Zprávy o iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iPhonu

14. října 2009, 00.00 | George Hotz vydal svůj nástroj blackra1n dovolující otevření firmwaru 3.1.2 a iPhone Dev Team již též nabízí své řešení pro tento firmware. A aplikace Scanner Pro umožňuje fotoaparátem iPhonu snímat vícestránkové dokumenty do PDF souborů.

Okolo iPhonu se toho teď tolik neděje, ale následující zprávy si zaslouží zmínku:

Nástroj blackra1n si poradí i s firmwarem 3.1.2

Minulý čtvrtek Apple vydal firmware 3.1.2 pro iPhone a iPod touch, který opravil několik chyb předchozích verzí. Někteří uživatelé však s přechodem na nový firmware váhají, protože by to mohlo zrušit hackerské úpravy, jež na svém přístroji provedli. Jde především o otevření (jailbreak) firmwaru, dovolující plný přístup k souborovému systému a instalaci neoficiálních aplikací (nepocházejících z obchodu App Store).

Apple takovéto zákroky samozřejmě neschvaluje a považuje je za důvod k ukončení platnosti záruky, ovšem pro ty, kdo se nesmířili s přísnými omezeními, které Apple na své kapesní přístroje klade, představují jediné východisko, chtějí-li tato zařízení používat.

K otevření (a také k odblokování, kdy se ruší blokování iPhonu na jednoho operátora) se asi nejvíc používají nástroje hackerského týmu iPhone Dev Team, avšak jeho software si zpočátku ještě neuměl s novým firmwarem 3.1.2 poradit.

A tak se příležitosti chopil mladý vývojář George Hotz, jenž má s prolamováním nových modelů iPhonu značné zkušenosti, už jako 17letý našel jeden z prvních způsobů odblokování původního iPhonu a v 19 letech jako první otevřel iPhone 3GS (také tehdy iPhone Dev Team přišel se svými nástroji o něco později).

A nyní se to opakuje s firmwarem 3.1.2, Hotz vydal svou utilitu blackra1n, která by měla otevřít firmware 3.1.2 jak na iPhonu, tak na iPodu touch (základní informace o ní Hotz zveřejnil na svém blogu). Nová utilita navíc pracuje velmi rychle, vše by mělo být hotové již za 30 sekund.

Tento nástroj má ovšem i svá omezení, především je dostupný pouze pro Windows (dá se stáhnout z výše uvedené stránky, tvoří ho jenom 600 KB velký EXE soubor). Měl by fungovat též s iPodem touch třetí generace, na něj se však utilita musí spustit ještě jednou.

A velký pozor si musí dávat ti, kdo používají odblokovaný iPhone 3G nebo 3GS. Ti by ho neměli aktualizovat oficiálním firmwarem 3.1.2 (dostupným z iTunes), protože přepíše baseband kód novou verzí, jež už odblokování (alespoň současnými prostředky) nedovoluje a nedá se vrátit k předchozí verzi, takovým uživatelům Hotz doporučuje řešení iPhone Dev Teamu.

Hotz nabízí blackra1n volně ke stažení, ale ti, jimž se jeho utilita zamlouvá, mu mohou poslat dobrovolný finanční příspěvek.

Nástroje iPhone Dev Teamu si již rovněž poradí s firmwarem 3.1.2

iPhone Dev Team ovšem také nelenil a uvolnil svůj nástroj PwnageTool 3.1.4 pro Mac OS X, který umí otevřít firmware 3.1.2 na všech iPhonech (včetně modelu 3GS) a na iPodech touch první a druhé generace.

A díky tomu, že využívá novou bezpečnostní díru, co objevili Hotz a několik dalších (právě tu používá blackra1n), dokáže znovu otevřít též iPhone 3GS aktualizovaný na firmware 3.1.x. Ovšem vzhledem k tomu, že je tahle díra nyní veřejně známá, tým předpokládá, že ji Apple v další verzi firmwaru uzavře.

Pořád však platí, že ti, kdo chtějí svůj iPhone navíc odblokovat, nesmí instalovat oficiální firmware 3.1.x, protože by došlo k výše zmíněnému nevratnému přepsání baseband kódu.

Takoví uživatelé musí vyjít z firmwaru 3.0 a pro všechny následné aktualizace firmwaru musí užívat IPSW soubory vytvořené právě nástrojem PwnageTool, pro odblokování si musí nainstalovat utilitu ultrasn0w. (Avšak ti, co chtějí využívat iPhone jako modem u operátorů, kteří to oficiálně nepodporují, budou muset zůstat u firmwaru 3.0, protože přechod na firmware 3.1.x by jim to znemožnil).

Takto upravené IPSW soubory by měly též vyřešit potíže, jež mají iPhony otevřené utilitou blackra1n s některými neoficiálními aplikacemi, například s aplikací winterboard dovolující uzpůsobovat domovskou obrazovku.

PwnageTool 3.1.4 si tedy už poradí s firmwarem 3.1.2 na všech kapesních přístrojích Applu, s výjimkou iPodu touch třetí generace, na který se však dá použít blackra1n.

Aplikace Scanner Pro umožňuje snímat vícestránkové dokumenty do PDF souborů.

Firma Readdle nabízející pro iPhone a iPod touch aplikace správy dokumentů a souborů začala prodávat aplikaci Scanner Pro, která se snaží iPhone změnit v kapesní dokumentový skener.

Vzhledem k parametrům fotoaparátu iPhonu sice nelze čekat žádné zázraky, ale rozhodně se to může hodit v případech, kdy bude potřeba pořídit kopii nějakých papírových dokumentů a po ruce nebude žádné jiné vybavení.

Jednotlivé stránky dokumentů se nasnímají fotoaparátem iPhonu a převedou se na vícestránkové PDF dokumenty. Výsledné PDF soubory poté lze poslat na různá cílová úložiště. Dají se odeslat elektronickou poštou nebo se mohou přes WiFi připojení zpřístupnit pro PC či Mac (Scanner Pro totiž umožňuje iPhone změnit ve sdílený síťový disk).

A dále tyto dokumenty jde nahrát do internetových úložišť podporujících protokol WebDAV, třeba do iDisku služby MobileMe. Před odesláním je navíc možné zobrazit náhled souboru, takže uživatel uvidí, jak bude dokument vypadat na osobním počítači.

Aplikace snímky podrobuje speciálním algoritmům pro zpracování obrazu, aby se zvýšila kvalita výsledných dokumentů a jejich jas a kontrast se dají dále upravovat.

Dokumenty se pochopitelně uloží jako bitové mapy, ale na cílovém osobním počítači je půjde převést OCR softwarem do textové podoby (OCR aplikace přece jen ještě zůstávají mimo možnosti dnešních iPhonů). A vytvořené PDF soubory lze chránit heslem, pak se na ně uplatní 40bitové šifrování RC4.

Aplikace Scanner Pro se prodává na App Store za 6,99 USD a vyžaduje iPhone s firmwarem 2.2.1 nebo vyšším.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: