Zprávy o iPhonu: webová služba Pastebud pro kopírování a vkládání, MEMS gyroskop v iPhonu a experimenty s TV výstupem. (15.12.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Zprávy o iPhonu: webová služba Pastebud pro kopírování a vkládání, MEMS gyroskop v iPhonu a experimenty s TV výstupem. (15.12.08)

15. prosince 2008, 02.00 | Webová služba Pastebud umožňuje na iPhonu kopírování a vkládání alespoň mezi Mailem a Safari. Budoucí iPhone (a nejenom on) by měl údajně používat MEMS gyroskop, podobně jako konzola Nintendo Wii. A Freeverse s použitím nedokumentované funkce umožnila experimentální přehrávání své hry pro iPhone na připojeném televizoru.

Několik zpráv stojících za zmínku se objevilo také o iPhonu:

Webová služba Pastebud přináší kopírování a vkládání alespoň po některé aplikace

K nejčastějším stížnostem na iPhone patří, že nepodporuje funkci kopírování a vkládání. Apple se sice snaží tento nedostatek bagatelizovat, tahle možnost ovšem chybí opravdu mnoha uživatelům a je skutečně s podivem, že na to Apple stále nereaguje (a pokud už se zástupci firmy o tom zmíní, tvrdí, že to není ta nejdůležitější věc).

Samozřejmě se objevily pokusy tuto funkci nějak doplnit, když se k tomu nemá Apple. Jedním z nich byl otevřený vývojový rámec OpenClip, který měl dovolit vznik aplikací podporujících kopírování a vkládání, Apple však použité řešení považoval za bezpečnostní chybu a s firmwarem 2.1 fungování OpenClipu znemožnil. Textový editor MagicPad by též měl nabízet kopírování a vkládání, avšak pouze v rámci svých dokumentů, s jinými aplikacemi spolupracovat neumí.

A nyní se objevil další pokus, jak přinést kopírování a vkládání na iPhone aspoň pro některé aplikace i bez podpory Applu.

Nové řešení se jmenuje Pastebud a jedná se o webovou službu, která používá dva javascriptové aplety v záložce (takzvané bookmarklety), aby zajistila kopírování a vkládání informací mezi aplikacemi Mail a Safari iPhonu. Po nainstalování bookmarkletů, což lze udělat v Safari na iPhonu anebo tím, že je na svém osobním počítači uložíte jako záložky prohlížeče a poté je sesynchronizujete s iPhonem, klepnutí na bookmarklet Copy v Safari vás přenese do javascriptové „schránky“ s textem právě zobrazené stránky.

Přetažením prstu po textu vyberte tu část textu, kterou budete chtít zkopírovat. Z takto vybraného textu lze buď vytvořit poštovní zprávu, anebo se dá stiskem kopírovacího tlačítka uložit pro vkládání. Až budete chtít text vložit do jiné webové stránky (obsahující nějaké vstupní pole), vyvoláte bookmarklet Paste a klepnete na pole, do něhož si přejete text vložit. Podobně to probíhá pro poštovního klienta Mail.

08mm15122008f.jpg

V zásadě to sice funguje (podle zkušeností Macworldu to občas může vést ke zhroucení Safari), ale není to příliš šikovné, výběr textu může být dost nemotorný. Ještě obtížněji se zařizuje zkopírování a uložení URL adresy (není-li součástí textu webové stránky). Služba se ovšem omezuje pouze na Safari a Mail, v ostatních aplikacích nefunguje.

Tvůrci služby hodlají po doladění prvotní verze přidat další funkce (včetně podpory SSL, aby zabezpečili obsah „schránky“). Pastebud se zatím nabízí zadarmo, avšak po každém vložení textu obtěžuje vyvoláním žádosti o zaplacení 5 USD za aktualizovanou verzi (ta se však v současnosti liší jenom tím, že ke vkládanému obsahu nepřidává doprovodné informace o službě, takže vlastně jde spíše o shareware).

Pastebud rozhodně nemůže nahradit plnohodnotnou funkci kopírování a vkládaní na úrovni OS X iPhonu, jenže to se neobejde bez zásahu do firmwaru, který musí udělat Apple. Lze jen doufat, že všechny tyto pokusy přece jenom přimějí Apple, aby začal o začlenění funkce kopírování a vkládání do firmwaru iPhonu (a iPodu touch) uvažovat.

Budoucí iPhone by mohl obsahovat MEMS gyroskop

Objevily se pověsti, podle nichž by budoucí iPhone (uvedený na trh již v příštím roce) mohl mít funkce sledování pohybu na úrovni herní konzoly Nintendo Wii. Alespoň to tvrdí tchajwanský server DigiTimes, který má velmi blízko k výrobcům hardwaru a mnohé jeho informace se v minulosti potvrdily, nelze je tedy úplně přehlížet.

Podle tohoto serveru by chytré telefony nové generace od firem Apple, Nokia, LG, Motorola, Samsung a Sony Ericsson všechny měly začít používat MEMS gyroskopy, tedy gyroskopy (zařízení určující směr pohybu pomocí setrvačných sil) využívající mikroelektromechanické systémy (blíže viz třeba tady).

V současnosti tuto technologii používá ovladač MotionPlus konzoly Nintendo Wii, schopný rozpoznávat složité pohyby, včetně otáčení. Pochopitelně se našla i jiná využití, objevuje se například v některých stabilizačních systémech digitálních fotoaparátů a v poněkud upravené formě se stará o stabilizaci elektrických vozítek Segway.

Nasazení MEMS gyroskopů by značně rozšířilo možnosti chytrých telefonů. Už dnes akcelerometr iPhonu užívá řada aplikací, zvlášť silně se uplatňuje ve hrách. Gyroskopický snímač by tyto možnosti podstatně zvětšil, nakonec úspěch konzoly Wii ukazuje, nakolik je přínosná pro hry.

DigiTimes cituje své obvyklé anonymní zdroje, podle nichž by Apple a další výše uvedené firmy měly přidat MEMS gyroskopy, aby zvýšily zájem zákazníků. To celkem dává smysl, příští rok bude zřejmě ekonomicky dost krušný a ke koupi nového přístroje tak bude třeba zvlášť silných lákadel. Jedním z nich by mohl být právě MEMS gyroskop, dovolující zcela nové aplikace a hry. Lze si ovšem představit i „serióznější“ využití, například pro stabilizaci fotoaparátů telefonů (ponechme teď stranou, zda by to při obvyklé „kvalitě“ snímků z telefonů, dané hlavně omezeními nasazené optiky, mělo vůbec smysl).

Pochopitelně zde vyvstává otázka ceny takovéhoto vybavení. Zdroje DigiTimes uvádějí, že díky trvalému tlaku na snižování výrobních nákladů by MEMS gyroskop měl činit jen asi 3 procenta celkových výrobních nákladů chytrého telefonu, což vypadá celkem přijatelně. Je tedy docela pravděpodobné, že výrobci, kteří již nyní nasadili do svých telefonů MEMS akcelerometry, budou ochotní sáhnout po MEMS gyroskopech, zvlášť jestli ceny půjdou ještě níže.

A lze očekávat, že pokud se začnou gyroskopy hromadně nasazovat, nebude moci zůstat stranou ani Apple. Ten se navíc nijak zvlášť netají tím, že by z iPhonu (a iPodu touch) rád učinil významnou herní platformu, a právě v tom by mu mohly MEMS gyroskopy pomoci. Ovšem teprve příští rok ukáže, nakolik se tyto úvahy skutečně naplní.

Freeverse experimentovala s televizním výstupem iPhonu

Ars Technica koncem listopadu objevila ve firmwaru 2.2 nedokumentovanou funkci, jež dovoluje posílat videovýstup iPhonu či iPodu touch na připojený televizor.

Od té doby Ars Technica do průzkumu zmíněné funkce zapojila další vývojáře a ti našli nová využití, zatím ovšem jenom experimentální. Tuto funkci (zajišťovanou třídou MPTVOutWindow), dokázala firma Freeverse použít k vytvoření demonstrační verze své hry Moto Chaser (motocyklových závody), která se přehrává na připojeném televizoru. Upravila svou hru tak, aby se její obraz promítal přes videokabel na připojeném televizoru, přičemž se motocykl nadále ovládá naklápěním iPhonu (zde přišel ke slovu jeho akcelerometr). Také zvuk byl přesměrován na televizor.

09mm15122008f.jpg

Jednalo se omezenou demonstrační verzi, se zvýšeným rozlišením. Hra se nejlépe přehrávala na iPodu touch druhé generace, což vzhledem k jeho výše taktovanému procesoru nijak nepřekvapuje, na něm se dalo dosáhnout až 20 snímků/s při rozlišení 853 x 480, na původním iPodu touch hra zvládala rozlišení nanejvýš 640 x 480. Byla tak podle Freeverse „skoro hratelná“, ale je jasné, že na trh by něco takového firma nevypustila. (Oficiální verze hry zvládá až 26 snímků/s.) Zvuk samozřejmě též zněl z televizoru lépe než z běžných sluchátek přikládaných k iPhonu.

Demonstrační verzi hry vytvořila Freeverse za jediný den, ta ovšem postrádá hlavní menu a tlačítko plynu, protože účelem nebylo vytvořit plně funkční softwarový titul, ale jenom ukázku. Toto video na YouTube ukazuje, jak to vypadalo, když se iPod touch s upravenou hrou připojil k televizoru s metrovou úhlopříčkou.

Zajímají-li vás technické podrobnosti realizace videovýstupu na externí zobrazovač, podívejte se do příslušného článku Ars Technicy.

Je třeba ještě jednou zdůraznit, že se jedná pouze o ukázku, Freeverse rozhodně nehodlá uvolnit Moto Chaser s výstupem na televizor pro širší použití. Vedle toho, že by hra potřebovala výkonnostní optimalizaci (Freeverse tvrdí, by nikdy nevydala hru s 20 snímky/s), zůstává zde skutečnost, že třída MPTVOutWindow není dokumentovaná, není tedy zaručeno, že se bude vyskytovat i v budoucích verzích firmwaru, případně může projít výraznými změnami proti současnému stavu.

Kdyby ovšem Apple časem tuto funkci začlenil mezi oficiální, jistě by se našlo její využití. Asi ani ne tak pro hry, protože na velkých televizorech by bylo potřeba citelně vyššího rozlišení než na displeji iPhonu (avšak ani s rozlišením, jaké užívá ukázka Freeverse, to nevypadá na velké úhlopříčce nijak skvěle), což by stávající procesory iPhonu a iPodu touch těžko stíhaly – ledaže by se jednalo o hry, kde na snímkové rychlosti tolik nezáleží.

Přímo se ovšem nabízí použití pro prezentace – není třeba příliš fantazie na to, představit si aplikaci „Keynote Mobile“, s níž by bylo možné, po připojení iPhonu k datovému projektoru, uspořádat plnohodnotnou prezentaci (při obvyklé rychlosti promítání snímků prezentace by iPhone neměl mít potíže ani se snímky v XGA rozlišení), aniž byste s sebou tahali notebook. A nepochybně se dají vymyslet mnohé jiné úlohy, pro něž by se tohle hodilo (třeba promítání fotografií).

Samozřejmě, tohle vše závisí na tom, jak Apple s danou funkcí naloží v příští verzi firmwaru, byla by však docela škoda, kdyby její potenciál nevyužil. Uživatelé hackerských aplikací, kteří se nebojí sáhnout po neoficiálních postupech a softwaru, však tohle budou moci používat už teď, lze předpokládat, že se brzy objeví takovéto aplikace pracující s třídou MPTVOutWindow.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: