Na čínském foru se objevily údajné podrobnosti o novém iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Na čínském foru se objevily údajné podrobnosti o novém iPhonu

13. května 2009, 06.00 | Jeden z přispěvatelů čínského diskusního webu tvrdí, že zná podrobnosti o novém modelu iPhonu, jeho věrohodnost však zůstává sporná.

Považuje se v podstatě za jisté, že letos v létě Apple uvede na trh nové modely iPhonu. Různé náznaky a pověsti o nich kolují už dlouho, nejnověji mediální vody rozčeřilo čínské diskusní forum WeiPhone (tedy především anglické překlady jeho informací).

Na něm se totiž objevilo vlákno uživatele vystupujícího pod přezdívkou patapon200, který tvrdí, že má přítele pracujícího u firmy Foxconn. A právě ta by měla pro Apple vyrábět nové iPhony, takže si patapon200 mohl díky svému příteli vyzkoušet již hotové prototypy.

Nový iPhone se prý fyzickým vzhledem podobá současnému iPhonu 3G, ke změnám došlo hlavně uvnitř, zejména co se rychlosti týče.

Rychlejší procesor a dvojnásobná RAM

Podle patapona200 se zvýšila taktovací frekvence procesoru a kapacita RAM. Zatímco současný iPhone 3G používá procesor ARM od Samsungu taktovaný na 400 MHz, nový model by měl mít procesor na 600 MHz a kapacita RAM se zdvojnásobila z dnešních 128 na 256 MB. To se podle něj projevilo v opravdovém zlepšení rychlosti používání telefonu.

Telefon se údajně bude dodávat s flash pamětí o kapacitě 16 nebo 32 GB, dále by měl mít fotoaparát o rozlišení 3,2 megapixelu vybavený automatickým zaostřováním a současný GPS přijímač doplní digitální kompas.

Tento čínský komentátor vydal na foru WeiPhone řadu příspěvků, v nich uvádí i další podrobnosti, nový telefon by například měl mít vnitřní modelové číslo N88, zatímco dřívější iPhony užívaly modelová čísla M68 a N82. Zveřejnil též snímek obrazovky nového přístroje (kromě číslovek ovšem na displeji převažují čínské znaky) ukazující, že má 32 GB paměti (29,3 GB po zformátování), firmware 3.0 a modelové číslo Applu MB717LL, jaké se dosud na veřejnosti neobjevilo (nejnovější revize iPhonu 3G se dostaly k číslu MB705LL).

05mm12052009f.jpg

Dotyčný zároveň vyjadřuje zklamání, že se nic jiného nezměnilo, obrazovku nadále tvoří 3,5” displej s rozlišením 480 x 320. Neupřesňuje, kdy by se tento model měl objevit na trhu, ale tvrdí, že se koncem dubna nacházel v jakémsi testu ověřování platnosti, což by nejspíš mohly být závěrečné testy před zahájením výroby.

Zůstává mnoho pochybností

Některé další zveřejněné podrobnosti však vzbuzují spíše nedůvěru. Patapon200 totiž tvrdí, že nový iPhone bude mít FM přijímač, ačkoli Apple dosud tuto možnost v iPhonech a iPodech nevyužívá (použité čipy sice zahrnují již teď podporu pro rozhlasový FM přijímač, avšak Apple nedoplnil další potřebný hardware a software). A snímek obrazovky uvádí jako operátora AT&T, jenže v USA se obvykle jako identifikátor sítě zobrazuje řetězec ATT3.1, nikoli ATT3.5 jako na zveřejněném snímku.

Dotyčný přispěvatel se také stručně zmínil o tabletu Applu, ten prý má modelové číslo K48, avšak kromě toho, že bude mít dotykovou 9,7” obrazovku (což tvrdily už dřívější pověsti) žádné další podrobnosti neuvedl.

AppleInsider si není jistý, co si o těchto tvrzeních myslet, ale vzhledem k tomu, jaký zájem vzbudily, se je přece jen rozhodl zveřejnit.

Samozřejmě nelze vyloučit, že jde o výmysl, nakonec stačilo shrnout dosavadní náznaky o nasazení 3,2megapixelového fotoaparátu, automatického zaostřování a kompasu, odvozené především z odkazů objevených v beta verzích firmwaru 3.0. A o FM přijímači se spekulovalo již počátkem dubna.

06mm12052009f.jpg

A tak jedinými skutečně novými informacemi, jejichž věrohodností si ovšem nemůžeme být jistí, zůstávají vyšší taktovací frekvence procesoru a větší kapacita RAM. Bylo by jistě příjemné, kdyby to byla pravda, takovýto tah se však rovněž dá předpokládat, když se podíváme na parametry nových konkurenčních telefonů obdobné kategorie.

Bude použit ARM Cortex-A8?

V případě procesoru však není důležitá ani tak samotná jeho nominální taktovací frekvence, ale to, jaká bude jeho vnitřní architektura. Uvažuje se totiž o tom, že by Apple mohl nasadit nový procesor ARM Cortex-A8, jenž by, díky významně vylepšené architektuře oproti současnému procesoru ARM 11, měl přinést podstatně vyšší výkon (mluví se až o zečtyřnásobení, avšak to pochopitelně teprve budou muset ověřit praktické testy). Cortex A-8 bude v některých nových telefonech Samsungu a měl by se nacházet také v Palmu Pre (který na trh přijde možná už za několik málo týdnů), rozhodně by tedy dávalo smysl, kdyby ho Apple použil také.

A větší kapacita RAM by rovněž přišla vhod, umožnila by provozování náročnějších aplikací a usnadnila by současný běh více aplikací (spíše však těch neoficiálních, protože Apple namísto aplikací běžících v pozadí dává přednost své oznamovací službě).

Nová elektronika by navíc měla mít i nižší spotřebu, takže lze doufat, že přes citelně zvýšený výkon bude výdrž nového iPhonu na baterii přinejmenším stejně dobrá jako výdrž stávajícího modelu.

Z odkazů nalezených již v první beta verzi firmwaru 3.0 navíc plyne, že Apple nejspíš uvede více nových modelů iPhonu, protože se tam objevují identifikační řetězce dvou nových modelů, pokud tedy jsou výše uvedené informace čínského diskutéra pravdivé, nejde vyloučit, že se mu do rukou dostal jen jeden model a Apple uvede ještě další s odlišnými vlastnostmi.

Je však třeba pořád mít na paměti, že se pohybujeme v oblasti pověstí a spekulací, jistotu budeme mít teprve tehdy, až Apple nové telefony představí oficiálně. Zachová-li scénář z minulého roku, dojde k tomu nejspíš na zahajovacím projevu vývojářské konference WWDC 2009 počátkem června, vlastní prodej pak začne zřejmě o několik týdnů později.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: