Novinky kolem Maců: Zajímavé nové vlastnosti Leoparda a chystají se Macy Pro s Penryny. (19.10.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Novinky kolem Maců: Zajímavé nové vlastnosti Leoparda a chystají se Macy Pro s Penryny. (19.10.07)

19. října 2007, 05.00 | Začínají se objevovat upozornění na zvlášť zajímavé nové vlastnosti Leoparda. A AppleInsider přináší nové podrobnosti k chystaným novým Macům Pro s 45nm procesory Penryn.

Během čekání na Leoparda (mimochodem, zbývá už pouze týden) se vynořují zprávy týkající se samotného očekávaného operačního systému, a také úvahy o tom, jaký nový hardware v této souvislosti Apple chystá. To vše najdete v tomto článku, něco drobných zpráv o iPhonu jsem vydělil do druhého článku, aby se jedinci s alergií na telefon Applu mohli rizikovému textu snadno vyhnout.

A teď se podívejme na novinky Leoparda, jimiž se začaly prohrabávat různé weby a servery:

Nejzajímavější nové vlastnosti Leoparda

Server MacRumors začal shromažďovat novinky Mac OS X 10.5 Leopard, jež považuje za nejzajímavější. Domnívám se, že jeho zjištění by mohla být přínosná i pro nás.

Jak již víte, Apple na svém webu zveřejnil seznam více než 300 novinek Leoparda, ten nyní prochází mnoho pátravých očí. Apple sice počet novinek trochu uměle nafoukl vhodnými formulacemi, to ovšem nic nemění na tom, že některé věci skutečně stojí za pozornost.

MacRumors při první výpravě do seznamu zaujaly hlavně dvě věci: funkce AutoFS a vylepšená bezpečnostní opatření Leoparda.

AutoFS

Funkce AutoFS umožňuje automaticky připojovat a odpojovat síťové souborové systémy v samostatných programových vláknech, což by mělo podstatně zvýšit spolehlivost a vylepšit odezvu systému. V praxi by se to pro uživatele sítí mělo projevit tím, že odpadnou mnohá nepříjemná čekání.

Zesílené zabezpečení

Pokud jde o zesílené zabezpečení, Leopard nabízí široké možnosti sledování aplikací. Aplikace mohou být digitálně podepsané pro ověření jejich totožnosti a zajištění jejich neporušenosti. Všechny aplikace Applu dodané s Leopardem budou podepsané a tato možnost se bude nabízet přirozeně i pro ostatní vývojáře aplikací.

Stažené aplikace se označují a před jejich prvním spuštěním se vás systém zeptá na svolení, přitom předloží řadu informací o staženém softwaru.

Leopard poskytuje ještě mnohem více bezpečnostních opatření (třeba možnost bezpečného běhu aplikací v takzvaném sandboxu), jejich úplný přehled se ve zmíněném seznamu novinek nachází v úseku Security.

Seznam 16 nejzajímavějších novinek

Podrobnější přehled zajímavých novinek na svém webu Sitening shromáždil Jon Henshaw. Vypisuje následujících 16 vlastností:

TextEdit

Editor TextEdit podporuje formáty Wordu 2007 a OpenDocument (ODF) jak pro čtení, tak pro zápis.

Terminal

Terminal dovoluje uložit všechna otevřená okna jako pracovní prostor (workspace). Takto lze okamžitě znovu vyvolat umístění, nastavení oken a konfigurace shellu pro více oken najednou.

Systémové předvolby a .Mac

Opatříte-li si účet služby .Mac, můžete své systémové předvolby synchronizovat se všemi svými Macy, co používáte.

Hostovské (guest) účty

Tyto účty dovolují, aby kdokoli na vašem Macu brouzdal po Webu a kontroloval elektronickou poštu jako host. Po odhlášení z tohoto účtu Mac OS X po něm uklidí, odstraní všechny stopy jeho činnosti. Host tedy pokaždé dostane úplně čistý nový účet.

Kontrola gramatiky

Uživatelé pracující s angličtinou si mohou zkontrolovat i gramatickou správnost svého jazykového projevu. (Tohle se asi v české lokalizaci jen tak neobjeví).

Posouvání obsahu neaktivních oken

Lze posouvat obsah všech otevřených oken, i když nejsou právě aktivní. Stačí přesunout myš nad cílové okno a začít posouvat.

Ovladače tiskárny přes Software Update

Vždy budete mít nejnovější ovladače tiskárny, nyní se dají stáhnout přímo do systému pomocí známého mechanismu služby Software Update. (Během testování Apple kladl na tuto možnost dost značný důraz, spolupracoval přitom s firmou Hewlett-Packard.)

Manipulace s PDF v Preview

Náhledová aplikace Preview poskytuje vedle prostého prohlížení řadu dalších možností manipulace s PDF dokumenty (a nejen jimi), bližší podrobnosti najdete tady.

Automaticky se ladící TCP

Leoparda jde nechat, aby automaticky nastavil velikost TCP bufferu, což zajistí optimální výkon aplikací, zvlášť v prostředích s vysokou přenosovou kapacitou, ale se značnými zpožděními.

Archivní poštovní schránka

Můžete vytvořit archív své poštovní schránky pro zazálohování důležitých poštovních zpráv nebo pro přenos pošty na jiný počítač.

Předávání SMS zpráv

iChat se dá nastavit, aby IM zprávy předával jako SMS zprávy na mobilní telefon, když nejste u počítače. (Americká verze Leoparda k tomu využívá služeb AOL, takže tahle funkce bude dost závislá na místních podmínkách, u nás asi budou s jejím užíváním potíže.)

Schránka pro události

V kalendáři iCal můžete takto sdílet informace potřebné pro schůzku. Přetáhnete fotografie, video nebo libovolné jiné dokumenty do jedné události. Účastníkům lze poslat pozvánku elektronickou poštou a s ní budou cestovat i všechny připojené dokumenty.

Automatická aktivace písem

Písma se automaticky aktivují, když je potřebujete. Jestliže si aplikace vyžádá nainstalované písmo, co je právě vypojené, Leopard ho sám aktivuje a ponechá ho aktivní, dokud se příslušná aplikace neukončí.

Sdílení obrazovek z Finderu

Interaktivní sdílení obrazovky s jinými Macy v síti lze spustit z postranního panelu Finderu, stačí v něm vybrat příslušného Maca a pokud k tomu máte oprávnění, můžete si ho prohlížet a ovládat ho, jako by stál přímo před vámi.

Wikipedie ve slovníku Dictionary

Budete-li připojení k Internetu, půjde přes slovník Dictionary okamžitě využívat encyklopedii Wikipedia ve skvělém rozhraní Mac OS X. Více informací o slovníku Leoparda získáte tady.

Synchronizace s adresářem Yahoo!

Adresář svého Maca můžete synchronizovat s adresářem Yahoo!, stačí zadat do předvoleb adresáře na Macu informace o účtu Yahoo!. Tohle je samozřejmě zajímavé hlavně pro Američany, ale možná to bude použitelné i pro jiné podobné služby.

Každý takovýto seznam pochopitelně představuje subjektivní záležitost, někdo by jistě upřednostnil jiné vlastnosti a jiné naopak nepovažuje za zajímavé, hodně se bude lišit též pohled uživatelů z různých zemí, Jon Henshaw volil funkce z pohledu Američana.

Přesto tenhle přehled jasně ukazuje, že Leopard přináší řadu vylepšení, často docela nenápadných, avšak užitečných. V příštích dnech a zvlášť po uvedení Leoparda na trh bude podobných přehledů nepochybně přibývat a brzy se určitě dočkáme i praktických zkušeností uživatelů s novými funkcemi.

Apple chystá Macy Pro s procesory Penryn

AppleInsider přináší další podrobnosti k chystaným novým Macům Pro.

O tom, že by se nejvyšší stolní Macy měly dočkat nových procesorů, se mluví už dlouho, naposledy k tomu zveřejnil bližší informace The Inquirer počátkem října. The Inquirer se sice netěší pověsti hodnověrného serveru, ale AppleInsider jeho sdělení v zásadě potvrzuje.

Tvrdí, že uvedení nových Maců Pro na trh nyní závisí hlavně na tom, kdy Intel dokáže dodávat na trh v potřebném množství příslušné čipy.

Mělo by se jednat o první větší změnu základní architektury rodiny Mac Pro od jejího uvedení v srpnu 2006 na tehdejší vývojářské konferenci WWDC. Od té doby jedinou významnější novinku znamenalo uvedení osmijádrového modelu.

Nové Macy Pro by měly patřit k prvním strojům na světě vůbec, co nasadí nové 45nm čipy Intelu využívající architekturu Penryn. Konkrétně půjde o procesory řady Xeon (přehled všech chystaných modelů Xeonů nabízí Wikipedie). Vrchol řady nových Xeonů tvoří dvoujádrové a čtyřjádrové modely taktované až na 3,2 GHz, se systémovou (FSB) sběrnicí pracující na 1333 nebo 1600 MHz.

Podle lidí blíže obeznámených s touto záležitostí bude špičku nové řady Maců Pro tvořit osmijádrová konfigurace využívající dva čtyřjádrové čipy „Harpertown“. Nejsilnější model Harpertownu, jehož nasazení se v tomto stroji předpokládá, pracuje na 3,2 GHz, používá 1600MHz sběrnici a obsahuje 12 MB sekundární cache paměti. Tyto čipy by měly začít přicházet (v omezeném množství) na trh někdy v polovině listopadu.

Apple je údajně již k jejich nasazení připraven, svůj hardware pro ně už má hotový, testovací stroje prý prošly posledními testy již počátkem podzimu. To, kdy se skutečně objeví na trhu, tak závisí na tom, jak rychle dokáže Intel dodávat potřebné množství příslušných procesorů.

Nový osmijádrový Mac Pro s Harpertowny by měl přijít někdy mezi polovinou listopadu a výstavou Macworld Expo v lednu (to už je skutečně nejzazší termín).

Taktovací frekvence nových Xeonů sice nominálně proti současným modelům příliš nestouply, avšak předpokládá se, že nová 45nm architektura přinese výrazné zvýšení výkonu. Viceprezident Intelu Pat Gelsinger na vývojářském foru Intelu v Pekingu uvedl, že Xeony Harpertown přinesou asi 45procentní nárůst výkonu pro náročné aplikace proti čipům Xeon Clowertown, jež se nacházejí v současných Macích Pro. To by mohlo být dost silnou pobídkou k přechodu na nové Macy Pro, zvlášť pro velké firmy, které se nemusí tolik ohlížet na finance.

Trochu nejasností panuje kolem toho, jaké procesory Apple nasadí do nižších, čtyřjádrových Maců Pro, co obsahují dva dvoujádrové procesory. V rodině 45nm Xeonů tvoří dvoujádrový protějšek Harpertownů čipy „Wolfdale“, ty ale podporují různé taktovací frekvence systémové sběrnice. Nízkpříkonový Wolfdale na 3,16 GHz používá 1333MHz sběrnici, „normální“ modely na 1,86 a 3,33 GHz mají sběrnice na 1066 a 1333 MHz. Intel plánuje i 3,4GHz Wolfdale se 1600MHz sběrnicí, avšak vzhledem k vysoké ceně, srovnatelné se čtyřjádrovými Harpertowny, není příliš pravděpodobné, že by se objevil v Macu Pro.

Kvůli poměrně značné různorodosti chystaných 45nm Xeonů se tak zdá, že se nové Macy Pro budou lišit i v taktovací frekvenci systémové sběrnice, Apple tedy musel provést odpovídající úpravy základní desky.

Zatím však není jasné, zda se objeví také nějaké další novinky vedle přizpůsobení novým procesorům Intelu. AppleInsider sice mluví o prvním významném přepracování architektury, ale žádné bližší podrobnosti nesděluje. Macy Pro by si jistě zasloužily modernizaci i jinde než v oblasti procesorů, zvlášť výběr grafických karet by potřeboval aktualizaci.

Nové Macy Pro v žádném případě nebudou laciné, jejich cenu do značné míry určuje cena nasazených procesorů, špičkový osmijádrový model se dvěma Harpertowny na 3,2 GHz bude pravděpodobně stát okolo 4 000 USD.

To, kdy se tyto stroje skutečně objeví na trhu, tedy zřejmě závisí hlavně na Intelu, zatím víme jen to, že to nejspíš bude do konce letošního roku. Uvidíme, zda si Apple vedle už známých skutečností přichystal ještě nějaká další překvapení, s jistotou můžeme říci pouze to, že na nich určitě bude Leopard.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: