Novinky na poli mapových aplikací pro iPhone - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Novinky na poli mapových aplikací pro iPhone

23. listopadu 2009, 00.00 | Aplikace Google Earth 2.0 přidává důležité nové funkce. A TomTom vydal verzi 1.2 své navigační aplikace, jež podporuje také iPod touch a uvedl novou automobilovou sadu určenou právě pro tento přístroj.

Minulý týden se objevily zajímavé novinky na poli mapových a navigačních aplikací pro iPhone a iPod touch:

Google Earth 2.0 nabízí podporu vlastních map a další vylepšení

Aplikace Google Earth pro osobní počítače, jež umožňuje pracovat s digitálním globusem užívajícím mapy Googlu a poskytuje ještě více funkcí než jejich webové rozhraní je všeobecně známá. Google ovšem tuto aplikaci samozřejmě dodává též ve verzích pro mobilní přístroje, mezi nimiž nemůže chybět iPhone.

Google Earth se pro iPhone objevila v obchodu App Store téměř přesně před rokem a rychle se stala jednou z nejstahovanějších. Google ji však nyní aktualizoval, minulý týden se objevila verze 2.0 (její novinky podrobněji představuje blog Googlu).

Stejně jako verze pro osobní počítače také Google Earth pro iPhone dovoluje prolétávat se nad digitálním globusem, přibližovat si vybraná místa a zobrazovat a vyhledávat v mapách různé objekty. Aplikace mimoto využívá možností iPhonu, například jeho naklápěním se lze pohybovat 3D modelem terénu a pochopitelně umí užívat funkci určení geografické polohy, takže se můžete zaměřit v mapě na místo, kde se telefon právě nachází. A dají se vyhledávat objekty, co leží poblíž.

Verze 2.0 tyhle možnosti dále rozšiřuje, především teď jde používat vlastní mapy. Přímo z aplikace na iPhonu se uživatel může přihlásit ke svému účtu u Googlu a poté bude moci zobrazovat stejné vlastní mapy (mapy vytvořené funkcí Moje mapy) jako na osobních počítačích.

Dále se zlepšilo procházení objektů, když se nyní uživatel dotkne ikony objektu v mapě, daná ikona se rozzáří, aby bylo vidět, kterou vlastně vybral, jestliže se dotkne více ikon najednou, rozzáří se všechny a zobrazí se jejich seznam, z něhož půjde vybrat tu, co uživatele zajímá.

A Google též zvýšil počet podporovaných jazyků, přidal 13 nových, celkem tak tahle aplikace existuje v 31 různých jazycích, k nimž patří také čeština a slovenština.

Google Earth 2.0 pro iPhone vyžaduje firmware 2.0 nebo vyšší a dá se zdarma stáhnout z App Store.

Nová verze navigační aplikace TomTom podporuje iPod touch a původní iPhone

Firmware 3.0 umožnil vznik plnohodnotných navigačních aplikací pro iPhone, avšak TomTom, který ji v beta verzi předvedl jako první, ji začal prodávat až v srpnu. A navíc slíbil automobilovou sadu (Car Kit) doplňující řadu dodatečných funkcí a možností, ta se však zpozdila ještě víc a skutečně prodávat se počala teprve v říjnu.

Automobilová sada budila od počátku značný zájem, protože zahrnuje i vlastní GPS přijímač, takže se ihned začalo spekulovat, že by mohla dovolit provozování navigační aplikace též na původním iPhonu a na iPodech touch, které vlastní GPS hardware nemají. Jenže ještě v říjnu TomTom uváděl, že jeho aplikace funguje pouze na iPhonu 3G a 3GS, ačkoli nevyloučil, že by podporu mohl později rozšířit.

Otázka podpory kapesních přístrojů Applu bez GPS přijímače tak zůstávala otevřená (poněkud paradoxně se ukázalo, že se sadou TomTomu na těchto zařízeních funguje konkurenční aplikace Navigonu), ale minulý týden se situace konečně vyjasnila.

Minulou středu se totiž objevila verze 1.2 navigační aplikace TomTom, jež konečně podporuje též iPod touch a původní iPhone, jestliže se k nim připojí zmíněná automobilová sada (prodávaná samostatně).

Verze 1.2 ale přináší i jiné novinky. Vylepšila obrazovky pro vyhledávání a pro souhrn tras, aktualizovala mapy z verze 8.30 na verzi 8.35, aktualizace se dočkala rovněž databáze zájmových bodů, stejně jako databáze funkce IQ Routes pro hledání optimálních tras (tu doplnila o miliony nových měření).

Jak při zobrazování na výšku, tak na šířku teď aplikace poskytuje pokročilé navádění do jízdních pruhů a byl doplněn hlasový výstup pro několik dialektů angličtiny, pro francouzštinu a pro španělštinu. Nově aplikace podporuje přehrávač iPod a přibylo menu nouzové nápovědy.

TomTom svou aplikaci prodává v samostatných vydáních pro jednotlivé regiony, zahrnující balík map pro danou oblast, mapy České republiky obsahuje vydání TomTom Eastern Europe (spadli jsme tedy do východní Evropy), jež stojí 69,99 EUR, mapy západní Evropy se musí zakoupit zvlášť. (Aplikace však podporuje češtinu.)

Na iPhonu 3G a 3GS bude aplikace fungovat samostatně, pro původní iPhone a iPod touch ovšem bude samozřejmě potřeba ještě automobilová sada, která dodá chybějící GPS přijímač, ta se v Evropě prodává za 99,95 EUR. Není to tedy právě levné řešení, ale majitelé iPodů touch mohou něco málo ušetřit díky nově uvedenému hardwaru TomTomu:

TomTom uvedl automobilovou sadu pro iPod touch

Záhy poté, co TomTom vydal výše popsanou verzi 1.2 své aplikace, podporující všechny přístroje s iPhone OS, oznámil také uvedení nové varianty automobilové sady určené přímo pro iPod touch.

Tato sada je kompatibilní se všemi současnými iPody touch (včetně nových modelů s 32 a 64 GB paměti) a samozřejmě vyžaduje firmware 3.0 nebo vyšší. V Evropě se už prodává, v USA má být dostupná zanedlouho. Oproti výše zmíněné sadě pro iPhone bude tohle řešení levnější, v zemích eurozóny přijde na 79,95 EUR, lze tedy ušetřit 20 EUR (podrobnější anglický popis nové sady najdete například v irském obchodu TomTomu).

Podle TomTomu rozdíl mezi oběma sadami spočívá v tom, že ta pro iPhone podporuje Bluetooth, zatímco sada pro iPod touch nikoli (postrádá tedy handsfree, jež pro iPod touch nemá smysl) a navíc je trochu menší.

Jinak však nová sada nabízí většinu funkcí sady pro iPhone, pro připevnění iPodu touch poskytuje stejný držák EasyPort a pochopitelně obsahuje vlastní GPS přijímač (zde naprosto nezbytný).

Dále sada zahrnuje reproduktor pro hlasové pokyny, linkový zvukový výstup pro přehrávání hudby (po připojení autorádia přes odpovídající kabel na něm bude možné přehrávat hudbu z iPodu, přičemž při vydávání navigačních pokynů se hudba automaticky ztlumí).

iPod touch lze v držáku otočit tak, aby zobrazoval na šířku a sada se dá skládat, což usnadňuje její přenášení mezi více vozy. A samozřejmě také poslouží k dobíjení iPodu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: