Nové zprávy týkající se tabletu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nové zprávy týkající se tabletu

13. ledna 2010, 00.00 | Zástupce ředitele France Telecomu nejspíš nepřímo prozradil některé vlastnosti tabletu. Z webu Fingerworks zmizel veškerý dosavadní obsah. Apple údajně vykoupil kvůli tabletu všechny 10,1“ dotykové LCD a také OLED obrazovky. A načasování tiskové konference k finančním výsledkům za minulé čtvrtletí asi souvisí s tabletem.

Zpráv nějak spojených s údajným tabletem Applu se zřejmě přinejmenším do konce ledna nezbavíme, a tak i dnes přinášíme další dávku informací na toto téma, jako vždy přirozeně značně kusých a stojících spíše na dohadech (jenže nic lepšího prostě veřejně dostupné není).

Odpovědi zástupce ředitele France Telecomu vyvolaly velký rozruch

O značný mediální rozruch se postaral Stéphane Richard, zástupce generálního ředitele France Telecomu, který vlastní operátora Orange, dřívějšího exkluzivního distributora iPhonu ve Francii.

Ten totiž v pondělním rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1 (na Webu najdete jeho videozáznam, byl ovšem veden ve francouzštině) nepřímo potvrdil nové pověsti o tabletu. Francouzský týdeník Le Point přišel s tím, že Apple uvede tablet vybavený webovou kamerou za „pár dní“ a naznačoval, že Orange bude ve Francii poskytovat 3D připojení pro tento přístroj.

A když se reportér Jean-Pierre Elkabbach v rozhovoru zeptal Richarda na informace týdeníku Le Point, tedy na to, zda Apple uvede tablet, bude-li vybavený webovou kamerou a jestli z toho budou mít užitek také uživatelé Orange, na všechny tři otázky Richard odpověděl kladně.

Samozřejmě to nelze považovat za přímé potvrzení, ale vyvolalo to značnou odezvu, působilo to dojmem, že Orange o tabletu ví víc než ostatní a zdálo se to potvrzovat dřívější pověsti, že tablet bude podporovat videohovory a bude mít 3G připojení. (V USA se však zároveň spekuluje o modelu podporujícím technologii CDMA EVDO, jež by umožnila provozování tabletu dalším americkým operátorům užívajícím tento standard).

Ovšem jak se dalo čekat, záhy France Telecom přispěchal s prohlášením, že Richardovy výroky byly vytrženy z kontextu a že v žádném případě nejde o potvrzení existence tabletu, oficiální stanovisko zní, že prostě jen potvrdil svoji povědomost o existenci takovýchto pověstí a vyjádřil touhu, aby byly skutečné.

Toto dementi ovšem vzbudilo asi ještě větší podezření, v rozhovoru se sice Richard opravdu nevyjádřil jednoznačně, ale působil, jako by věděl víc než ostatní. France Telecom přitom již v minulosti patřil k velkým příznivcům iPhonu a dohodu o původním iPhonu v roce 2007 (Francie patřila k prvním zemím mimo USA, kam se telefon dostal) jeho tehdejší generální ředitel Didier Lombard potvrdil již několik týdnů předtím, než se k tomu vyslovily společnosti Apple či Orange, možná se tak historie opakuje.

Všeobecně se má za to, že tablet bude vybaven přibližně 10“ obrazovkou s vyšším rozlišením (které by měl podporovat nový iPhone OS 4), stejně často se mluví o 3G a WiFi připojení, avšak zmínky o podpoře videohovorů dosud byly velice zřídkavé.

Potvrzení či naopak popření všech těchto informací se ovšem nejspíš dočkáme již brzy, protože Apple svůj tablet pravděpodobně veřejně představí 27. ledna (o dalších důvodech svědčících pro toto datum více viz níže).

Z webu Fingerworks zmizel veškerý dosavadní obsah

Považuje se za v podstatě jisté, že tablet bude mít dotykové ovládání, podle nejnovějších náznaků by dokonce měl nabízet propracovanější ovládání než iPhone (zejména podporu složitějších gest víc prstů), pověsti o tom, že přinese „úžasné nové uživatelské rozhraní“ kolují již delší dobu.

Tomu, že se v tomhle směru něco chystá, zřejmě nasvědčuje i to, že z webu Fingerworks v minulých dnech náhle zmizel veškerý obsah (příslušná doména teď nic nezobrazuje a je „zaparkovaná“ u delawarské firmy). Apple koupil firmu Fingerworks již před pěti lety a její technologie využil právě pro multi-touch ovládání svých přístrojů, jeden z jejích zakladatelů Wayne Westerman byl autorem mnoha patentů, jež Apple k tomuto ovládání podal.

Zmíněný web až do minulého týdne stále uchovával fotografie a popisy dotykových klávesnic a trackpadů, které Fingerworks nabízela pro Macy před mnoha lety, mimo jiné se tam popisovala klávesnice MacNTouch Gesture Keyboard (uvedená v lednu 2004 jako doplněk pro PowerBook G4) schopná sloužit jako myš, klávesnice a interpret gest více prstů, hladce spojovala funkce myši s psaním a s rozpoznáváním gest prstů.

Fingerworks dále v tiskové zprávě ke zmíněné klávesnici psala, že poskytuje řadu snadno použitelných gest schopných zařídit prakticky všechny běžné operace pro ovládání počítače, jež se používají snáze a rychleji než horké klávesy.

To pochopitelně vyvolává podezření, že se Apple rozhodl „zamést stopy“ a odstranil tyto informace, protože na chystaném tabletu hodlá pro jeho uživatelské rozhraní implementovat mnohá z těch gest, které původně zavedla právě Fingerworks.

Apple údajně vykoupil 10,1” dotykové LCD a OLED obrazovky

Většina pověstí se shoduje na tom, že tablet bude mít obrazovku o úhlopříčce okolo 10”, nejčastěji se mluví o 10,1” displeji (jen zřídka se objevila i tvrzení o 7” či 10,7” modelu).

A lze-li věřit novým zprávám, tak Apple skutečně nasadí 10,1” displej, server TG Daily totiž minulý týden údajně mluvil na výstavě CES 2010 s jedním designérem (který si přirozeně přál zachovat anonymitu) a ten mu sdělil, že Apple vykoupil prakticky všechny dostupné dotykové (multi-touch) 10,1“ obrazovky pro svůj tablet.

Firma onoho designéra vyvíjí produkt, pro nějž potřebovali 10” dotykovou obrazovku, avšak po celé měsíce ji nemohou dostat od žádného z asijských dodavatelů, podle nichž je všechny vykoupil Apple pro svůj tablet. A zvlášť zajímavé v je, že Apple skoupil nejen 10,1” dotykové LCD panely, ale prý také 10,1” dotykové OLED obrazovky.

Tato zpráva pochopitelně vyvolala spoustu dohadů, zejména kvůli zmínce o OLED panelech, protože ty sice mají některé zajímavé přednosti (nepotřebují podsvícení, takže displeje jsou tenčí, spotřebovávají méně energie a poskytují živější barvy), zároveň jsou však citelně dražší (zvlášť v tomto formátu).

Již loni se objevily pověsti o nasazení OLED displeje, ovšem tehdejší spekulace uváděly, že by cena takového přístroje mohla dosáhnout až 2 000 USD, což by asi bylo těžko prodejné i pro Apple, proto se spíše počítá s klasickými LCD displeji. Na druhou stranu některé z nových chytrých telefonů, co se snaží konkurovat iPhonu (třeba Nexus One Googlu) nasazují právě OLED displeje (tyto menší panely jsou ovšem podstatně levnější a dostupnější).

Pokud jsou informace o mohutných objednávkách Applu pravdivé, znamenalo by to, že se chystá vyrobit velké množství tabletů (a zřejmě ve více různých modelech lišících se typem displeje), může však jít i o součást obchodní strategie, Apple si již vícekrát v minulosti velkými objednávkami často na několik let dopředu zablokoval dodávky určitých „strategických“ komponent.

Může si to dovolit, mnohdy za ně zaplatí předem (při své ohromné hotovostní zásobě s tím nemá nejmenší problém) a samozřejmě tak zároveň znepříjemňuje život potenciální konkurenci.

Apple oznámí své finanční výsledky 25. ledna

Své finanční výsledky za minulé čtvrtletí (za první čtvrtletí fiskálního roku 2010 neboli za čtvrté čtvrtletí kalendářního roku 2009) Apple oznámí v pondělí 25. ledna, kdy uspořádá tiskovou konferenci, jež se bude přenášet i na Webu.

Všeobecně se očekává, že Apple ohlásí rekordní prodeje jak Maců (možná hodně přes 3 miliony), tak zejména iPhonů (snad až přes 10 milionů), jenže všichni budou nejspíš již natěšení na tablet. Potvrdí-li se totiž dosavadní náznaky, měl by Apple tento přístroj poprvé předvést veřejnosti nejspíš 27. ledna (jako druhý možný termín se uvádí 26. leden).

Na pondělní tiskové konferenci proto určitě padne spousta dotazů na tablet, ale dá se předpokládat, že stejně jako v minulosti se budou zástupci Applu konkrétnějším odpovědím vyhýbat. V té době by již ovšem měly být rozeslané pozvánky na akci k tabletu, takže možná budou odkazovat právě na ni.

Načasování obou akcí po sobě je nejspíš obchodní strategií, Apple zřejmě chce oddělit vliv oznámených finančních výsledků a předvedení tabletu na kurs svých akcií a je docela dobře možné, že v marketingové kampani k tabletu bude argumentovat také čísly o dosavadních prodejích iPhonu.

A protože není příliš pravděpodobné, že by oznámení výsledků za čtvrtletí a předvedení novinek následovaly ve dvou dnech po sobě, tak tablet Apple skutečně asi představí až ve středu 27. ledna (jestli k němu tedy vůbec dojde).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: