Aplikace Inklet změní trackpad MacBooků v kreslicí tablet - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Aplikace Inklet změní trackpad MacBooků v kreslicí tablet

13. ledna 2010, 00.00 | Software firmy Ten One Design rozšiřuje možnosti multi-touch trackpadů, ovšem naplno se využije až v kombinaci s jejím perem Pogo Sketch.

V poslední době slýcháme o tabletu především v souvislosti s dohady o údajně chystaném novém přístroji Applu, ale jako tablety se označují též periférie užívány u osobních počítačů zejména ilustrátory a profesionálními grafiky vůbec, protože tato zařízení dovolují skutečně plnohodnotné kreslení (a pochopitelně i mnoho dalšího, třeba simulaci funkcí myši).

Kreslicí tablety jsou sice pro grafiky nesmírně užitečnou periférií a jejich ceny v poslední době dost klesly, přesto ti, kdo by ho využili jen občas, budou s jeho pořízením asi dost váhat, což ještě více platí pro uživatele, co se svým počítačem často cestují. A proto se firma Ten One Design rozhodla přijít s (převážně) softwarovou náhradou tabletu pro některé notebooky Applu.

Pokus o softwarovou náhradu tabletu

Její nová aplikace Inklet se snaží v kreslicí tablet změnit trackpad novějších MacBooků a MacBooků Pro, který by tak teoreticky měl nahradit samostatnou periférii.

Aplikace Inklet běží v pozadí a jde ji vyvolat horkou klávesou (nebo položkou menu), jež zobrazí překryvnou kreslicí plochu, která se dá přemisťovat a jejíž velikost lze měnit obvyklými gesty více prstů. Z toho plyne, že aplikace je použitelná na noteboocích Applu s trackpady podporujícími multi-touch ovládání.

Zmíněná kreslicí plocha zobrazuje výsledky kreslení na trackpadu a umí spolupracovat s Photoshopem a několika dalšími ilustračními programy (třeba s Illustratorem, SketchBookem Pro či Brushes). Takto kreslit sice jde i prstem, ale to přirozeně není příliš přesné, mnohem lepších výsledků se dosáhne s dodatečným hardwarem Ten One Design.

Pero Pogo Sketch přidá citlivost na přítlak

Ta totiž prodává také pero Pogo Sketch. Toto hliníkové pero se dá použít i pro dotykové obrazovky iPhonu a iPodu touch, ale pochopitelně funguje též s trackpady MacBooků a MacBooků Pro.

S perem Pogo Sketch dokonce začne být trackpad citlivý na přítlak, takže při lehkém tažení pera se bude kurzor posouvat, aniž by se něco nakreslilo, po přitlačení se začne objevovat za perem čára a zesílení přítlaku zesílí črtané tahy.

Inklet navíc zahrnuje vyspělý algoritmus schopný zjišťovat nechtěné dotyky na trackpadu, což zajišťuje, že při kreslení nebude vadit, když si o trackpad bezděčně opřete dlaně.

Kreslení ve Photoshopu s pomocí aplikace Inklet a pera Pogo Sketch názorně předvádí toto video na YouTube.

Inklet podporuje také rozpoznávání rukopisu

Mac OS X zahrnuje integrované rozpoznávání rukopisu (technologii Inkwell, podporuje však zatím jen angličtinu, němčinu a francouzštinu), což Inklet umí využít, text ručně napsaný na trackpadu (opět nejlépe s perem Pogo Sketch) dokáže převést na editovatelný text, který půjde zkopírovat do textového editoru. Podrobněji rozpoznávání rukopisu opět předvádí video na YouTube.

Aplikace Inklet vyžaduje Mac OS X 10.6 Snow Leopard a MacBook či MacBook Pro s trackpadem podporujícím multi-touch ovládání (gesta více prstů), vyhovět by tedy měly všechny MacBooky a MacBooky Pro s hliníkovými „unibody“ pouzdry a též nejnovější bílý MacBook z loňského října.

Cena aplikace

Ten One Design nabízí volně dostupnou zkušební verzi aplikace Inklet (dá se stáhnout odsud, má velikost 919 KB), takže si ji lze předem vyzkoušet, poskytne předváděcí obrazovku, do níž půjde kreslit, ale nespolupracuje s jiným aplikacemi.

To dovolí teprve plná verze, za kterou se ovšem musí zaplatit, příslušný aktivační kód přijde na 24,95 USD. Naplno se však Inklet využije teprve v kombinaci s perem Pogo Sketch, proto firma prodává balík zahrnující Inklet a Pogo Sketch za zvýhodněnou cenu 34,95 USD (samostatně Pogo Sketch stojí 14,95 USD), přičemž se může volit mezi perem ve stříbrném a v růžovém provedení.

Aplikace Inklet samozřejmě nedokáže plně nahradit samostatné tablety a skutečně plně využít se dá jen spolu s perem Pogo Sketch, ale i s ním vychází o dost levněji než většina tabletů (snad kromě několika nových velmi jednoduchých a malých modelů pro začátečníky) a mohla by se hodit zejména tehdy, když bude potřeba občas něco nakreslit na cestách.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: