Pověsti o možných novinkách na chystané zářijové akci Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Pověsti o možných novinkách na chystané zářijové akci Applu

30. srpna 2010, 00.00 | V souvislosti se středeční akcí se mluví o nových iPodech touch a nano, kolují též různé dohady o změnách obchodu iTunes Store a o nové půjčovně televizních pořadů a objevit by se mohla i nová verze iLife.

Minulou středu Apple rozeslal pozvánky na akci, jež se bude konat tuto středu 1. září v San Franciscu. Jde samozřejmě o tradiční mediální akci, na níž se představují nové iPody a novinky související s hudbou a dalšími mediálními aktivitami Applu, letos se však koná zhruba o týden dříve, než v minulých letech.

A tak se přirozeně počaly vynořovat nejrůznější pověsti, co by mohl Apple ve středu předvést, tento článek se pokusí přinést výtah těch nejzajímavějších tvrzení, pochopitelně však není vůbec zaručeno, že se toto vše skutečně v San Franciscu objeví.

Ve středisku Yerba Buena Center již probíhají přípravy

Akce se bude konat na tradičním místě, ve středisku Yerba Buena Center for the Arts a už minulý týden tam probíhaly první přípravy na chystanou akci Applu, 9to5mac zveřejnil fotografie ukazující, že se zevní fasády polepují emblémem letošní akce, kytarou s ozvučným otvorem ve tvaru loga Applu.

Z toho ovšem rozhodně nevyčteme, co Apple na středu chystá, proberme se proto kolujícími pověstmi, nejprve se podíváme na ty mluvící o údajných nových iPodech.

Pověsti o nových iPodech

Ve středu budou nepochybně uvedeny nové modely iPodů, a tak pochopitelně unikají informace o tom, jak by mohly vypadat:

Čínský výrobce již nabízí pouzdra pro nový iPod touch a iPod nano

iLounge upozorňuje na fotografie pouzder (poprvé zveřejněné na čínských webových stránkách), o nichž čínský výrobce X-Doria tvrdí, že jsou určena pro iPod touch čtvrté generace a pro iPod nano šesté generace, tedy nové modely, očekávané právě na středeční akci.

Jsou na nich vidět dvě pouzdra z průhledného plastu pro údajný iPod touch čtvrté generace s otvory vzadu pro fotoaparát a snad pro blesk či pro mikrofon. Tvar pouzdra naznačuje, že by si nový iPod touch měl zachovat zaoblený tvar zadního panelu, místo aby přešel na plochý zadní panel ve stylu iPhonu 4.

A dále snímky zobrazují dvě pouzdra pro předpokládaný iPod nano šesté generace, což by podle jeho tvaru mělo být čtvercové zařízení pravděpodobně využívající malou 1,7“ (43mm), zřejmě dotykovou obrazovku Applu, jejíž fotografie se na Webu objevily už v červenci. Pouzdro neponechává žádný prostor pro ovládací domovské tlačítko, což by nasvědčovalo, že ho nahradí dotyková obrazovka.

Vzadu pouzdro údajného nového iPodu nano nese obdélníkový výřez, nejspíš určený pro fotoaparát nebo závěsnou sponu. Na horním okraji pouzdra se nacházejí prolisy pro tlačítka regulace hlasitosti a jedno větší tlačítko, zatímco dokový konektor a zdířka sluchátek jsou umístěny dole.

Čínský text doprovázející tyto fotografie poznamenává, že není jasné, co bude přechod iPodu nano na takto malé rozměry znamenat pro budoucnost iPodu shuffle, když nový iPod nano spíše připomíná shuffle doplněný o displej. Přístroj však má dokový konektor a podle dalších zdrojů (viz níže) to skutečně bude pokračovatel řady iPod nano.

Další podrobnosti k novému iPodu touch

Ze zdroje, který by prý skutečně mohl mít spolehlivé informace, se iLounge dozvěděl další podrobnosti o chystaném novém iPodu touch čtvrté generace.

Podle nich se jeho zadní panel opravdu změní a nebude zaoblený jako u iPodů touch druhé a třetí generace (jak napovídaly výše popsané fotografie pouzder), zároveň však nemá jít ani o skleněný krycí panel ve stylu iPhonu 4 (který se mnohým příliš nezamlouvá, protože se bojí jeho nechtěného rozbití).

Tato nová tvrzení říkají, že nový iPod touch bude připomínat horní víko MacBooku Pro, ovšem menší, takže bude ve středu plochý, nikoli zaoblený, bude se spíše blížit vzhledu zadního panelu původního iPodu touch, s drobnými úpravami.

Zadní fotoaparát tam má být, ale není jisté, zda dostane LED blesk ve stylu iPhonu 4 nebo mikrofon, jaký používá videokamera současného iPodu nano. Spíš ale prý lze čekat mikrofon než blesk a zdířka sluchátek a dokový konektor mají nadále zůstat na dolním okraji.

A ten malý přístroj s dotykovou obrazovkou má skutečně být spíše iPod nano než shuffle, ačkoli se to iLounge nezdá dávat smysl. (Steve Jobs jistě nějaký smysl svým následovníkům předloží, pokud se takový iPod skutečně objeví).

Informace (nejen) k novým iPodům nabízí také AppleInsider

Další informace k novým iPodům a jiným možným novinkám na středeční akci přinesl ze svých zdrojů AppleInsider.Potvrzuje, že opravdu dojde ke změně iPodu nano, jak nasvědčují výše zmíněná pouzdra, ale stále si zachová dokový konektor, takže zůstane kompatibilní s dosavadním příslušenstvím, avšak bude používat onu malou obrazovku o velikosti 3 x 3 centimetry. (K tomu AppleInsider podotýká, že iPod nano druhé generace měl obrazovku o rozměrech zhruba 3 x 2,5 centimetru.)

Bude se tak nadále lišit od iPodu shuffle, který kvůli úspoře místa dokový konektor nemá, a tak bohaté příslušenství využívat nemůže, k počítači se připojuje pomocí speciálního USB kabelu ke zdířce sluchátek.

Asijští výrobci pouzder už vyrábějí typy na nové iPody od července, takže není až tak překvapivé, že se nyní objevily jejich fotografie.

Ovládání nového iPodu nano ještě není zcela jasné, hodně se uvažovalo o tom, že obrazovka bude dotyková, avšak její malé rozměry by mohly činit ovládání obtížným, nelze tak vyloučit ani to, že vstupní zařízení bude na druhé straně přístroje nebo bude využívat nějakou zcela novou metodu (třeba na způsob hlasového ovládání současného iPodu shuffle).

Zdroje AppleInsideru navíc tvrdí, že v minulých měsících Apple silně zvažoval, že podobně jako u iPadu doplní též některé modely iPodu touch o 3G připojení, není však jasné, zda to nakonec udělá již teď.

Smysl by to ovšem dávalo, iPad se také nejprve začal nabízet jen s WiFi připojením a později dražší verze dostaly 3G modul, jenž byl jednoznačným obchodním úspěchem, v amerických obchodech Applu se velice rychle tyto typy téměř úplně vyprodaly.

Něco podobného by se teď mohlo stát s iPodem touch, který dosud poskytuje pouze WiFi a Bluetooth, ale prý skutečně existují prototypy iPodu touch čtvrté generace se zásuvkou pro SIM kartu na způsob iPhonu 4.

Nasazení 3G modulu však zůstává nejisté, ale všeobecně se očekává, že nový iPod touch bude podporovat videohovory FaceTime pomocí předního a zadního fotoaparátu a dostat by měl též displej Retina z iPhonu 4.

Kromě nového hardwaru Apple ve středu údajně uvede také nový software pro Macy, a to konkrétně novou verzi mediálního balíku iLife. Pověsti o nové verzi iLife se objevily již v průběhu letních prázdnin, avšak stejně jako 3G připojení u iPodu touch patří k věcem, jež nelze považovat za jisté.

Nový iTunes Store se možná zaměří spíše na sociální funkce

Už dlouho se spekuluje o tom, že Apple doplní iTunes Store o službu streamingu hudby, tedy o možnost jejího přímého přehrávání z Webu, tyto spekulace ještě zesílily poté, co loni v prosinci Apple převzal hudební službu Lala.

A tak mezi spekulacemi o možných novinkách chystaných na středu figuruje rovněž tato možnost, avšak mediální rubrika MediaMemo webu All Things Digital tvrdí, že ve středu sice má dojít k oznámení velkých změn iTunes Store, jenže z licenčních důvodů nepůjde o spuštění streamingové služby, ale spíše o doplnění „sociálních“ funkcí.

Apple totiž nemá s hlavními nahrávacími společnostmi ještě vyjednané příslušné licenční smlouvy, jež by mu umožnily provozování streamingové služby, avšak i bez nich může dělat zajímavé věci.

Vzhledem k tonu, jak důkladně Apple vše utajuje, jde pouze o poučené odhady vedoucích pracovníků z hudebního průmyslu, podle nich by se měla objevit nová odlehčená, čistě webová verze iTunes Store, která se bude snadno synchronizovat se zbytkem Internetu a především usnadní zákazníkům sdílet svůj hudební vkus (ne však samotnou zakoupenou hudbu) s přáteli. (Už nyní iTunes Store nabízí webové náhledy iTunes Preview, takž se toto zdá jako logické pokračování dosavadního vývoje.)

Webová verze iTunes Store by již nepotřebovala žádný nainstalovaný program, obešla by se bez iTunes či podobných aplikací v iOS a kdyby Apple dovolil na obchod odkazovat službám jako Twitter a Facebook a sdílet doporučení hudby či přehrávací seznamy (playlisty), přineslo by to zajímavé další možnosti.

Někteří lidé z hudebního průmyslu též spekulují o bezdrátovém přenosu už zakoupené hudby, například z iPhonu na notebook bez jejich fyzického propojení. Licence Applu totiž již teď dovoluje synchronizaci hudby na pět zařízení najednou, takže bude plně vyhovovat stávající licence, jen by se změnila užitá distribuční technologie. Stále ovšem to nebude „internetový jukebox“, o němž se tolik mluví.

Apple by sice teoreticky streamingovou službu mohl spustit i bez svolení velkých nahrávacích společností, ale není pravděpodobné, že by to udělal, za následné potíže by mu to určitě nestálo. Některé malé začínající firmy už přišly s podobnými pokusy, avšak Apple se jistě raději bude snažit přesvědčit hlavní hudební společnosti, aby mu umožnily nový způsob prodeje jejich obsahu.

Půjčování epizod televizních seriálů možná bude ještě podstatně levnější

Ve středu mnozí očekávají také uvedení nové Apple TV, jež má používat iOS a hardware odpovídající spíše iPhonu. Samotný Apple však prý od ní mnoho nečeká a větší naděje vkládá do chystané půjčovny televizních pořadů (již teď si lze z iTunes Store v některých zemích půjčovat filmy).

Dosavadní pověsti mluvily o tom, že jedna epizoda seriálu bude stát 0,99 USD a Apple doufá, že kromě nové Apple TV se tato služba uchytí též na desítkách milionů mobilních přístrojů s iOS.

Tato nová služba by měla být také představena ve středu, Cult of Mac však minulý týden přišel se zprávou, že nakonec možná bude půjčování epizod ještě mnohem levnější, nový tip údajně pochází od někoho s kontakty přímo na lidi z Applu.

Dosud se předpokládalo, že oněch 99 centů bude stát každý jednotlivý pořad, například každá epizoda seriálu, ale podle nového tvrzení by ve skutečnosti tuto částku měl zákazník zaplatit za všechny epizody daného seriálu dostupné během daného měsíce, takže například příznivci seriálu „Teorie velkého třesku“ by mohli sledovat prostřednictvím půjčovny Applu všechny jeho díly, když každý měsíc zaplatí necelý dolar (samozřejmě se míní v USA), za celý rok by to tudíž dělalo 12 USD.

To se ovšem bude muset teprve potvrdit, ale dávalo by to smysl, zejména ve spojení s novou Apple TV, jež má stát pouhých 99 USD (a možná se bude jmenovat „iTV“). Byla by to vlastně náhrada předplacené televizní služby, o níž Apple prý uvažoval, avšak nepodařilo se mu dojednat příslušné distribuční smlouvy s majiteli pořadů.

Apple v současnosti prodává jednotlivé epizody nebo celé sezóny seriálů ke stažení, jenže při 2,99 USD za epizodu a 20 až 70 USD za jednu sezónu to není příliš velké lákadlo a těžko to přesvědčí k nákupu Apple TV. Avšak při 99 centech měsíčně za celý seriál by to již přitažlivé bylo.

Pro Apple by to jistě bylo výhodné, otázkou však zůstává, zda něco takového dovolí televizní společnosti, které z toho budou chtít svůj podíl, z takto nízké ceny to by to však již nebylo mnoho. Někteří mediální analytici proto pochybují, že to bude uskutečnitelné, televizní studia to podle nich prostě nepovolí, nanejvýš by mohla za měsíční poplatek zpřístupnit epizody starších seriálů, avšak rozhodně za vyšší částku než 1 USD.

Je jasné, že v těchto záležitostech jdou zájmy vlastníků obsahu a Applu proti sobě, a tak nelze vyloučit, že se nakonec nic ze zde probíraných možností neuskuteční, ale nelze než zopakovat, že na to si musíme počkat do středy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: