Apple zřejmě chystá službu iCloud - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Agregator

Apple zřejmě chystá službu iCloud

2. května 2011, 00.00 | Podle zdrojů AppleInsideru přijal Apple označení iCloud pro několik v současnosti vyvíjených produktů, což naznačuje, že půjde o novou internetovou cloud službu s mnohem širším záběrem než je pouhý streaming hudby.

„Cloud computing“ a „cloud služby“ se staly jedním z nejmódnějších IT trendů současnosti. Samozřejmě se za nimi skrývá hlavně hodně marketingu, ale mají i reálný obsah. Všeobecně se očekává, že na tento rozjetý vlak brzy naskočí též Apple, pověsti na tohle téma kolují již řadu měsíců.

Obvykle se ovšem v této souvislosti mluví především hudbě, zejména o nové „hudební úschovně“, z níž si budou moci uživatelé přehrávat hudbu zakoupenou v iTunes Store všude, kde bude připojení k Internetu. Minulý pátek jsme vydali souhrn nejnovějších pověstí na toto téma, z něhož plyne, že ke spuštění nové hudební služby Applu by mohlo dojít už brzy.

Podpora služby „iCloud“ bude zřejmě obsažena v Mac OS X Lion a v iOS 5

Avšak AppleInsider se dozvěděl od informovaných osob, že „oblačné plány“ Applu jsou ještě mnohem širší. Podle dotyčných zasvěcenců Apple přijal označení „iCloud“ pro několik v současnosti vyvíjených produktů, což naznačuje, že brzy spustí novou službu s tímto názvem, která bude obstarávat mnohem víc než jenom streaming hudby.

Apple údajně připravuje beta verze Mac OS X Lion a iOS 5.0, jež budou integrovat podporu služby „iCloud“. Ta umožní uživatelům synchronizovat a ukládat podobné informace, jaké dnes spravuje současná služba MobileMe, tedy například záložky webového prohlížeče, zprávy elektronické pošty, kontakty či události kalendáře iCal.

Když Apple oznámil datum zahájení letošní vývojářské konference WWDC (6. červen), slíbil, že na ní představí budoucnost Mac OS X a iOS. To je už za pět týdnů, a tak značně roste pravděpodobnost, že právě tuhle akci využije k veřejnému představení svých plánů pro „iCloud“ a poskytne vývojářům aplikací Mac OS X a iOS potřebné nástroje, jimiž budou moci podporu nové služby začlenit do svých aplikací.

Potvrzující nález v nové předběžné verzi Mac OS X Lion

Mimochodem, o víkendu se objevilo nezávislé potvrzení takovýchto příprav. Francouzský web Consomac.fr totiž nalezl v nejnovějším testovacím sestavení Mac OS X Lion (o němž informujeme v tomhle dnešním článku), ikonu a základní prvky pro funkci „Find My Mac“, která zřejmě bude uživatelům nabízet podobnou možnost vyhledání Macu, jakou poskytuje funkce „Find My iPhone“ pro přístroje s iOS.

Zároveň tam však nalezl také textové řetězce mluvící o přechodu z MobileMe na cosi označené jako „Castle“ (hrad). Řetězec vyzývá ke stisknutí tlačítka OK pro otevření systémových předvoleb a pro dokončení přechodu z MobileMe na „Castle“. Consomac.fr se celkem logicky domnívá, že jde o kódové označení nové „cloud“ služby Applu, jež nakonec nejspíš bude nahrazeno jménem “iCloud”. A také užití tohoto názvu potvrdil dodatečný zdroj:

Potvrzena koupě domény iCloud.com

Jak jsme uvedli ve svém předchozím souhrnu, nedávno Apple údajně zakoupil doménu „iCloud.com” od švédské firmy Xcerion, která poté svou dosavadní službu iCloud přejmenovala na CloudMe. A minulý pátek web All Things Digital potvrdil, že k této koupi opravdu došlo, nejasná zůstává pouze zaplacená cena, mluví se o 4,5 milionech USD.

To přirozeně vyvolává dohady, co s danou doménou vlastně Apple hodlá udělat. Všeobecně se očekává, že bude nějak spojená s novou „cloud“ službou Applu. O té se dosud předpokládalo, že bude obstarávat streaming hudby do mobilních zařízení jako jsou iPhony a iPady.

Nová „cloud“ služba se možná stane jádrem nové verze MobileMe

Avšak informace, jež získal AppleInsider, napovídají, že záběr nové služby bude širší, mohla by se stát ústředním prvkem nové přepracované služby MobileMe. Už v únoru se počaly vynořovat pověsti o plánech na internetovou digitální úschovnu, v níž bude uživatel moci přechovávat svá osobní data včetně fotografií, hudby a videí.

To by mimo jiné mohlo dovolit, aby budoucí mobilní zařízení Applu nemusela používat tak velké kapacity lokální (a stále dost drahé) flash paměti. (Ovšem spoléhání výlučně na síťové úložiště se mnohým také vůbec nezamlouvá.)

S tím se pojí též pověsti o nové verzi MobileMe, jež bude dostupná zdarma a pomůže dále posílit prodej hardwaru Applu, na němž bude dostupná. Panují však pochybnosti o tom, zda skutečně bude zcela bezplatná, spíše se zdá, že zdarma nabídne jen základní funkce a za ty další se platit bude, ostatně podle nejnovějších zpráv asi bude časem zpoplatněna i nová hudební služba.

Ostrý provoz zahájí nejspíš až na podzim

V současnosti MobileMe nabízí 20 GB úložného prostoru jak pro nahrané soubory, tak pro elektronickou poštu, za 99 USD ročně. Jenže v poslední době se získání předplatného MobileMe značně ztížilo, Apple zrušil řadu dosavadních možností, což se považuje za známku brzkého spuštění nové verze MobileMe.

Přesný termín ovšem zůstává nejistý, ale pokud se potvrdí pověsti, že nový iPhone páté generace bude uveden až na podzim (pravděpodobně v září), bude služba iCloud zřejmě spuštěna teprve spolu s vydáním ostré verze iOS 5, jež by měla nový telefon doprovázet. O vlastnostech iOS 5 zatím na veřejnost neuniklo vůbec nic, dá se však čekat, že jednou z jeho hlavních novinek by mohla být právě integrace „cloud“ služeb.

Tohle vše se asi vyjasní na konferenci WWDC 2011, kde by uživatelé měli dostat potřebné nástroje. Poté bude třeba dalších několika měsíců pro otestování a stabilizaci nové technologie. Po nedávném mohutném výpadku „cloud“ služby EC2 Amazonu se Apple bude nepochybně snažit podobným potížím vyhnout, proto se spuštění ostrého provozu dá čekat až na podzim.

Dojde ke třetí změně internetových služeb Applu?

Zatím sice přesně nevíme, co Apple zamýšlí, ale pokud se výše uvedené předpoklady naplní, bude to znamenat již třetí zásadní změnu jeho internetových služeb.

Ty začaly jako sbírka bezplatných nástrojů iTools uvedených v roce 2000, jež však byly v roce 2002 postupně převedeny na novou placenou službu .Mac a v červnu 2008 na tehdejší konferenci WWDC pak Apple oznámil její nahrazení službou MobileMe, jejíž spuštění doprovázelo uvedení iPhonu 3G. Zpočátku ovšem MobileMe trápily značné potíže, ale nakonec se ji podařilo vyladit do celkem uspokojivého stavu.

A nyní by tedy mohla následovat nová fáze přechodu na službu „iCloud“, jež posílí podporu „cloud“ funkcí. Zřejmě právě kvůli nim Apple buduje nové datové centrum v Severní Karolíně, které by po dvou letech příprav mělo začít fungovat již během letošního jara.

Už dříve zástupci Applu uvedli, že toto centrum má sloužit k podpoře iTunes Store a MobileMe, jež zjevně budou spolupracovat s novou službou iCloud. Napovídalo by tomu i to, že zmíněné datové centrum (pořízené za 1 miliardu USD) zabírá pětkrát větší užitnou plochu než stávající datové centrum v kalifornském Newarku, očividně se staví pro vysokou datovou zátěž (typickou právě pro „cloud“ služby).

Jistě, stále vycházíme jen z nepřímých náznaků a jak nové přístroje s iOS, tak Macy určitě budou i nadále dovolovat lokální provoz, ale je nanejvýš pravděpodobné, že se Apple bude snažit jejich možnosti dále rozšířit pomoci „cloud“ funkcí. Avšak jejich konkrétní podobu se zřejmě nedozvíme dříve než na konferenci WWDC 2011.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Služby  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: