Několik zpráv o iPhonu z minulého týdne - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Několik zpráv o iPhonu z minulého týdne

8. července 2009, 00.00 | Podle uniklé vnitřní zprávy AT&T zahájení prodeje iPhonu 3GS překonalo všechny dosavadní rekordy, včetně uvedení iPhonu 3G. iPhone lze napadnout prostřednictvím SMS zpráv, ale Apple již pracuje na nápravě. George Hotz, který jako jeden z prvních odblokoval původní iPhone, vydal předběžnou verzi prvního nástroje umožňujícího otevření firmwaru („jailbreak“) iPhonu 3GS.

Minulý týden se opět sešlo několik zpráv týkajících se iPhonu, jejich souhrn nabízí tento článek:

Podle vnitřní zprávy AT&T zahájení prodeje iPhonu 3GS předčilo všechny dosavadní rekordy

Když Apple oznámil, že se za první 3 dny po jeho uvedení na trh prodalo více než milion iPhonů 3GS, bylo jasné, že tato premiéra nejspíš překonala vstup předchozích modelů iPhonu na trh (alespoň v USA).

A to nyní potvrdila také vnitřní zpráva operátora AT&T, jež unikla na veřejnost.

Zpráva rozesílaná elektronickou poštou uvádí, že „iLaunch Day 2009“, jak nazvala vstup iPhonu 3GS na americký trh 19. června, byl dnem nejlepších prodejů a druhým nejlepším podle počtu zákazníků v prodejnách operátora. Současně padla i řada dalších rekordů souvisejících s prodejem, od počtu kontrol zákazníků, zda mají nárok na nový telefon za dotovanou cenu, až po objem objednávek na firemním webu.

Zprávu získal z více zdrojů web MacDailyNews a vyplývá z ní, že uvedení nového modelu iPhonu, přestože se z řady důvodů neočekával zvlášť velký zájem zákazníků a nedoprovázela ho ani tak silná pozornost médií, překonalo loňské uvedení iPhonu 3G, ačkoli už to dosáhlo rekordní úrovně.

iPhone 3GS v prvním dnu předčil prodeje po Dni díkůvzdání i po Vánocích, jež v USA bývají tradičními termíny zvýšených nákupů a výrazně předstihl též premiéru iPhonu 3G již během několika prvních hodin. A zájem zákazníků byl v ten den tak silný, že v obchodech AT&T pracovali naplno po celých 11 hodin, ačkoli na rozdíl od minulosti bylo možné si nový telefon také předem objednat na webu.

AT&T ovšem ani v této zprávě neuvádí, kolik přesně iPhonů 3GS prodal a číslo nadále odmítá sdělit, pouze opakuje, že přijal několik set tisíc předběžných objednávek. Od Applu však víme, že když se sečtou prodeje ve všech distribučních kanálech, bylo to více než milion kusů za první 3 dny, docela pozoruhodný výsledek, uvážíme-li mnohem nepříznivější ekonomické klima oproti období před rokem.

S iPhonem 3G to sice bylo podobné, jenže tentokrát se začalo prodávat jenom v osmi zemích, zatímco vloni hned v 21, z čehož vyplývá, že v USA se v prvních dnech prodalo nového modelu více.

Zahájení prodeje iPhonu 3GS je však jedna věc a následný vývoj jeho odbytu věc druhá, to ukáží teprve až další údaje. A těch bychom se mohli dočkat už 21. července, kdy Apple oficiálně oznámí své finanční výsledky za druhé kalendářní čtvrtletí letošního roku.

Lze předpokládat, že na ohlášené tiskové konferenci sdělí, kolik se již prodalo iPhonů 3GS a totéž bychom se měli dozvědět pro Macy (z čehož půjde odvodit, jak zákazníci přijali modernizované a zlevněné MacBooky Pro). Zatím není jisté, jestli se konference zúčastní též Steve Jobs, ale protože Apple potvrdil jeho návrat, je to dost pravděpodobné.

Apple pracuje na obraně proti dosud nezveřejněnému útoku prostřednictvím SMS zpráv

Objevil se nový vážný bezpečnostní problém iPhonu. Minulý čtvrtek na konferenci SysScan v Singapuru věnující se počítačové bezpečnosti oznámil bezpečnostní výzkumník Charles Miller, spoluautor knihy The Mac Hacker’s Handbook, že nalezl novou závažnou zranitelnost iPhonu prostřednictvím zasílaných SMS zpráv (na objevu se podílel také Colin Mulliner).

Ta využívá toho, že SMS zprávou lze iPhonu poslat místo prostého textu též binární kód, který se automaticky zpracuje. Délka SMS zpráv je sice omezená (na 140 bytů), avšak iPhone umí sestavit kód z více přijatých zpráv, tak jde dostat do telefonu i větší programy. Potíž spočívá v tom, že se takový kód vykonává s právy roota a bez zásahu uživatele.

A touto cestou se dá obejít jinak vždy vykonávaná kontrola spouštěného programového kódu (ověřuje se, zda byl digitálně podepsán Applem) a lze nahrávat nepodepsané knihovny, útočník by tak mohl nahrát úplný shell a získat plnou vládu nad přístrojem, včetně všech dat na něm uložených. Není těžké představit si různé způsoby zneužití, třeba krádeže dat, odposlechy hovorů, neoprávněné sledování polohy telefonu pomocí GPS, či dokonce využití napadených iPhonů k vytvoření sítě záškodnických softwarových robotů neboli „botnetu“.

Z pochopitelných důvodů Miller v Singapuru nezveřejnil podrobnosti tohoto útoku, řekl, že má dohodu s Applem, který už pracuje na nápravě. Hodlá ho však důkladně probrat na konferenci Black Hat, jež se koná v Los Angeles od 25. do 30. července, kde spolu s Colinem Mullinerem budou účastníkům předvádět, jak se hledají zranitelnosti chytrých telefonů.

Apple plánuje vydat potřebnou opravu během července, nepochybně ještě před Millerovýn vystoupením, zatím však není jasné, jakou bude mít podobu. Pokud do té doby nebude hotová ostrá verze firmwaru 3.1, tak nejspíš půjde o menší prozatímní aktualizaci (možná o novou „setinovou“ verzi firmwaru).

Tohle oznámení přirozeně vyvolalo značnou pozornost médií, je však třeba říci, že na iPhonu, uvážíme-li jeho rozšířenost, bylo zatím objeveno jenom poměrně málo zranitelností, ačkoli první taková byla odhalena již v roce 2007 na prvním modelu (už tehdy se tom podílel Charles Miller) a Apple docela rychle vydal opravu.

Miller sám říká, že iPhone, se svou okleštěnou verzí OS X, je bezpečnější než osobní počítač, protože postrádá podporu pro Flash a Javu, jednotlivé aplikace izoluje od sebe a dovoluje oficiálně spouštět pouze software podepsaný Applem, což všechno snižuje pravděpodobnost výskytu bezpečnostních chyb.

Avšak nově zjištěná zranitelnost prostřednictvím SMS se zdá být opravdu vážná, doufejme, že slíbená oprava Applu přijde brzy.

První veřejně dostupný hackerský nástroj dovolující otevření iPhonu 3GS

Firmware 3.0 sice přinesl řadu funkcí, po nichž uživatelé volali od prvního iPhonu, přesto se stále najde dost lidí, kteří nejsou spokojeni s omezeními, jež na iPhone (a iPod touch) klade Apple a snaží se je obejít. Postupem času vznikla řada softwarových nástrojů umožňujících zpřístupnit firmware těchto přístrojů (umí provést takzvaný „jailbreak“) a v případě iPhonů se navíc nabízejí utility pro odblokování, dovolující zrušit blokování telefonu na určitého operátora.

Apple přirozeně takovéto snahy neschvaluje a snaží se prolomení svých ochran znesnadnit, zmíněné hackerské nástroje tak většinou zpočátku pro nové modely iPhonů a iPodů touch nefungují.

A to platí také pro iPhone 3GS. Dnes asi nejpoužívanější nástroje pro otevírání firmwaru a odblokování pocházejí od hackerského týmu iPhone Dev Team. Ten již poskytuje utility PwnageTool 3.0 pro otevření firmwaru 3.0 a ultrasn0w pro odblokování iPhonů s firmwarem 3.0 (na blogu týmu najdete další informace o nejnovějším vývoji), avšak tyto nástroje dosud nefungují pro iPhone 3GS, použít se dají jen pro iPhone 3G. Tým navíc varuje zájemce o prolomení ochran Applu před přechodem na beta verzifirmwaru 3.1, která zatím znemožňuje použití nástrojů týmu.

A tak jestliže někdo bude chtít už teď otevřít iPhone 3GS, bude muset sáhnout po jiném řešení, jež nabízí 19letý mladík George Hotz. Ten si získal pozornost již v roce 2007, kdy patřil k prvním lidem, jimž se podařilo odblokovat původní iPhone. To mu bylo teprve 17 a jeho řešení vyžadovalo jak softwarové, tak hardwarové úpravy, čistě softwarová řešení se objevila až o něco později. Svůj odblokovaný iPhone se Hotz pokusil prodat v aukci na eBay, ale nakonec ho vyměnil za Nissan 350Z a tři blokované iPhony.

A nyní si opět vydobyl mediální pozornost jako autor prvního softwarového nástroje pro otevření iPhonu 3GS, ačkoli ještě poněkud nehotového. Svou utilitu nazval „purplera1n“ (jde o záměrnou parafrázi na názvy utilit iPhone Dev Teamu), ale zatím je dostupná jenom v beta verzi a zpočátku fungovala pouze pro Windows (s výjimkou Windows 7), Hotz však už tehdy sliboval, že brzy uvolní též verzi pro Mac OS X.

Protože se jedná o beta verzi, měli by zájemci o její použití svůj iPhone 3GS nejprve zálohovat, poté budou vedle počítače s utilitou „purplera1n“ potřebovat ještě iPhone 3GS s firmwarem 3.0 (s tím se již dodává, problémy by zřejmě nastaly s doinstalovanou beta verzí firmwaru 3.1) a iTunes 8.2. Utilita „purplera1n“ se nachází zde a měla by dovolit poměrně snadné otevření nového iPhonu.

Jak Hotz uvádí na svém blogu, normálně nevydává nástroje pro veřejnost, to nechává na zmíněném iPhone Dev Teamu, tentokrát se ale rozhodl udělat výjimku, protože tým s nástroji pro iPhone 3GS otálí (chce nejprve vyřešit potíže s firmwarem 3.1). S takovým postupem Hotz nesouhlasí, podle něj to funguje tak, že se vydají hackerské nástroje, Apple zareaguje protiopatřeními a poté se najdou nové díry umožňující je zdolat, není proto dobré čekat, protože to dává Applu čas navíc.

Zároveň se neopomněl pochválit, že jeho nástroj je velice malý, menší než aplikace „Helo world“ v C++ a nevyžaduje stahování žádných IPSW souborů. V daném případě je však chvála vcelku na místě, protože utilita „purplera1n“ pro Windows má velikost jenom málo přes 400 KB.

Ještě v sobotu navíc přišly další aktualizace, pro Windows vyšla verze RC2, jež přidala podporu Visty, Windows 7 a 64bitových Windows a odstranila řadu chyb první verze (a vzápětí na to dorazila ještě verze RC2a s dalšími menšími opravami).

A též se objevila varianta utility pro Mac. Tu však nenapsal Hotz, podotýká, že není zběhlý v programování pro Mac OS X, proto přenos své utility ponechal na vývojářích vystupujících pod přezdívkami AriX a westbaer, výslednou utilitu (její tvůrci ji popisují tady) přidal na web purplera1n.com (jde o 458 KB velký ZIP soubor). S macovskou verzí utility by navíc měl fungovat též nástroj ultrasn0w, takže zřejmě bude možné iPhone 3GS rovněž odblokovat.

„Hra na kočku a myš“, jak před časem soupeření mezi Applem a autory hackerských nástrojů pro iPhone označil Steve Jobs, tedy pokračuje i nadále také na nejnovějším modelu iPhonu, lze předpokládat, že to nebude dlouho trvat a i pro iPhone 3GS budou dostupné spolehlivé a snadno použitelné nástroje jak pro otevření firmwaru, tak pro jeho odblokování.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: