsahují zvláštní znaky („[„ , „]“ a „*“), se dříve nedaly vyloučit z přírůstkových záloh vybraných položek, to nyní již jde. A byla opravena chyba, kdy utilita hlásila obecnou chybu namísto oznámení, že zálohovací úloha selhala, protože na cílovém svazku nebylo dost volného prostoru pro velké soubory změněné od předchozí zálohy.

Program nově ignoruje databáze Time Machine a nebude je zálohovat (utilita zálohy Time Machine nepodporuje). A svazky nepoužívající souborový systém HFS+ se už nebudou zobrazovat jako zvolitelné zdrojové svazky. Další novinku tvoří francouzská lokalizace. Seznam všech novinek nové verze najdete zde.

01mm10122008f.jpg

Carbon Copy Cloner, jehož autorem (stejně jako mnoha jiných utilit pro Mac OS X) je Mike Bombich, se nabízí jako takzvaný donationware. Autor poskytuje zdarma ke stažení (odtud, jedná se o 2,4 MB velký DMG soubor) funkčně nijak neomezenou verzi, pokud však máte pocit, že vám program slouží dobře, měli byste autorovi zaslat menší finanční příspěvek.

Program v aktuální verzi (stále nabízená starší verze 2.3 podporuje Mac OS X od verze 10.2) funguje pod Tigerem a Leopardem (tedy Mac OS X 10.4.a 10.5) a běží na obou procesorových platformách Maců.

Keyboard Maestro 3.5 přidává možnost ovládání Macu z iPhonu

O utilitě Keyboard Maestro pro práci s klávesovými makry (a i pro mnoho jiného) se zde zmiňuji poměrně často, protože její výrobce Stairways Software celkem pravidelně vydává aktualizace na nové verze, naposledy to byla verze 3.4 v srpnu.

07mm10122008f.jpg

A teď se objevila verze 3.5, jejíž hlavní novinku tvoří možnost dálkového ovládání Macu z iPhonu či iPodu touch. K tomu ovšem potřebujete aplikaci Keyboard Maestro Control pro tyto přístroje (ta se nabízí zdarma na App Store).

Dále nová verze přináší nová, přepracovaná okna Macro Palette (paleta maker) a Preferences (předvolby) a doplňuje z maker volatelné úkony funkcemi pro změny aktuální skladby a pro nastavení hlasitosti v iTunes. Též se vylepšila podpora Firefoxu a jako vždy byly opraveny některé chyby. (Přehled novinek verze 3.5 najdete tady).

03mm10122008f.jpg

Zkušební verze utility se dá stáhnout odsud (jde o 6,3 MB velký soubor), plnou verzi z ní lze učinit po zakoupení licence za 36 USD, registrovaní uživatelé verzí 3.x ovšem dostanou tuto aktualizaci zdarma. Utilita nadále funguje pod Mac OS X 10.4 a 10.5, pracuje jak na procesorech Intel, tak PowerPC.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: