Další předpokládané novinky firmwaru 3.0 a nového iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Další předpokládané novinky firmwaru 3.0 a nového iPhonu

5. června 2009, 00.00 | Firmware 3.0 údajně zavede možnost sdílení aplikací mezi uživateli, usnadňující jejich vyzkoušení před zakoupením na App Store. A iTunes 8.2 obsahují náznaky podpory příjmu rozhlasového vysílání, sportovní sady Nike+ Sport Kit a dalších nových funkcí spojených s firmwarem 3.0 a snad i s novým hardwarem.

Očekává se, že již v pondělí Apple představí ostrou verzi firmwaru 3.0 a pravděpodobně také nový iPhone, a tak není divu, že se objevily další pověsti a zjištění o nových funkcích mobilních telefonů Applu:

Firmware 3.0 možná dovolí sdílení aplikací mezi uživateli

iPhony a iPody touch s novým firmwarem 3.0 mimo jiné též umožní sdílení aplikací mezi uživateli. Alespoň to tvrdí týdeník BusinessWeek, v článku obecně probírajícím sdílení obsahu pro chytré telefony uvádí, že podle „osoby obeznámené s danou technologií“ obsahuje firmware 3.0 funkci, která by, pokud ji ovšem Apple aktivuje, dovolila, aby uživatelé mezi sebou sdíleli aplikace. BusinessWeek dokonce spekuluje o tom, že by to mohlo umožnit uživatelům iPhonu dostávat provize, když by takto někoho podnítili k nákupu softwaru z App Store.

Není sice vůbec jisté, že Apple tuhle možnost opravdu zprovozní, ale smysl by dávala. Hodně zájemců o software pro iPhone si stěžuje na omezené možnosti vyzkoušení aplikací před nákupem, na což někteří vývojáři zareagovali uvedením „odlehčených“ verzí svých aplikací, poskytovaných zdarma nebo velmi levně, jež proti plné verzi postrádají některé vlastnosti (anebo, v případě her, nabízejí jen několik úrovní).

Tento postup však znamená, že se zákazník musí vydat na App Store ještě podruhé pro plnou verzi a navíc bude mít na telefonu dvě verze aplikace. Kdyby firmware 3.0 skutečně dovoloval sdílení aplikací, daly by se vyzkoušet mnohem pohodlněji, navíc lze předpokládat, že by se sdílení nejspíš vztahovalo na členy rodiny či přátele, kteří obvykle mívají podobné zájmy a mohli by si navzájem doporučovat nové aplikace, což by dále posílilo jejich prodej (Apple by si nepochybně pojistil, aby se funkce nedala zneužít k softwarovému pirátství).

Je ale třeba připomenout, že dosud nikdo náznaky téhle funkce v žádné z pěti již vydaných beta verzí firmwaru 3.0 neobjevil, přestože je propátraly spousty zvědavců a odhalily tak řadu nových softwarových funkcí a také některé vlastnosti chystaného nového iPhonu, příští týden se snad dozvíme, zda k novinkám firmwaru 3.0 bude patřit i sdílení aplikací.

iTunes 8.2 naznačují, že by nový iPhone mohl podporovat příjem rozhlasového vysílání a Nike+ Sport Kit

V pondělí Apple uvolnil iTunes 8.2, jejichž hlavní novinku tvoří podpora firmwaru 3.0. Našli se ovšem šťouralové, kteří v tomto softwaru odhalili řetězce pravděpodobně související s vlastnostmi nového iPhonu.

Nové značky pro rozhlasové vysílání

Konkrétně se jedná o řetězce naznačující, že bude možné označovat hudební skladby vyslechnuté v rozhlasovém vyslání, aby se později daly koupit na iTunes Store, objevily se tam značky pro název stanice, frekvenci a dobu vysílání. (V iTunes 8.1 se takové řetězce nevyskytovaly.)

Dané značky sice neodkazují přímo na iPhone, ale tato souvislost se rozhodně nabízí. Není však jasné, jakým způsobem bude nový iPhone příjem rozhlasového vysílání implementovat. Už v první beta verzi firmwaru 3.0 byl nalezen odkaz na čip Broadcom BCM4329, který by měl přinést především podporu bezdrátového WiFi připojení standardu 802.11n v nízkopříkonové variantě, ten zároveň umí jak přijímat, tak vysílat FM signál.

To však ještě nemusí nic znamenat, již v současných iPhonech a iPodech se nachází starší verze tohoto čipu, jež umí FM signál přijímat, ale Apple tuto možnost nevyužívá, na druhou stranu pověsti o novém iPhonu, které se vynořily v poslední době, zmiňují vedle takových novinek, jako je výkonnější procesor, větší RAM, či digitální kompas, též FM tuner.

Zároveň se však nabízí ještě jiná vysvětlení, mohla by to být podpora pro softwarovou aplikaci umožňující iPhonům a iPodům určovat názvy skladeb, když k nim bude připojen dodatečný hardware pro příjem rozhlasového vysílání (firmware 3.0 mimo jiné přinese mnohem lepší podporu doplňkového hardwaru). A docela vyloučit nelze ani to, že jde o pouhé odkazy na nové funkce již dávno dostupného internetového rádia iTunes.

Podpora pro Nike+ Sport Kit na iPhonu

Dále byly v iTunes 8.2 objeveny známky podpory sady Nike+ Sport Kit na iPhonu. Pro iPody se tahle sada nabízí už delší dobu, mění je v osobního trenéra pro běžce. Snímač na botě posílá potřebné informace bezdrátově do přijímače připojeného k iPodu (iPod touch druhé generace má příslušný přijímač integrovaný), který je poté zpracovává v aplikaci Nike+. Avšak pro iPhone zatím sada dostupná nebyla, přestože ji mnozí uživatelé požadovali.

Řetězce objevené v iTunes 8.2 ovšem naznačují, že Apple těmto žádostem nakonec asi přece jen vyhoví. Oproti iPodu touch je však s Nike+ na iPhonu jedna potíž, musí se vyřešit, jak zajistit příjem dat z čidla na botě i během příchozích telefonických hovorů. To by se dalo zařídit například tím, že by aplikace Nike+ pracovala v pozadí během přijímání hovoru. To sice Apple pro aplikace třetích stran nedovoluje, ale AppleInsider od svých zdrojů zjistil, že velkou část vývoje aplikace Nike+ ve skutečnosti obstarává Apple, který běh v pozadí povolit může.

Nový iPod shuffle, uvedený na trh v březnu, přinesl také technologii hlasového výstupu VoiceOver. Spolu s ním vydané iTunes 8.1 samozřejmě obsahovaly její podporu, ve verzi 8.2 přibyl ještě jeden řetězec nasvědčující, že VoiceOver bude možné využívat i spolu s aplikací Nike+.

Odkazy na další pravděpodobné nové funkce

V iTunes 8.2 stále zůstaly, již v předchozích verzích obsažené, řetězce, odkazující na některé nové funkce firmwaru 3.0, totiž na ukládání hlasových poznámek pořízených novou aplikací Voice Memos, jež se bude dodávat s firmwarem 3.0, na možnost využívat volnou paměť iPhonu jako přenosné paměťové médium (pro iPody bez dotykového ovládání tahle možnost už existuje) a též na přímé stahování videa z iTunes Store do telefonu. Ale až ostrá verze firmwaru 3.0 ukáže, zda budou tyto možnosti skutečně dostupné.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: