Zprávy o iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy o iOS

22. srpna 2011, 00.00 | Vyšla šestá beta verze iOS 5, jež přináší hlavně opravy chyb. Zároveň se objevily beta verze dalšího doprovodného softwaru a též nové beta verze softwaru pro Mac, včetně Mac OS X 10.7.2. iOS 5 zruší vývojářům přístup k identifikátorům UDID. V App Store se nabízí aplikace Skype WiFi. id Software dočasně nabízí hry Rage a Rage HD zdarma. A Google aktualizoval své aplikace Photovine a Search.

Přísun novinek týkajících se Maců se koncem minulého týdne ztenčil natolik, že na dnešek by ani nevydaly na samostatný článek, zato došlo k několika zajímavým věcem okolo iOS:

Apple uvolnil šestou beta verzi iOS 5

Minulý pátek vývojáři obdrželi již šestou beta verzi iOS 5 (předchozí pátá beta verze vyšla překvapivě v sobotu 6. srpna, tedy před necelými dvěma týdny). Podle odkazů v kódu páté beta verze se soudilo, že by šestá beta verze mohla přijít v průběhu minulého týdne, a to se opravdu splnilo, je tu nové sestavení 9A5302b (a spolu s ním i odpovídající vývojářská sada).

Samozřejmě také nyní se nová beta verze nabízí i jako bezdrátová (OTA) aktualizace, díky podpoře rozdílových aktualizací její velikost činí jen 144 MB, použít se dá pro přístroje provozující čtvrtou nebo novější beta verzi iOS 5. Podporovaný hardware se přirozeně nijak nezměnil, takže novou beta verzi opět lze užít pro iPhone 3GS a iPhone 4 (jak GSM, tak CDMA verzi), pro iPody touch třetí a čtvrté generace a pro obě generace iPadů.

Vydávání dalších beta verzí iOS 5 tak pokračuje nezměněným tempem, oficiálně sice Apple stále udává jako termín vydání ostré verze jen „letošní podzim“, ale podle nejnovějších pověstí se zdá, že by iOS 5 (a též nový iPhone) mohl k uživatelům dorazit počátkem října (tyto pověsti shrneme v samostatném článku).

Nová beta verze hlavně opravuje chyby

O šesté beta verzi iOS 5 se pochopitelně zatím mnoho neví, ale něco se už přece jenom zjistilo. Z doprovodných poznámek vyplývá, že byla opravena řada chyb (jiné však přetrvávají), avšak do jejího kódu byly zároveň zaneseny některé nové chyby. Opravy se týkají třeba sítě Game Center a API rozhraní GameKit, přetrvávající chyby souvisejí hlavně se službou iCloud.

Byl změněn oznamovací tón pro odesílání příspěvků na Twitter a lze zvolit, jaké aplikace budou mít přístup k integraci s Twitterem (implicitně to je aplikace Photos). Vyřešily se potíže s příliš mnoha přechody barev v ikonách aplikací třetích stran a příkaz „Replace“ (nahradit) nad chybně napsaným slovem se změnil v příkaz „Suggest“ („navrhnout náhradu“).

iLounge dodává, že šestá beta verze iOS 5 ukončila možnost synchronizace Nike+ přes iTunes, místo toho bude nutné využívat bezdrátovou synchronizaci zavedenou již v iOS 4.1.

Změny aktualizace aplikací

Šestá beta verze iOS 5 přinesla též změnu při aktualizování aplikací z App Store. Jak podotýká AppleInsider, v aplikaci App Store teď stačí ve stránce aktualizací klepnout na tlačítko „Update“ (aktualizovat) vedle dané aplikace, aby se spustila její aktualizace v pozadí (dosud iOS přehodil uživatele zpět do domovské obrazovky, kde se počal zobrazovat ukazatel postupu aktualizace). Až se aktualizace aplikace dokončí, tlačítko se změní na „Installed“ (nainstalovaná).

Stejně to funguje i v seznamu již zakoupených aplikací. Ten u aplikací, jež si uživatel koupil, ale nemá je na daném zařízení nainstalované, zobrazí ikonu iCloud, umožňující jejich dodatečnou instalaci z „cloudu“, takto se zobrazují také odstraněné aplikace. Pokud se však některé z těchto aplikací mezitím dočkaly nové verze, zobrazí se i u nich tlačítko „Update“ a jeho stištěním se provede jejich aktualizace v pozadí.

Nové beta verze dalšího doprovodného softwaru

Spolu s novou beta verzí iOS 5 jako vždy přišel též další doprovodný software. Apple vydal druhou beta verzi kancelářského balíku iWork pro iOS (dále zlepšující podporu služby iCloud) a pátou beta verzi firmwaru Apple TV druhé generace (což je v podstatě iOS 5 uzpůsobený pro toto zařízení).

Vyšly také nové beta verze softwaru pro Macy

It's All Tech připomíná, že vedle nové beta verze iOS 5 a beta verzí aplikací pro něj vyšly nové beta verze softwaru pro Macy. Konkrétně se jedná o šestou beta verzi iTunes 10.5 (ta má mírně změněné ikony postranní lišty) a o třetí předběžnou verzi (Developer Preview 3) integrovaného vývojového prostředí Xcode 4.2 pro tvorbu aplikací Mac OS X a iOS.

Uvolněno bylo i nové testovací sestavení Mac OS X 10.7.2, sestavení 11C40. Jde o verzi Lionu určenou jenom pro testování beta verze služby iCloud, spolu s ní se objevila též osmá beta verze klientského softwaru zajišťujícího podporu služby iCloud pod Lionem (předchozí beta verze Mac OS X 10.7.2 a podpůrného softwaru iCloud dorazily předminulý pátek). Obě tyto beta verze dále zlepšují kompatibilitu se službou iCloud (zatím rovněž provozovanou v beta verzi, ostrý provoz bude zřejmě spuštěn spolu s vydáním ostré verze iOS 5).

Mac OS X 10.7.2 navíc doplní možnost přeuspořádávat „plochy“ v Mission Control přetahováním jejich miniaturizovaných náhledů pro pracovní ploše Macu.

Vyšlo také nové testovací sestavení prohlížeče Safari 5.1.1, které doplňuje synchronizaci záložek a seznamu Reading List se službou iCloud.

Apple zruší vývojářům přístup k identifikátorům UDID

Vývojáři aplikací iOS dosud mohli bez omezení přistupovat k jednoznačnému identifikátoru zařízení (UDID), ale jak upozorňuje TechCrunch, to se brzy změní. V dokumentaci iOS 5 (dostupné jen registrovaným vývojářům) Apple poznamenává, že přístup k identifikátoru UDID na přístrojích s iOS bude zrušen. (Alfanumerický řetězec „uniqueIdentifier“, jímž se dalo k UDID daného zařízení přistupovat, je v iOS 5.0 prohlášen za zastaralý.)

Místo toho Apple vývojáře žádá, aby si vytvářeli vlastní jedinečné identifikátory specifické pro jejich aplikace, budou-li potřebovat instalace aplikace svázat s konkrétními uživateli.

Řada aplikací a také mnohé sítě pro mobilní reklamu a herní sítě využívaly k určení uživatele právě UDID. S tím budou muset přestat a místo toho budou nuceny vytvořit si své vlastní identifikátory, což ovšem znamená, že přijdou o všechna svá dosavadní data o uživatelích.

Důvod této změny nejspíš spočívá v požadavcích ochrany soukromí. Apple a někteří vývojáři totiž již byli žalováni za to, jak s identifikátory UDID zacházejí. Sice je nelze přímo propojit s konkrétními uživateli, ale informace spojené s daným zařízením mohly být předány inzerentům pro zacílení jejich reklam, proti čemuž někteří ochránci soukromí protestovali.

S pomocí UDID mohly reklamní sítě sledovat, jaké aplikace se na daném zařízení používají, což dovolovalo udělat si představu o tom, co se na něm děje. To vyvolávalo největší odpor a byl to zřejmě hlavní důvod, proč Apple přikročil k uvedené změně. Zatím však není jasné, zda také samotný Apple přestane UDID využívat k jednoznačnému určování uživatelů (dělá to například ve své reklamní síti iAd nebo ve své herní síti Game Center).

Vedle nové beta verze iOS 5 se ovšem minulý týden objevilo též několik nových aplikací iOS:

V App Store se nabízí aplikace Skype WiFi

Minulou středu se v App Store objevila aplikace Skype WiFi, jež dovoluje přístrojům s iOS přistupovat z WiFi bodů třetích stran po celém světě ke známé VoIP službě Skype.

Funguje to s WiFi body určitých provozovatelů, při hovoru se platí za provolané minuty, nikoli za objem přenesených dat. Přihlásit se přitom dá dosavadním účtem služby Skype. Poslouží to hlavně těm, kdo si potřebují zavolat, když jsou na cestách v cizině.

Aplikace samotná se dá stáhnout z App Store zdarma. Vyžaduje přinejmenším iOS 4.1, WiFi připojení ke kompatibilní síti (jejíž operátor podporuje službu Skype WiFi) a účet u služby Skype s potřebným množstvím kreditů.

id Software dočasně nabízí zdarma hry Rage a Rage HD

Známá herní firma id Software splnila svůj slib, že bude po jeden týden zdarma nabízet své střílečky Rage a Rage HD (HD verze je optimalizovaná pro iPad 2 včetně podpory výstupu pro HDMI adaptér), pokud na stránce příznivců hry na Facebooku dostane 100 000 hodnocení „To se mi líbí“.

To se splnilo, a tak se hry nyní dočasně nabízejí v App Store zdarma (normálně stojí Rage 0,79 EUR a Rage HD 1,59 EUR). id Software uvedla hry Rage pro iOS loni v listopadu, počátkem srpna vydala jejich aktualizace na verzi 1.21, jež byly překompilovány pro iOS 4 a nabízejí lepší kompatibilitu s grafickým subsystémem iPadu 2 a iPhonu 4, umožňují používat analogové joysticky a přidávají režim boje zblízka, když se přístrojem zatřese dopředu.

S aktualizacemi svých aplikací pro iOS přišel minulý týden také Google:

Google otevřel přístup ke službě Photovine veřejnosti

Google už od července připravoval novou službu Photovine pro sdílení fotografií, dosud však byla dostupná pouze přes pozvánky, tak jako mnohé jiné začínající projekty Googlu. (Možnosti Photovine názorně předvádí tohle video.)

Služba pracuje s „révami“ („vines“), sbírkami fotografií sjednocenými určitým tématem, narozdíl od jiných podobných sítí se tak nezaměřuje na jednotlivé uživatele.

Působí docela zvláštně, vzhledem k současným sporům okolo patentů a Androidu, že tato služba je zatím dostupná jen pro přístroje s iOS, samozřejmě prostřednictvím příslušné aplikace.

Od minulé středy Google Photovine otevřel veřejnosti, vyšla verze 1.3 aplikace Photovine, jež systém pozvánek nahradila otevřeným přístupem. Nová verze navíc dovoluje zasílat fotografie na Facebook a Twitter a hledat v těchto sítích přátele, pozvánky lze nyní zasílat SMS zprávami a elektronickou poštou a byly opraveny některé chyby.

Aplikace se dá z App Store stáhnout zdarma, ale zatím je dostupná jenom pro USA. Funguje na iPhonu, iPodu touch či iPadu s iOS 4.2 či vyšším, není však uzpůsobená pro iPad.

Aplikace Google Search doplňuje podporu pro Instant Pages

Minulou středu Google též uvolnil aktualizaci své aplikace Google Search zpřístupňující jeho vyhledávač přístrojům s iOS.

Nová verze především přidala podporu funkce Instant Pages, která přednahrává výsledky vyhledávání (funkce byla ohlášena letos v červnu). To se hodí hlavně na iPadu, jehož obrazovka má dost místa na zobrazování obsahu během jeho nahrávání.

Aplikace dále změnila způsob přepínání mezi režimy vyhledávání a obrazovka nápovědy byla vylepšena. Zmizela však upozornění na kalendářní události. A samozřejmě byly opraveny některé chyby předchozí verze.

Aplikace se dá stáhnout zdarma, pracuje na iPhonu, iPodu touch a iPadu s iOS 3.0 či vyšším, pro iPad poskytuje optimalizované uživatelské rozhraní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: