Sekvencer Logic (3.) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Sekvencer Logic (3.)

1. září 2009, 00.00 | Dnes dokončíme naše povídání o historii Logicu pohledem na verzi osm. Kam až došel vývoj tohoto špičkového software pro prácí se zvukem?

Balík Logic Studio, jehož součástí je Logic Pro 8, obsahuje navíc ještě 5 Jam Packů, Soundtrack Pro 2 a Mainstage. Neuvěřitelné u verze 8 bylo, že do balíku přibyla spousta nových věcí, ale cena byla snížena v podstatě na polovinu. Na novou cenu Logic Pro 8 museli reagovat výrobci konkurenčních sekvencerů a poměrně rychle také snížit ceny. Strategie s výrazně nižší cenou byla o to překvapivější, že Logic 7 byl druhým nejdražším sekvencerem na trhu.

Logic Pro 8 byl předesignován tak, aby bylo možné jej provozovat v režimu vše v jednom okně. Zároveň ale zůstala možnost zobrazovat jednotlivá okna samostatně. nyní si tedy uživatel může zvolit mezi kombinací obojího tak, jak jemu vyhovuje. Hlavní okno Arrange může nyní v levém sloupci zobrazovat tzv. Inspector včetně dvoukanálového Channel Strip a v pravém sloupci různé seznamy. Okno lze rozdělit také horizontálně a ve spodní polovině nechat zobrazovat některé z hlavních oken (Piano Roll, Hyper Editor, Mixer, Sample Editor nebo Score). Úplně dole se pak zobrazuje Transport Bar. Ke změně způsobu práce s Logic 8 přispěl také plnohodnotná podpora pravého tlačítka myši, jež vyvolává kontextové menu. Rychlé orientaci pomůže rozšíření šablon projetů a jejich organizace.

Verze 8 umožňuje nahrávat do více vrstev jedné stopy, tzv. Multitakes. Tyto vrstvy mají všechny stejné vlastnosti (stejné směrování signálu, Inert efekty, Sendy, atd.), ale mohou obsahovat různá data, například různě vydařená sóla nebo vícekrát nahranou sloku. Tento způsob umožňuje rychlý výběr nejpodařenějšího záznamu. Logic 8 nabízí velice intuitivní střih mezi jednotlivými vrstvami, které se chovají de facto jako složka. Jednotlivé vrstvy lze rychle rozbalit do samostatných stop a nebo naopak stopy sloučit do vrstev. Vrstvy fungují takto intuitivně zatí pouze v oblasti audio. S vrstvami v MIDI datech tak pohodlná práce zatím není.

Logic 8 umožňuje díky vícekanálovým stopám a sběrnicím finální surroundovou produkci. Podpora surround a multi-mono umožňuje používat libovolné surround, stereo nebo mono plug-iny v jakémkoliv surround projektu. Logic již sice uměl se surroundem pracovat dříve, ale nyní je možné surround stopy také importovat, nahrávat do nich a bouncovat.

Klávesové zkratky, nastavení Channel Strip a plug-in lze z verze 8 zálohovat na .Mac účet. Díky tomu lze toto nastavení sdílet a nebo rychle přenášet na jiná místa. K dispozici je nový režim Low Latency. Mezi tímto a standardním režimem je možné kdykoliv rychle přepínat pomocí tlačítka, které může být umístěno přímo na Transport Baru. V Low Latency režimu bude Logic automaticky obcházet (bypass) plug-iny, které překročí práh zatížení.

Arrange okno nabízí nové editační nátroje, které urychlují práci. Jedná se například o nástroj snap-to-transient selection, grafický time stretching a sample-accurate editaci. Staré okno Project Manager bylo nahrazeno novým Browser oknem, kde se zobrazují všechny objekty použité v projektu – zvukové soubory, MIDI soubory, EXS nástroje, Ultrabeat samply, video soubory, atd. Předesignován byl EXS editor, který umožňuje snazší mapování zón pomocí myši a snazší tvorbu násobných nástrojů s větším počtem vrstev v parametru Velocity (hlasitost). K dispozici je nový Delay Design a nová echa.

Další aplikace
Jak již bylo řečeno, balík Logic Studio obsahuje další aplikace. Soundtrack Pro 2 je inovovaný Soundtrack Pro, který byl součástí balíku Final Cut Studio. Vlastně se jedná o dvě aplikace v jednom. Jednou částí je vícestopý záznamový a editační audio editor, který se může hodit například pro nasazování zvuku na film nebo v případě práce pouze s audio daty. Druhou částí je audio editor, který je na rozdíl od Logic komplexní, nedestruktivní a umí velice rychle a snadno renderovat efekty. Soundtrack Pro 2 se dá velice dobře použít pro tvorbu zvukových efektů. Zvukové soubory lze také v Soundtrack Pro 2 rychle otevírat přímo z Arrange okna. Stačí stisknout klávesu command a dvakrát kliknout na požadovaný region s audio souborem. Po kompletní úpravě zvuku stačí tento uložit a v projektu bude okamžitě nahrazený nově upravený zvuk.

Main Stage, další aplikace balíku Logic Studio, umožňuje použít všechny virtuální nástroje z Logicu živě na pódiu.

Systémové požadavky
Minimální systémové požadavky na Logic Studio jsou Apple Mac 1.25GHz PowerPC G4 (doporučují se procesory PowerPC G5, Core Duo nebo Intel Xeon), 1GB RAM, rozlišení monitoru alespoň 1024x768 bodů, Mac OS X 10.4.9 nebo vyšší, QuickTime 7.2 nebo vyšší, DVD mechanika pro instalaci a zvukovou kartu PCI Express, Express Card/34, USB nebo FireWire. Pro práco se surroundovými soubory a se Soundtrack Pro je doporučován duální PowerPC G5 procesor nebo Intel Core Duo či Xeon procesor a vícestopá zvuková karta. Samotná instalace vyžduje 7GB místa na disku. Dále je k dispozici 39GB dalšího mediálního obsahu – 10GB Jam Pack kolekce, 16GB zvukových efektů, 6GB surroundového zvukového materiálu a 7 dalšího obsahu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: