Přibývají pověsti o novém iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůNovinky

Přibývají pověsti o novém iPhonu

25. května 2009, 00.00 | Pověsti o vybavení nových iPhonů začínají nabývat konkrétnější podoby, stále ovšem přetrvávají určité rozpory, nepochybně však nové telefony dostanou výrazně výkonnější hardware. A u mobilních operátorů se množí náznaky příchodu nových modelů.

Přesně dva týdny nás dělí od 8. června, kdy se očekává, že při zahajovacím projevu vývojářské konference WWDC 2009 vedle Mac OS X 10.6 Snow Leopard představí Apple také nové modely iPhonu. Není tedy divu, že se množí pověsti o tom, co by nové přístroje měly přinést.

Tvrzení AppleiPhoneApps se dočkala četných citací

Značnou pozornost minulý týden vzbudil server AppleiPhoneApps, který přišel s poměrně podrobnými informacemi o novém iPhonu. MůjMac je zmínil v bleskových zprávách a citace se objevily v mnoha jiných českých médiích, včetně novin.

Hned zprvu je však třeba říci, že servery, které mají pověsti v „popisu práce“, například MacRumors nebo AppleInsider, se k nim postavily spíše zdrženlivě.

Stručně si shrňme, s čím vlastně AppleiPhoneApps přišel (jeho informace údajně pocházejí od zdroje těsně propojeného s hardwarovým vývojovým týmem Applu).

Některá z jeho tvrzení byla známa už dříve, shodují se například s údaji zveřejněnými na čínském diskusním foru a se zjištěními odhalenými v beta verzích firmwaru 3.0.

Jedna z mnoha možností vzhledu nového iPhone

Konkrétně jde o to, že by nové telefony měly mít 16 a 32 GB flash paměti, fotoaparát s rozlišením 3,2 megapixelu, schopný nahrávat také video, digitální kompas, dvojnásobnou kapacitu RAM a dvakrát výkonnější procesor a integrovaný FM vysílač. A též se zmiňuje GPS navigace s průběžnými pokyny, ta ovšem byla ohlášena již při prvním představení firmwaru 3.0.

O tomhle všem už byla řeč předtím, podporu nahrávání a střihu videa lze považovat za téměř potvrzenou (stejně jako možnost odesílání obrázků a videí pomocí MMS), v případě kompasu pak již zřejmě známe i jeho dodavatele.

AppleiPhoneApps mluví o tom, že kombinace kompasu, fotoaparátu, GPS přijímače a map Googlu umožní identifikovat fotografie a informovat o místě jejich pořízení, ovšem kompas by mohl přinést také mnohé další zajímavé aplikace (tenhle článek na Lupě popisuje některé takové možnosti, mluví sice o telefonu G1 s Androidem, ale není důvod, proč by totéž nemohl nabízet nový iPhone s kompasem).

Zvětšení kapacity flash paměti je rovněž nanejvýš pravděpodobné, díky klesajícím cenám a rostoucí hustotě integrace flash čipů. (Steve Jobs už dříve vysvětlil, že iPhone má oproti iPodu touch menší paměť, protože část jeho vnitřního prostoru zabírá elektronika pro komunikaci v mobilních sítích, tedy takzvané „baseband“ obvody. A tak zatímco do iPodu touch lze nasadit dva flash čipy, telefon se musí spokojit s jedním.)

Některé další informace však skutečně jsou nové a dosud nezazněly. AppleiPhoneApps dále tvrdí, že nový telefon bude mít OLED displej a údajně by se měl změnit také design pouzdra. To by již nemělo mít obrubu z kovového pásku, na zadní straně se má objevit svítící logo Applu a zadní strana údajně bude (podobně jako u přístrojů BlackBerry) pogumovaná a pouzdro proti tomu současnému celkově zeštíhlí. To je však v rozporu s dosavadními zprávami, podle nichž se naopak pouzdro telefonu nemělo vůbec změnit a vyvolává to pochybnosti o věrohodnosti daných informací.

Co se týče nasazení OLED displeje, o tom se sice spekuluje už delší dobu, ale žádné dosavadní pověsti o něm nemluvily tak konkrétně. Vyloučené to rozhodně není, některé telefony jej nabízejí již teď (pravděpodobně jste se už setkali s reklamou na telefon Samsung Ultra Touch, který používá displej typu AMOLED).

OLED displeje poskytují mnoho výhod (lepší barvy a kontrast, nižší spotřebu energie a tenčí konstrukci), jsou však poněkud dražší (ale to by u iPhonu nejspíš tolik nevadilo), jde spíše o to, zda je výrobci budou schopni dodat v dostatečném množství. (Samsung, asi nejvýznamnější výrobce OLED displejů pro mobilní telefony, patří k hlavním dodavatelům komponent pro iPhone.)

Nový iPhone by též měl mít 1,5krát delší výdrž na baterii, o to by se mohl postarat právě OLED displej a modernější, úspornější elektronika.

A AppleiPhoneApps přišel také s konkrétními údaji o ceně a datu uvedení nových iPhonů. Podle něj mají zůstat zachovány stávající ceny 199 a 299 USD (pro upřesnění, jedná se o dotované ceny pro americký trh, vyžadující dvouletý úvazek u operátora AT&T) a na trh nový iPhone prý přijde 17. července.

Tohle přirozeně nelze vyloučit, i když se spekulovalo o levnějších modelech, ale zvlášť při nasazení OLED displeje by nezměněná cena dávala smysl. A uvedený termín se jen o pár dní liší od termínu loňského zahájení prodeje iPhonu 3G v první skupině zemí (tehdy to bylo 11. července, 17. července se začalo s prodejem ve Francii), což sice budí jisté pochybnosti, na druhou stranu opět jde o pátek, kdy Apple obvykle zahajuje prodeje nového telefonu a opravdu je možné, že se prostě zopakuje loňský scénář uvedení nových iPhonů na trh.

Možný vzhled nového modelu iPhone

John Gruber došel k podobným závěrům

K podobným závěrům ohledně vlastností nového iPhonu dospěl též John Gruber na svém blogu Daring Fireball. Z analogií s vývojem osobních počítačů a po shromáždění zpráv od svých informovaných zdrojů soudí, že nový iPhone zvýší taktovací frekvenci procesoru ze současných 412 na 600 MHz, navíc však přinese podstatnou změnu vnitřní architektury, jež zajistí ještě mnohem vyšší nárůst výkonu, než by odpovídalo jeho taktování. Jako analogii uvádí Gruber přechod z procesorů Intel 80486 na Pentia.

Dále předpokládá zvětšení RAM na 256 MB, zdvojnásobení kapacity flash paměti, doplnění kompasu a 3,2megapixelového fotoaparátu s automatickým zaostřováním a podporou videa. A rovněž počítá s tím, že zůstanou zachovány současné ceny, tedy 199 USD za 16GB a 299 USD za 32GB model.

Gruber připomíná, že zvýšený výkon telefonu bude mít vliv nejenom na aplikace, u nichž je to zjevné (třeba na hry s 3D grafikou), ale měl by rovněž zajistit lepší přístup k Internetu. Ano, už nyní se 3G připojení stará o hodně vysoké přenosové rychlosti, jenže dojem pomalého připojení vzniká i z toho, že současnému procesoru dlouho trvá vykreslení nahrané webové stránky, právě to by měl nový telefon zvládat svižněji. A vylepšený fotoaparát s podporou videa se podle něj stane důležitým prvkem v marketingové kampani pro nový iPhone.

Mimochodem, oním ekvivalentem Pentia nejspíš bude procesor ARM Cortex-A8. Právě tento čip na frekvenci 600 MHz používá třeba Samsung i8910 Omnia HD a obsahuje ho rovněž Palm Pre, jehož prodej začne 6. června.

Gruber dále spekuluje, že by Apple mohl přijít též s menší modernizaci svých notebooků, přičemž by všechny stroje s hliníkovým pouzdrem začal označovat jako MacBooky Pro a název MacBook by ponechal jen pro plastový model a také uvažuje o tom, že by se později mohl objevit „iPhone mini“ s tříčtvrtečními rozměry a hmotností současného modelu, ale sám přiznává, že jde o méně pravděpodobné dohady.

Přibývá náznaků příchodu nového iPhonu

A začínají se rovněž množit náznaky příchodu nových iPhonů. Australský Vodafone rozeslal zaměstnancům ve svých obchodech zprávu, že distributor Brightpoint označil 16GB iPhone 3G za ukončený, což vypadá jako jasný signál brzkého příchodu nového telefonu.

V případě amerického operátora AT&T se počaly šířit pověsti, že mu docházejí zásoby stávajících iPhonů, ten to však vzápětí poté oficiálně popřel a v pátek se na jeho webu v rámci programu výměny telefonů za BlackBerry Bold objevil také „iPhone 32GB 3G“.

Změny na webu kanadského operátora Rogers naznačují, že se chystá na prodej nového modelu. A o dočasném zobrazení nabídky 32GB iPhonu na webu rakouského T-Mobile jsme vás již informovali.

Podobné náznaky (mnohdy způsobené omylem obsluhy příslušných systémů) se objevovaly loni před uvedením iPhonu 3G, nyní se nejspíš situace opakuje.

Závěrečné shrnutí

V řadě věcí se začínají pověsti o nových iPhonech shodovat. Nový telefon tak zřejmě bude mít procesor ARM Cortex-A8 na 600 MHz, 256 MB RAM, 16 nebo 32 GB flash paměti, 3,2megapixelový fotoaparát s lepší optikou a podporu videa a k GPS přijímači přidá kompas. (S trochou ironie by se dalo říci, že se tyto parametry už staly články víry šiřitelů pověstí o novém iPhonu.)

Nejasné zůstává, zda si telefon zachová dosavadní pouzdro či ho změní, v tom se pověsti rozcházejí, stejně jako v otázce displeje (OLED obrazovka by byla příjemná, avšak nebylo by rozumné na to vsázet tělesné orgány).

Převládá názor, že Apple ponechá současné ceny, sporné je však datum uvedení nových přístrojů. Všeobecně se předpokládá, že nové telefony budou představeny na konferenci WWDC, ale vlastní prodej nejspíš začne o něco později, skutečně tak nelze vyloučit, že bude zahájen stejně jako minulý rok v červenci.

Dá se očekávat, že teď budou přibývat další pověsti na tohle téma, avšak skutečnou jistotu budeme mít nejdříve 8. června, zahajovací proslov konference WWDC 2009 snad přinese konkrétnější informace přímo od zdroje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: