Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Apple Logic 9
Logic 9
22. října 2009, 00.00 | Od chvíle, kdy jsem začal psát tento seriál, se opět Logic posunul o kousek dál – do 9. verze. Naštěstí jsem se zatím věnoval pouze historii, a tak volně navazuji informacemi o 9. verzi Logicu.
Devátá verze nepřináší tak zásadní novinky a změny, jako přinesla verze 8. Přesto se propagační slogany pyšní hesly jako “více než 200 nových funkcí”. Pracovní prostředí zůstalo v podstatě nezměněné jak po grafické stránce tak i co se týče způsobu ovládání. Novinky jsou spíše kosmetické, ačkoliv v audio oblasti se zásadní věci přece jenom udály. I přesto asi budou uživatelé mírně zklamáni a za takto nízkou dávku novinek se některým možná nebude chtít platit. Raději by asi uvítali neplacený update na verzi s označením 8.1. Ale na druhou stranu, vývoj se z něčeho zaplatit musí. A navíc v době celosvětové hospodářské krize... Ale abych byl spravedlivý – ten kdo pracuje s audio stopami, si na své opravdu přijde.
Flexi tool
Za zásadní a nutno říci velice povedenou novinku považuji tzv. Flexi tool. Jedná se o nástroj, pomocí kterého lze posouvat audio signál vpřed a dozadu v rámci krátkého času tak, aby seděl rytmus signálu a to vše přímo v základním Arrange okně. To výrazně urychluje práci při střihu, respektive kvantizaci zvukového materiálu, pokud je potřeba (jako že velice často potřeba je). Žádné střihání a nastavování střihů přesně na místo, kde má být; žádné obavy z toho, že ustřihneme část zvukového materiálu, který pak bude v nahrávce chybět a nebo nám naopak vzniknou hluchá místa. Signál se jednoduše prodlouží nebo zkrátí přesně tam, kde potřebujeme. Nepřijdeme tak o přirozený dozvuk signálu ani jeho přirozenou návaznost. Pokud takto posuneme signál o relativně malý časový úsek, není na výsledném signálu, zejména jeho barvě (což je nejčastější problém), tento posun nijak patrný. Frekvence pochopitelně zůstává stále stejná. Veškeré procesy se pochopitelně dějí nedestruktivně. Vše je možné vrátit do původního stavu (nikoliv pouze příkazem Undo), jednotlivá zkracovaná/prodlužovaná místa (tedy jakási místa posunu) lze vizuálně zobrazit a dále s nimi pracovat – ať posunovat jinam nebo rychlou volbou vrátit na původní místo.
Od takové manuální kvantizace je už jen malý krůček ke kvantizaci audio signálu automatické. Apple v Logic 9 tento malý krůček pochopitelně udělal. Takže je možné automaticky kvantizovat nejen MIDI data, ale nyní i audio signál. Stejně jako v MIDI oblasti, kvantizovat lze na různé hodnoty, včetně toho, že lze vytvořit vlastní Groove mapu (například podle nástroje, který hraje přesně tím feelingem, který potřebujeme; nejčastěji to bývají bicí) a kvantizovat pak podle této mapy. Díky tomu nemusí být kvantizace nutně naprosto strojově přesná, ale může obsahovat důležitou lidskou chybu. Přesto však bude všechno perfektně zařezávat. Minimálně se to hodí pro srovnání rytmiky.
Přehlednější okna
Poměrně nenápadnou novinkou, která ale dělá celou práci výrazně přehlednější, je bílé orámování okna, ve kterém právě pracujeme. V případě rozdělení okna na jednom monitoru se tedy bíle orámuje i jeho část (Arranger v horní části okna nebo Mixer, Sample Editor, atd. ve spodní části Okna; Inspector vlevo nebo seznamy vpravo). V případě staršího způsobu práce a zobrazování jednotlivých samostatných oken, se orámuje ono aktivní okno; v Arranger okně opět jeho aktivní část.
Chybové hlášky
Hned po startu Logic 9 zpozorují další novinku zejména ti uživatelé, kteří mívají problémy s připojováním některých periferií (externí zvukové karty, USB a MIDI DAW ovladače, MIDI převodníky, FireWire akcelerační DSP karty, atd.). Chybové hlášky informující o nepřipojení některého ze zařízení, se od verze 9 sloučily do jednoho okna, které obsahuje všechny chybové hlášky současně. Již tedy není nutné odklikávat větší počet chybových hlášek za sebou, jak tomu bylo v 8. verzi.
Vari Speed
Díky této funkci je možné v Logic 9 vytvářet zvukové efekty podobné brzdění nebo rozbíhání některého analogového zařízení (pásku nebo desky). Efekt vlastně simuluje rozjezd/brzdění motoru, který slouží k pohybu pásku (desky), se všemi důsledky, které to přináší, jako je zrychlování a zpomalování, včetně zvyšování/snižování všech frekvencí. Efekt lze aplikovat na celý projekt a nebo na každou jednu stopu samostatně. Pokud chceme tento efekt vytvořit pro samostatnou stopu, chová se to vlastně podobně jako Fade In/Fade Out stopy. Po kliknutí na tento parametr v Inspectoru lez vybrat, zde příslušná křivka vytváří právě buď Fade a nebo Speed. Stejně jako u parametru Fade, i zde lze měnit parametr Curve, tedy křivku. Pochopitelně lze u jednoho regionu zvolit na střídačku například Speed Up a Fade Out a nebo opačne Fade In a Speed Down. efekt Speed Up/Down lze aplikovat na libovolnou Audio stopu. Pro celý projekt lze měnit rychlost přehrávání pomocí funkce Varispeed. V této části Transport okna lze procentuálně nastavit změnu tempa (os 50% až do 100% původní rychlosti, tedy z poloviny na dvojnásobek). K dispozici jsou 3 režimy: Speed Only (mění pouze rychlost přehrávání), Speed and Pitch (mění rychlost i ladění – opět tedy simulace brzdění/zrychlení analogového pásku nebo desky) a Varispeed + MIDI (mění rychlost i ladění – to je pro MIDI kvantizováno po půltónech). Hodnoty zrychlení/zpomalení mohou být zobrazovány jak procentuálně, ale může být zobrazeno i výsledné tempo, odladění (po půltónech) a nebo referenční tón (komorní a1) v Hz. Bohužel jsem nikde nenašel možnost automatizace tohoto parametru pro celý projekt.
Poznámky
Nově se v Logic 9 objevila možnost poznámkování jednotlivých stop i celého projektu. Text poznámek se zobrazuje na stejném místě jako jsou seznamy (Lists a Media) a nebo lze poznámky jednotlivých stop zobrazovat v Mixeru pod jednotlivými stopami. Zde je možné zobrazit až 23 znaků z poznámky. Poznámky zobrazované v seznamech lze libovolně formátovat – měnit velikost písma, barvu, font, podtržení, přeškrtnutí, atd.
Import zvukového souboru s tempem
Logic 9 nabízí při importu zvukového signálu následující možnost: “Přidávaný zvukový soubor obsahuje informace o tempu. Chcete je použít v tomto projektu?” Díky tomu lze přestavit audio mapu projektu přímo podle načteného zvukového audio souboru. Nikdy už tak nebude v tomto případě nutné zjišťovat tempo zvukové nahrávky ručně.
Production Tools
Nové nástroje opět výrazně zrychlují a zjednodušují práci. Zrychlen byl například přenos událostí z jednoho projektu do druhého. Rozšířené jsou možnosti editace jednotlivých takeů (vrstev) stop. Pomocí jednoho kroku lze z audio regionu vytvořit virtuální nástroj na bázi samplingu. Jednotlivé události pak lze spouštět (triggerovat) z MIDI. Díky tomu lze snadno přeuspořádat jednotlivé části, vytvořit tak rychle více různých verzí a nebo jednoduše události kvantizovat pomocí MIDI. Bounce-in-Place umožňuje rychlejší a snazší renderování efektů. Jam Pack nově obsahuje knihovnu s vokálními tématy jako jsou Lead Vocal, Rapers, Backup Singers a další.
Tabulatury pro kytaristy
V notaci přibyly tabulky akordů pro kytaristy. Díky tomu lze přímo vytvářet tabulatury s použitím knihovny, která obsahuje více než 4000 různorodých akordů. Navíc nemusí být nutné používat pouze tuto tovární knihovnu. Pokud je virtuálně přesunut prst na hmatníku kytary, Logic okamžitě popíše, o jaký akord se jedná, pokud jej rozpozná a lze vytvářet akordy vlastní.
Vybavení pro kytaristy
Do Logicu byly přidané simulace kytarových krabiček, boxů a dalšího vybavení. K dispozici je tak například designer zesilovače, ve kterém lze vytvořit vlastní box sestavený z 25 různých zesilovačů, 25 různých boxů a 3 pozic mikrofonu. Virtuální nožní pedál obsahuje 30 různých krabiček s typickými kytarovými efekty jako jsou Overdrive, Distortion, Fuzz, Delaym Chorus, Flanger a mnohé další. Obě tyto části jsou sloučeny do řady nových továrních presetů, které lze okamžitě použít, ale vytvářet lze i vlastní kombinace. Tovární presety nejsou vůbec špatné, ale v konkurenci se softwary na tuto problematiku specializovanými, většinou neobstojí.
Živá produkce
Druhá verze MainStage (“mé pódium” tedy aplikace určené pro přehrávání přímo na pódiu), obsahuje shodné nástroje a efekty, které byly v první verzi. Přidán byl ale nový přehrávač zvukových souborů a záznamník a přehrávač smyček. MainStage vyžaduje minimálně Mac OS X 10.5.7, což se uživatel bohužel dozví až po jeho prvním spuštění. Vřele ale doporučuji podařenější 10.5.8.
Rozšířená podpora
Rozšířená byla podpora pro přímé ovládání zvukových karet firmy Apogee, ale i DAW ovladačů Euphonix série Artist (MC Control, MC Mix, MC Transport). Přidaná byla podpora nových produktů těchto firem.
Logic 9 Pro
Jak již bylo naznačeno, Logic 9 Pro je balík, který nabízí řadu dalších utilit a aplikací. Instalační DVD obsahuje Logic Pro 9, MainStage 2 (viz odstavce výš), Soundtrack Pro 3 (mezi novinky patří lepší práce s časovou kompresí a expanzí, vylepšená redukce šumu, rozšířené možnosti editace souborů, nový více-stopý editační nástroj, rychlejší navigace, podpora zařízení firmy Euphonix a další), Studio Instruments, Studio Effects, WaveBurner 1.6, Compressor 3.5, Impulse Response Utility, Apple Loops Utility, QuickTime 7 Pro a nezbytný obsah
Co opravdu stojí za to?
Podle mého názoru je opravdu hodně zásadních novinek jen málo, jak již bylo naznačeno v úvodu. Za pozornost ale rozhodně (a především) stojí Flexi tool, který velice urychluje práci ve střižně. Za vydařené považuji také možnost psaní vlastních poznámek, což v Logicu chybělo a ostatní sekvencery s tím již dávno pracují. Jak je ale u Logicu zvykem, nejen že konkurenci doběhl, ale také předběhl. Bílé orámování oken považuji za nenápadnou drobnost, která ale hodně potěší. Ostatní novinky považuji spíše za drobná rozšíření toho, co už známe z 8. verze, která ovšem nijak zásadně neoslní.
Co mi stále chybí?
Stále se neumím vyrovnat s faktem, že na freezovanou stopu nelze přidávat další nové Insert efekty (ale to neumí žádný sekvencer). Proč? Freezováním je dočasně vytvořen audio soubor, který je pak přehráván. Proč nelze na tento audio soubor okamžitě aplikovat další Insert efekty? Po stisknutí tlačítka Freeze by se pak měl Logic zeptat, zda chceme unfreeovat a nebo přefreezovat stopu s novými efekty. Přesto lze na frezovanou stopu aplikovat Aux efekty, měnit vstupy a výstupy, měnit výstupní hlasitost stopy i umístění ve stereu. Kromě toho mi chybí stejná možnost práce s vrstvami v Instrument a MIDI stopách, jakou nabízí Audio stopy. V případě Instrument a audio stop je i v případě záznamu do více vrstev potřeba i dnes regionech různých vrstev střihat a nebo je umlčovat. To je velice nepraktické, zdlouhavé a nelogické. Možná si to představuji “jako Hurvínek válku” a z programátorského hlediska to není vůbec jednoduché (ačkoliv, nemyslím i to), ale jako muzikantovi by mi to opravdu pomohlo.
Logic je pro mě i v 9. verzi vysoce stabilní systém, se kterým sázím na jistotu firmy Apple vyplývající z garantovaného hardwaru, operačního systému i sekvenceru jedné firmy. Ve spojení se zvukovou kartou firmy Apogee a DAW ovladače Euphonix navíc předpokládám naprosto bezproblémovou kompatibilitu i po různých updatech a to na Mac OS X 10.6 (zatím jsem nezkoušel) i další desetinné verze. Věřím, že mě Logic nezklame.
Obsah seriálu (více o seriálu):