Zprávy spojené s iPhonem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Zprávy spojené s iPhonem

19. října 2009, 00.00 | iPhone 3GS se dá otevřít i s novou BootROM, avšak ne bez potíží. Apple povolil nakupování z aplikace také pro bezplatné tituly. A začínají se objevovat tiskové utility pro iPhone.

Konec minulého týdne samozřejmě přinesl též novinky týkající se iPhonu:

iPhone 3GS lze nadále otevřít i s novou BootROM

Před několika dny vyvolaly rozruch zprávy, že Apple začal dodávat iPhone 3GS s novou verzí BootROM, jež znemožňuje útok „24kpwn“ využívaný hackerskými nástroji k otevření (jailbreakingu) firmwaru. To pochopitelně vyvolalo dohady, že Apple učinil opatření, jak takovýmto zásahům do telefonu zamezit.

Rychle se však ukázalo, že ani stávající nástroje tahle změna úplně nevyřazuje ze hry, avšak používání upraveného telefonu přece jenom znepříjemňuje.

Eric McDonald, člen týmu iPhone Dev Team, který vyvinul zřejmě nejpoužívanější nástroje pro otevírání iPhonu a iPodu touch a pro odblokování iPhonu, v telefonickém rozhovoru řekl serveru Wired.com, že otevření firmwaru (jailbreak) bude možné i poté, co Apple opravil zranitelnost dovolující využít útok „24kpwn“ a stávající nástroje týmu (především utilita PwnageTool) budou nadále použitelné.

Avšak u iPhonů 3GS s novou BootROM skutečně vznikne jedna potíž, a to když bude telefon třeba znovu spustit. Jeho spuštění bude totiž vyžadovat, aby byl připojený přes USB port k počítači s příslušnou hackerskou utilitou (PwnageTool), jinak se nerozběhne. Přístroj tedy nebude možné spustit normálním způsobem potom, co se vybije, vypne se, nebo ho bude třeba restartovat, v takových případech se bude muset opět „uvázat“ k počítači, aby se s ním dalo dále pracovat.

McDonald připomněl, že podobná situace nastala už s iPodem touch druhé generace, který rovněž zavedl novou BootROM a též se zpočátku musel spouštět připojený k počítači (bližší podrobnosti najdete zde).

V případě iPodu touch druhé generace se nakonec podařilo najít skulinu, jež to dovolila obejít (šlo právě o útok „24kpwn“ ), McDonald doufá, že se něco podobného povede také s novou BootROM iPhonu 3GS (což ovšem může nějakou dobu trvat, stejně jako tomu bylo u iPodu touch).

Oproti prvním zprávám tudíž iPhone 3GS i s novým firmwarem lze otevřít, Apple však práci s ním opravdu hodně znepříjemnil a je možné, že to některé uživatele skutečně od používání takto upraveného iPhonu 3GS odradí. Avšak vzhledem k tomu, jaký typ uživatelů se uchyluje k takovýmto zákrokům, se dá spíše předpokládat, že tito lidé raději přejdou na jinou mobilní platformu, než aby zůstali u „oficálního“ iPhonu se všemi jeho omezeními.

Apple tak ani další kolo „hry na kočku a myš”, jak toto soupeření mezi hackery a Applem okolo omezení iPhone OS nazval již v září 2007 Steve Jobs, nevyhrál, pouze „myším“ poněkud ztrpčil život.

Vyvstává ovšem otázka, zda nebudou následovat další podobné kroky, kdyby Apple takovéhle úpravy firmwaru prováděl častěji, opravdu by mohl používání hackerských utilita značně ztížit a znepříjemnit.

Apple povolil nakupování z aplikace i pro neplacené tituly

Když Apple letos v březnu představil první beta verzi firmwaru 3.0, jednou z předvedených novinek byla také možnost nakupování z aplikace (In App Purchase). Avšak Scott Forstall, který nový firmware předváděl, tehdy prohlásil, že se to netýká bezplatných aplikací, ty podle něj zůstanou bezplatné i nadále.

Brzy se však ukázalo, že tohle omezení působí mnohé potíže, například znemožňuje vývojářům nabízení bezplatných zkušebních verzí, někteří to proto řešili tak, že začali požadovat 0,99 USD, aby jejich aplikace mohla využívat možnost dodatečných nákupů.

To se ale nyní změnilo, Apple totiž minulý čtvrtek rozeslal elektronickou poštou vývojářům zprávu, v níž jim oznamuje, že nákup z aplikace se dá užívat též v bezplatných titulech k prodeji obsahu, předplatného a digitálních služeb.

A dále zpráva uvádí, že se tím zjednodušuje vývoj, protože bude možné nabízet jednu verzi aplikace, jež pomocí této funkce bude moci zpřístupnit dodatečné funkce a prvky, nebude tedy už třeba vytvářet samostatné okleštěné („Lite“) verze aplikací. Další podrobnosti k implementaci nákupu z aplikace do bezplatných titulů Apple zveřejnil na stránkách App Store Resource Center (přístupných pouze registrovaným vývojářům).

TechCrunch se domnívá, že jde o velice významnou novinku pro vývojáře, která způsobí zásadní změnu ve způsobu nabízení a stanovování cen aplikací pro iPhone a povede k velkým změnám na App Store.

Jak uvádí již samotná zpráva Applu, okleštěné „Lite“ verze aplikací už nebudou třeba, uživatelům tak odpadne nutnost nového stahování rozšířené verze. Nově bude možné si zdarma stáhnout aplikaci s omezenými možnostmi a dodatečné funkce půjde koupit přímo z ní. Apple tak v podstatě dovolil nabízení sharewarových aplikací na App Store. (Vzhledem k tomu, že z prodejů z aplikace získává stejný 30procentní podíl jako při přímém nákupu na Apple Store, žádnou finanční újmu mu to nezpůsobí, spíše to naopak povede k dalšímu posílení příjmů).

TechCrunch podotýká, že to bude mít velký dopad zejména na hry, jež vydělávají na prodeji virtuálního zboží, nabízené kupříkladu firmami Tapulous a Zynga. Právě ty své hry buď musely prodávat za 99 centů, aby mohly dovolit dokupování dalších prvků, anebo poskytovaly bezplatné Lite verze vedle plných placených verzí.

Kolovaly různé dohady o tom, proč vlastně Apple nepovoluje nakupování z bezplatných aplikací, někteří se domnívali, že to bylo z obavy, aby to nevedlo ke vzniku příliš mnoha bezplatných aplikací, které ve skutečnosti nebudou umět téměř nic, dokud uživatel nezaplatí (taková možnost opravdu hrozí, ale ostrá konkurence na App Store si s tím snad poradí), jiní si mysleli, že to může souviset s platebním systémem Applu.

Apple však zjevně nakonec došel k názoru, že výhody zavedení nákupu z bezplatných aplikací přebíjejí všechna případná rizika, a tak lze brzy čekat významné změny v nabídce aplikací App Store.

Ovšem i pro nákupy z aplikací platí některá omezení, TechCrunch připomíná, že Apple dovoluje pouze nákup služeb, funkcí a obsahu souvisejícího s danou aplikací (celkem pochopitelné ustanovení, aby se z aplikací nestávaly samostatné obchody) a nepovoluje ani zřizování předplacených účtů a používání virtuálních peněz. A je sice možné nabízet předplacený obsah či služby, ale zakazuje se jejich půjčování (zpřístupňování obsahu či služeb jen po určitou omezenou dobu).

Tiskové utility pro iPhone

Aplikace pro iPhone dnes zvládají nejrůznější úlohy (pokud je ovšem Apple vůbec povolí), a tak není divu, že se počaly objevovat též utility usnadňující tisk přímo z telefonu, zde se podíváme na dvě takové:

Print Magic umožňuje vzdálený tisk z iPhonu

Firma Wellala uvolnila koncem září aplikaci Print Magic, jež dovoluje tisk obsahu z iPhonu a iPodu touch přes WiFi připojení, aniž by byla nejprve potřebná synchronizace s počítačem.

Aplikace umí tisknout na síťové tiskárny podporující protokol IPP a také na všechny tiskárny sdílené z Macu prostřednictvím sdílení tiskáren Mac OS X. Obsah, který se má vytisknout, se prostě vybere a zkopíruje do aplikace, webové stránky jde tisknout tak, že se zkopíruje jejich URL adresa. Pak už stačí spustit Print Magic a stisknout ikonu tisku.

A přímo z aplikace lze vybírat a tisknout snímky uložené v knihovně iPhonu či iPodu touch a program nabízí i základní možnosti jejich úprav před tiskem, dají se zvětšovat, zmenšovat a ořezávat. Print Magic podporuje fotografie formátu 10 x 15 centimetrů a větší, výstup se navíc automaticky optimalizuje pro zvolený formát výtisku.

Práci s aplikací podrobněji popisuje tahle stránka a Wellala slibuje její další vylepšování. Na schválení teď čeká už zaslaná verze 1.0.2, jež rozšíří funkce a možnosti připojení a na konec října firma slibuje verzi 1.1, která umožní tisk na všech tiskárnách používajících tiskový jazyk PCL a protokol IPP (v současnosti se na App Store nabízí verze 1.0.1).

Print Magic se prodává na App Store za 6,99 USD, nepřekvapivě vyžaduje firmware 3.0 nebo vyšší. Aplikace již přilákala značný zájem zákazníků, Wellala se na svých stránkách chlubí, že se záhy dostala do žebříčku 10 nejstahovanějších placených aplikací.

Canon uvedl vlastní aplikaci pro tisk fotografií na svých tiskárnách

Majitelům fototiskáren Canon PIXMA je nepochybně znám k nim přikládaný software Easy-PhotoPrint, umožňující tisk fotografií i naprostým laikům.

A nyní Canon vydal tento software také ve verzi pro iPhone, dovolující přímý tisk snímků na některých jeho tiskárnách podporujících bezdrátové připojení. Fotografie půjde z aplikace poslat do takové tiskárny PIXMA přes WiFi připojení, najednou se takto dá odeslat více snímků, tisková fronta jich může obsahovat až 20.

Fotografie lze vybírat z knihovny iPhonu či iPodu touch, na iPhonu je navíc aplikaci možné použít k okamžitému tisku z fotoaparátu. Před tiskem jde nastavit některé parametry tisku, jako třeba výstupní formát, typ papíru či tisk s okrajem nebo bez něj. Podrobněji práci s aplikaci popisují příslušné stránky Canonu.

Easy-PhotoPrint se dá zdarma stáhnout z App Store, zatím je však dostupný jen v USA a v Japonsku. A jeho použitelnost dost omezuje to, že v současnosti podporuje pouze tiskárny Canon PIXMA MP560, MP640 a MP990 nabízející bezdrátový tisk. Aplikaci tak dokáže využít jenom dost úzká skupina zákazníků, ovšem tento krok Canonu jasně ukazuje, jak silné postavení na americkém trhu si iPhone již získal.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: