Za první 3 dny se prodalo přes milion iPhonů 3GS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Za první 3 dny se prodalo přes milion iPhonů 3GS

24. června 2009, 00.00 | Apple potvrdil, že se během prvních 3 dnů od uvedení na trh prodal přes milion kusů nového iPhonu 3GS, těm, kdo měli potíže s jeho aktivací, poskytl odškodnění v podobě kreditu pro iTunes Store. A příslušná tisková zpráva zmínila Steva Jobse, což vyvolalo vlnu spekulací o jeho návratu.

Minulý pátek se začal v osmi zemích světa prodávat nový iPhone 3GS. Analytici odhadovali, že se ho jen během tohoto prvního víkendu udá nejméně 500 tisíc kusů (někteří později zvýšili své předpovědi až na 700 tisíc) a předběžné údaje naznačovaly, že by to mohlo být i podstatně více, mluvilo se o překročení milionové hranice.

O tohle vysoké číslo se ovšem do značné míry zasloužilo to, že jak Apple, tak někteří další prodejci tentokrát povolili předběžné objednávky přes web a jen ty, podle amerického operátora AT&T, dosáhly stovek tisíc, zatímco před kamennými obchody se příliš velké fronty netvořily.

Milion iPhonů 3GS prodán už za první víkend

A optimistické odhady se opravdu naplnily, Apple to oficiálně potvrdil v pondělí. Vydal tiskovou zprávu, v níž se uvádí, že se během prvních tří dnů po uvedení na trh prodal více než milion nových iPhonů 3GS.

Zpráva zároveň stručně zmiňuje, že v prvních pěti dnech po uvolnění firmwaru 3.0 pro předchozí modely iPhonu a iPodu touch si zákazníci tuto aktualizaci stáhli v šesti milionech případů.

Když přišel v červenci 2007 na (americký) trh první iPhone, odbyt zdaleka nebyl takový, první milion kusů se prodal až po 74 dnech. iPhone 3G si vedl již mnohem lépe a také se ho odbyl milion kusů za první víkend. V současnosti se ovšem iPhone 3G nadále prodává za zvýhodněnou (dotovanou) cenu (99 USD v USA) a navíc prodej iPhonu 3G začal v 21 zemích, zatímco modelu 3GS pouze v osmi zemích, takže počáteční prodej iPhonu 3GS lze považovat za ještě úspěšnější.

Pokud jde o počty stažení firmwaru 3.0, uvážíme-li, že se prodalo už přes 40 milionů iPhonů a iPodů touch, není to vlastně zase až tolik, ale hodně uživatelů zřejmě z různých důvodů ještě aktualizaci odložilo, jednou z příčin pravděpodobně bylo přetížení serverů Applu v prvních dnech, jež ji ztěžovalo nebo i úplně znemožnilo.

Odškodnění pro zákazníky postižené problémy s aktivací

Problémy se servery Applu hlásili též noví majitelé iPhonu 3GS, v jejich případě se objevily potíže s aktivací telefonu a zjevně jich nebylo zase tak málo, protože Apple postiženým uživatelům poskytl drobné odškodnění.

Stejně jako vloni, při uvedení iPhonu 3G, se také tentokrát při pokusu o aktivaci iPhonu 3GS někteří zákazníci setkali s hlášením, že dokončení aktivace může potřebovat delší dobu.

Není sice úplně jasné, zda v případě USA byl problém na straně serverů iTunes provozovaných Apple anebo v aktivačním mechanismu operátora AT&T, ale postižení zákazníci od Applu obdrželi elektronickou poštou zprávu s omluvou za zpoždění aktivace. V ní stálo, že kvůli systémovým problémům, a stále velkým objemům aktivací, může dokončení operace trvat až 48 hodin.

Vedle omluvy však zpráva slíbila též konkrétní odškodnění, dotčení zákazníci měli dostat v pondělí další zprávu s kreditem pro iTunes Store ve výši 30 USD.

To byl ze strany Applu rozhodně chytrý tah, vzhledem k odhadovaným maržím iPhonu tyto kredity jeho finanční bilanci nijak neohrozí (problémy s aktivací postihly nejspíš jen menší část vlastníků nového telefonu), ale jeho obraz u veřejnosti to značně vylepší.

Spekulace o návratu Steva Jobse

Prodej více než milionu kusů iPhonu 3GS za první víkend mnozí předpokládali, a tak výše zmíněná tisková zpráva Applu vzbudila značný zájem hlavně kvůli něčemu jinému. Cituje totiž Steva Jobse, který v ní říká, že zákazníci hlasovali (míní se peněženkami, či spíše kreditními kartami) a iPhone vítězí. S více než 50 tisíci aplikací na App Store je podle něj iPhone silnější než kdy dříve.

To pochopitelně vyvolalo spekulace o Jobsovu návratu do Applu, jež dále přiživily zprávy o tom, že byl právě v pondělí viděn v cupertinském areálu firmy. Anonymní reportér agentury Reuters tvrdí, že Jobs vyšel z jedné z tamních budov ve své „neformální uniformě“ (džínách a černém roláku) a nastoupil do vozu.

Vzhledem k tomu, že ještě při zahájení konference WWDC 2009, kdy byla představena řada důležitých novinek, nepadla o Jobsovi ani zmínka, přilákala jeho citace v oficiální tiskové zprávě velkou pozornost. K tomu přispěla též víkendová zpráva o tom, že se Jobs před dvěma měsíci podrobil transplantaci jater a nyní se již zotavil natolik, že se může začít pomalu vracet (věrohodnost této informace je ovšem sporná, přestože s ní přišel uznávaný deník Wall Stret Journal), milovníci konspiračních teorií jistě prohlásí, že vypouštění takovýchto zpráv před Jobsovým pravděpodobným návratem vůbec není náhoda.

Apple jako vždy odmítá veškeré informace o Jobsovi komentovat a opakuje pouze to, že by se měl do vedení firmy vrátit koncem června. Ten však právě nastává, takže už brzy by se celá záležitost měla dočkat rozuzlení. Již dříve se vynořily dohady, že by návrat Steva Jobse na scénu mohl být spojen s představením nějaké zajímavé novinky, ale zatím tomu nic nenasvědčuje, dosud ostatně není znám ani přesný způsob jeho návratu (a doufejme, že k němu opravdu dojde, protože jinak polovinu zpravodajství o Applu budou tvořit „zaručené“ zprávy o jeho spatření a nakonec by se v tom mohl vyrovnat Elvisovi).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: