Dva zajímavé patenty Applu k dotykovému ovládání - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Dva zajímavé patenty Applu k dotykovému ovládání

18. ledna 2010, 00.00 | Nedávno zveřejněné patentové žádosti popisují obrazovku s pixely citlivými na dotyk a pero použitelné pro kapacitní dotykové obrazovky.

V souvislosti s Applem se poměrně často zmiňují jeho nově zveřejněné patentové žádosti. Ty ovšem byly ve skutečnosti podány již dříve, ale k jejich uvolnění dochází až po určité době. To, že se jim věnuje taková pozornost, je samozřejmě dáno známým tajnůstkářstvím Applu, který se zásadně nevyjadřuje ke svým plánům pro budoucnost, což dává ve zpravodajství takový prostor různým pověstem (jejichž šíření však pravděpodobně často napomáhá samotný Apple).

A tak jedním z mála oficiálních informačních zdrojů, z něhož lze usuzovat, o čem Apple uvažuje, jsou právě zveřejněné patentové žádosti. Apple ovšem stejně jako většina dalších amerických firem z oblasti informačních technologií podává ohromné množství patentů každý rok, aby se ochránil před vznášením různých patentových nároků (zejména ze strany „patentových vyděračů“, stávající americká legislativa v tomto směru dovoluje skutečně ledacos).

Proto se zdaleka ne všechno, co patentové žádosti popisují, dočká realizace, ale některé patenty vypadají opravdu zajímavě, určité jejich prvky se mohou stát součástí skutečných produktů třeba i po několika letech, to byl kupříkladu případ myši Magic Mouse, jež byla předpovězena s předstihem právě díky podaným patentům.

Zde se podíváme na dva patenty, které možná naznačují další vývoj v oblasti dotykového ovládání a dotykových obrazovek. Ty se těší zvýšené pozornosti zvlášť nyní, kdy přibývá pověstí o údajně chystaném tabletu, velkou roli ovšem sehrály také v úspěchu iPhonu a iPodu touch a je docela dobře možné, že je jednou budou využívat i některé Macy. Všem těmto přístrojům by se nepochybně hodila dotyková obrazovka popisovaná následujícím patentem:

Apple zkoumá technologii vybavující dotykovými schopnostmi přímo pixely obrazovky

Již počátkem ledna se objevila zpráva o patentové žádosti ze září 2008 popisující (LCD) obrazovku, jejíž pixely vedle zobrazování mohou zároveň fungovat též jako kapacitní prvky schopné registrovat dotyky.

To by přirozeně znamenalo zjednodušení proti současným dotykovým obrazovkám, které vlastní zobrazovací prvky překrývají průhlednými na dotyk citlivými materiály, nové řešení by bylo tenčí a jasnější. Kondenzátory kapacitních snímačů by byly umístěny přímo v jednotlivých pixelech a dovolovaly by reagovat na dotyk nebo přiblížení prstů, takový systém by tak tvořil integrovanou součást vlastního zobrazovacího panelu (jenž by samozřejmě podporoval gesta více prstů současně).

Příslušná žádost poměrně podrobně popisuje technické podrobnosti možné realizace takových víceúčelových pixelů a předkládá tři příklady zařízení, která by z nové technologie měla užitek: mobilní telefon na způsob iPhonu, mediální přehrávač typu iPodu a osobní počítač.

Jak se dalo čekat, patent okamžitě vyvolal dohady o tom, že by tato technologie mohla být použita v chystaném tabletu, to ovšem není příliš pravděpodobné, protože nejprve bude muset někdo začít takovéto obrazovky vyrábět a to by si jistě vyžádalo nemálo času.

Kdyby se však podařilo najít způsob, jak je vyrábět za přijatelnou cenu, určitě by to přispělo k dalšímu rozvoji dotykově ovládaných přístrojů, zvlášť vhodné by to mohlo být pro obrazovky větších formátů použitelné především pro notebooky a nově se objevující přístroje stojící na pomezí mezi PDA a přenosnými počítači, jako jsou smartbooky či tablety.

Apple zřejmě stále uvažuje o peru pro (alespoň některé) své dotykové obrazovky

Výše popisovaná obrazovka je nejspíš otázkou vzdálenější budoucnosti, ale další patent zveřejněný minulý týden by se mohl realizovat již velmi brzy. Apple pro své přístroje s iPhone OS zvolil technologii kapacitního dotykového ovládání, jež umožňuje používat přímo prsty. Naproti tomu rezistivní displeje (užívané například přístroji s Windows Mobile) obvykle potřebují pero (stylus).

Toto rozhodnutí přišlo pravděpodobně přímo od Steva Jobse, který k perům ovládaným obrazovkám chová značnou nechuť, o čemž svědčí i toto video sestříhané z prvotního předvádění původního iPhonu.

Na iPhonu a iPodu touch se pero opravdu příliš nevyužije, ovšem pokud Apple skutečně uvede tablet, případně vybaví dotykovou obrazovkou také Macy, bude situace poněkud jiná, pro kreslení či rukopisné psaní na jejich větších obrazovkách by pero pochopitelně vhodné bylo.

To si podle všeho uvědomuje i Apple, naznačuje to jeho další nově uvolněná patentová žádost popisující pero upravené pro dotykové panely s nízkým rozlišením (míní se rozlišení dotykových snímačů, pro registraci dotyků prstů nemusí být rozmístěny tak hustě).

Apple ovšem pero v minulosti již používal pro nebožtíka Newtona a již loni v listopadu se objevila patentová žádost na nový systém zpracování vstupu z pera, jež zmiňovala i jeho užití pro tablet. Avšak nový patent je určen přímo pro současné technologie, popisuje totiž pero uzpůsobené pro kapacitní dotykové obrazovky vyladěné pro zjišťování dotyků prstů, třeba ty nasazené v iPhonu.

Autorem zmíněného patentu je přitom jeden ze zakladatelů firmy Fingerworks, kterou před několika lety Apple převzal a jejíž technologie využil právě pro dotykové ovládání iPhonu.

S kapacitními obrazovkami klasická pera nefungují, rozpoznávají jen vodivé objekty. Od třetích stran se ovšem již teď dají sehnat vyhovující speciální pera (o jednom takovém jsme se minulý týden zmiňovali v souvislosti s aplikací Inklet).

Apple to ve svém patentu řeší tím, že pero vhodné pro kapacitní obrazovky vybavuje vodivým hrotem, k jednomu konci pera by mohl být připojen vodivý kotouček z kovu či jiného vodivého materiálu. Vlastnosti kotoučku budou takové, aby zajišťovaly dostatečnou elektrickou vazbu s alespoň jedním snímacím prvkem kapacitního dotykového panelu.

Jako další alternativu patentová žádost zmiňuje napájené pero poskytující potřebný signál pro kapacitní obrazovku, to by navíc mohlo obsahovat dodatečná čidla měřící i přítlak a úhel sklonu pera, což by se dalo využít k dodávání dalších informací (bylo by ovšem třeba vyřešit otázku zdroje energie pro takové pero).

Žádost opět popisuje možná využití na telefonu, mediálním přehrávači či osobním počítači (na němž by se uplatnilo i pro dotykový trackpad).

Není sice příliš pravděpodobné, že by Apple začal takové pero dodávat k iPhonu, ale k tabletu se by se nepochybně hodilo, přinejmenším jako volitelná periférie. Samozřejmě však zatím nevíme, jestli ho Apple vůbec dá na trh, to se vyjasní nejdřív koncem ledna, kdy by měl být tablet představen.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: