Inovovaný hardware: Apple modernizoval iMacy s předstihem. (29.4.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Inovovaný hardware: Apple modernizoval iMacy s předstihem. (29.4.08)

29. dubna 2008, 04.00 | Netradičně již v pondělí Apple uvedl na trh nové iMacy, kromě procesorů se však změnilo jen málo.

Minulý týden se začaly objevovat pověsti o tom, že Apple tento týden uvede nové iMacy. Všeobecně se čekalo, že k tomu dojde v úterý (Apple novinky zveřejňuje většinou právě v tenhle den), avšak tentokrát porušil tradici a uvolnil je už včera, tedy v pondělí.

Základní novinky

Hned na začátek je třeba říci, že nejde o zásadní změnu, ale pouze o inovaci „hliníkového designu“, s nímž Apple přišel loni v srpnu. Z tohoto důvodu také modernizované iMacy nedoprovází nijak velká publicita, tady najdete oficiální tiskovou zprávu a na úvodní stránce webu Applu se objevil odkaz na příslušné stránky.

Hlavní změnu proti předchozím modelům představuje přechod na nové procesory, stejně jako v případě nových MacBooků a MacBooků Pro uvedených na trh v únoru byly též iMacy vybaveny 45nm mobilními procesory Core 2 Duo s architekturou Penryn, nahradily předchozí 65nm procesory Merom. Narozdíl od přenosných počítačů Applu se iMacy přece jen nemusejí tolik ohlížet na spotřebu energie, takže nasadily výše taktované mobilní Penryny, jež všechny nesou 6 MB sekundární cache paměti. Nové procesory navíc podporují výkonnější systémovou (FSB) sběrnici, ta nyní pracuje na 1066 MHz.

imac0408-1f.jpg

Konkrétní nové modely

Ostatní změny již tak výrazné nejsou (s výjimkou nejvyššího modelu), nyní se podíváme na nové nabízené modely iMaců (jejich přehled najdete v americkém webovém obchodu Applu, přehledný popis nových konfigurací předkládá tento článek AppleInsideru).

Stejně jako u předchozích iMaců u všech nových modelů najdete 8X dvouvrstvou DVD vypalovačku SuperDrive, integrovanou kameru iSight, podporu pro bezdrátové připojení 802.11n a pro Bluetooth 2.1+EDR, mini-DVI výstup na externí monitor a všechny další vstupní a výstupní konektory nabízené předchozími iMacy. Nic se nezměnilo ani na obrazovkách, nadále lze vybírat mezi 20“ a 24“ širokoúhlým integrovaným LCD panelem (stále s lesklou povrchovou úpravou, matný displej nedostanete, ten si lze zvolit pouze u MacBooků Pro). Všechny nabízené pevné disky rotují rychlostí 7 200 ot./min. Jako RAM slouží DDR2 paměť na 800 MHz. Se všemi iMacy se ve standardní konfiguraci dodává externí hliníková klávesnice, myš Mighty Mouse a infračervené dálkové ovládání Apple Remote. Co se týče softwaru, standardně dostanete Mac OS X 10.5 Leopard a mediální balík iLife '08.

Řada nových iMaců začíná 20“ modelem s procesorem Core 2 Duo na 2,4 GHz. Tento stroj za 1 199 USD nabízí 1 GB RAM a 250GB SATA disk, jako grafickou kartu užívá ATI Radeon HD 2400 XT se 128 MB RAM GDDR3. V jeho případě se tedy změnil jenom procesor (předchůdce nesl Merom na 2 GHz).

Druhý 20“ model za 1 499 USD pohání procesore Core 2 Duo na 2,66 GHz, doplněný o 2 GB RAM (předchozí srovnatelný model obsahoval jen 1 GB). Zůstal pevný disk o kapacitě 320 GB, nezměnila se ani grafická karta, nadále zde slouží ATI Radeon HD 2600 PRO s 256 MB RAM GDDR3.

Poslední standardní konfiguraci tvoří 24“ iMac s procesorem Core 2 Duo na 2,8 GHz. Tento model za 1 799 USD nabízí obdobné vybavení jako silnější 20“ iMac, tedy 2 GB RAM, 320GB disk a grafickou kartu ATI Radeon HD 2600 PRO s 256 MB RAM. (Jistě jste si všimli, že se ceny jednotlivých modelů oproti jejich předchůdcům nezměnily.)

imac0408-2f.jpg

Nová grafická karta

Nejvýznamnější novinky najdete v nejvyšším modelu iMacu. Americký Apple Store ho uvádí vedle výše popsaných tří standardních konfigurací, vlastně to však je model na zakázku. Pracuje v něm procesor Core 2 Duo na 3,06 GHz, spojený se 2 GB RAM, obsahuje 500GB pevný disk, především však používá novou grafickou kartu, nVidia GeForce 8800 GS s 512 MB RAM GDDR3. Tato konfigurace přijde na 2 199 USD.

Nasazení GeForce 8800 GS představuje největší novinku vedle 45nm procesorů, Apple tvrdí, že pro graficky náročné aplikace poskytuje až dvakrát vyšší výkon.

Přetaktovaný nejsilnější procesor

Pokud jde o procesor na 3,06 GHz, zřejmě se jedná o přetaktovanou variantu 2,8GHz Core 2 Duo, jímž tato řada oficiálně končí. Není to tedy předčasně uvedený procesor pro platformu Centrino 2 (dříve kódově označovanou Montevina), ta se má objevit až v červnu.

Inovované iMacy nadále používají čipovou sadu Santa Rosa a mobilní Penryny pro ni určené. V důsledku přetaktování vzrostl maximální příkon 3,06 GHz procesoru na 55 wattů, což se na stolním stroji ještě snese, pro notebook by to však už bylo příliš. (I tak bude tento čip dost hřát, doufejme, že to nebude ve štíhlém pouzdře hliníkového iMacu působit potíže.) Pro srovnání, procesory pro Centrino 2 by měly spotřebovávat 25 a 35 W, podle Intelu.

Apple dost často nasazuje v Macích procesory Intelu, jež nejsou běžně dostupné na trhu, například pro první osmijádrový Mac Pro užíval Xeony 5300 na 3 GHz, které se na volný trh dostaly až později a pro MacBook Air dokonce získal od Intelu speciální verzi procesoru Core 2 Duo se zapouzdřením, jež se objeví až spolu s platformou Centrino 2.

imac0408-4f.jpg

Volitelné konfigurační možnosti

Samozřejmě se nabízí i řada možností úprav konfigurace na zakázku. Operační paměť všech iMaců lze rozšířit až na 4 GB, stojí za zmínku, že Apple výrazně snížil cenu za dodatečnou paměť, rozšíření z 1 na 2 GB stojí 100 USD, za přechod z 1 na 4 GB zaplatí zákazník 300 USD a zvětšení RAM ze 2 na 4 GB si vyžádá 200 USD. Předtím Apple požadoval téměř dvojnásobek, nyní si konečně uvědomil, jak vypadá situace na trhu s RAM (paměť od třetích prodejců se ovšem nadále dá sehnat o dost levněji.)

Pro 24” modely si lze objednat výše zmíněnou grafickou kartu GeForce 8800 GS (za 150 USD). Dostupné jsou rovněž větší disky, pro 20“ iMac na 2,4 GHz se nabízí až 500GB disk, 20” model na 2,66 GHz může jít až k 750 GB a pro 24” iMacy činí maximální kapacita disku 1 TB.

Ke všem iMacům jde objednat bezdrátovou verzi klávesnice a myši a jako dodatečný software si lze nechat předinstalovat iWork ’08, Logic Express 8, Final Cut Express 4 a Aperture 2.

Shrnutí

Největší překvapení na nových iMacích nakonec představuje datum jejich uvedení, vše ostatní se očekávalo. Podle předpokladů Apple nasadil nové 45nm procesory Core 2 Duo. Sice to budou muset potvrdit nezávislé testy, ale již teď lze tvrdit, že nové iMacy budou v aplikacích podávat citelně vyšší výkon (dá se tak usuzovat z analogie s testy modernizovaných MacBooků a MacBooků Pro), nová vnitřní architektura, větší cache paměť a rychlejší systémová sběrnice se rozhodně projeví.

Přechod na nové procesory byl tak trochu „z nouze ctnost“, Intel totiž tlačí výrobce počítačů, aby co nejrychleji přešli na 45nm architekturu a silně omezuje dodávky předchozích 65nm procesorů. Procesory s architekturou Penryn ovšem nabízejí tolik výhod, že se výrobci (včetně Applu) nijak nevzpírají.

Vedle vyššího výkonu nové 45nm procesory zajišťují též nižší spotřebu energie, nové iMacy splňují přísné standardy Energy Star 4.0. Hliníkové iMacy byly od počátku navrhovány s ohledem na životní prostředí, použité materiály (hliník a kvalitní sklo) zajišťují snadnou recyklaci, tyto stroje se snaží být „všeobecně zelené“, splňují požadavky na hodnocení EPEAT Silver (bližší informace o tomto systému hodnocení dopadů na životní prostředí najdete zde).

S výjimkou nejslabšího 20” modelu se také zvýšila kapacita RAM, to by mělo pomoci zvlášť při současném zpracování více náročných úloh. Pevné disky se sice nezvětšily, jak naznačovaly některé pověsti, ovšem současné kapacity většině uživatelů jistě postačí.

A k nečekané inovaci došlo o u grafických karet, alespoň pro 24” iMacy. Standardní modely sice zůstaly u Radeonů HD 2400 a 2600, ale GeForce 8800 GS by měla pomoci těm, kdo touží po vyšším grafickém výkonu (zvlášť v tomto případě budou potřebné nezávislé výkonnostní testy). Nasazení téhle karty však zase až tak velkým překvapením není, protože už v lednu Apple pro nové Macy Pro začal nabízet kartu GeForce 8800 GT, takže potřebné ovladače měl k dispozici, díky tomu mohl rychle dodat výkonnější grafické řešení než stárnoucí Radeon HD 2600. Minulý týden se objevovaly spekulace o nasazení nových Radeonů řad HD 3600 s 3800, toho se však zřejmě dočkáme až při další modernizaci iMaců (ta nejspíš proběhne někdy v létě v souvislosti s přechodem na platformu Centrino 2).

Hliníkové iMacy si získaly přízeň zákazníků hned od svého uvedení na trh, přispěly k tomu, že stolní Macy dosahují dobrých výsledků prodeje (sice i u Maců převažují notebooky, ale oproti stolním PC si vedou mnohem lépe). Včerejší inovace, ačkoli nijak závratné, by měly oblibu těchto strojů ještě dále posílit.

Otazníky kolem Macu mini

Apple vlastně tímto krokem dokončil převod všech Maců na 45nm procesory Penryn, s jedinou výjimkou – kromě Macu mini. Mnozí očekávali, že spolu s iMacy Apple zmodernizuje svůj nejmenší stolní model, to se však nestalo. Hardware Macu mini začíná být skutečně hodně zastaralý, což otevírá otázku další budoucnosti tohoto stroje. Neustálé odkládání inovace se zdálo naznačovat, že Apple hodlá Mac mini ukončit, avšak v březnu i jeho hlavní „hrobař“, server AppleInsider, přišel se zprávami o jeho modernizaci. Není však jasné, kdy by k ní mělo dojít, nezbývá, než dále čekat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: