Objevily se bližší informace o procesoru a grafice iPhonu 3GS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Objevily se bližší informace o procesoru a grafice iPhonu 3GS

12. června 2009, 00.00 | Nově představený iPhone 3G GS používá 600MHz procesor ARM, grafiku PowerVR SGX a mastnotu odpuzující povlak obrazovky.

V pondělí Apple představil nový iPhone 3GS. Dozvěděli jsme se, že nový telefon bude v průměru dvakrát výkonnější než jeho předchůdce iPhone 3G, ale jako obvykle Apple nesdělil bližší podrobnosti o užitém hardwaru.

Tyto informace ovšem začaly pronikat z jiných zdrojů, takže nyní už jsou známy některé hardwarové detaily, na něž se teď podíváme:

Nový iPhone používá 600MHz procesor ARM Cortex-A8

Již před uvedením iPhonu 3GS panovala v podstatě všeobecná shoda, že nový telefon Applu přinese výkonnější procesor, a to se skutečně potvrdilo.

Jako první to prozradil nizozemský T-Mobile, ve vlastnostech přístroje uvedl, že obsahuje 600MHz procesor a 256 MB RAM (mezitím však tyto údaje z oné stránky zmizely). Opět se tak ukázaly věrohodnými informace z čínského diskusního fora, podle nichž nový iPhone bude mít stejný vzhled, ale výkonnější „vnitřnosti“.

iPhone 3G používá 412MHz procesor ARM a 128 MB RAM, nový model tedy nasadil dvojnásobek operační paměti a o 50 procent výše taktovaný hlavní procesor. Ještě sice není tak docela jisté, o jaký konkrétní typ procesoru jde, avšak AnandTech tvrdí, že se jedná o ARM Cortex-A8, jenž se nachází též v Palmu Pre. A to je skutečně výkonný čip, Anand Lal Shimpi píše, že zatímco předchozí procesory ARM11 se daly přirovnat k vysoce taktovaným Intelům 486, Cortex-A8 odpovídá moderní obdobě Pentia.

Anand probírá architekturu tohoto procesoru dost podrobně, z jeho analýzy vyplývá, že ke zlepšení došlo ve všech směrech. A potvrzuje, že i když je Cortex-A8 citelně výkonnější a jednotlivé operace potřebují více energie, celkově může opravdu mít nižší spotřebu.

iPhone 3GS tedy stále užívá sériově vyráběný procesor ARM s dodatečnými obvody (zřejmě od Samsungu, ovšem ARM prodává licence na své čipy v podstatě komukoli), to by se však mohlo v budoucnosti změnit, protože se očekává, že Apple do příštích modelů nasadí ARM čipy s vlastními úpravami od týmu návrhářů čipů získaných převzetím firmy P.A. Semi.

iPhone 3GS užívá grafický procesor PowerVR SGX

V úterý se AppleInsider též dozvěděl od svých zdrojů, že nový iPhone skutečně používá grafické procesorové jádro PowerVR SGX.

Už od loňského roku víme, že Apple v roce 2008 uzavřel dohodu s firmami Imagination Technologies (jež vlastní licenci na čipy PowerVR) a Samsung, která se týkala právě umístění grafického jádra PowerVR SGX na SoC (System on Chip) čipy vyráběné Samsungem.

A ty se pravděpodobně nacházejí v novém iPhonu 3GS. Grafické jádro PowerVR SGX totiž bylo navrženo pro podporu 3D grafiky OpenGL ES 2.0 a o té se zmínil Phil Schiller při představování nového iPhonu.

Přechod na Open GL ES 2.0 však asi nebyl tak docela bez potíží. Nová specifikace OpenGL 2.0 pro zabudované systémy (Embedded Systems, odtud zkratka ES) totiž odstraňuje pevně definované řetězce zpracování vykreslovacích instrukcí a nahrazuje je programovatelným 3D vykreslováním pomocí stínovačů (shaderů).

Jak poznamenává Wikipedie, téměř všechny funkce dříve definované pevně danými API rozhraními nahradily shadery, takže OpenGL ES 2.0 není zpětně kompatibilní s OpenGL ES 1.1.

Jenže současné iPhony a iPody touch používají právě OpenGL ES 1.1, proto grafický ovladač PowerVR SGX (podle zdrojů AppleInsideru) implementuje též podporu OpenGL ES 1.1 pomocí stínovačů. Je tudíž možné, že začnou vznikat hry a další graficky náročné aplikace určené výlučně pro iPhone 3GS (a jeho nástupce), které lépe využijí nového grafického procesoru, ale vzhledem k tomu, kolik se již prodalo iPhonů a iPodů touch, tak aplikace spíše budou obsahovat podporu jak pro nový, tak pro starší grafický hardware.

V každém případě se můžeme těšit, že časem začnou vznikat zajímavé aplikace, jež plně využijí nových možností iPhonu 3GS (a nových iPodů touch, které zřejmě nasadí obdobný hardware).

Mastnotu odpuzující povlak obrazovky

AppleInsider si také povšiml, že technické specifikace pro iPhone 3GS uvádějí, že jeho obrazovka má otisky prstů nezanechávající, mastnotu odpuzující povlak (v angličtině „fingerprint-resistant oleophobic coating“), o němž se specifikace iPhonu 3G nezmiňují, jde tedy zřejmě o další novinku, ačkoli ji v pondělí Phil Schiller nezmínil.

Liší se též doporučení Applu k čištění obrazovek obou přístrojů, zatímco pro iPhone 3GS doporučuje očistit displej měkkým neroztřepeným hadříkem, pro odstranění mastnoty přenesené z prstů a obličeje, na iPhone 3G doporučuje přetření slabě navlhčeným hadříkem. Brzy se k tomu jistě dozvíme více, ale vypadá to, že se díky novému ochrannému povlaku bude obrazovka iPhonu 3G méně špinit a její vyčištění snad bude snazší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: