V pátek se začal prodávat iPhone 3GS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

V pátek se začal prodávat iPhone 3GS

22. června 2009, 00.00 | Nový iPhone 3GS přišel na trhy osmi zemí, fronty zájemců se sice tentokrát tvořily v mnohem menší míře, přesto lze již v prvních dnech očekávat prodej stovek tisíc kusů a možná dokonce přes milion, díky předběžným objednávkám z webu, čemuž nasvědčuje též varování Applu o možném zpoždění aktivace.

Při zahájení vývojářské konference WWDC 2009 v pondělí 8. června Apple představil nový iPhone 3GS (vybraní významní techničtí novináři ho dostali k testování už předem, souhrn jejich recenzí najdete tady). A přesně podle oznámení na WWDC, v pátek 19. června, začal jeho prodej v USA a dále ve Francii, Itálii, Kanadě, Německu, Španělsku, Švýcarsku a Velké Británii. (U nás se začne dodávat nejspíš v červenci, do všech zemí, kde se již iPhone nabízí, by se nový model měl dostat do konce srpna.)

Obchody Applu v těchto zemích měly otevřeno už brzy ráno (v USA již od 7:00 místního času), dříve otevřeli své obchody také někteří další prodejci a operátoři, kteří tento telefon nabízejí.

Kratší fronty zájemců před obchody

Oproti zahájení prodeje minulých dvou modelů však celá akce měla poklidnější průběh, jak Apple, tak média jí věnovala menší publicitu a kratší byly rovněž fronty zájemců tvořící se před otevírací dobou. Nepochybně se objeví zprávy, že zájem o nový iPhone byl menší, avšak zarytí odpůrci telefonu Applu se rozhodně ještě nemohou radovat.

Zájemců před prodejnami Applu, a dalších distributorů, sice bylo skutečně méně (ovšem nějaké ty fronty skalních nadšenců se přece jen utvořily, v obecných médiích jistě najdete dost zpráv na toto téma a vyskytlo se i pár jedinců nocujících před příslušnými obchody), to však nelze vysvětlovat pouze oním „slovem na k“ a celkově nižším zájmem, do hry vstoupily také další faktory.

Je sice pravda, že mnozí stávající vlastníci iPhonu 3G po novém modelu nesáhli, protože řadu novinek jim zdarma zajistil již minulou středu uvolněný firmware 3.0 a navíc mnohým z nich (což se týká zejména USA) ještě nevypršela smlouva s operátorem, takže dosud nemají nárok na iPhone 3GS za dotovanou cenu a v případě přechodu by museli zaplatit mnohem víc (ve Spojených státech přes 500 USD).

Jenže tentokrát jak Apple, tak někteří operátoři dovolili předběžné objednávky nového iPhonu 3GS na webu, lze proto předpokládat, že mnoho zájemců místo čekání před dveřmi obchodů zvolilo tenhle pohodlnější způsob (o tom více níže).

Přesto se však našlo několik obchodů s mediálně zajímavým děním, zde stručně zmíníme pouze několik z nich. To platilo především pro Apple Store na Páté Avenue v New Yorku, kde se přece jen vytvořila fronta 200 lidí, další newyorské kamenné obchody Applu již tolik dychtivců nepřitáhly.

V Londýně se před hlavním obchodem Applu v Regent Street (otevíral v 8:00) shromáždila před otevírací dobou jenom hrstka lidí, zákazníci začali přicházet až později. Větší zájem však byl v obchodě O2 v ulici Oxford Street, kde se v pátek muselo na nový telefon Applu čekat 45 minut.

A fronta 70 lidí vznikla před obchodem Applu v Římě, ačkoli též v Itálii Apple dovolil předběžné objednávky na webu, avšak Apple v této zemi prodává svůj telefon o něco levněji, než tamní operátoři TIM a Vodafone, kteří navíc nabízejí iPhone 3GS pouze spolu s podpisem dlouhodobé smlouvy (přestože Itálie patří k těm zemím, v nichž se iPhone prodává také neblokovaný). Bílý 32GB iPhone 3GS se v římském obchodu údajně vyprodal již během prvních 45 minut.

Předobjednávek jen u AT&T však mohou být stovky tisíc

V obchodech se tedy většinou sice žádné velké návaly netvořily (avšak některé kamenné obchody své počáteční zásoby iPhonu 3GS vyprodaly), ale i tak prvotní prodeje nového iPhonu budou zřejmě docela vysoké díky už zmíněným předběžným objednávkám.

Výlučný americký provozovatel iPhonu, operátor AT&T, totiž sdělil serveru AppleInsider, že v rámci předběžných objednávek přes web prodal stovky tisíc nových iPhonů. Vyjádření zástupce AT&T však bylo poněkud mlhavé, mluví pouze o tom, že objem předobjednávek překonal očekávání, ale nesdělil konkrétní číslo, odmítl upřesnit, zda jde o více než 300 tisíc kusů, jak odhadovali mnozí analytici. A například analytik Piper Jaffray Gene Munster prohlásil, že za první víkend očekává prodej půl milionu iPhonů 3GS.

Počáteční prodej iPhonu 3GS možná překoná iPhone 3G

Když k tomu připočteme, že předběžné objednávky přes web povolil též Apple, který jich nejspíš bude mít ještě víc, než AT&T, jeví se jako dost pravděpodobné, že se během prvních tří dnů prodá až přes milion kusů, což by uvedení iPhonu 3GS na trh učinilo úspěšnějším, než zahájení prodeje iPhonu 3G loni v červenci.

V jednotlivých zemích se situace bude zřejmě značně lišit, ale třeba britský provozovatel iPhonu, operátor O2 UK, v pátek rovněž uvedl na svém blogu, že první den prodal více kusů nového modelu než iPhonu 3G před rokem při jeho uvedení na trh.

Samozřejmě, na přesnější údaje si budeme muset nejméně několik dnů počkat, ale jestliže se potvrdí výše uvedené informace, v Cupertinu rozhodně smuteční tryzny zapalovat nebudou (alespoň ne kvůli novému iPhonu).

Apple varuje, že se aktivace iPhonu 3GS může zpozdit až o dva dny

Právě poměrně velký počet nových iPhonů vyexpedovaných v prvních dnech po zahájení prodeje by mohl být příčinou opětovných problémů s aktivací.

Aby byl iPhone funkční, musí ho většina zákazníků přes iTunes aktivovat na příslušných aktivačních serverech Applu, ty však, podobně jako loni při uvedení iPhonu 3G, začínají vykazovat známky přetížení, jak se k nim připojují stovky tisíc zákazníků, kteří si chtějí co nejdříve začít užívat svých nových přístrojů.

Od iTunes mnozí z nich dostali zprávu, sdělující, že dokončení aktivace vyžaduje dodatečný čas, a že kvůli vysokému objemu aktivací to může trvat až 48 hodin, postižení uživatelé by měli dostat potvrzení na svou adresu elektronické pošty, až bude aktivace hotová. Apple se v této zprávě dále omlouvá za nepříjemnosti a připomíná, že zákazníci mohou začít konfigurovat telefon a zkoumat ty funkce, jež nevyžadují přístup k síti operátora (v případě USA jde o síť AT&T), telefon po odpojení od iTunes zobrazí zprávu, že čeká na aktivaci, a že to může trvat déle.

Ve většině evropských zemí probíhaly v pátek aktivace docela rychle a bez potíží, stejně tomu bylo i v USA během ranních hodin, avšak během dne se počaly potíže s aktivacemi prudce šířit (jasná známka toho, jak rychle přibývali noví vlastníci).

A tak se zdá, že se opakovala loňská situace, kdy po uvedení iPhonu 3G také tisíce zákazníků nemohly svůj telefon začít ihned používat, protože aktivační servery Apple nezvládly nápor nových zákazníků. Ostatně, potíže se servery Applu hlásili uživatelé již ve středu při vydání firmwaru 3.0, kdy mnozí měli problémy se získáním této aktualizace pro svůj stávající hardware.

Tyto potíže též vysvětlují, proč Apple nejprve vydal firmware 3.0 pro stávající hardware a prodej nového iPhonu spustil až o dva dny později, nápor zájemců na své servery tak přece jen poněkud rozložil, ale jak vidět, ani to nestačilo. (Nevíme ovšem, jak velké procento zákazníků tyhle potíže skutečně postihly, ti s problémy jsou pochopitelně mediálně viditelní, zatímco o těch spokojených prostě neslyšíme.)

Ukazuje se, že současné uvedení nového iPhonu ve více zemích světa pořád zůstává značně složitou záležitostí, jež se neobejde bez komplikací, je však též možné, že Apple prostě dospěl závěru, že se mu nevyplatí navyšovat kapacitu serverů pro takovéto, v podstatě epizodní, události.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: