Procházka po českých internetových obchodech I. - apple.cz - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Procházka po českých internetových obchodech I. - apple.cz

15. března 2005, 00.00 | Dnešním článkem zahájíme nový seriál o možnosti nákupu Apple produktů na internetu. Důležitou součástí budou i vaše reakce pod článkem, které by měly vycházet z vaší zkušenosti s daným obchodem a poradit dalším čtenářům s nákupem. Jako první jsme si do našeho testu vzali webový obchod českého zastoupení společnosti Apple - CDS.

Dnešním článkem zahájíme nový seriál o možnosti nákupu Apple produktů na internetu. Důležitou součástí budou i vaše reakce pod článkem, které by měly vycházet z vaší zkušenosti s daným obchodem a poradit dalším čtenářům s nákupem. Jako první jsme si do našeho testu vzali webový obchod českého zastoupení společnosti Apple - CDS. Naleznete jej na adrese store.apple.cz a již z adresy je patrné, že se jedná o český internetový AppleStore.

Hned po zobrazení úvodní stránky je vám jasné, že vzhledově téměř stoprocentně vychází z originálního amerického internetového AppleStoru, což je samozřejmě jen dobře. Uspořádání sloupců a informací v nich je v podstatě totožné, pouze originální AppleStore si zachovává svou šířku při různých velikostech okna, zatímco český obchod v tomto směru vsadil na šířku dynamickou. Celý obchod je vytvořen v prostředí WebObjects a autorem je Ondřej Čada, který se věnuje i publikování na našem serveru.

Vzhledem k tomu, že testovaný obchod patří do rodiny internetových AppleStorů a přebírá jejich ovládání, pravděpodobně nebudete mít problém se v něm rychle orientovat. Při nákupu vždy dostanete základní informace o produktu a výběr z dalších doplňků, které byste mohli k danému zařízení potřebovat. U PowerMaca G5 tak můžete rovnou koupit lokalizaci operačního systému Mac OS X, MS Office, AirPort Extreme kartu, iSight, Apple Cinema Display či iPod. Ceny na AppleStoru jsou uvedeny včetně DPH a dvouleté záruky, kterou si můžete nechat odečíst a cenu tak "stlačit" níže. U PowerMaca jsme bohužel v základní nabídce doplňků nenašli možnost dokoupit operační paměť, což bude pravděpodobně jedna z prvních věcí, kterou bude muset uživatel udělat. Při pokračování v nákupu se dostanete na další list možných přikoupení, mezi nimiž se nachází profesionální software, hry, digitální fotoaparáty, kamery, záznamová zařízení či mobilní telefony.

Dalším krokem je kontrola objednávky, která působí poněkud stroze (oproti designově povedenému originálnímu AppleStoru). U produktů bohužel není běžně uvedena dostupnost, takže nezbývá než se na termín, kdy můžete objednaný produkt s nakousnutým jablíčkem v logu očekávat, zeptat přímo obchodníka. K tomu slouží dvě telefonní čísla, emailový kontakt a ICQ. Rozhodli jsme se otestovat ICQ a po cca 15 minutách jsme na naši otázku dostali odpověď. I když jsme museli chvíli počkat, prodavač se choval profesionálně a dokázal nás informovat o dostupnosti zboží na hlavním skladě.

Doprava zboží je řešena přes kurýrní službu PPL a zboží je automaticky pojištěné. Při nákupu nad 15.000,- Kč je doprava zdarma, jinak počítejte se 150,- Kč, respektive s 250,- Kč v případě platby dobírkou. Ceny za dopravu jsou akceptovatelné a pohybují se na úrovní konkurenčních IT obchodů, i když existují i obchody s nižší sazbou (zde už mluvíme opravdu o korunách). Pokud budete kupovat celý počítač a ne jen doplňky, dopravu budete mít (kvůli překročení ceny hranice 15.000,- Kč) zdarma. Jestliže nemáte zrovna hotovost, můžete využít i nákupu na splátky u CETELEM a EKOMA. Bližší informace naleznete i přímo na adrese apple.cz, bohužel jsou obě stránky špatně zformátovány v HTML a text je tak v podstatě nečitelný. Další nesrovnalost je v dopravě zdarma - na hlavní straně je uvedena hranice 25.000,- Kč, zatímco v bližších informacích o nakupovaní je cena 15.000,- Kč.

Ožehavou otázkou jsou vždy ceny - společnost CDS je oficiálním distributorem Applu a vzhledem k tomu, že dodává jak dealerům, tak koncovým zákazníkům, jsou ceny na výši doporučených cen. Nedá se předpokládat, že by CDS šlo koncovými cenami proti svým dealerům, kteří tak mají větší prostor na určení ceny pro koncové zákazníky.

Jak již bylo uvedeno dříve, na českém internetovém AppleStoru naleznete nejenom Apple produkty, ale i řadu doplňků pro digitální život. Mezi nimi i například hry, které jsou bohužel stále cenově na vysoké úrovni (i přes 2.000,- Kč) proti Windows verzím, což zamrzí - zvláště když si někdo pořídí Maca primárně na zábavu.

Závěr

I přes drobné chybičky lze český internetový AppleStore považovat za obchod, který vás od nákupu neodradí. Příjemný je fakt, že obchod je stavěn na technologiích Apple (WebObjects) a má širokou nabídku produktů.

A jakou máte vy zkušenost s nákupem na apple.cz?

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: