Postřehy k Leopardu: novinky Leoparda očima vývojáře, drobné úniky informací z WWDC a odstraněná novinka Boot Campu. (15.6.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Postřehy k Leopardu: novinky Leoparda očima vývojáře, drobné úniky informací z WWDC a odstraněná novinka Boot Campu. (15.6.07)

15. června 2007, 08.00 | Tom Yager popisuje novinky Leoparda z pohledu vývojáře. Něco málo propašovaných postřehů o Leopardu z WWDC. A jedna z údajných nových funkcí Boot Campu byla nakonec odstraněna.

Jak jsem zmínil již v prvním dnešním článku, Apple udržuje veškeré jednání konference WWDC v přísném utajení (s výjimkou Jobsova proslovu), takže se objevuje pouze málo informací, ovšem něco přece jen pronikne ven.

Novinky Leoparda očima vývojáře

Tom Yager, technický ředitel testovacího střediska InfoWorld Test Center, předkládá svůj pohled na Leoparda z hlediska vývojáře.

Samozřejmě i Yager je vázán smlouvou o neprozrazení podrobností, ovšem poté, co Jobs na WWDC některé novinky představil, může psát alespoň o nich.

Z hlediska vývojáře pak vyzdvihuje v Leopardu hlavně dvě nové věci: Xray a Core Animation.

Xray

Připomíná, že Sun Microsystems přinesl revoluční technologii DTrace, jež dovoluje dynamicky sledovat vykonávání programu na úrovni systémového softwaru. DTrace je sice výkonná, ale složitě se používá. Naštěstí se macovští vývojáři mohou těšit výhodě, kterou vývojáři Solarisu nemají: Xray. Xray však není pouhý klon DTrace. Jde o výkonný vývojářský nástroj k profilování programů v reálném čase a po zhroucení programu, který zaznamenává stopy vykonávání programu, jeho spolupráci s uživatelským rozhraním, alokaci paměti a systémových prostředků a takové údaje jako vytížení procesoru a sítě. Jeho intuitivní uživatelské rozhraní připomíná digitální zvukovou střižnu, záznamy vykonávání programu můžete převíjet jako pásku a zobrazovat snímky stavu aplikace a jeho běhového prostředí v daném okamžiku.

Takto lze odhalit i tajemné, zdánlivě náhodné chyby. Z toho pochází název Xray, znamenající „rentgenový paprsek”, čímž autoři chtěli naznačit, že se před ním žádná chyba neschová.

Vývojáři nemusí měnit své programy pro využití Xray, takže půjde použít u široké palety aplikací. Takovéto nástroje se sice nabízejí i pro jiné systémy, ale Xray má výhodu v ceně: Dostanete ho zdarma.

Core Animation

Druhou velkou novinkou představuje Core Animation. Tento prvek se sice asi z novinek Leoparda předvádí nejčastěji, ale vývojáře stále uvádí v nadšení. Yager říká, že pokud jste někdy zkusili programovat pro OpenGL, nebo dokonce přímo pro grafický procesor (jako se to dělá ve hrách), rychle toto nadšení pochopíte. Core Animation vytváří 3D animace v reálném čase s využitím bleskurychlého vykreslování systému Quartz a kompozičních rámců. Avšak ukrývá veškerou složitost Quartzu a zbytku zobrazovacích možností Mac OS X.

Používá se velice snadno, tak snadno, že se ho zřejmě vyplatí používat i pro grafická uživatelská rozhraní a pro statický obsah. Zjednodušeně řečeno – Core Animation tvoří sada inteligentních ploch (Apple je nazývá „vrstvy“), na něž se promítá (mapuje) vizuální obsah. Každá plocha může mít vlastní vývojářem definovaný pohyb a transformace, jež probíhají nezávisle na ostatních.

Naskládáním a propojením těchto ploch lze vytvořit desítky a stovky poletujících objektů, které se chovají jako vícevrstvé efekty Final Cutu Pro, ale bez použití zvláštních nástrojů. A to vše probíhá v reálném čase. Není to však sada pro vývoj uživatelského rozhraní, protože plochy nelze přímo užít pro interaktivní spolupráci s uživatelem. Protože však Core Animation vlastně vytváří na obrazovce 2D obraz a poloha každé plochy je přesně definovaná v čase – víte, kde v daný čas bude – lze prvky Core Animation učinit citlivé na myš tím, že se bude ve vykreslené oblasti sledovat aktivita myši a klávesnice.

Apple navíc aktualizoval třídy oken uživatelského rozhraní, aby využily pohybu, a dokonce zahrnuly plochy Core Animation do svého zobrazování. Leopard Core Animation hojně využívá například v náhledech Quick Look nebo při práci se Stacks.

To, že to jde udělat poměrně snadno, možná otevře cestu k novým, nádherným uživatelským rozhraním, o využití v zábavním softwaru ani nemluvě.

V Tigeru by se sice Core Animation dala teoreticky replikovat, avšak vyžadovalo by to nesmírné úsilí. Určitý náhled možností poskytuje uživatelům Tigeru nástroj Quartz Composer přibalený k Xcode, animace Composeru se ostatně dají použít jako vrstvy Core Animation.

ImageKit a iChat Instant Message Framework

Další dva prvky dovršují vlastnosti Leoparda zvyšující jeho vizuální přitažlivost: ImageKit slučuje nejčastěji používané prvky Mac OS X pro vykreslování obrazu a manipulaci s ním do jednoho vývojového rámce a iChat Instant Message Framework dovoluje vývojářům vykreslit libovolný vizuální obsah, který iChat automaticky zakóduje a proudově odešle účastníkům konference iChatu.iChat Theater toho využívá ke sdílení obrázků, prezentací a videa s účastníky konference. Jeho způsob sdílení obsahu je čistší, méně náročný na přenosovou kapacitu a bezpečnější než sdílení celé obrazovky.

ImageKit poskytuje jednoduchá vysokoúrovňová rozhraní pro pořizování snímků kamerami iSight, pro zobrazování obrazových prezentací, pro úpravy obrázků a pro uplatňování transformačních filtrů Core Image. Tyto možnosti sice v zásadě najdete už v Tigeru, ale používaly by se mnohem obtížněji.

Tom Yager na základě těchto skutečností dochází k závěru, že Leopard nejenom poskytuje nové jedinečné možnosti, ale navíc je předkládá způsobem, který všichni vývojáři uvítají. Z tohoto důvodu se domnívá, že vývojáři si Leoparda osvojí neobyčejně rychle a s využitím nových možností přepracují aplikace pro koncové uživatele ve stylu proměny operačního systému.

Informační úniky z WWDC

Veškeré dění na WWDC sice Apple podrobil přísnému utajení, přesto se nějaké drobty informací dostaly ven. MacRumors je shrnul.

Na WWDC předváděný Leopard je sestavení s číslem 9A466, o němž se na blozích objevily tyto útržkovité zprávy: Mail je skutečně skvělý, zdá se, že pracuje opravdu rychle a lépe podporuje kalendář. Zlepšila se odezva Spotlightu, při psaní se už nezastavuje. Safari rovněž působí jako rychlejší a má nyní textový editor se styly jako ten ve Firefoxu. Nový Finder, ačkoli ne až tak nový, jak mnozí doufali, vypadá stabilní. Všude, ale úplně všude narazíte na Cover Flow. Quick Look vypadá užitečně a zdá se být rychlý. A Time Machine pracuje opravdu dobře. (Informace byly mezitím z blogu odstraněny, zřejmě zasáhla tvrdá ruka Applu.)

Objevily se už i první výkonnostní testy. Podle nich tato verze Leoparda běží stejně rychle jako Tiger, musíme ovšem mít na paměti, že se jedná o beta verzi, ostrá verze snad bude vyladěnější.

A také se objevil výpis požadavků Leoparda: procesor Intel nebo PowerPC G4 či G5, DVD mechanika, rozhraní FireWire, alespoň 256 MB RAM pro PowerPC Macy a 512 MB pro Macy s Intelem (doporučuje se dodatečná RAM pro účely vývoje – a nejenom toho, dodal bych) a alespoň 6 GB diskového prostoru. Nebo 8 GB, jestliže nainstalujete vývojové nástroje.

Ani tyto požadavky nemusí být konečné, ovšem o uváděných kapacitách RAM bych si dovolil zapochybovat – systém na nich jistě běží, ale asi to nebude žádná velká sláva. Proti Vistě to ovšem jsou požadavky podstatně skrovnější.

Zmizelá novinka Boot Campu

Když Jobs představoval nový Boot Camp, mluvil pouze o integraci ovladačů Windows, pro něž již nebude třeba samostatné CD. Jenže na webových stránkách Leoparda byla ještě jedna novinka, jež mluvila o nových, rychlejších restartech, umožňujících hbitější přepínání mezi Mac OS X a Windows. V Mac OS X měla přibýt nová položka menu „Restart in Windows“, která by Maca přepnula do režimu bezpečného spánku a po návratu byste se ocitli ve Windows. Stejně tak v ikoně Boot Campu v oznamovací oblasti Windows měla být položka „Restart in Mac OS X“ pro rychlý návrat do Mac OS X, přičemž pokud byste měli ve Windows zapnutou hibernaci, mohli byste se později vrátit zpět tam, kde jste skončili.

Nyní se však na webu Applu už nic takového neobjevuje, ale tento otisk archívu Googlu dosvědčuje, že tam takový text původně byl.Podle zpráv z WWDC se tento text dostal na web nedopatřením, protože zmíněná funkce v konečné verzi Leoparda podporována nebude. Rychlé přepínání systémů v Boot Campu by jistě mnozí uvítali, zřejmě to však sebou neslo přílišná bezpečnostní rizika. Hledači spiknutí za každým rohem si ovšem určitě najdou vlastní vysvětlení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: