Zprávy z Jobsova setkání se zaměstnanci - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy z Jobsova setkání se zaměstnanci

3. února 2010, 00.00 | Na veřejném neformálním setkání se zaměstnanci Applu se Steve Jobs tvrdě pustil do konkurence, ale také naznačil některé firemní plány na letošní rok.

Koncem minulého týdne, poté co představil iPad, uspořádal Steve Jobs veřejné setkání se zaměstnanci v cupertinském areálu Applu (anglické zdroje ho označují jako „town hall meeting“, termín původně používaný pro shromáždění obyvatel obcí prvních kolonistů v Nové Anglii, kde se dělala důležitá rozhodnutí, dnes se tím ovšem myslí v podstatě jakékoli neformální veřejné setkání s představiteli organizací).

Akce sice byla určena pro zaměstnance Applu, ale jak se dalo čekat, vyřčené výroky postupně pronikly na veřejnost (a Jobs s tím jistě počítal). Velký mediální ohlas měly především Jobsovy výpady proti konkurenci (podrobněji je shrnuje třeba Wired), šlo hlavně o Google a Adobe.

Tvrdá kritika na adresu Googlu a Adobe

K počínání Googlu Jobs řekl, že zatímco Apple nevstoupil do podnikání na poli vyhledávání, pustil se Google do mobilních telefonů a podle něj rozhodně chce zničit iPhone, což mu však Apple nedovolí. (Možná trochu paranoidní tvrzení, avšak ukazuje to, kam až dospěla rivalita mezi bývalými blízkými spojenci.)

Zvlášť velký ohlas ovšem měl Jobsův komentář k oficiálnímu heslu Googlu „nečinit zlo“, to je podle něj nesmysl (různé zdroje se poněkud liší v tom, jaký termín vlastně použil, některá uváděná slova by se dala přeložit spíše metabolickými výrazy).

Také Adobe se od Jobse nedočkala zrovna chvály, označil ji za línou, podle něj měla potenciál udělat zajímavé věci, ale prostě to odmítla. Nepodnikla nic s řešeními nabízenými Applem, například se stále držela prostředí Carbon.

V souvislosti s Adobe přirozeně přišla řeč na Flash a jeho chybějící podporu v iPhone OS. Jobs to vysvětlil tím, že je Flash tak plný chyb. Prohlásil, že Macy nejčastěji padají právě kvůli Flashi, a proto ho nakonec nikdo nebude používat, svět podle něj přechází k HTML 5.

To se sice do jisté míry opravdu děje, nedávnou takovou možnost zavedl server YouTube patřící Googlu, avšak úplný odchod od Flashe zatím rozhodně není na pořadu dne, s Jobsem lze ovšem souhlasit v tom, že implementace Flashe (zejména na jiných platformách než Windows) má k dokonalosti daleko.

Tyto výpady proti konkurenci jsou sice mediálně zajímavé a dobře se hodí k citacím, ale v americké podnikové kultuře se s nimi pracuje poměrně běžně, proto by se jim asi neměl přikládat až tak velký význam (je to tak trochu obdoba „roztleskávání“ na sportovních akcích).

Zajímavé náznaky plánů Applu na letošní rok

Pro čtenáře MůjMacu budou mnohem zajímavější další Jobsovy výroky získané serverem MacRumors, jež prozrazují něco málo o plánech Applu na letošní rok (Jobs určitě počítal s jejich zveřejněním, lze je považovat za způsob, jak zachovat oficiální zásadu nekomentování neuvedených produktů a přesto naznačit, co má Apple v plánu.)

Konkrétně Jobs řekl tohle:

Apple vydá agresivní aktualizace iPhonu, s nimiž nedokážou telefony Googlu vybavené Androidem držet krok. To napovídá, že se letos dočkáme výrazně modernizovaného iPhonu, ačkoli to Job nepřizná, jde nejspíš o reakci na Nexus One a další nové telefony s Androidem, nový model se jim snad vyrovná svou hardwarovou výbavou a zřejmě se dočkáme i významné nové verze firmwaru (pověsti už mluví o iPhone OS 4.0). K tomu ještě dodal, že příští iPhone bude modernizací nejvyšší třídy, snad se tedy máme na co těšit.

iPad představuje spolu s iPhonem a Macy nejdůležitější produkty, na nichž kdy měl Jobs podíl. Ze středečního vystoupení bylo jasně cítit, jaký význam Jobs iPadu přikládá, lze proto čekat, že ho bude usilovně prosazovat, bude však záležet na zákaznících, zda ho přijmou.

Velký zájem vzbudilo jeho prohlášení, že nové Macy pro rok 2010 pozvednou Apple na novou úroveň. Tato jediná věta vyvolala spoustu dohadů, Apple nepochybně letos uvede nové modely Maců, zatím však vůbec není jasné, co vlastně přinesou. Dá se samozřejmě předpokládat přechod na nové procesory Intelu, možná však nasadí i další nové technologie, to se ale teprve uvidí, jistě brzy začnou kolovat pověsti na tohle téma.

Pokud jde o převzetí hudební služby Lala, měl Apple zájem získat tyto lidi do svého týmu iTunes. Zatím se ovšem neví, jak to ovlivní další vývoj iTunes a iTunes Store, spekuluje se, že by iTunes Store mohl nabídnout přehrávání hudby z Webu, avšak vše zůstává na úrovni dohadů.

A Jobs zmínil též otázku podpory Blu-ray, prohlásil software pro Blu-ray za zmatečný, Apple proto s implementací podpory Blu-ray počká, dokud se prodeje skutečně pořádně nerozběhnou. Jobs se už dříve nelichotivě vyjádřil k licenční politice Blu-ray (označil ji za „pytel potíží“) a svůj názor zjevně nezměnil, takže v dohledné době asi s podporou Blu-ray pod Mac OS X nelze počítat (to se sice mnohým nebude líbit, jenže s tím nic nenadělají).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Letos

Autor: Franta Jetel jr. Muž

Založeno: 03.02.2010, 08:37
Odpovědí: 0

Letos to bude asi ještě zajímavé....applu vloni celkem dost narostla konkurence, takže uvidíme :-)

Odpovědět na příspěvek

metabolickými výrazy???

Autor: rony Muž

Založeno: 03.02.2010, 09:10
Odpovědí: 0

nemalo by tam byt skor METAFORICKYMI?

Odpovědět na příspěvek

RE: metabolickými výrazy???

Autor: stepan Muž

Založeno: 03.02.2010, 21:22

Myslím že metabolickými je správně ;-) (shit...)

Odpovědět na příspěvek

Modernizace

Autor: Tjsnake Muž

Založeno: 03.02.2010, 17:11
Odpovědí: 0

Jediná věc co mě napadá pod výraznou modernizací Maců by byli dotykové obrazovky, ale uvidíme. Očekávám, že to bude zajímavý. Jsem rád, že má Apple konkurenci, jelikož jak je napsáno v článku bude agresivněji vyvíjet - tzn. o to lepší produkty si budeme kupovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: Modernizace

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 04.02.2010, 11:54

Souhlasím, konkurence je třeba. Aby to s Applem nedopadlo jak se zmiňovaným Adobe. Nebo s ním samým počátkem 90. let.

Ale jedna věc, jak modernizovat notebooky mě přecijen napadá. A je poměrně zásadní - dát do nich místo Intelů obdobu A4 z iPadu, jen samozřejmě rychlejší. Konkrétně v MB Air by to i mohlo přicházet v úvahu, jinde asi ne, Intel má přecijen podstatně vyšší výkon. Nicméně zůstane jen u přání, protože A4 bude pravděpodobně architektonicky vycházet z ARM, takže si Apple asi těžko dovolí jej dát na stroje, kde má být plnohodnotný Mac OS X. Spousta součástí systému i aplikace jiných společností je na architektuře procesoru závislá....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Modernizace

Autor: Ahmat Muž

Založeno: 11.02.2010, 20:32

Všechny nativní programy jsou závislé na procesoru. Napadají mě jenom javové aplikace, které jsou strojově nezávislé. Možná jeden z důvodů, proč má Android všechny aplikace psané v javě. Dneska si nikdo nemůže dovolit přejít na javu v desktopu, právě kvůli nárokům javy, které jsou pro rozsáhlejší programy značné.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: