Novinky v oblasti navigace pro iPhone - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Novinky v oblasti navigace pro iPhone

30. října 2009, 00.00 | Automobilová sada TomTom zřejmě není kompatibilní s iPodem touch, ale s řešeními jiných výrobců se pravděpodobně použít dá. A nová navigační služba Googlu by mohla být dostupná i pro iPhone, jestliže to Apple dovolí.

Pozornost sice zůstává zaměřena hlavně na nové Macy, ale zajímavé novinky se objevily také v oblasti GPS navigace pro iPhone:

Automobilová sada TomTom nejspíš nepodporuje iPod touch

Už počátkem října se v některých evropských webových obchodech Applu objevila automobilová sada (Car Kit) TomTom doplňující navigační aplikaci této firmy, která by měla z iPhonu učinit opravdu plnohodnotné navigační zařízení (mimo jiné přináší vlastní GPS přijímač s vyšší citlivostí, handsfree, napojení na autorádio, a tak dále).

Sada se navíc začala nabízet již i v americkém webovém obchodu Apple Store (za 119,95 USD), a tak zpravodajské servery počaly pátrat, jak tomu vlastně je s její kompatibilitou. (Dodací lhůty se však pohybují v řádu týdnů, takže to s její fyzickou dostupností pořád není příliš slavné.)

Z prvních náznaků zástupců výrobce totiž vyplývalo, že by sada mohla podporovat i původní iPhone a dokonce snad též iPod touch, které nemají vlastní GPS hardware.

AppleInsider se však ve středu obrátil přímo na TomTom a dostalo se mu odpovědi, že samotná sada sice je skutečně kompatibilní se všemi modely iPhonu, ale navigační aplikace pracuje pouze na iPhonu 3G a 3GS.

AppleInsider se proto zeptal, zda se neplánuje aktualizace aplikace, jež by dovolila spolupráci s iPodem touch a s původním iPhonem, na to firemní mluvčí odpověděl, že TomTom nevydal žádné „veřejné oznámení“. To tedy nevypadá příliš povzbudivě, avšak situaci to úplně nevysvětluje.

A by těch zmatků nebylo málo, není navíc úplně jasné, co se vlastně v popisu sady míní výrazem „Car Kit app“. Pravděpodobně jde vlastní navigační aplikaci TomTomu, jenže v středu se v App Store objevil také bezplatný nástroj pro diagnostiku automobilové sady, ten je však zřejmě kompatibilní se všemi iPhony.

A MacRumors upozorňuje, že dostal odkazy na uživatelská videa (s německým komentářem), podle nichž na původním iPhonu se sadou TomTom fungují Google Maps a navigační aplikace Navigonu, takže nakonec skutečně platí původní příslib TomTomu, že jeho automobilová sada bude spolupracovat i s řešeními jiných výrobců.

Zdá se tedy, že přinejmenším původní iPhone bude takto možné změnit v navigaci, paradoxně však nikoli se softwarem TomTomu, ale s tím od konkurence. Avšak iPod touch sada asi nepodporuje, to ovšem bude třeba ještě ověřit.

Vzhledem k ceně tohoto řešení ale vyvstává otázka, zda se to vůbec vyplatí, sečtete-li částky za samotnou sadu a za potřebný software, vyjdou dnes některé samostatné automobilové navigace již levněji.

Google hodlá poskytnout svou novou navigační službu též pro iPhone, bude však záležet na postoji Applu

Tento týden vyvolal velký rozruch v oblasti navigací pro mobilní zařízení Google, když představil svou novou navigační službu Google Maps Navigation, jež (zatím zdarma) přináší plnohodnotnou navigaci s průběžnými pokyny a mnoho dalších zajímavých funkcí včetně podpory Street View (bližší informace v češtině najdete třeba tady a zde, Google možnosti služby názorně předvádí v tomhle videu).

Navigační služba Google bude zpočátku dostupná jen na přístrojích s operačním systémem Android 2.0, což bude od 6. listopadu především telefon Motorola Droid a služba se prozatím omezuje pouze na uzemí USA, ale Google se nebrání jejímu rozšíření na další platformy a území.

Konkrétně v případě iPhonu mluvčí Googlu ve středu řekl AppleInsideru, že Apple je blízký partner a už teď na iPhonu používají Google Maps miliony lidí. Google hodlá spolupracovat s Applem na zpřístupnění všech svých novinek, včetně služeb Latitude a Google Maps Navigation, uživatelům iPhonu, avšak o jejich dostupnosti rozhodne Apple.

Jak víte i ze zpráv na MůjMacu, vztahy mezi Applem a Googlem v poslední době poněkud ochladly a skončily poslední personální vazby mezi jejich vedením, protože si obě firmy začínají stále více konkurovat (ukázkový příklad představuje právě systém Android, telefony jím vybavené by se brzy mohly stát vážnými soupeři iPhonu) a stále probíhá vyšetřování ohledně odstranění aplikací podporujících službu Google Voice z App Store, zatím se však Apple a Google neshodnou ani na výkladu celé této záležitosti a Apple odmítl do App Store zařadit též aplikaci pro výše zmíněnou službu Google Latitude.

Ovšem to, že by Apple zablokoval i novou navigační službu Googlu, se nejeví jako příliš pravděpodobné, protože by tím vlastně propůjčoval konkurenční výhodu telefonům s Androidem, ale teprve další vývoj ukáže, jak to vlastně bude.

Oznámení Googlu již způsobilo pokles akcií hlavních výrobců navigací, je však třeba připomenout, že Google Maps Navigation má oproti lokálním navigačním aplikacím řadu omezení. Především vyžaduje trvalé připojení k Internetu, takže v oblastech se špatným datovým připojením příliš použitelná nebude (krátkodobé výpadky by však mělo řešit ukládání zvolené trasy do lokální vyrovnávací paměti) a Google bude prozatím službu poskytovat pouze tam, kde používá vlastní mapy (u nás tedy ne, protože zde využívá map externích dodavatelů).

Ale do budoucnosti, kdy lze (tedy alespoň v některých zemích) počítat s lepší dostupností a rostoucí rychlostí mobilního datového připojení, by přitažlivost téhle služby měla stoupat. Rozhodně bude zajímavé sledovat její další vývoj, stejně jako její uplatnění na iPhonu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: