Apple možná bude čelit antimonopolnímu šetření - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple možná bude čelit antimonopolnímu šetření

5. května 2010, 00.00 | Zřejmě začne předběžné vyšetřování, zda omezení vývojových nástrojů pro aplikace iPhone OS 4 není porušením antimonopolních pravidel. A šetření antimonopolních úřadů by se mohlo týkat také reklamní platformy iAd.

iPhone OS 4, který Apple veřejnosti představil počátkem dubna, přinese řadu významných technických novinek (mimochodem, včera Apple pro vývojáře uvolnil jeho už třetí beta verzi), avšak zároveň vyvolal velké spory kvůli svému licenčnímu ujednání.

Sporné omezení výběru vývojových nástrojů

Brzy po jeho představení se totiž ukázalo, že Apple změnil jeden odstavec licenčního ujednání s vývojáři tak, že jim velice přísně vymezuje, jaké nástroje smí použít k tvorbě aplikací pro App Store a v případě neuposlechnutí budou takové aplikace odmítnuty.

Zákaz se týká především křížových kompilátorů, hlavním terčem se stal Flash CS5, jenž umožňuje export Flash aplikací do aplikací iPhone OS. Mezi Applem a Adobe z toho vznikla vážná roztržka, nakonec Steve Jobs vydal otevřený dopis kritizující Flash ze všech stran, s čímž Adobe pochopitelně nesouhlasila. Teď se však ukazuje, že by tato záležitost mohla mít úřední dohru.

Omezení vývojových nástrojů pro aplikace iPhone OS 4 by mohlo vést k antimonopolnímu šetření

Objevily se totiž zprávy od „informovaných zdrojů“, že americké federální ministerstvo spravedlnosti a antimonopolní úřad FTC by už za několik dní měly rozhodnout, zda zahájí vyšetřování Applu kvůli výše zmíněným omezením vývojových nástrojů, uvedl New York Post.

Apple samozřejmě tvrdí, že se svým zákazem snaží zajistit kvalitu aplikací a prohlašuje, že má neblahé zkušenosti se zprostředkovávajícími vrstvami vývojových nástrojů, úřady však zřejmě provedou vlastní předběžné šetření, zda se nejedná o nepřípustné omezování konkurence.

A dojdou-li k závěru, že takové podezření je opodstatněné, mohlo by z toho vzniknout regulérní vyšetřování, kdy by Apple byl nucen mimo jiné podrobně vysvětlit své zásady vývoje aplikací pro App Store. Jmenované úřady však tyto pověsti odmítly komentovat a Apple jako vždy neodpovídá na dotazy.

Jistě, i kdyby se tato zpráva potvrdila, jde jen o předběžné šetření, zjevně však některé z nedávných kroků Applu přitahují pozornost úřadů (už se ovšem objevila podezření, že by k iniciátorům vyšetřování mohla patřit Adobe), zatím se však nedá vůbec odhadnout, k čemu to povede.

Přinejmenším naoko se ovšem s novými omezeními do značné míry již smířila i Adobe, oznámila, že podporu křížové kompilace ve Flashi CS5 nebude dál rozvíjet a dokonce se údajně chystá přepsat aplikaci Wired přinášející stejnojmenný časopis na iPad tak, aby vyhověla novým pravidlům, původní verze totiž rozsáhle využívá křížovou kompilaci z Flashe.

Změní Apple svá pravidla, aby se vyhnul vyšetřování?

Už se objevily názory, že by se Apple mohl šetření vyhnout, kdyby dotčené části licenčního ujednání iPhone OS 4 změnil, zasvěcenci to měli říci deníku Wall Street Journal.

Pokud by Apple opětovně dovolil použití křížových kompilátorů, stalo by se šetření bezpředmětným, zdá se však dost nepravděpodobné, že by Apple takový krok udělal, vždyť by jím popřel všechna svá dosavadní prohlášení. A navíc je možné, že se terčem pozornosti úřadů stanou i další prvky a licenční podmínky iPhone OS 4:

Antimonopolní šetření Applu se možná bude týkat též reklamní platformy iAd

Nelze vyloučit, že se rozsah vyšetřování Applu ještě rozšíří, deník Wall Street Journal včera napsal, že FTC a ministerstvo spravedlnosti zdaleka nezajímá jen omezení vývojových nástrojů. Podle „lidí obeznámených se situací” by se úřady mohly zaměřit též na reklamní platformu iAd, představenou spolu s ostatními novinkami iPhone OS 4.

Nová pravidla pro App Store totiž aplikacím také zakazují odesílat analytická data, pro reklamu nesmírně cenná, ovšem samotná platforma iAd žádné takové omezení mít nebude, takže by Apple získával značnou výhodu.

Různé reklamní sítě si na to pochopitelně stěžovaly americké vládě, nazvaly iAd nekalou konkurencí. A FTC již zřejmě skutečně připravuje šetření, objevily se náznaky, že se dotazoval zaměstnanců reklamních sítí, jak vlastně toto odvětví funguje.

FTC navíc souběžně šetří další podobný případ, a to převzetí reklamní firmy AdMob Googlem (který ji koupil loni v listopadu za 750 milionů USD, přičemž ji „přebral” Applu, jenž o ni měl rovněž zájem), teď se zkoumá, zda toto spojení nezpůsobí omezení konkurenčního prostředí, což ovšem mohlo zároveň přivést pozornost i k platformě iAd.

Zatím sice nelze říci, jak se bude tato věc vyvíjet dál, avšak za současné situace v USA se dají očekávat silnější snahy o zásahy regulačních úřadů, proto nejde vyloučit, že se na Apple mohou uplatnit omezení plynoucí z dominantního postavení, které v USA nepochybně zaujímá v oblasti mobilních aplikací.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: