Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Různé zprávy: opět nové sestavení Mac OS X 10.5.2, podrobnosti o čipu Silverthorne a Apple otevře první obchod v Číně. (5.2.08)
5. února 2008, 06.00 | Apple zase vydal nové testovací sestavení Mac OS X 10.5.2. Intel zveřejnil nové podrobnosti o procesoru Silverthorne pro kapesní zařízení. A Apple otevře svůj první obchod v Číně, konkrétně v Pekingu.
Zdá se, že vstupujeme do mediálně chudšího období, přísun nových zpráv dost ochabuje. V tomto článku najdete směs různorodých zpráv nějak souvisejících s Applem, jež jsem považoval za zajímavé. Jedno téma zde však chybí, zprávy týkající se MacBooku Air jsem vyčlenil do druhého dnešního článku.
Nejprve jedna zpráva k Mac OS X 10.5.2:
Další nové sestavení Mac OS X 10.5.2
Už to začíná být poněkud stereotypní, ale Apple včera opět vydal nové testovací sestavení Mac OS X 10.5.2, označené jako 9C30. Intervaly mezi testovacími verzemi se tak stále zkracují, ta předchozí vyšla minulý čtvrtek (tedy před čtyřmi dny). Zase byly opraveny nějaké chyby, jinak se nic nezměnilo. Vzhledem k tomuto neustálému vydávání dalších a dalších testovacích sestavení lze jen těžko odhadnout, kdy přijde ostrá verze, ale mohlo by to být již docela brzy, MacRumors připomíná, že v případě Leoparda 10.5.1 byla jako ostrá verze uvolněna poslední testovací verze, zaslaná vývojářům o pouhý jeden den dříve.
Intel zveřejnil podrobnosti o ultramobilním čipu Silverthorne
V San Franciscu probíhá tento týden konference ISSCC (Solid State Circuits Conference – doslova konference o integrovaných obvodech v pevné fázi, i když by asi bylo vhodnější mluvit o nemechanických obvodech), největší světové shromáždění výrobců čipů, kde předvádějí své novinky. Pochopitelně se účastní také Intel, ten na konferenci odhalil některé nové podrobnosti o svém procesoru Silverthorne s velmi nízkou spotřebou, určeném pro kapesní a ultramobilní zařízení.
Ptáte se, proč se o tom zmiňuji tady? Důvod je celkem prostý, už vloni se objevily pověsti, že Apple bude patřit k prvním výrobcům, kteří tento procesor nasadí do svých mobilních zařízení, bude tedy vhodné podívat se, co nás možná čeká.
Stejně jako ostatní nové procesory Intelu samozřejmě i tyto využívají nový 45nm výrobní proces. Intel tvrdí, že tato nová mikroarchitektura bude plně kompatibilní s instrukční sadou Core 2 Duo, takže čipy Silverthorne budou moci provozovat aplikace napsané pro notebooky s Core 2 Duo.
Procesory Silverthorne by měly především vynikat nízkou spotřebou, ale přitom podávat celkem přijatelný výkon. Intel tvrdí, že tyto čipy, pokud poběží na maximum, budou dosahovat výkonu srovnatelného s Pentii M (ta poháněla notebooky platformy Centrino první generace), budou však spotřebovávat jen mezi 0,5 a 2 watty – tedy zhruba desetkrát méně než obvyklé úsporné čipy pro notebooky.
Tyto procesory budou dále podporovat režim s nízkou spotřebou a vícevláknové zpracování programového kódu (hyperthreading). Úsporný režim by měl umožňovat vypínání čipu mezi jednotlivými úlohami, a tak šetřit energii, hyperthreading dovolí vykonávat více programových vláken na jednom procesorovém jádru, takže by měl v podstatě simulovat dvoujádrový čip (teoreticky, uvidíme, jak tomu bude v praxi, hyperthreading na „velkých“ procesorech Intelu nebyl úplně bez problémů).
Intel zatím nesdělil označení jednotlivých modelů, ani jejich taktovací frekvence, tvrdí však, že první procesory produkční kvality se mají objevit během letošního druhého čtvrtletí a následné modely mají nakonec došplhat až ke 2 GHz.
Generální ředitel Intelu Paul Otellini věří v úspěch těchto procesorů, nechal se slyšet, že v brzké budoucnosti čipy Silverthorne získají 10 až 20 procent trhu mobilních telefonů.
Intel se tak snaží silněji proniknout na trh kapesních a ultramobilních zařízení, kde zatím převládají procesory s architekturou ARM, takové procesory se ostatně nabízejí též v iPhonu. ARM ovšem také nestojí na místě a připravuje nové výkonné procesory, jež by údajně měly mít ještě mnohem nižší spotřebu než Silverthorne.
Velké dohady pochopitelně kolují kolem toho, do čeho přesně Apple hodlá procesory Silverthorne nasadit. Uvažuje se o iPhonu, jenže pro ten zřejmě zatím procesory ARM vycházejí z hlediska poměru výkonu a spotřeby lépe. Hodně se spekuluje o zařízeních stojících mezi iPhonem a subnotebookem (Intel o nich mluví jako o MID – mobilních internetových zařízeních).
Vtírá se otázka o nasazení takovéhoto čipu do stroje typu MacBooku Air, avšak výkon na úrovni Pentia M by asi k provozování „plného“ Mac OS X byl přece jen slabý. Intel jako přednost procesorů Silverthorne zdůrazňuje binární kompatibilitu mezi ultramobilními zařízeními a „velkými“ počítači, ovšem v případě Mac OS X není závislost na hardwarové platformě tak silná. O konkrétním nasazení těchto procesorů tak můžeme pouze spekulovat, jako jedna z možností se nabízí třeba budoucí verze Apple TV – ta dnes používá podtaktovanou variantu Pentia M, takže s výkonem by neměl být problém, výrazné snížení spotřeby by ovšem umožnilo podstatné změny designu.
Lze předpokládat, že Apple zařízení se Silverthorny uvede až někdy ve druhém pololetí letošního roku, do té doby budeme muset spoléhat pouze na pověsti, jež se časem jistě začnou vynořovat.
Apple otevře první kamenný obchod v Číně
Už při ohlášení finančních výsledků za minulé čtvrtletí Apple naznačil, že letos hodlá stavět své kamenné obchody ve větší míře za hranicemi USA, mimo jiné také v Číně. A nyní se objevily bližší podrobnosti o prvním obchodu Applu v nejlidnatější zemi světa. Informace přináší server ifoAppleStore, který se zabývá právě obchody Applu.
Svůj první čínský obchod Apple umístí do Pekingu, což není náhoda, hodlá ho otevřít před 8. srpnem, kdy začínají letní olympijské hry, pořádané právě v tomto městě. A nyní je již známo i přesné umístění obchodu v Pekingu, bude to na ulici Tchien-an-men, historické třídě o délce asi 800 metrů na jižním okraji náměstí Tchien-an-men (neboli náměstí Nebeského klidu, více informací o něm viz třeba tady.)
Zmíněná ulice prochází celkovou rekonstrukcí za 40 milionů USD. Ulice získá nové inženýrské sítě, bude vydlážděna zeleným a bílým mramorem a fasády domů budou vráceny do podoby, jakou měly mezi lety 1920 a 1930. Ulice bude otevřena v květnu a stane se druhou nákupní pěší zónou v Pekingu, nabízející přes 300 obchodů,včetně mnohých známých globálních značek, jako jsou například Starbucks a Addidas. Vzhledem k tomuto prostředí obchod Applu svůj vnější vzhled přizpůsobí tradiční čínské architektuře namísto obvyklé fasády kombinující sklo a nerezovou ocel.
Apple se pochopitelně chce přiživit na mediální pozornosti, kterou na sebe olympijské hry strhnou, z marketingového hlediska rozhodně dobré rozhodnutí. Je však velmi pravděpodobné, že brzy Apple otevře v Číně i další své obchody, města v pobřežních rozvojových zónách, například Šanghaj, zažívají ohromný ekonomický rozvoj, takže tam by Apple neměl mít o zákazníky nouzi. Problém však může být s iPhonem, jednání s čínskými operátory se zatím nevyvíjí příliš nadějně. Odblokovaný iPhone ovšem není v Číně těžké sehnat, tato země nepochybně patří k hlavním cílům takovýchto přístrojů.
Některé komentáře vyslovují obavy, zda Apple najde v Číně dostatek zákazníků, ale toho se Apple asi příliš bát nemusí. Jistě, většina Číňanů nadále zůstává dost chudá, jenže právě ve velkých městech dnes žije spousta hodně bohatých lidí, jimž na čínské poměry vysoké ceny Applu vadit nebudou (naopak nákup u Applu může být do jisté míry prestižní záležitost). Z obchodního hlediska je vstup Applu do Číny plně pochopitelný. Ostatně většina produktů Applu se tam už stejně vyrábí (Apple sice využívá smluvní výrobce z Tchaj-wanu, jenže ti dnes v rámci úspor vlastní výrobu velmi často přenášejí do kontinentální Číny).
Diskuse k článku
Vložit nový příspěvek Sbalit příspěvky
|
|