Macworld 2009: Nový MacBook Pro 17" se představuje - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Macworld 2009: Nový MacBook Pro 17" se představuje

MacBook PRO 17

8. ledna 2009, 01.00 | Apple nahradil svůj stávající nejvyšší notebookový model sedmnáctipalcového MacBooku Pro novou generací. Co všechno nabídne novinka a nakolik dává smysl upgrade pro stávající uživatele?

Jedinou oficiálně představenou novinkou v hardwaru ze strany Applu se stal nejvyšší model přenosného počítače. Apple tak dokončil generační obnovu MacBooků, které jsou dnes všechny postaveny na Unibody hliníkové šasí a design je u nich v podstatě sjednocen, počínaje nejmenším Airem, přes 13palcový MacBook a 15“ MacBook Pro až po právě představenou novinku.

Nový, lehčí a tenčí notebook pro náročné
Nový 17“ Mac Book Pro prošel odtučňovací kůrou, která mu rozhodně prospěla. Podle Applu se stal nejlehčím a nejtenčím notebookem ve své třídě. Hliníkové Unibody šasí má rozměry 393 x 267 x 25 mm, hmotnost klesla na 2,99 kg. Subjektivně uživatel rozhodně pozná tloušťku pod jeden palec. I ve srovnání s MacBookem Air, které můžete vidět na fotografii, působí sedmnáctka opravdu štíhle. Co se týče váhy, tak zde není snížení až tak razantní a zejména při držení naplocho v jedné ruce je stále sedmnáctka přeci jen poctivý kus notebooku. Inu, pokud chcete opravdu velký displej, na váze se to zákonitě projevit musí. Design, uspořádání portů, klávesnice i touchpad jsou shodné s novou patnáctkou. Co se týče černého lemu kolem displeje, ten je u lesklé verze. Matný displej by měl pravděpodobně přijít s šedým lemem, ale na celém Macworldu jsem nenašel jediný kus s tímto displejem, takže zatím toto nelze potvrdit.

Stejně jako menší modely přichází i sedmnáctka s novým skleněným touchpadem bez tlačítek a s podporou gest. Poté, co Apple vychytal drobné mušky tohoto řešení, jde bezesporu o dobrou zprávu.

Displej, který prostě budete chtít!
Novinkou, která bude asi nejsilnějším motivem pro případný upgrade ze staršího modelu, je bezesporu displej. Phil Shiller prohlásil, že jde o nejlepší displej, jaký kdy Apple do notebooku dal a my to můžeme jedině potvrdit. Na úhlopříčce 17“ je nabízeno rozlišení 1 920 x 1 200 bodů, dost na grafiku, DTP, zpracování fotografií, videa nebo třeba vývoj aplikací. Navíc má nově displej rozšířený zorný úhel 140/120 stupňů a nabízí dle Applu o 60 % větší barevný gamut. Spolu s kontrastem 700:1 u lesklé verze jde opravdu o lákavou nabídku.

Jak již bylo naznačeno, sedmnáctka je dnes jediným notebookem Applu, u kterého půjde objednat za příplatek 50 USD matnou verzi displeje. Kolem konkrétního provedení se hodně spekuluje, protože fyzicky tuto možnost Apple zatím nepředvedl. Pro profesionály je to však velmi velmi dobrá zpráva.

Výkon naplno
Co se týče výpočetního výkonu, Apple nabízí maximum, které dnes dokáže. V základní konfiguraci je procesor Core2Duo na 2,66 GHz, ale za příplatek můžete mít i vyšší model taktovaný na 2,93 GHz. V obou případech je procesor vybaven 6MB L2 cache a využívá 1GHz systémovou sběrnici. Po té může komunikovat s až 8 GB DDR3 paměti opět s taktováním 1066MHz.

O grafický výkon se stará grafická karta nVidea GeForce 9600M GT s 512MB GDDR3 paměti. Pokud nebudete při práci potřebovat plný grafický výkon, můžete získat 1 hodinu výdrže na baterie tím, že přepnete na slabší grafickou kartu 9400M, která je součástí chipsetu základní desky. Ta využívá 256MB sdílené paměti a logicky poskytuje výrazně nižší výkon, ale benefitem je menší spotřeba energie a méně produkované tepla, tedy tišší chod.

Nejvyššímu MacBooku Pro nechybí nic z běžné výbavy, kterou bychom asi čekali. Tři USB 2.0 porty doplňuje jeden FireWire 800. Starší FireWire 400 port bohužel definitivně z notebooku Applu zmizel. Dále je zde WiFi připojení s podporou nejnovějšího standardu WiFi IEEE 802.11n (tedy jeho draftu), gigabitový ethernet, CardExpress 34 slot i SuperDrive slot loading mechanika.

Výkonově nejslabším místem standardní konfigurace je 320GB seriál ATA disk, který se točí rychlostí pouze 5 400 otáček za minutu. Za příplatek lze nahradit rychlejší verzí či SSD diskem o kapacitě až 256 GB.

Zcela nová baterie
Apple celou reklamní kampaň na nový MacBook Pro zaměřil na ekologický aspekt. Kromě toho, že notebook je vyráběn šetrnější technologií a obsahuje výrazně méně životnímu prostředí škodlivých látek, jako jsou plasty či olovo, přichází s novou generací baterie. U té slibuje až 8 hodin provozu při neuvěřitelných 1 000 nabíjecích cyklech. Apple tvrdí, že typická životnost této baterie by se měla prodloužit až na 5 let a tudíž jde opět o ekologický počin. Notebook je vybaven novým čipem řídícím nabíjení, který prodlužuje životnost akumulátoru. Prodloužení výdrže bylo dosaženo jednak novými plochými články, druhak tím, že baterie důsledně využívá všechen prostor v notebooku, který může. Její objem se proti předchozímu modelu zvýšil o 40 %. Bohužel to kromě jiného znamená, že není uživatelsky výměnitelná a půjde vyměnit pouze v servisu.

První praktické dojmy
Subjektivně působí i nová sedmnáctka přeci jen jako dost těžký kousek IT technologie. Pokles váhy ze 6,9 na 6,6 liber není zejména vzhledem k páce, kterou způsobuje při držení jednou rukou 17" plocha takřka znát. Naopak co se týče štíhlé línie, působí 17ka opravdu fit. I při srovnání s MacBookem Air nejde o žádného cvalíka. Přesto je díky technologii Unibody notebook pevný a působí robustně.

Na Macworldu bylo k dispozici pouze několik málo kousků a bohužel všechny s lesklým displejem. To, jak bude působit matná verze, tedy zatím vyzkoušeno nemáme. Přesto při srovnání s novým 15" MB Pro při zobrazení stejné fotografie působí obraz sedmnáctky o poznání lépe. Displej bude pravděpodobně jedním z hlavních důvodů, proč o nejvyšším modelu uvažovat.

Pokud se podíváte na sedmnáctku zespoda, zjistíte, že bez šroubováčku si žádný uživatelský zásah sami neprovedete. Podle lidí z Applu se očekává, že uživatel si bude moct spodní kryt odšroubovat a sám si vyměnit hard disk nebo paměť. Výměnu baterie by prý měl provádět výhradně autorizovaný servis.

Druhým lákadlem bude bezesporu právě baterie. Při odpojení od napájení v liště hrdě svítilo více jak sedm hodin provozu, ale na praktické testy v reálném zatížení si ještě musíme počkat. Naopak co se týče výkonu, zde opravdu obavy mít nemusíte. Ač jsem se snažil sebevíc, nedokázal jsem notebook donutit k zamyšlení pomocí běžných aplikací. I Aperture se choval o poznání rychleji než na předchozí generaci MacBoooku Pro, což lze připsat zejména operační paměti.

I nový skleněný touchpad působí celkem dobře a v obrovské ploše sedmnáctky nepůsobí tak mohutně jako na 13" MacBoocích.

Trochu děsivý je pohled na spodní stranu notebooku, kde není jediný vstup. Na přímý dotaz mi bylo odpovězeno, že uživatel může spodní kryt odšroubovat a sám si vyměnit paměť nebo hard disk. Výměna baterie není oficiálně uživatelsky možná ani po odstranění spodního krytu.

Všechno něco stojí
A na závěr trochu ne příliš dobrých zpráv. Nový MacBookPro zatím není možné koupit. Předobjednávky sice už běží, ale první dodávky budou zahájeny až koncem ledna. Základní konfigurace bude i nadále stát 2 799 USD, ale pokud využijete možnost změny konfigurace přímo Applem, cena prudce letí nahoru. Maximálně nadupaný vyjde na neuvěřitelných 5 200 USD.

Technická specifikace:

Procesor2.66GHz Intel Core 2 Duo nebo 2.93GHz Intel Core 2 Duo, oba 6MB L2 cache
Operační paměť 4GB 1066MHz DDR3 SDRAM - 2x2GB nebo 8GB 1066MHz DDR3 SDRAM - 2X4GB
Hard Disk 320GB Serial ATA @ 5400 rpm nebo 320GB Serial ATA @ 7200 rpm nebo 128GB SSD nebo 256GB SSD
Displej širokoúhlý LED podsvícený 17" lesklý nebo matný, rozlišení 1 920 x 1 200 bodů, kontrast až 700:1, zorný úhel 140/120
Grafická karta integrovaná nVidea GeForce 9400M 256MB sdílené SDRAM v kombinaci s nVidea GeForce 9600M GT 512MB GDDR3
Optická mechanika 8x Super Drive (DVD±R DL/DVD±RW/CD-RW)
Porty 1x FireWire 800, 3x USB 2.0, 1x 10/100/1000BASE-T Ethernet, 1x Mini DisplayPort, IN/OUT Audio, ExpressCard/34 slot
Další funkce WiFi IEEE 802.11n, Bluetooth 2.1 + EDR, iSight kamera, vestavěný microfon, skleněný touchpad s podporou gest
Baterievestavěná bez možnosti uživatelské výměny, výdrž až 8 hodin s 9400M, až 7 hodin při použití 9600M GT
Rozměry a váha 393 x 267 x 25 mm / 2,99 kg
Poznámka: Tučně je označena standardní konfigurace

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: