Vývojáři obdrželi první beta verzi firmwaru 3.1 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Vývojáři obdrželi první beta verzi firmwaru 3.1

3. července 2009, 00.00 | Na iPhonech a iPodech touch se sice teprve zabydluje firmware 3.0, ale vývojáři už dostali beta verzi firmwaru 3.1 a příslušné vývojářské sady. Nová verze přináší zejména vylepšení spojená se střihem videa a s hlasovým ovládáním, ale poskytuje i jiné významné novinky.

Nový firmware 3.0 pro iPhone a iPod touch je sice dostupný teprve od 17. června (iPhone 3GS ho má nainstalovaný již z výroby), avšak už se pracuje na jeho aktualizaci, v úterý totiž Apple vývojářům zpřístupnil první beta verzi firmwaru 3.1 (oficiální název zní iPhone OS 3.1) a samozřejmě též beta verzi odpovídající vývojářské sady.

Registrovaní vývojáři si mohou nový software stáhnout z webu iPhone Dev Center a pochopitelně se již začaly vynořovat první informace o tom, co nová verze obsahuje.

Novinky pro vývojáře

Mimo jiné přináší asi desítku nových rozšíření pro grafickou knihovnu OpenGL ES, kterou mohou vývojáři užít především ke zlepšení grafiky na iPhonu 3GS (ten nabízí mnohem výkonnější grafický hardware, zároveň však má zcela novou vnitřní architekturu grafického koprocesoru, pro jejíž plné využití bude potřeba odpovídající softwarová podpora).

Nové knihovny údajně také dovolují volit kvalitu nahrávaného videa a přidávají několik nových tříd aplikačních rozhraní (API rozhraní) souvisejících s grafikou, ale zatím není docela jasné, k čemu přesně mají sloužit. Dodatečné zprávy mluví navíc o tom, že jsou dostupná celá nová API rozhraní umožňující aplikacím třetích stran přístup k pořízeným videonahrávkám a jejich editaci. A potvrzují vylepšení pro OpenGL a Quartz.

Současně bylo vydáno nové vývojové prostředí Xcode 3.1.3, které podle zasvěcenců vylepšuje nástroje pro vytvoření nového projektu a pro nastavení cílové konfigurace.

Nové funkce firmwaru 3.1

A už se též objevily bližší informace o vylepšeních, jež přináší firmware 3.1, vedle obvyklé opravy řady chyb zahrnuje také některé významnější novinky související s videem, hlasovým ovládáním a s vibračním režimem telefonu.

iPhone 3GS umí nahrávat videa a ta lze navíc přímo v telefonu ořezávat. Avšak již první recenze si stěžovaly, že nechtěným stiskem tlačítka ořezu se dá přijít o scény, které uživatel chce zachovat. Právě to by měla vyřešit verze 3.1, jež nově nabízí tlačítko „Save a Copy“ (uložit kopii) pro uložení kopie oříznutého videa, narozdíl od firmwaru 3.0 tak už nebude nutné přepsat původní nahrávku. A dále půjde ukládat do fotoalba videa odeslaná jako přílohy elektronické pošty.

Další významné vylepšení představuje vydávání příkazů pro hlasové ovládání prostřednictvím náhlavních sad připojovaných přes Bluetooth. To s firmwarem 3.0 nejde, i když se taková sada připojí, vyslovené příkazy místo ní pořád zachytává integrovaný mikrofon iPhonu.

V aplikaci Messages se též opět objevilo tlačítko MMS, implicitně je tedy podpora těchto multimediálních zpráv ve verzi 3.1 zapnutá. (To vzbudilo velký zájem hlavně mezi uživateli z USA, považují to za signál, že tamní výlučný provozovatel iPhonu, operátor AT&T, začne podporovat MMS zprávy. AT&T zatím takovou podporu neposkytuje, nyní se pochopitelně spekuluje, že by tak mohl učinit při vydání ostré verze firmwaru 3.1.)

Firmware 3.1 by navíc měl dále zlepšovat výdrž baterie iPhonu 3GS, zvyšuje verzi profilu operátora pro americké uživatele a zachvívání ikon domovské obrazovky, signalizující, že jsou připraveny k přemístění nebo přeuspořádání, nově doprovodí mechanické vibrace telefonu.

Již zjištěné novinky firmwaru 3.1 shrnul server MacRumors, vedle těch už zmíněných mluví o přepínači „Fraud Protection” (ochrana proti podvodům) v nastaveních Safari (zřejmě se tedy dále zesílí ochrana při brouzdání po webu) a o zrychleném spouštění a vypínání iPhonu a o dalším zkrácením doby nahrávání aplikací (pravděpodobně kód firmwaru 3.1 prošel dodatečnou optimalizací, přestože již firmware 3.0 zajišťuje citelné zvýšení výkonu aplikací).

Nečekaně časná aktualizace

V příštích dnech nejspíš budou přicházet další informace o novinkách nalezených ve firmwaru 3.1 a jeho vývojářské sadě, přirozeně ale nelze čekat nějaké převratné změny (ty zavedl už firmware 3.0).

Vydání nové desetinové verze (ačkoli dosud jen v beta verzi) tak brzy po uvolnění firmwaru 3.0 je však dost nečekané, protože v minulosti Apple většinou nejprve po zásadní nové verzi vydával jenom drobné („setinové“) aktualizace opravující závažné chyby, než aby zároveň přidával nové funkce.

Již z těchto prvních zpráv je vidět, že firmware 3.1 obsahuje vítané novinky, očividně reaguje na některé (oprávněné) stížnosti uživatelů, Apple zjevně ještě zesílil svou snahu o postupné vylepšování softwaru pro své mobilní přístroje.

Mimochodem, právě tohle byl jeden z významných faktorů, který přispěl k tak širokému přijetí iPhonu, mnohé jiné konkurenční telefony mají s aktualizacemi firmwaru dost problémy, zatímco Apple řadu novinek novým softwarem zpřístupnil i majitelům nejstaršího modelu. Je však třeba počítat s tím, že to může trvat dost dlouho, například na kopírování a vkládání se čekalo dva roky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: