Nové pověsti a dohady před dnešní akcí Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nové pověsti a dohady před dnešní akcí Applu

1. září 2010, 00.00 | Objevily se další fotografie pouzder nových iPodů a přibývá spekulací o nich a o nové Apple TV. Možná se prodlouží hudební ukázky v iTunes Store a osud půjčovny televizních pořadů závisí na rozhodnutí mediálních společností.

Dnes se bude v San Franciscu konat tradiční zářijová mediální akce Applu (v důsledku časového posunu začne až dnes večer našeho času) a samozřejmě se už objevila řada pověstí o tom, co by tam mohl představit.

A pochopitelně dohadů na tohle téma dále přibývá, na některé z nich se zde podíváme, jejich potvrzení či vyvrácení se dočkáme již za několik hodin:

Další fotografie pouzder nového iPodu nano

Všeobecně se očekává, že Apple dnes představí nový iPod nano šesté generace, podle uniklých fotografií pouzder se zdá, že bude mnohem menší než dnešní modely a bude mít téměř čtvercový tvar.

Servery 9to5mac a AppleInsider si povšimly, že některé asijské elektronické obchody nabízejí další ochranná pouzdra na údajné nové iPody, především právě na nový iPod nano a dokonce přinesly i výtvarnou představu jeho možného vzhledu. (Celou galerii pouzder nového iPodu nano nejrůznějších barev nabízí také M.I.C gadget.)

Na nových fotografiích je vidět otvory pro tlačítka a konektory, z jejich tvaru a rozmístění lze usuzovat, že iPod nano šesté generace bude mít dokový konektor (což tvrdí všechny dosavadní pověsti), zdířku sluchátek a dále pak zřejmě tlačítka regulace hlasitosti podobná těm na iPhonu 4 a další tlačítko, jež nejspíš bude sloužit jako vypínač. Všechna pouzdra mají navíc zcela volnou zadní část nebo tam nesou alespoň velký průřez, což naznačuje, že nový iPod nano bude vybaven podobnou sponou pro přichycení jako starší iPody shuffle.

Co se týče oné výtvarné představy tohoto iPodu, ukazuje přístroj s uživatelským rozhraním na způsob iPodu touch a s WiFi připojením. Jenže tohle jsou pouhé spekulace prodejců pouzder (kteří mohou předem znát nanejvýš rozměry nových iPodů, další podrobnosti jim Apple sotva sdělil), teprve večer se dozvíme, jaké vybavení bude nový iPod nano mít (není pravděpodobné, že by používal iOS).

iPod shuffle má zůstat nadále v prodeji

AppleInsider včera později doplnil další informace k novému iPodu nano, od svých zdrojů se dozvěděl, že bude stát zhruba stejně jako současný iPod nano páté generace, což na trhu ponechává prostor pro další miniaturní přehrávač, iPod shuffle.

02mm12032009f.jpg

Nový iPod nano sice má být mnohem menší, avšak přetrvávající cenový rozdíl dovolí dále nabízet iPod shuffle jako levný úvodní přehrávač.

Úvaha o iPodu classic

Jak upozornili i naši čtenáři, už se vůbec nemluví o iPodu classic, mnozí zřejmě předpokládají, že Apple jeho prodej ukončí. Macworld však vydal úvahu Dana Frakese, jež říká, že je předčasné tento přehrávač odepisovat. Všeobecně se věří, že Apple iPod classic zavrhne, až uvede iPod s flash pamětí o podobné kapacitě.

Jenže právě v tom bude kámen úrazu. Ještě nedávno se očekávalo, že letos Apple uvede iPod touch se 128 GB flash paměti, případně jiný iPod s obdobnou kapacitou takovéto paměti, protože se předpokládalo, že ceny flash pamětí budou pořád prudce klesat. A to se zřejmě neděje, ostatně iPhone 4 má nadále nejvýše 32 GB paměti, zatímco mnozí čekali její zvětšení na dvojnásobek, což snižuje i naděje na 128GB iPod touch.

Podle některých nástup streamingových hudebních služeb omezí poptávku po velkokapacitních iPodech, avšak zdaleka ne každý je bude chtít využívat (na mnoha místech ostatně ani nejsou dostupné), takže stále zůstává dost zákazníků pro iPod s velkokapacitní pamětí. A klasický miniaturní pevný disk nadále představuje nejlevnější řešení, Frakes se proto domnívá, že letos s námi iPod classic ještě zůstane. Záhy poznáme, zda se jeho odhad vyplnil.

Některé další spekulace o možných novinkách

O většině kolujících pověstí jsme již psali, všeobecně se předpokládá, že dnes Apple představí iPod touch čtvrté generace s hardwarem iPhonu 4, tedy s displejem Retina, dvěma fotoaparáty podporujícími videohovory a snad by mohl dostat i 3G modul po vzoru iPadu.

O novém menším, čtvercovém iPodu nano už byla řeč výše a dále by se mohla objevit nová verze Apple TV (možná přejmenovaná na „iTV“) za 99 USD, jež bude používat iOS.

S Apple TV samozřejmě souvisí iTunes Store, který se snad dočká významných změn, mluví se o uvedení jeho čistě webové verze a o spuštění půjčovny televizních pořadů.

MacRumors shrnuje ještě některé další dodatečné spekulace:

Čeká se, že Apple dnes oznámí, kdy uvede iOS 4 pro iPad. Není však pravděpodobné, že by ho vydal už teď, protože vývojáři ještě neměli čas aktualizovat své aplikace, spíše tak předestře přesnější časový plán a možná uvolní vývojářskou beta verzi.

iLounge přišel s dohadem, že by Apple mohl uvést zmenšenou verzi iPodu touch s 2,8” displejem, který by vyplnil mezeru, jež vznikne mezi iPodem touch „plné velikosti“ a novým zmenšeným iPodem nano, ale sám upozorňuje, že jde o „čirou spekulaci“.

A stejný článek uvažuje o tom, že by nová Apple TV za 99 USD mohla vyžadovat další přístroj s iOS jako své dálkové ovládání, takže by byla vlastně jejich dodatečným příslušenstvím. Když se uváží, kolik se již prodalo mobilních zařízení s iOS, mohlo by to zajistit značný odbyt i pro novou Apple TV. Je to sice opět pouhý dohad, ale MacRumors podotýká, že podobná tvrzení již též zaslechl.

A některé pověsti mluvily o tom, že by Apple dnes mohl představit také novou verzi mediálního balíku iLife pro Mac OS X. Už dříve se tvrdilo, že iLife '11 bude zahrnovat tajemnou novou aplikaci, podle některých odhadů by mohla umožňovat snadnou tvorbu jednoduchých aplikací iOS a jejich přímou instalaci na příslušná zařízení (bez okliky přes App Store). V podstatě by to tak mohl být jakýsi nový Hypercard pro mobilní aplikace, ale samozřejmě se něco takového vůbec nemusí objevit.

Apple by mohl prodloužit ukázky hudebních skladeb v iTunes Store na dvojnásobek

Sice se hodně mluví o zásadních změnách obchodu iTunes Store, nakonec však může být hlavní novinkou mnohem menší úprava, a to prodloužení zdarma přehrávaných ukázek hudebních skladeb. Přišel s tím CNET, který se z více zdrojů dozvěděl, že jednou z novinek, jež Steve Jobs dnes ohlásí, bude prodloužení hudebních ukázek.

Dnes je možné přehrávat si ukázky v délce 30 sekund, což by se mělo přinejmenším zdvojnásobit, možná dokonce dojde k prodloužení na 90 sekund. Některé jiné hudební služby dovolují vyslechnout si zdarma i celé skladby, na což by Apple měl odpovědět touto změnou, ozývaly se časté kritiky, že z 30sekundové ukázky si nelze udělat dostatečnou představu o dané skladbě.

Steve Jobs nepochybně z téhle věci udělá převratnou záležitost, CNET navíc tvrdí, že se velká část jeho dnešního vystoupení bude zabývat tím, jak Apple zlepšuje možnosti vyhledávání hudby v iTunes Store. Zároveň však prý nelze čekat oznámení streamingové hudební služby, protože dosud nebylo dosaženo potřebných dohod s vlastníky hudby (takovéto zprávy se objevují už delší dobu).

Osud půjčovny televizních pořadů závisí na Rupertovi Murdochovi

Jednou z dnešních velkých novinek má být představení půjčovny televizích pořadů, všeobecně se předpokládá, že za půjčení jedné epizody seriálu bude Apple vybírat 99 centů (sice se objevily zprávy o ještě výhodnějších cenách, ale ty se mediálním expertům zdají nepravděpodobné).

Celý tenhle projekt však možná závisí na rozhodnutí jediného člověka, deník Los Angeles Times napsal, že se Apple stále teprve snaží přesvědčit mediální společnosti, aby půjčovnu vůbec přijaly.

Dosud probíhají jednání, řada společností s tímto plánem nesouhlasí (patří k nim NBC, CBS a Time Warner), naopak Disney je ochotný se připojit (nijak překvapivé, když Steve Jobs patří k jeho nejvýznamnějším akcionářům).

Nerozhodnutá zůstává News Corp. vlastněná a vedená Rupertem Murdochem (který u nás „proslul“ hlavně svými snahami o zpoplatnění webového obsahu). Murdoch je prý projektu Applu příznivě nakloněn a bude tak záležet hlavně na něm, zda se vůbec uskuteční.

Odpůrci televizní videopůjčovny mají strach, že levné výpůjčky ohrozí prodej DVD a placené televizní vysílání (kabelové televize), navíc se obávají, že celkové snížení cen bude mít podobné následky jako v případě prodeje hudby.

News Corp. je však prý ochotná zúčastnit se šestiměsíčního zkušebního provozu, během něhož Apple zaručil vlastníkům obsahu příjmy z výpůjček ve stejné výši jako při dosavadním prodeji za vyšší ceny. Nyní tak bude záležet hlavně na výsledku těchto jednání, je proto možné, že se o televizní půjčovně dnes ještě příliš mluvit nebude.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: