Zprávy o iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy o iOS

1. června 2011, 00.00 | iOS 5 by mohl přinést vylepšené oznamování a widgety, bude pravděpodobněji těsněji integrován s Twitterem a zřejmě bude i nadále používat mapy Googlu. A Apple uvedl nové verze 1.4 aplikací kancelářského balíku iWork, jež pracují také na iPhonu a iPodu touch.

V minulých dnech se objevilo několik zpráv týkajících se iOS a jeho aplikací. Byly to především náznaky, jaké novinky by mohl zahrnovat iOS 5:

iOS 5 údajně přinese vylepšené oznamování a widgety

Ze včerejšího oznámení Applu je jasné, že příští pondělí bude na WWDC 2011 opravdu představen iOS 5 a Steve Jobs popíše jeho hlavní novinky. Ovšem pověsti o jeho vlastnostech kolují už delší dobu, s dalšími zprávami již minulý pátek přišel TechCrunch. Ve svém článku velice skepticky posuzuje nedávné dohady, že by na WWDC mohl být přece jenom představen takzvaný „iPhone 4S“, tedy mírně vylepšený iPhone 4.

Vzniklo to z toho, že PR týmy Applu pro iPhone zvaly v některých zemích na WWDC tamní novináře (další taková zpráva minulý týden dorazila z Austrálie), podle všeho ale Apple chtěl upozornit na iOS 5, což v podstatě potvrdila i jeho včerejší tisková zpráva. Vedle iOS 5 se navíc představí ještě Mac OS Lion a především tolik očekávaná služba iCloud, takže i bez nového hardwaru bude v San Franciscu dost zajímavých novinek.

Jednou z nich bude právě iOS 5 a TechCrunch se od svých zdrojů dozvěděl některé nové podrobnosti o jeho údajných vlastnostech. Zaprvé, zřejmě nebude (alespoň zatím) využívat hlasové ovládání s technologiemi firmy Nuance. To se považovalo za skoro jisté, ale podle lidí, co se dostali k nyní testovaným sestavením iOS 5, se hlasové ovládání proti iOS 4 vůbec nezměnilo.

Do vydání ostré verze se ještě může ledacos změnit, avšak zatím to vypadá, že technologie Nuance najdou své uplatnění v iOS až později. iOS 5 by však měl přinést další dvě novinky – zcela přepracované oznamování a widgety.

TechCrunch k tomu neuvádí žádné bližší podrobnosti, ale už v únoru se mluvilo o tom, že Apple chystá nový oznamovací systém podobný tomu, jaký používá webOS (a sklízí za něj velkou chválu). O widgetech se toho ví ještě méně, iOS 5 by se mohl inspirovat například u Androidu. Více bychom se o tomhle a dalších vlastnostech iOS 5 měli dozvědět již příští pondělí.

iOS 5 se pravděpodobně bude těsněji integrovat s Twitterem

Další novou vlastností iOS 5 nejspíš bude jeho integrace s mikroblogovací službou Twitter. TechCrunch k tomu včera uvedl, že Twitter, který zjevně chystá zavedení vlastní služby pro sdílení obrázků, jíž chce nahradit dosavadní služby třetích stran jako jsou TwitPic a yFrog, by mohl získat významného partnera pro tuhle svou novou službu, totiž Apple.

Od více svých zdrojů TechCrunch zjistil, že iOS 5 bude zahrnovat možnost sdílení obrázků na Twitteru, bude to prý fungovat podobně jako současné sdílení videonahrávek na YouTube. Přímo z iOS se půjde přihlásit k účtu na Twitteru a poté bude možné použít volbu „poslat na Twitter“ pro obrázky uložené na daném přístroji.

John Gruber k tomu na svém blogu Daring Fireball poznamenal, že se TechCrunch hodně přiblížil, ale zřejmě toho bude ještě mnohem víc. A vybízí, abychom si představili, co by se dalo dokázat, kdyby účet na Twitteru byl v iOS službou na systémové úrovni. John Gruber obvykle mívá velice dobré informace o dění u Applu, takže bychom se mohli dočkat opravdu hluboké integrace iOS 5 s Twitterem.

Vyjasní se to až příští týden, ale nebylo by to zase až tak překvapivé, Apple s Twitterem mají dost společného už delší dobu. Loni v listopadu se Twitter stal první a zatím jedinou obecnou sociální sítí, jež umožnila integraci se sociální sítí Ping Applu. Málokdo by se proto divil, kdyby tento integrační trend pokračoval i na úrovni iOS, když to šlo v iTunes, půjde to též na mobilních zařízeních.

iOS 5 zřejmě bude i nadále používat mapy Googlu

Na podzim 2009 Apple koupil mapovou firmu Placebase a loni v létě převzal firmu Poly9, jež rovněž nabízela mapové služby. Proto se usuzovalo, že Apple chce zřídit vlastní mapovou službu, aby se v této oblasti zbavil závislosti na Googlu, který se postupně změnil z dřívějšího blízkého partnera v silného konkurenta (zejména na mobilních zařízeních poté, co se ve větší míře ujal Android).

Podle nových zpráv se však zdá, že to s vlastními mapami Applu zatím nebude až tak žhavé, 9to5google minulý pátek napsal, že podle jeho zdrojů Apple sice připravuje vylepšení mapové aplikace iOS (aplikace samotná je dílem Applu a zatím nevyužívá všech možností API rozhraní Google Maps), avšak iOS 5 stále ještě bude používat mapy Googlu.

Není to zase až tak překvapivé, vývoj vlastní mapové služby, i s pomocí převzatých firem, není nijak snadný a když se uváží, jaké prostředky do svých map investuje Google, je jasné, že si přechod na vlastní mapy vyžádá ještě hodně času, chce-li si Apple zachovat přízeň zákazníků.

Aplikace balíku iWork se začaly nabízet také pro iPhone a iPod touch

Když loni v lednu Apple představil první iPad, zároveň též oznámil přenesení kancelářského balíku iWork, předtím dostupného pouze pro Mac OS X, na tento přístroj. V té době šlo o jedny z nejsložitějších aplikací, jaké se pro iOS objevily.

Brzy poté se začalo spekulovat, zda Apple přenese tyto aplikace také na další přístroje s iOS, zejména po uvedení iPhonu 4 s výkonným SoC čipem A4 a především s displejem Retina o vysokém rozlišení. První náznaky takového přenosu se objevily již loni v červnu, ale od té doby bylo ticho.

Avšak včera Apple nečekaně oznámil, že tyhle aplikace, tedy textový procesor Pages, tabulkový procesor Numbers a prezentační program Keynote, jsou nyní dostupné též pro iPhone a iPod touch (vydal k tomu tiskovou zprávu, která však obsahuje hlavně marketingové fráze).

Abychom byli přesní, včera Apple vydal nové verze 1.4 zmíněných tří aplikací, jež jsou aplikacemi univerzálními, mohou tedy pracovat jak na iPhonu a iPodu touch, tak na iPadu, přičemž pro iPad poskytují jemu uzpůsobené uživatelské rozhraní.

Na novém hardwaru podporují všechny své dosavadní možnosti, samozřejmě nadále umožňují načítat a editovat dokumenty z balíku iWork pro Mac a z aplikací Microsoft Office a exportovat je zpět do jejich formátů. Podporují také bezdrátový tisk AirPrint poskytovaný iOS a všechny dosavadní možnosti předchozích verzí (verze 1.3 těchto aplikací vyšly loni v listopadu spolu s iOS 4.2).

Kromě podpory nového hardwaru přinášejí tyhle aplikace ještě několik dalších menších vylepšení. Pages a Numbers získaly funkci Smart Zoom usnadňující práci na malých obrazovkách, při editaci textu nebo dat se automaticky zvětší zobrazení oblasti okolo kurzoru a po dokončení úprav se vše zase vrátí zpět. Všechny aplikace balíku iWork navíc plně podporují displeje Retina, takže na iPhonu 4 a iPodu touch čtvrté generace bude možné využívat vysokého rozlišení jejich displejů.

Všechny tři aplikace dostaly také nového správce dokumentů, umožňujícího rychlé vyhledávání a třídění dokumentů a jejich uspořádávání do složek. Textový procesor Pages nově dovoluje změnu stylu a velikosti písma přímo z pravítka během editace textu.

Pokud jde o Keynote, Apple uvádí, že iPhone nebo iPod touch s tímto programem půjde připojit k HD televizoru či projektoru pro zobrazování prezentací, tak jak to lze dělat na iPadu. A s pomocí samostatně prodávané aplikace Keynote Remote (stojí 0,99 USD nebo 0,79 EUR) bude možné prezentace Keynote ovládat z jiného iPhonu nebo iPodu touch.

Nové verze 1.4 aplikací balíku iWork si lze zakoupit v App Store, každá z nich přijde na 9,99 USD nebo 7,99 EUR. Vlastníci předchozích verzí pro iPad si mohou nové verze stáhnout zdarma v rámci aktualizace. Vyžadují iOS 4.2.8 nebo vyšší a fungují na iPhonu 3GS, iPhonu 4, iPodech touch třetí a čtvrté generace a na iPadech obou generací.

Nyní tedy lze používat tyto zdatné kancelářské aplikace také na iPhonu a iPodu touch, takže se dá mluvit o skutečné „kapesní kanceláři“. Zajímavé je ovšem i to, že je Apple uvolnil již teď, zjevně to nechtěl nechávat až na WWDC, nejspíš kvůli tomu, že tam bude hodně jiných novinek. Podle všeho si nepřál, aby zmínky o nových verzích aplikací balíku iWork zastínily novinky iOS 5 (a též Lionu a služby iCloud).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: