Preview 4.0: systémová aplikace pro prohlížení obrázků a PDF dokumentů získává v Leopardovi řadu nových funkcí. (3.10.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Preview 4.0: systémová aplikace pro prohlížení obrázků a PDF dokumentů získává v Leopardovi řadu nových funkcí. (3.10.07)

3. října 2007, 08.00 | Aplikace Preview, sloužící hlavně jako prohlížeč grafiky a PDF souborů, se v Leopardovi rozrůstá v program se zajímavými editačními možnostmi.

Během několika málo týdnů by na trh měl přijít Mac OS X 10.5 Leopard. Ten přinese řadu novinek, vylepšení se ovšem dočkají i mnohé přiložené aplikace. Na jednu z nich se zaměřil AppleInsider, podrobněji popisuje novinky aplikace Preview 4.0. Článek AppleInsideru zabírá dvě stránky a obsahuje hodně obrázků, zde předkládám jeho zkrácený výtah, chcete-li znát další podrobnosti, podívejte se do odkazovaného zdroje.

Preview není jen prohlížeč

Oproti prohlížečům obrázků v jiných systémech umí poměrně hodně věcí už Preview v Tigeru (Mac OS X 10.4). Preview prohlíží obrázky ve formátech podporovaných QuickTime kodeky, nabízí základní nástroje pro manipulace s nimi, dokáže převádět formáty mezi sebou a další věci. Především však umí svižně a kvalitně zobrazovat PDF dokumenty, díky tomu, že grafická vrstva Quartz využívá jako svůj zobrazovací model právě PDF, integrace do systému propůjčuje Preview řadu předností proti prohlížečům Adobe. Preview zobrazuje též náhledy dokumentů posílaných do tiskárny a přijaté faxy, navíc poslouží i pro pořizování snímků obrazovky či jejích částí.

Už nyní to tedy zdaleka není prostý prohlížeč, avšak v Leopardovi jde ve verzi 4.0 ještě dále, zejména prohlubuje editační možnosti.

Nový vzhled okna

Na první pohled si všimnete nového vzhledu aplikace, jež trochu připomíná Mail z Tigera. Používá zaoblená tlačítka seskupující ikony nástrojového panelu, samotné okno využívá stejný motiv s odstíny šedé jako všechny aplikace Leoparda.

Změnil se také způsob zobrazování vícestránkových PDF dokumentů (nebo více grafických dokumentů otevřených v jednom okně). Tiger pro ně používá vysouvací okna (drawers), jež se však v poslední době spíše opouštějí ve prospěch postranních panelů a právě to dělá Preview 4.0.

Nový postranní panel přináší velké množství nových funkcí. Implicitně zobrazuje miniatury všech stránek PDF dokumentu tak, jako předchozí vysouvací okno, ale šířka panelu se nyní dá ručně změnit, když se zvětší, zobrazuje více řádek miniatur. Velikost miniatur lze nastavovat posuvníkem měřítka, navíc přetahováním miniatur můžete přeuspořádat stránky v PDF dokumentu, a rovněž jde stránky mazat a přidávat.

V postranním panelu se též dá zobrazovat obsah PDF dokumentu, jeho anotace a hypertextové odkazy, případně i seznam výsledků vyhledávání. Po zadání dotazu do vyhledávacího pole nástrojového panelu se výsledky objeví v postranním panelu, zatrhávacím tlačítkem je lze seskupit podle stránek nebo zobrazit jako prostý seznam.

Vylepšené nástroje

Preview má dva nástrojové panely, jeden pro grafiku a druhý pro PDF, který přidává nástroj pro výběr textu a vyhledávací pole. Proti panelu v Tigeru byly nástroje pro PDF zjednodušeny, namísto volby režimu mezi posouváním, výběrem textu, výběrem oblasti a anotacemi se v panelu nacházejí tři tlačítka pro posouvání (Move), text (Text) a výběr (Select).

Anotační a vyznačovací nástroje

Nové anotační a vyznačovací funkce se ve výchozí podobě panelu neobjevují, ale dají se tam přidat. Můžete přidat buď kompaktní rozbalovací tlačítko Annotate (anotace), nebo skupinu čtyř tlačítek Oval (ovál), Rectangle (obdélník), Note (poznámka) a Link (odkaz).

V obou případech lze PDF soubory anotovat nakreslením oválu nebo obdélníku, přidáním poznámky, anebo vytvořením odkazu na danou oblast, jímž může být hypertextový odkaz na jinou stránku v PDF dokumentu nebo též na externí URL adresu.

Nabízejí se rovněž vyznačovací nástroje, s nimiž lze v PDF dokumentu podtrhávat, přeškrtávat nebo označovat vybraný text stejným (plně kompatibilním) způsobem, jakým se to dělá v Adobe Acrobatu a jiných PDF editorech.

Grafické nástroje

Anotace lze používat i pro grafické soubory, můžete je anotovat obdélníky, ovály, poznámkami a volně kreslenými šipkami, grafické nástroje se však trochu liší od těch pro PDF. V řadě případů tak půjde grafiku upravit v Preview, aniž byste museli sahat po grafickém editoru.

Text se do grafiky přidává tak, že nejprve musíte zvolit oblast, kam textové pole přijde. Pole se dá později editovat, ale práce s ním není tak docela intuitivní a liší se od postupu z aplikací balíků Life a iWork.

Panel pro úpravu snímku (Image Correction) se v Leopardovi více podobá podobnému panelu aplikace iPhoto, je intuitivnější a přehlednější.

Změna velikosti

Další šikovný nástroj Preview 4.0 tvoří dialog změny velikosti. Šířku a výšku obrázku lze nyní změnit úpravou rozměrů v palcích (centimetrech), pixelech či procentech. Rozbalovací seznam „Fit into“ (vměstnat do ) umožňuje vybrat běžné rozlišení, do něhož bude změněna velikost grafiky či fotografie, což se hodí například pro přizpůsobení obrázku, který chcete užít jako pozadí plochy.

Extrakční nástroje

Preview 4.0 dále přidává dva nové nástroje pro extrakci částí grafiky, poskytující jedinečné možnosti.

První nástroj Apple již použil v balíku iLife a iWork 08, nazývá ho „Instant Alpha“, umožňuje snadno vybrat a vyjmout objekt z pozadí. Funguje jako kouzelná hůlka při výběru barvy, ale při práci s ním stačí klepnout na pozadí a přetažením označit daný objekt. Až bude výběr dávat požadovaný výsledek, stisknete Enter a z pozadí se odstraní to, co chcete.

Druhý extrakční nástroj se jmenuje Extract Shape a pomáhá inteligentně vyříznout určitou část obrázku. Preview sice nabízí nástroj výběru volně kresleným obrazcem, jenže nakreslit ho není právě snadné. Extract Shape poskytuje silnou průsvitnou červenou vyznačovací linku, kterou nakreslíte kolem požadovaného objektu. Poté, co načrtnete hrubý obrys, nástroj ho změní v sérii bodů, obklopující označenou oblast, s jednotlivými body lze manipulovat (odstraňovat je nebo přemisťovat) tak, abyste dostali přesně to co, chcete. Až budete s opravami obrysu hotoví, stiskněte Enter a systém výběr zanalyzuje a nabídne použití funkce Instant Alpha pro čisté odstranění pozadí. Výsledná extrahovaná grafika má pozadí s alfa kanálem, lze ji použít k tvorbě grafických kompozic v jiných aplikacích.

Shrnutí

Jak vidět, i tak zdánlivě nudná aplikace jako Preview (ovšem opravdu pouze zdánlivě, protože už v Tigeru nabízí řadu zajímavých možností) získala v Leopardovi mnoho nových funkcí. Již zdaleka nejde jen o prohlížeč, do jisté míry může posloužit k editaci PDF a grafických souborů. Jistě, těžko nahradí plnohodnotné editory, ale to bychom od ní asi skutečně chtěli příliš. Určitě se však bude hodit na různé drobné úpravy, kdy by bylo zbytečné volat „velké“ aplikace. Lze-li Preview 4.0 považovat za typický obraz změn a novinek Leoparda, pak se rozhodně máme na co těšit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: