Souhrn zpráv souvisejících s iPhonem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Souhrn zpráv souvisejících s iPhonem

1. července 2009, 00.00 | Apple se připojil k dohodě výrobců mobilních telefonů o jednotné nabíječce pro Evropskou unii od roku 2010. id Software vydala hru Doom Ressurection. Lehce erotická aplikace Hottest Girls byla stažena z App Store. A po uvedení iPhonu 3GS na trh se zpětinásobily mobilní příspěvky na YouTube.

V minulých dnech se sešlo několik drobnějších zpráv souvisejících s iPhonem, ty shrnuje tento článek:

Apple patří mezi firmy, jež se dohodly o standardizaci nabíječek pro Evropskou unii

V pondělí Evropská komise oznámila, že deset velkých výrobců mobilních telefonů uzavřelo dohodu, podle níž od příštího roku budou na trh zemí Evropské unie dodávat mobilní telefony s jednotnými, vzájemně zaměnitelnými standardizovanými nabíječkami.

Tenhle krok se už nějakou dobu čekal, již počátkem letošního roku se skupina 17 mobilních operátorů a výrobců telefonů dohodla na konferenci v Barceloně o zavedení jednotných nabíječek do roku 2012. Evropská unie ovšem vyvíjela značný tlak, aby se dohoda naplnila ještě dříve, což zdůvodňovala především přínosy tohoto kroku pro životní prostředí, ale tentokrát by to mělo být výhodné i pro zákazníky.

A výsledkem se stala dohoda 10 výrobců, kteří dodávají do zemí EU 90 procent mobilních telefonů, v průběhu příštího roku začnou prodávat telefony s nabíječkami připojitelnými přes standardizovaný konektor micro-USB.

A mezi oněch 10 výrobců patří také Apple, vedle něj se k téhle iniciativě přihlásily třeba firmy Motorola, Nokia, Sony Ericsson, Samsung či Research in Motion (výrobce přístrojů BlackBerry).

Evropská komise si ve svém prohlášení pochvaluje hlavně to, že se tak sníží množství odpadu, protože při koupi nového telefonu už nebude potřeba zbavovat se původní nabíječky, ale až se standardizované nabíječky rozšíří, mělo by to vést též k úsporám pro zákazníky, to však bude záležet na tom, zda bude možné nové telefony kupovat jak s nabíječkou, tak bez ní (některé firmy s tím již začaly, například Nokia nabízí „eko“ modely bez nabíječky), navíc půjde kupovat standardizované nabíječky samostatně.

V případě Applu to ovšem pochopitelně vyvolává otázku, co se stane s dokovým konektorem, který už dlouho představuje standard pro iPody a iPhone. Toho se Apple určitě nevzdá, ostatně jeden z významných nových rysů firmwaru 3.0 tvoří vylepšená podpora příslušenství třetích stran připojovaného právě přes dokový konektor.

Nejspíš to tedy dopadne tak, že Apple bude v zemích EU přikládat micro-USB adaptér pro dokový konektor, čímž naplní příslušnou dohodu a dovolí používání jednotných nabíječek a zároveň zachová kompatibilitu s rozsáhlým (a díky firmwaru 3.0 dále se rozšiřujícím) příslušenstvím pro dokový konektor.

id Software vydala hru Doom Resurrection pro iPhone a iPod touch

iPhony a iPody touch se staly rovněž významnou herní platformou. K jejím velkým příznivcům patří John Carmack, spoluzakladatel a technický ředitel firmy id Software, jež stojí za takovými legendárními tituly jako jsou Wolfenstein 3D, Doom či Quake.

A tak zase tolik nepřekvapilo, když id Software vydala pro iPhone hru Doom Resurrection, přestože tento svůj projekt dlouho tajila.

Tahle hra byla vyvinuta výlučně pro iPhone (a iPod touch), vychází ovšem ze hry Doom 3 dostupné pro osobní počítače (včetně Maců) a některé herní konzoly. Rozvíjí tedy příběh předchozích her Doom, hráč se opět ocitá v roli vesmírného mariňáka na Marsu, kde se na tamní výzkumné základně vědcům vymknul z rukou experiment, vytvořená interdimenzionální trhlina se ukázala být bránou přímo do pekla, jehož obyvatelé začali pronikat na základnu.

Pekelníky je samozřejmě třeba zastavit s pomocí nejrůznějších zbraní, hra nabízí obvyklý arzenál zahrnující brokovnice, útočné pušky a přirozeně i motorové pily. Takto lze bojovat v celkem osmi rozsáhlých úrovních s velice pěknou grafikou, vše to běží na pokročilém grafickém jádru vyvinutém od základu přímo pro iPhone.

To, že se tahle hra vyvíjí, id Software dlouho tajila, svůj „tajný projekt“ odhalila až v červnu. Na vývoji se podílela firma Escalation Studios, zaměřující se na hry pro iPhone (ale vyvíjí hry i pro další platformy), ta vytvořila ono grafické jádro a převzorkovala grafiku Doomu z PC pro iPhone, díky tomu vypadá tak dobře. Spoluzakladatelem Escalation Studios je Tom Mustaine, programátor, který se významně podílel na rozvoji jader her Doom a Quake, své zkušenosti přirozeně zúročil také tady.

Doom Resurrection vyžaduje iPhone nebo iPod touch s firmwarem 2.2.1 či vyšším, navíc umí využívat některé nové rysy firmwaru 3.0 (například podporu hry více hráčů). Hra se nabízí na App Store za 10 USD.

Na YouTube se můžete podívat na oficiální upoutávku hry a už se tam objevila též první videorecenze.

Na hry pro iPhone 3GS si ještě počkáme

V souvislosti s Doom Resurrection také vyvstala otázka, kdy přijdou hry psané přímo pro nový iPhone 3GS, ovšem zrovna tento titul zjevně docela dobře funguje i na starším hardwaru. Samotný John Carmack v rozhovorech pro média uvedl, že zatím nehodlá vydávat hry určené výlučně pro nový telefon Applu, protože chce, aby byly dostupné co nejširšímu okruhu zákazníků.

Když uvážíte, že se předchozích iPhonů a iPodů touch prodalo okolo 40 milionů, zatímco iPhonů 3GS dosud něco přes milion, je jasné, že trh pro takové hry zůstává omezený, výrobci her tudíž budou raději dodávat tituly kompatibilní se „starým“ hardwarem, jež na novém modelu prostě poběží rychleji.

Situace by se mohla začít měnit, až Apple uvede na trh také nový iPod touch s obdobným hardwarem, jaký má iPhone 3GS (to bude nejspíš v září), stále však bude ekonomicky výhodné zachovávat zpětnou kompatibilitu, her opravdu naplno využívajících nový hardware se ve větším množství nejspíš dočkáme až poté, co se prodá dostatečné množství těchto přístrojů.

Apple stáhl z App Store aplikaci Hottest Girls

Firmware 3.0 přinesl též rozšířenou rodičovskou kontrolu, uplatnitelnou i na aplikace, což vyvolalo úvahy, že by Apple díky tomu mohl dovolit na App Store publikovat „obsah pro dospělé“.

Zdá se však, že Apple svůj zamítavý postoj k tomuto obsahu nezměnil a do svého aplikačního obchodu ho nadále nebude připouštět. V pátek totiž potvrdil, že z App Store odstranil aplikaci Hottest Girls kvůli tomu, že obsahovala obrázky žen s obnaženým poprsím.

Někteří tuhle aplikaci považovali za průlom v přístupu Applu k takovémuto obsahu, ta však původně, když byla schválena pro App Store, zmíněné obrázky ještě nezahrnovala, její tvůrce Allen Leung je doplnil až později a změnil i její klasifikaci a tvrdil, že to Apple přešel bez povšimnutí a vydával to za důkaz změny jeho postoje. To ovšem pochopitelně přilákalo mediální publicitu a aplikace z App Store brzy zmizela, Leung ale prohlašoval, že ji stáhnul sám, kvůli přílišnému zájmu zákazníků, který vedl k přetížení serveru.

Avšak Apple v pátek uvedl, že důvodem stažení Hottest Girls skutečně byly ony nedostatečně oděné obrázky a prohlásil, že nebude distribuovat aplikace zahrnující nevhodný obsah, jako například pornografii.

A dodal, že Leung nepřípustný obsah do aplikace propašoval až potom, co byla schválena přijatelná verze a ignoroval následné výzvy, aby ho odstranil. Tím jasně porušil licenční ujednání, a tak byla aplikace z obchodu odstraněna. (Leungovo jednání opravdu vyvolává rozpaky, otázka posuzování vhodnosti obsahu je věcí názoru, ale to ještě neopravňuje k šíření zjevných nepravd.)

Přístup Applu tedy zůstává stejný, přes nové možnosti firmwaru 3.0. Jako obvykle vystoupili kritici tohoto rozhodnutí s tím, že Mobile Safari dovoluje přístup k podstatně „explicitnějšímu“ obsahu na webu. Ovšem v případě Applu jde zřejmě především o ochranu před možnými potížemi a finančními ztrátami.

V USA žije dost lidí, kteří mají k takovýmto věcem zásadní výhrady (dědictví po puritánských předcích se prostě nezapře) a zatímco za obsah webu Apple zodpovídat nemůže, za obsah svého obchodu ano, takže nejspíš nechce riskovat případné spory, jež by mohly způsobit škody přesahující potenciální výnos z dodatečných „lechtivých“ aplikací.

iPhone 3GS přispěl ke zpětinásobení počtu mobilních příspěvků na YouTube

K hlavním novinkám iPhonu 3GS patří, že umí nahrávat video (v kvalitě VGA, jeho hardware by sice pravděpodobně zvládl i HD video, Apple však tuto možnost nevyužil). Pořízená videa lze navíc přímo z telefonu nahrávat na služby MobileMe a YouTube, a to též přes 3G síť.

Mnohé jiné telefony dnes rovněž dokážou nahrávat video, některé i ve vyšší kvalitě, avšak iPhone nabízí velice jednoduché ovládání potřebných operací, což se projevilo ve výrazném nárůstu videopříspěvků z mobilních telefonů na YouTube.

Google minulý čtvrtek oznámil, že od uvedení iPhonu 3GS na trh v pátek 19. června se počet příspěvků nahraných na jím vlastněnou službu YouTube z mobilních přístrojů zvýšil o 400 procent.

Jistě, množství mobilních příspěvků roste už delší dobu s tím, jak přibývá telefonů podporujících video, za posledních šest měsíců činil nárůst plných 1 700 procent (podle Music Ally), avšak iPhone 3Gs dokázal počet příspěvků zpětinásobit během týdne.

Část tak velkého nárůstu se ovšem musí připsat na vrub testování funkcí nového iPhonu zvědavými novopečenými vlastníky, přesto se dá předpokládat, že mnozí uživatelé budou pokračovat v nahrávání videa z iPhonu 3GS na YouTube (a další služby) i poté, co jim to zevšední.

A tak možná podobně, jako první iPhone učinil běžným brouzdání po webu z mobilního telefonu, přispěje iPhone 3GS k tomu, že se běžnou věcí stane pořizování videa telefonem a jeho sdílení na webu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: