Novinky páté beta verze firmwaru 3.0 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Novinky páté beta verze firmwaru 3.0

11. května 2009, 04.00 | Apple vydal již pátou beta verzi firmwaru 3.0 pro iPhone, opět spolu s beta verzí iTunes 8.2. Byly v ní objeveny odkazy na digitální kompas a na rozšířenou rodičovskou kontrolu, především však signalizuje, že se vývojové práce blíží do závěrečné fáze. A všechny nové aplikace pro App Store nyní musí být kompatibilní s firmwarem 3.0.

Ve čtvrtek Apple uvolnil pátou beta verzi firmwaru 3.0 pro iPhone a iPod touch:

Urychlené vydávání beta verzí

Na první pohled nepřinesla mnoho novinek (později ale bylo přece jenom objeveno několik zajímavých náznaků, o nichž se podrobněji píše níže), ovšem porovnání s předchozí čtvrtou beta verzí naznačuje, že se iPhone OS 3.0 blíží dokončení.

10mm10052009f.jpg

Podle vývojářů, kteří testují tento software, přibylo několik nových metod ve StoreKitu, API rozhraní pro implementaci nakupování z aplikace (jež bude jednou z významných nových možností firmwaru 3.0, Apple na ni kladl značný důraz již při jeho prvním veřejném představení). Ostatní API rozhraní se zdají být nezměněná.

Novou beta verzi firmwaru 3.0 samozřejmě stejně jako tu předchozí doprovází beta verze iTunes 8.2, jejíž číslo verze sice bylo zvýšeno na 8.2b10, ale proti té předchozí nepřináší žádné zjevné změny. V podstatě totéž lze říci i o samotném operačním systému, v doprovodných poznámkách se však mluví o tom, že pátá beta verze může způsobit, že na některých přístrojích s ní přestanou fungovat datové služby amerického operátora AT&T.

Na nové beta verzi je tak možná nezajímavější to, kdy se objevila. Přišla totiž už týden po čtvrté beta verzi, zatímco mezi třetí a čtvrtou beta verzí byl odstup dvou týdnů. Zrychlené vydávání beta verzí obvykle signalizuje, že se vývoj daného softwaru Applu blíží do závěrečné fáze, v níž se především odstraňují chyby, brzy zřejmě také budou moci vývojáři začít testovat funkci nakupování z aplikace.

Lze tedy považovat za vysoce pravděpodobné, že funkčně úplná verze firmwaru 3.0 bude skutečně hotová do vývojářské konference WWDC 2009 na počátku června.

Přestože pátá beta verze nepřinesla mnoho změn, podařilo se v ní opět odhalit několik zajímavých náznaků toho, co můžeme čekat v ostré verzi a od nového hardwaru:

Podpora kompasu

Už v první beta verzi firmwaru 3.0 se nalezly (v hlubinách konfiguračních souborů) odkazy na „magnetometr“, tedy nejspíš na digitální kompas. V páté beta verzi však byly objeveny přímo konfigurační obrazovky zmiňující tenhle nový hardwarový prvek.

11mm10052009f.jpg

Blogu Boy Genius Report to oznámily jeho obvyklé zdroje, pátá beta verze totiž obsahuje ladicí menu s položkami umožňujícími aktivovat a protokolovat údaje kompasu, což se dá pokládat za potvrzení, že nový iPhone bude obsahovat magnetometr (řada jiných telefonů, třeba některé modely Nokie, ho nabízí již delší dobu). Integrovaný kompas by jistě dovolil dále vylepšit práci s mapami a rozhodně by se hodil v navigačních aplikacích.

Podrobnější rodičovská kontrola

O tom, že firmware 3.0 přinese vylepšenou rodičovskou kontrolu, se mluví od jeho prvního představení (a Apple ji v podstatě potvrdil v souvislosti s debatami o odmítání vstupu aplikací na App Store kvůli tomu, že zpřístupňují sporný obsah) a též v tomto případě pátá beta verze přináší příslušnou konfigurační obrazovku. (V diskusích se objevilo tvrzení, že se tahle obrazovka nacházela už v předchozích beta verzích, podstatné je ale to, že ji bude nabízet ostrá verze.)

12mm10052009f.jpg

Současná verze firmwaru pro iPhone dovoluje rodičům, aby dětem pouze povolili nebo zakázali používání aplikací. Avšak v nové beta verzi firmwaru 3.0 objevil The iPhone blog obrazovku, v níž lze omezit používání aplikace podle věku dítěte, nabízí se celkem šest možností, stávající povolení všech aplikací nebo naopak jejich úplný zákaz a k nim přibyly čtyři věkové hranice, konkrétně 4+, 9+, 12+ a 17+. V App Store již aplikace nějakou dobu dostávají hodnocení, pro jaký věk se hodí, není však úplně jasné, jestli toto hodnocení určuje tvůrce aplikace nebo Apple.

V každém případě však s novým firmwarem bude snazší omezit přístup dětí ke spornému obsahu, což by snad mohlo snížit počty odmítnutí aplikací při jejich schvalování pro App Store.

Bylo by to i v zájmu samotného Applu, protože některá takováto odmítnutí vyvolala značnou mediální odezvu, jako třeba nepřipuštění aktualizace aplikace NIN zpřístupňující hudbu a videa skupiny Nine Inch Nails. Frontman skupiny Trent Reznor toto rozhodnutí zveřejnil, což vyvolalo vlnu kritiky, jež nakonec Apple donutila ke změně názoru, ve čtvrtek Reznor na Twitteru oznámil, že aktualizace aplikace NIN byla přijata.

Snazší sdílení podcastů

Drobná novinka přibyla též v aplikaci iPod, měla by usnadnit sdílení podcastů. Jak opět informuje The iPhone blog, už dříve navigační lišta podcastů obsahovala tlačítko „Send“ pro odeslání odkazu na daný podcast elektronickou poštou. Jenže až do čtvrté beta verze tohle tlačítko nebylo funkční, v ní začalo dovolovat poslat odkaz iTunes Store na podcasty stažené z mobilní sítě. A v páté beta verzi funguje také pro podcasty synchronizované přes iTunes.

13mm10052009f.jpg

Všechny nové aplikace pro App Store musí být kompatibilní s firmwarem 3.0

Spolu s vydáním páté beta verze firmwaru 3.0 Apple též změnil požadavky na kompatibilitu aplikací, jež vývojáři zasílají ke schválení pro zařazení do nabídky obchodu App Store.

Registrovaní vývojáři totiž současně obdrželi elektronickou poštou upozornění, že jejich kód musí být od toho dne (tedy od minulého čtvrtku) kompatibilní s firmwarem 3.0, jestliže chtějí, aby byl přijat na App Store.

Zpráva výslovně uvádí, že pokud aplikace zaslaná do App Store nebude kompatibilní s iPhone OS 3.0, nebude schválena, součástí schvalovacího procesu se nově stalo prověřování aplikací vůči nejnovější beta verzi firmwaru 3.0.

Co se týče stávajících aplikací, Apple věří, že většina jich bude na novém firmwaru hladce fungovat, ale zároveň vývojáře vyzývá, aby je prověřili na výskyt případných nekompatibilit a upozorňuje, že poté, co bude firmware 3.0 zpřístupněn zákazníkům (bude vydána jeho ostrá verze), může být aplikace s ním nekompatibilní z App Store odstraněna.

Ze strany Applu jde o celkem logický krok, který by měl zajistit, že i po přechodu na nový firmware zůstane uživatelům zachována dosavadní široká nabídka aplikací. Vzhledem k tomu, kolik novinek firmware 3.0 přináší, se totiž dá předpokládat, že po vydání ostré verze na ni přejde většina uživatelů iPhonů a iPodů touch (to si myslí také Apple, ve zprávě uvádí, že na nový firmware v létě přejdou miliony zákazníků) a právě proto učinil toto opatření.

Jistě, pro vývojáře to bude znamenat práci navíc (pochopitelně se teď vedou se debaty, co to vlastně bude vyžadovat při vývoji aplikací, v následujících dnech se jistě objeví podrobnější informace k tomuhle tématu), ovšem dlouhodobě se to vyplatí i jim, protože by své aplikace stejně nakonec museli učinit kompatibilními s firmwarem 3.0, až převládne.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: