Zprávy o iOS a jeho aplikacích - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy o iOS a jeho aplikacích

2. září 2011, 00.00 | Apple uvolnil sedmou beta verzi iOS 5 a nové beta verze doprovodného softwaru. Sedmá beta verze iOS 5 již nepodporuje streaming ve službě iTunes Match. Adobe vydala aplikaci CreatePDF pro tvorbu PDF dokumentů pod iOS. A v App Store se začal nabízet webový prohlížeč Dolphine Browser pocházející z Androidu.

Okolo iOS se toho nyní děje poměrně dost, hlavní pozornost se samozřejmě zaměřuje na chystaný iOS 5, který se tento týden dočkal další beta verze:

Sedmá beta verze iOS 5 už spíše opravuje chyby

Ve středu Apple pro vývojáře vydal již sedmou beta verzi iOS 5 (předchozí šestá beta verze se objevila v pátek 19. srpna).

Nová beta verze se samozřejmě opět nabízí též jako bezdrátová (OTA) aktualizace, před její instalací však Apple doporučuje provést zálohu stávající verze iOS 5 pomocí nové beta verze iTunes 10.5 nebo zálohovací funkcí služby iCloud. Bezdrátové aktualizace se snaží snižovat objem přenesených dat, proto fungují jako rozdílové aktualizace a tahle je zvlášť malá, její velikost činí jen asi 70 MB, zatímco bezdrátová aktualizace šesté beta verze zabírala 144 MB. To naznačuje, že změny už přibývají pomaleji, zjevně se blížíme do závěrečné fáze beta testování iOS 5.

Nová beta verze iOS 5 se zaměřuje hlavně na podporu služby iCloud, mimo jiné zpřísňuje požadavky na aplikace využívající její nové funkce pro ukládání dokumentů a dat, pro zvýšení bezpečnosti při identifikaci takto uložených dokumentů omezuje, jak často může aplikace opakovaně komunikovat se službou iCloud v krátkém časovém rozmezí. A na zařízeních, jež budou mít aktivované zálohování do služby iCloud, automaticky vypojí zálohování přes iTunes, což zrychlí synchronizaci.

Vývojářská sada dodaná s novou beta verzí pak zahrnuje nový nástroj, který dokáže extrahovat API rozhraní použitá v dané aplikaci a zkontroluje, zda mezi nimi nejsou nedokumentovaná API rozhraní, jejichž užívání Apple zakazuje. To by mělo aplikacím zvýšit šanci na schválení pro obchod App Store. (Už koncem roku 2009 se objevily náznaky, že Apple využívá automatické nástroje ke kontrole výskytu nepovolených API rozhraní ve schvalovaných aplikacích, nyní je konečně dal i do rukou vývojářů.)

Blog Boy Genius Report jako obvykle zveřejnil seznam změn sedmé beta verze iOS 5, jde o řadu různých oprav, skutečně hodně se jich týká funkcí iCloud Backup a iCloud Storage (zálohování a ukládání dat do služby iCloud), dost jich souvisí též s UIKitem a se Safari a WebKitem.

Ostrá verze iOS 5 má vyjít někdy na podzim, všeobecně se očekává, že dorazí spolu s novým iPhonem. A ten zřejmě na trh přijde v říjnu (nejspíš v jeho první polovině), lze proto předpokládat, že ve stejnou dobu bude uvolněn také iOS 5 pro běžné uživatele. Zbývá tak už jen několik málo týdnů na jeho dokončení a nejnovější beta verze opravdu nasvědčuje, že se iOS 5 již pouze dolaďuje.

Nové beta verze doprovodného softwaru

Jako vždy spolu s beta verzí iOS 5 vyšly též nové beta verze dalšího doprovodného softwaru. Konkrétně to jsou sedmá předběžná verze (Developer Preview 7) integrovaného vývojového prostředí Xcode 4.2, sedmá beta verze iTunes 10.5 a šestá beta verze firmwaru Apple TV (což je vlastně varianta iOS 5 upravená pro Apple TV druhé generace).

O těchto beta verzích se zatím mnoho dalších informací nesešlo, nová verze Xcode 4.2 však již standardně nenabízí podporu pro psaní aplikací běžících na zařízeních se starší verzí iOS než je 4.3, ta se instaluje pouze volitelně. A to nejspíš znamená, že Apple hodlá postupně utlumovat podporu těchto starších verzí iOS.

Sedmá beta verze iOS 5 už nepodporuje streaming ve službě iTunes Match

V pondělí Apple spustil beta verzi hudební služby iTunes Match pro vývojáře z USA. Brzy o ní počaly přicházet další informace, jež vyvolaly velké dohady o tom, jestli služba používá streaming či nikoli. Zveřejněná videa naznačovala, že dovoluje streaming hudby jak na Macu, tak pod iOS, Apple to však záhy popřel a prohlásil, že se jedná o současné přehrávání a stahování. Mnozí však nadále zastávali názor, že to je jenom jinak pojmenovaný streaming.

Avšak se sedmou beta verzí iOS 5 se to změnilo, iTunes Match pro iOS skutečně streaming již neposkytuje. InsanelyGreatMac vydal nové video, které předvádí chování služby iTunes Match s nejnovější beta verzí iOS 5, hudební skladby se trvale stáhnou do hudební knihovny daného přístroje s iOS. I když se skladba přeskočí, na zařízení se uloží celá. Po určité době tak bude třeba staženou hudbu ručně smazat, aby v lokální paměti bylo dost místa, protože tam skladby zůstávají. Když se skladba smaže, bude opět dostupná ke stažení.

Je zajímavé, že v i nejnovější beta verzi iTunes 10.5 pro Mac OS X stále funguje to, co vypadá jako streaming, kdy se skladby stahují ze služby iCloud a na Macu se neuloží trvale (zřejmě se uchovávají v dočasné vyrovnávací paměti). Teprve po stištění tlačítka iCloud se skladba trvale uloží do lokální knihovny. Nedá se ovšem vyloučit, že se i tohle později změní stejně jako v iOS 5, to ukážou až příští týdny.

Je zjevné, že Apple službu iTunes Match stále ještě dolaďuje a pozměňuje, navíc se tvrdí, že v jejím uživatelském rozhraní pořád zůstává spousta chyb. Proto se dá očekávat ještě řada změn, definitivní podobu služba asi získá teprve po vydání ostré verze iOS 5.

iTunes Match se zřejmě chystá i pro další země

Služba iTunes Match je placená (přijde na 24,99 USD ročně) a zatím dostupná pouze pro uživatele z USA (i ve své beta verzi). Avšak členové nejvyššího vedení Applu naznačili, že by se mohla brzy dostat také do dalších zemí. Nový generální ředitel Tim Cook, který nahradil odstoupivšího Steva Jobse, začal po vzoru svého předchůdce odpovídat na mnohé z dotazů zaslaných elektronickou poštou a některé přeposlal dalším spolupracovníkům.

Ty týkající se iTunes Match dostal Eddy Cue, nově povýšený na viceprezidenta pro internetový software a služby (známý je ovšem hlavně jako člověk stojící za iTunes a iTunes Store).

Na otázku, zda se chystá iTunes Match pro Kanadu, odpověděl, že se na tom pracuje a doufají, že se to podaří brzy po uvedení služby v USA.

A na další podobný dotaz, jestli se připravuje iTunes Match pro Velkou Británii, Eddy Cue obdobně odvětil, že se pracuje na zavedení služby v dalších zemích a doufají, že Británii přidají brzy po zavedení služby v USA.

Adobe uvedla aplikaci CreatePDF pro tvorbu PDF dokumentů

V App Store se již nachází řada aplikací Adobe, v pondělí k nim přibyla další, nazvaná CreatePDF. Už z toho je zřejmé, že slouží k tvorbě PDF dokumentů pod iOS, jde ovšem spíše o převodník jiných souborů do tohoto formátu. Vlastní převod do PDF však probíhá na serverech Adobe, aplikace proto potřebuje připojení k Internetu. To ale dovoluje obejít omezení iOS, k tvorbě PDF dokumentů se využívá stejná technologie jako v Acrobatu, jež by měla zajistit kvalitní výstupy.

Takto lze převádět dokumenty Wordu, Excelu, PowerPointu, WordPerfectu, OpenOffice a StarOffice, projekty Illustratoru, Photoshopu a InDesignu, RTF a textové soubory. Z obrazových formátů aplikace podporuje JPEG, BMP, PNG, GIF a TIFF.

Výsledné PDF soubory by měly vyhovovat standardům přístupnosti a zachovají se v nich takové prvky jako odkazy či podčarové poznámky. V převedených dokumentech Microsoft Office se automaticky vygenerují záložky a v projektech PowerPointu se zachovají přechodové efekty a multimediální prvky.

Soubory pro převod lze do CreatePDF dostat jako přílohy v zaslaných zprávách elektronické pošty, přes službu iCloud anebo z jiných aplikací příkazem ‚Open in “Create PDF”‘. Výsledné PDF dokumenty lze do jiných aplikací přenést příkazem „Open In“ nebo se jim dají poslat elektronickou poštou.

CreatePDF je placená aplikace, stojí 9,99 USD (7,99 EUR). Funguje na iPhonech 3GS a 4, iPodech touch třetí a čtvrté generace a na iPadech obou generací (pro ty poskytuje uzpůsobené uživatelské rozhraní) s iOS 4.3 nebo vyšším.

Prohlížeč Dolphin Browser z Androidu dorazil také na iPhone

Dlouho bylo jediným povoleným webovým prohlížečem pod iOS (Mobile) Safari a jeho odvozeniny. Loni se ale v App Store počala nabízet též Opera mini a celkově se podmínky uvolnily, takže prohlížeče postavené na WebKitu mají docela vysokou šanci se do App Store dostat.

A tento týden se k nim přidala jedna z nejoblíbenějších aplikací Androidu, webový prohlížeč Dolphin Browser firmy MoboTap. Uživatelé už dlouho žádali jeho přenos pod iOS, teď se konečně dočkali. (Většinou tomu bývá spíše opačně, oblíbené aplikace iOS se později dostanou i na Android, ale jak vidět, ani přenos opačným směrem není vyloučený.)

Stejně jako Mobile Safari staví Dolphin na WebKitu, avšak přidává řadu vlastností, které Safari zatím postrádá. Již teď poskytuje prohlížení v panelech (tabech), jaké Mobile Safari zavede teprve s iOS 5. Dále nabízí ovládání gesty, po stisknutí tlačítka gest (ruky se vztyčeným palcem a ukazováčkem) se prohlížeč přepne do režimu gest.

Gesty se dají volat například navigační funkce nebo jimi lze navštívit určitou URL adresu. Aplikace dovoluje, aby si uživatelé v režimu gest načrtli svá vlastní gesta, jež si spojí s vybraným příkazem a dokonce upozorní, kdyby nové gesto bylo příliš podobné těm už existujícím.

Dolphin Browser se také dá přepnout do režimu webového časopisu (Webzine mode), který nabízí zobrazení daného webu ve stylu Flipboardu a do „stolního režimu“ (Desktop Mode), jenž bude zobrazovat běžnou podobu stránek pro osobní počítače namísto jejich mobilní verze.

Švihnutím prstů se vyvolají dvě postranní lišty, při tahu z pravé strany obrazovky doleva se objeví nástrojový panel s dalšími navigačními volbami, zatímco švihnutí zleva doprava otevře lištu záložek. Záložky lze navíc uspořádávat do složek podobně jako na osobních počítačích. Prohlížeč též poskytuje možnost rychlého výběru oblíbených webů (funkci Speed Dial) ve stylu Opery či Top Sites „velkého“ Safari.

Prohlížeče osobních počítačů připomíná i adresový řádek Dolphinu, podporující automatické dokončování URL adres a kontextová menu, při zapsání několika prvních znaků adresy se zobrazí všechny odpovídající položky záložek a dosavadní historie brouzdání.

Dolphin Browser pracuje na iPhonech, iPodech touch a iPadech s iOS 4.0 nebo vyšším. Zatím však není optimalizovaný pro iPad (funguje na něm, ale jen jako aplikace iPhonu, větší obrazovku iPadu ještě plně využít neumí). Z App Store se dá stáhnout zdarma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: