Stručné shrnutí novinek ze středeční akce Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Stručné shrnutí novinek ze středeční akce Applu

10. září 2009, 00.00 | Steve Jobs s dalšími spolupracovníky představil firmware 3.1, iTunes 9 a nové iPody, naplnila se však jen menší část očekávání vzbuzených kolujícími pověstmi.

Včera v San Franciscu Apple uvedl novinky spojené s hudbou a samozřejmě také nové iPody. V tomto článku předkládáme pouze stručné shrnutí základních informací o nich, podrobnější zprávu přineseme v následujících dnech (záznam z akce nabízí například Macworld).

Akci skutečně zahájil Steve Jobs, který tak poprvé od svého návratu ze zdravotní dovolené vystoupil na veřejnosti, avšak novinky spolu s ním uváděli též Phil Schiller a Jeff Robbin.

Podle očekávání byl představen firmware 3.1 pro iPhone a iPod touch, nabízející technologii Genius též pro doporučování aplikací z App Store.

Poté byly předvedeny nové iTunes 9, jež přinášejí hudební alba iTunes LP, filmové bonusy iTunes Extra (obdobu bonusů na DVD), automatické mixáže skladeb Genius Mixes, vylepšené domácí sdílení médií, vylepšenou synchronizaci a přepracovaný obchod iTunes Store. (Popis všech novinek iTunes 9 najdete tady, iTunes 9 popisuje také tato oficiální tisková zpráva).

Nové iTunes rovněž umožňují uspořádávat aplikace z App Store a na iTunes Store se teď dají přímo z iPhonu nakupovat už hotová vyzvánění.

A poté již došlo na nové iPody. V případě iPodu touch Apple nejprve silně zdůrazňoval jeho použití pro hry, na akci vystoupilo několik herních vývojářů s chystanými tituly. A potom představil novou nabídku modelů, ty budou nyní tři, 8GB za 199 USD, 32GB za 299 USD a 64GB za 399 USD.

Skutečně nové jsou však pouze 32GB a 64GB modely, poskytující grafiku OpenGL ES 2.0 a o 50 procent vyšší výkon, což znamená, že by měly obsahovat stejný SoC čip jako iPhone 3GS, 8GB model je zjevně jenom zlevněný iPod touch druhé generace. Největším překvapením však bylo, že „nové“ iPody touch nemají fotoaparát, ačkoli to dosavadní pověsti považovaly za v podstatě jisté. Novou nabídku iPodů touch shrnuje tahle tisková zpráva, celé to však působí dost podivně (zdá se, že na pověstech o technických potížích s novým iPodem touch asi opravdu něco bylo).

Následoval iPod classic, který tedy žije dál, zachoval si jak stávající tenké pouzdro, tak cenu 249 USD, ale dostal větší disk o kapacitě 160 GB (předtím používal 120GB disk), jinak se na něm nic nezměnilo.

Drobných inovací se dočkal též iPod shuffle, nabízí se v nových barvách a změnily se i ceny. Model se 2 GB paměti teď stojí 59 USD, 4GB verze zůstala na 79 USD, za 99 USD lze mít speciální variantu s pouzdrem z leštěné nerezové oceli. (I k těmto nepříliš podstatným změnám Apple vydal tiskovou zprávu.)

A nakonec přišla řada na iPod nano, který představil Steve Jobs, tento přehrávač totiž doznal největších změn. Dostal videokameru, takže nyní umí video nejenom přehrávat, ale také nahrávat, dále obsahuje integrované FM rádio s funkcí Live Pause dovolující pozastavit živé vysílání, podporuje technologii hlasového výstupu VoiceOver (převzatou z iPodu shuffle), umožňuje nahrávání hlasových poznámek a nabízí též krokoměr a rozhraní pro sportovní sadu Nike + iPod Sport Kit.

Rozměry a vnější design přehrávače se nezměnily, ale teď má větší 2,2“ displej a leštěné hliníkové pouzdro. Dodává se v devíti barvách a ve dvou variantách s 8 či 16 GB paměti, za 149, respektive 179 USD. (Nové iPody nano popisuje tahle tisková zpráva a samozřejmě též web Applu.)

A tím byly všechny novinky vyčerpány, nic dalšího již Apple nepředvedl. Celá akce tak působí poněkud rozpačitě, hlavní důraz byl kladen na iTunes 9 a iPod nano, zatímco iPod touch zůstal poněkud v pozadí, což už na Webu vyvolalo mnohé nesouhlasné reakce. Brzy se nepochybně začnou objevovat doplňující informace, dovolující udělat si jasnější představu o středečních novinkách, to vše se pokusíme shrnout v pozdější obšírnější zprávě.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: