iPhone 4S se uvedl novými odbytovými rekordy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

iPhone 4S se uvedl novými odbytovými rekordy

19. října 2011, 00.00 | Po silných předběžných objednávkách se na nový iPhone tvořily fronty před obchody Applu a brzy začaly padat nové rekordy, za první víkend se prodaly 4 miliony kusů iPhonu 4S. A zájem zůstává tak silný, že Apple ve svých kamenných obchodech nyní vyžaduje předběžné rezervace.

Minulý pátek se začal prodávat nový iPhone 4S, zde jsme proto shrnuli zprávy, jež se zabývají jeho prvními dny na trhu:

Už předběžné objednávky ukazovaly na silný zájem zákazníků

Na mediální akci předminulé úterý 4. října Apple především představil nový iPhone 4S a oznámil, že jeho prodej v Austrálii, Francii, Japonsku, Kanadě, Německu, USA a Velké Británii začne v pátek 14. října, předběžné objednávky se počaly v těchto zemích přijímat již od pátku 7. října.

Ještě ten den byly vyprodány všechny takto dostupné telefony, dodací lhůty ve webovém obchodu Applu se prodloužily na 1 až 2 týdny a Apple mohl minulé pondělí (10. října) oznámit, že počet předběžných objednávek za prvních 24 hodin překročil milion (příslušná tisková zpráva Applu se už nabízí též v oficiálním českém překladu). Z toho všeho bylo celkem jasné, že také prodej v kamenných obchodech bude lámat rekordy.

Před obchody se opět tvořily fronty zájemců

A to se potvrdilo, zahájení prodeje iPhonu 4S doprovázely obvyklé, mediálně tak vděčné jevy. Zase se tvořily dlouhé fronty před obchody Applu a opět se našli jedinci schopní tam tábořit již několik dní předem. Další podrobnosti nechme bulváru, zde stačí zmínit, že zprávy o zahájení prodeje v USA přinesl třeba MacRumors a souhrn zpráv z celého světa nabídl AppleInsider.

Tohle video ukazuje uvedení iPhonu 4S v newyorském obchodu Applu na Páté avenue a tento videozáznam dokazuje, že i na opačné straně planety, v sydneyském Apple Store, to bylo velice podobné.

Fotogalerii ze zahájení prodeje iPhonu 4S předkládá též Macworld.

A podle průzkumu britské pojišťovací firmy Protect Your Bubble, který provedla minulý pátek před londýnským obchodem Applu v Regent Street, se tam vytvořila fronta 778 lidí, z nichž v ní 53 procent stálo, protože se na ně nedostalo při předběžných objednávkách, ovšem téměř čtvrtina těchto lidí to absolvovala hlavně pro pocit z takového zážitku.

Skoro polovina čekajících přecházela z iPhonu 4 na iPhone 4S a 35 procent zájemců si šlo pro svůj první iPhone. Jako hlavní lákadlo iPhonu 4S nejvíce dotázaných (37 procent) uvádělo nový osmimegapixelový fotoaparát, asistent Siri skončil na druhém místě s 34 procenty, na druhou stranu 33 procent tázaných ho považovalo spíše za hračku.

Američtí mobilní operátoři hlásili rekordy již první den

Už z výše uvedeného vyplývá, že zájem o iPhone 4S byl velmi silný. (V USA k tomu jistě napomohlo i to, že iPhone 4S je dostupný hned u tří velkých mobilních operátorů - AT&T, Verizonu a Sprintu. Dosavadní exkluzivita AT&T skončila již počátkem letošního roku se zahájením prodeje CDMA verze iPhonu 4 pro Verizon, ale teprve teď spolu začali operátoři soupeřit naplno.)

Počátkem odpoledne minulého pátku oznámil operátor Sprint, který v USA prodává iPhony 4 a 4S poprvé, že dosáhl rekordu v prodeji telefonů za jeden den, neuvedl však konkrétní čísla. Silný odbyt připisoval hlavně tomu, že jako jediný z uvedených tří velkých amerických operátorů nabízí datové tarify bez omezení, ostatní (AT&T a Verizon) už zavedli datové limity (příčinou byl podle všeho právě iPhone, jehož uživatelé přenášejí velké objemy dat).

A pouhých pár hodin po Sprintu ohlásil rekord také AT&T, minulý pátek odpoledne prohlásil, že ve své síti aktivoval rekordní počet iPhonů, avšak ani on nesdělil konkrétní čísla.

Počty to ale byly podle všeho vysoké, protože mnozí zákazníci měli potíže s aktivací, servery AT&T prostě nezvládaly příval žádostí o aktivaci iPhonů, diskusní fora plnily spousty stížností. Potíže se nevyhnuly ani ostatním americkým operátorům a podobné problémy se hlásily též například z Japonska.

Za první víkend se prodalo přes 4 miliony iPhonů 4S

A v pondělí již Apple mohl oznámit (jako obvykle prostřednictvím tiskové zprávy), že počet iPhonů 4S prodaných za první víkend překročil 4 miliony kusů. Zpráva současně říká, že přes 25 milionů zákazníků už používá iOS 5, tohoto počtu se dosáhlo pět dní po jeho vydání a ke službě iCloud (spuštěné současně s vydáním iOS 5) se přihlásilo přes 20 milionů uživatelů.

Zpráva dále obsahuje obvyklou marketingovou nádivku, tvrdí, že iPhone 4S je ve spojení s iOS 5 a službou iCloud zatím nejlepším iPhonem (Apple by ovšem těžko mohl říkat něco jiného, v tomhle ale má zřejmě pravdu) a především opakuje, že od 28. října se telefon začne prodávat ve 22 dalších zemích včetně České republiky a Slovenska (u nás je však ten den státní svátek, takže prodej spustí již 28. října asi jenom někteří operátoři).

Loni v červnu po uvedení iPhonu 4 na první trhy Apple ohlásil prodej 1,7 milionu kusů za první víkend, počáteční odbyt iPhonu 4S je tak více než dvojnásobně vyšší.

Pokud jde o počet uživatelů iOS 5, když odečteme iPhony 4S, které se dodávají s nainstalovaným iOS 5, většina ze zbývajících 21 milionů uživatelů si zřejmě iOS 5 pořídila jako aktualizaci pro své stávající přístroje (od minulé středy se ovšem s iOS 5 dodávají také iPody touch, ale těch se asi neprodalo až tolik).

Apple na své podzimní mediální akci uvedl, že celkem se prodalo již 250 milionů zařízení s iOS, a tak na iOS 5 zatím nepřešla ani desetina jejich vlastníků (část sice ani přejít nemůže, avšak podíl starého hardwaru by neměl být nijak výrazný).

A co se týče počtu uživatelů služby iCloud, zjevně ji nepoužívají ani všichni vlastníci přístrojů s iOS 5 (část z jejích uživatelů určitě přešla z MobileMe a nezanedbatelný bude jistě i počet těch, kdo službu používají z Macu, což však vyžaduje Lion 10.7.2). Ovšem z údajů za několik prvních dní nelze dělat dalekosáhlé závěry, jasněji bude teprve za několik měsíců.

Apple začal vyžadovat rezervace na nákup iPhonu 4S ve svých kamenných obchodech

Vysoká čísla o odbytu iPhonu 4S napovídají, že tentokrát nechal Apple vyrobit větší počáteční zásobu nových telefonů, ale zřejmě ani to nestačilo, protože od pondělí se v kamenných obchodech Applu v USA a v Kanadě oficiálně prodává iPhone 4S pouze těm, kdo si ho předem rezervují na webu Applu.

Některé obchody Applu ještě v pondělí prodávaly iPhony 4S i náhodně příchozím zákazníkům, ale jejich skladové zásoby se rychle ztenčovaly. Rezervace podle všeho slouží hlavně k upřesnění odhadu zájmu zákazníků a podle toho se budou doplňovat zásoby v obchodech, je proto pravděpodobné, že to, co zbude, zůstane k dispozici pro volný prodej.

Obdobná opatření Apple zavádí i v dalších zemích, kde se to však týká hlavně neblokovaných iPhonů, jde tak asi především o opatření proti překupníkům. (K tomu dochází hlavně v Číně, v jednom tamním elektronickém tržišti se objevil iPhone 4S za cenu 13 000 jüanů, což v přepočtu činí více než 2 000 USD či přes 37 000 Kč, to ovšem byl naprostý extrém.)

iPhone 4S zřejmě dále zlepší už tak dobré obchodní výsledky Applu

Včera Apple oznámil své finanční výsledky za minulé čtvrtletí (za období končící 24. září 2011), základní údaje obsahuje tato tisková zpráva, podrobnější informace přineseme v příštích dnech. Tržby Applu dosáhly 28,27 miliardy USD a zisk 6,62 miliardy USD, zatímco za stejné období před rokem to bylo jen 20,34 a 4,31 miliardy USD.

iPhonů se za minulé čtvrtletí prodalo 17,07 milionu kusů, což znamená meziroční nárůst o 21 procent, iPadů se pak prodalo 11,12 milionu, tam činí nárůst plných 166 procent proti minulému roku. Maců se odbylo 4,89 milionů, tedy o 26 procent více v meziročním srovnání, poklesl pouze prodej iPodů, při 6,62 milionu kusů jde o meziroční pokles ve výši 27 procent.

Jak vidět, minulé čtvrtletí bylo pro Apple opět úspěšné, ovšem zde uvedené dosavadní zprávy o odbytu iPhonu 4S naznačují, že tohle čtvrtletí na tom Apple bude ještě mnohem lépe. Do konce roku se má nový telefon prodávat už v 70 zemích světa, což jistě přispěje k dalšímu navýšení odbytu, navíc toto čtvrtletí zahrnuje i předvánoční sezónu. A tak pokud nedojde k nějakým mimořádným událostem, lze očekávat, že iPhone 4S už tak dobré finanční výsledky Applu ještě dále posílí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: