Další novinky spojené s iOS 4.2 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Další novinky spojené s iOS 4.2

20. září 2010, 00.00 | AppleInsider nalezl v první beta verzi iOS 4.2 další nové funkce, například v aplikaci YouTube. Safari konečně umí vyhledat text na stránce. A v iOS 4.2 byl objeven důkaz, že nová Apple TV používá iOS.

Minulý týden Apple uvolnil první beta verzi iOS 4.2, jež funguje jak na iPhonu a iPodu touch, tak také na iPadu. Přináší celou řadu významných novinek, z nichž jsme některé již přiblížili, ale samozřejmě mezitím byly zjištěny další, na něž se zde podíváme:

Nová zjištění AppleInsideru o beta verzi iOS 4.2

AppleInsider už dříve našel v iOS 4.2 řadu novinek, ale minulý čtvrtek v něm odhalil též nové funkce spojené s YouTube a s videohovory FaceTime.

iOS 4.2 v aplikaci YouTube nově nabízí možnost hodnotit videa tak jako na webu této služby, jednotlivým nahrávkám lze dávat „palec nahoru“ nebo „palec dolů“.

Aplikace YouTube v iOS se příliš nezměnila od původního iPhonu z roku 2007, Google ovšem mezitím značně přepracoval mobilní verzi YouTube, která dovoluje využívat více prvků HTML5. Aplikace tak teď získala možnost hlasování přítomnou jak v plné, tak v mobilní verzi webu YouTube.

iOS 4.2 také dále zlepšil přístupnost videohovorů FaceTime (podporovaných jak na iPhonu 4, tak na novém iPodu touch čtvrté generace). V aplikaci Messages pro SMS a MMS zprávy se teď nachází přímý odkaz na videokonverzaci. Při vstupu do konverzace v této aplikaci se v ní nově zobrazuje tlačítko „FaceTime“ umístěné mezi tlačítky „Call“ (zavolat) a „Contact Info“ (informace o kontaktu).

Další novinka není viditelná, protože se týká možností programování iOS 4.2, beta verze totiž obsahuje podporu pro vývojový rámec CoreMIDI, poskytuje přístup k příslušným API rozhraním. V budoucnosti by tak mohly vzniknout aplikace pro tvorbu hudby využívající rozhraní MIDI a lze si představit též fyzické propojení s hudebními MIDI nástroji. To by samozřejmě vyžadovalo adaptér pro dokový konektor, ale když se nabízí potřebná softwarová podpora, výrobce potřebného hardwaru se nejspíš najde.

Už v předchozím přehledu novinek iOS 4.2 jsme zmiňovali nová uplatnitelná omezení v rámci systémových nastavení, nyní AppleInsider připomíná ještě další. Lze tak například zakázat odstraňování softwaru získaného z App Store, případně se dá zamezit změnám v účtech poštovního klienta.

Aplikace iPadu pro videa nově obsahuje přímý odkaz na iTunes Store, umožňující rychle najít další obsah. Kupříkladu při prohlížení seznamu epizod televizního seriálu se zobrazí volba pro vyhledání dalších epizod v iTunes Store. Tohle ale přirozeně má význam pouze v těch zemích, kde iTunes Store funguje (což ta naše není).

Zjištěné problémy beta verze iOS 4.2

Protože se jedná o první beta verzi, tak samozřejmě iOS 4.2 ještě trpí řadou chyb a problémů. Apple vydání ostré verze slíbil až na listopad, takže zbývá ještě dost času na doladění. Chyb je ale zatím skutečně dost, Apple údajně vývojářům doporučil, aby beta verzi iOS 4.2 nainstalovali pouze na zařízení určená výlučně k testování nových verzí softwaru.

Největší potíže mají být s baseband firmwarem iPhonu při provozování beta verze, hovory se občas nespojují a odeslání SMS zpráv může trvat velice dlouho.

Velké problémy jsou také s aktivacemi přístrojů a s domovskou obrazovkou s aplikacemi (takzvaným Springboardem), vyvolávající restarty a pády. A elektronická pošta MobileMe se na přístroje s iOS 4.2 zatím nedodává automaticky.

Navíc některé významné nové funkce jako třeba AirPlay (bezdrátový streaming mediálního obsahu na kompatibilní zařízení) a AirPrint (bezdrátový tisk z přístrojů s iOS na kompatibilní tiskárny) nejsou ještě úplně dodělané, jejich výkon je proto pochopitelně značně nevyrovnaný.

Vyhledání textu na stránce Safari

O jedné novince iOS 4.2 jsme se v předchozím přehledu zapomněli zmínit, naši čtenáři na to sice v diskusi upozornili, ale zde ji raději připomeneme. iOS 4.2 nyní konečně umí vyhledat text též na stránce Safari.

Stačí začít psát do vyhledávacího pole (trochu nepřehledně pořád označovaného jako Google) text, který se má najít. Zatímco dříve se zobrazily pouze další Googlem navržené vyhledávací termíny, teď se zobrazí ještě druhý seznam slov, jež lze vyhledat v dané stránce (označený jako „On This Page“, tedy „na této stránce“).

Když se na některé z nich klepne, jeho první výskyt na stránce se vyznačí žlutě a dole se objeví tlačítka „Next“ (další) a „Done“ (ukončit) a čítač ukazující, kolikrát se dané slovo na stránce objevuje a který jeho výskyt je právě označený. Tlačítkem „Next“ se vyhledá další výskyt slova, tlačítkem „Done“ se hledání ukončí. Vyhledávací pole se přesunulo k těmto tlačítkům, takže se dá snadno zapsat další termín k vyhledání. V Mobile Safari tak konečně jde na dané stránce hledat text stejně jako na osobních počítačích.

Nová Apple TV skutečně používá iOS

Další zajímavé zjištění v beta verzi iOS 4.2 se týká nové Apple TV, kterou Steve Jobs představil na nedávné mediální akci spolu s novými iPody, prodávat by se měla od konce září. Z technických specifikací víme, že používá SoC čip Apple A4, to by nasvědčovalo, že provozuje iOS, ale Apple to zatím ani nepotvrdil, ani nevyvrátil.

Avšak blog TUAW obdržel tip od jednoho vývojáře pro iPhone, jenž v beta verzi iOS 4.2 procházel konfigurační seznam USB zařízení a objevil tam konfigurační deskriptor „AppleTV 2,1“.

To lze považovat za dostatečně pádný důkaz, že nová Apple TV používá iOS, i když samozřejmě dost upravený. A vyplynulo z toho ještě jedno významné zjištění. V beta verzích iOS 4.1 se v konfiguračních souborech USB zařízení vyskytoval deskriptor „iProd2,1“, o němž se soudilo, že označuje chystanou novou verzi iPadu.

Avšak teď se ukázalo (porovnáním konfiguračních položek), že to ve skutečnosti byla nová Apple TV, v iOS 4.2 již konkrétně pojmenovaná (Apple v dřívějších verzích iOS užil označení „iProd1,1“ právě pro iPad, zjevně však Apple takto označuje obecně všechny nové typy zařízení s iOS).

Důkaz nasazení iOS v Apple TV pochopitelně vyvolává otázku, zda na ní také půjde provozovat aplikace. Problémem by mohla být nedostatečná lokální paměť, vzhledem k tomu, že standardně podporuje pouze streaming mediálního obsahu. Už z cenových důvodů tam asi nebude tak velká flash paměť jako v jiných zařízeních s iOS, ale přesně to nebudeme vědět, dokud se nezačne nová Apple TV prodávat a někdo ji nerozebere.

Nějaké aplikace však nejspíš alespoň teoreticky provozovat může, v rozhovoru pro Bloomberg Businessweek z počátku září totiž Steve Jobs řekl, že až bude ten správný čas, mohl by Apple spustit App Store pro televizory, aby pro ně udělal to, co App Store pro iPhone. To by nasvědčovalo, že Apple TV aplikace spouštět umí, i když asi má menší lokální paměť a navíc je bude třeba přizpůsobit dálkovému ovládání.

Takovéto rozhodnutí by mohla ovlivnit Google TV chystaná na letošní podzim (jak v podobě dodatečných samostatných zařízení, tak také integrovaná do některých nových televizorů), která aplikace nabízet bude. Kdyby s nimi Google uspěl, Apple by se mohl přidat s aplikacemi pro Apple TV. Bude však trvat určitě alespoň několik měsíců, než se situace na tomhle poli vyjasní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: