Hackerské utility si již poradí i s ochranami nejnovějšího firmwaru iPhonu 3GS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Hackerské utility si již poradí i s ochranami nejnovějšího firmwaru iPhonu 3GS

9. listopadu 2009, 00.00 | Známý hacker George Hotz vydal nové verze svých utilit, jež dokážou otevřít a odblokovat iPhone 3GS s nejnovějším firmwarem.

V polovině října začal Apple dodávat iPhone 3GS s novou BootROM iBoot-359.32, která značně ztížila otevírání (jailbreaking) firmwaru, protože znemožnila útok „24kpwn“. Dokonce se zpočátku spekulovalo, že pro takovéto telefony vůbec nepůjde použít stávající hackerské nástroje, ale nakonec se ukázalo, že i s novou BootROM budou tyto utility nadále použitelné, avšak práce s nimi bude o něco nepříjemnější, po hardwarovém resetu telefonu bude pro jeho opětovné spuštění nutné, aby byl připojen k počítači s příslušnou utilitou.

Uživatelé hackerských utilit prolamujících omezení Applu navíc měli také potíže s novým firmwarem 3.1.2, utility známého iPhone Dev Teamu pro něj nejprve vůbec nešly použít, to se sice už změnilo, pořád však přetrvávaly potíže s odblokováním. Firmware 3.1.2 totiž přinesl též nový baseband kód verze 05.11.07, který odblokování nedovoloval, iPhone Dev Team proto doporučoval vyjít z firmwaru 3.0, otevřít ho a odblokovat a poté k přechodu na vyšší verze firmwaru užít IPSW soubory vytvořené jeho utilitou PwnageTool, namísto oficiálních aktualizací Applu.

V souvislosti s překonáváním firmwaru 3.1.2 začalo opět být více slyšet o mladém vývojáři Georgi Hotzovi, jemuž je sice teprve 19 let, ale již si v této oblasti stačil získat značné renomé, protože už jako 17letý našel jeden z prvních způsobů odblokování původního iPhonu a letos jako první otevřel iPhone 3GS.

Utility blackra1n a blacksn0w zvládají firmware 3.1.2

A v říjnu vydal utilitu blackra1n, jež si první poradila s firmwarem 3.1.2. A teď v prolamování nových ochran Applu postoupil ještě dále, minulý týden uvolnil utilitu blacksn0w umožňující odblokování iPhonu 3G a 3GS. To sice umí nástroje iPhone Dev Teamu také, jenže Hotzova utilita si poradí i s telefonem, co již má nainstalovaný oficiální firmware 3.1.2 a baseband kód 05.11.07.

Funguje to tak, že se nejprve musí použít utilita blackra1n k otevření firmwaru telefonu (dá se stáhnout z tohoto webu, nabízí se tam jak verze pro Mac, tak pro Windows, stačí klepnout na odpovídající ikonu pro stažení, software je zdarma, ale můžete autorovi poslat menší dar).

Potom, co se otevře firmware, bude možné nainstalovat blacksn0w pro odblokování telefonu. (Blacksn0w se dá užít i k odblokování telefonů otevřených jinými utilitami, protože ji Hotz umístil na Cydii). Zároveň Hotz vydal blackra1n verze RC3, ta vedle podpory nového nástroje pro odblokování zkracuje celý proces otevírání firmwaru (asi o 15 sekund) a funguje i pod Tigerem a na PowerPC Macích. A též doplňuje možnost „hacktivace“, aktivace bez oficiální SIM karty a dovoluje využívat telefon jako modem u různých operátorů.

Další informace najdete na Hotzově blogu a web iClarified nabízí ilustrované návody, jak použít tyto utility na Macu a pod Windows, jak otevření firmwaru, tak odblokování se nyní zařídí skutečně velice jednoduše.

Blacksn0w je použitelná pro iPhone 3G a 3GS, pro původní iPhone nikoli (avšak pro ten existuje dost jiných podobných nástrojů), blackra1n podporuje všechny iPhony (a také iPody touch), v případě iPhonu 3GS s novou BootROM je však třeba počítat s tím, že pokud se telefon vypne, bude potřeba ho pro jeho nové spuštění opět připojit k počítači se spuštěnou utilitou blackra1n (totéž platí pro iPody touch třetí generace).

Podařilo se tedy zdolat i ty nejnovější ochrany iPhone OS, což se ovšem Applu jistě nelíbí. Ten samozřejmě takovéto zásahy odmítá, nezdá se však, že by proti nim hodlal podniknout nějaké právní kroky, spíše se bude snažit dále posilovat svá ochranná opatření, podobně jako to udělal v případě nové BootROM.

Apple zřejmě hodlá dále posílit ochrany iPhone OS

Asi není náhoda, že Apple chce zaměstnat nového bezpečnostního manažera platformy iPhone OS, v polovině října zveřejnil inzerát hledající člověka pro vedení týmu zaměřeného na bezpečnost této platformy, mimo jiné by měl tým zajistit bezpečné spouštění a instalaci operačního systému, což se dá vyložit jako snaha skoncovat s výše popsanými hackerskými zásahy. Tým se přirozeně bude zabývat i dalšími bezpečnostními otázkami, ale tohle jistě bude jedno z nejdůležitějších témat.

Je sice otázkou, zda se mu kdy podaří iPhone OS proti takovýmto zásahům skutečně zcela obrnit, avšak úplně vyloučit se to nedá. V takovém případě by asi iPhone opustili uživatelé snažící se překonávat nastavená omezení a sáhli by po jiné mobilní platformě (což by nejspíš byl Android), Applu by to však nemuselo příliš vadit, protože většinu kupců iPhonu tohle stejně nezajímá, na jeho příjmy by to tudíž mělo pouze zanedbatelný vliv.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: