Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Rekapitulace dění okolo Maců v 32. týdnu: Softwarové a hardwarové novinky a dění okolo MobileMe. (18.8.08)
18. srpna 2008, 00.00 | Apple vydal dvě testovací sestavení Mac OS X 10.5.5, nová významná bezpečnostní aktualizace pro Mac OS X a Noise Ninja pro Aperture. Objevily se údajné fotografie nového MacBooku, problémy zobrazování MacBooků Pro možná působí grafické čipy nVidie a nové monitory Apple Cinema se zřejmě objeví až v lednu 2009. A Steve Jobs přiznal, že služba MobileMe byla spuštěna předčasně a nevhodným způsobem, nový šéf týmu MobileMe Eddy Cue se však zdá být správným člověkem pro nápravu.
Vzhledem k tomu, že jsem si tentokrát vzal dva týdny volna, nahromadilo se mezitím dost důležitých zpráv. Kvůli přehlednosti je rozděluji na menší dílčí články. Postupně budu uveřejňovat rekapitulace událostí za toto období. Zprávy za 32. týden (tedy od 4. do 10. srpna) umisťuji do dvou článků (některé zprávy ovšem pocházejí ještě z konce 31. týdne). Zde najdete informace o dění okolo Maců a též další zprávy, jež s Macy souvisejí jen částečně (konkrétně se jedná o MobileMe). Druhý článek shrnuje informace o iPhonu za 32. týden. Přirozeně, jde pouze o výběr, máte-li dojem, že objevily i jiné významné zprávy, můžete je doplnit v diskusi.
Nyní se tedy podívejme, co se v daném údobí událo okolo Maců, začneme softwarem:
Softwarové zprávy
Apple pracuje na Mac OS X 10.5.5
Samozřejmě, vývoj Mac OS X 10.5 stále pokračuje dál. Už ve čtvrtek 31. července Apple rozeslal vývojářům první testovací sestavení Mac OS X 10.5.5, označené jako 9F5. Zároveň však vývojáře varoval, aby tento software neinstalovali na Macy s integrovanou grafikou (konkrétně na MacBook Air, MacBook, Mac Mini a iMacy s integrovanou grafikou Intelu).Testující se měli zaměřit na 18 základních systémových komponent, mimo jiné na AirPort, FileSync, Finder, grafické ovladače, iCal, iChat, práci v sítích, textové služby, Time Machine a na ExpressCard a USB modemy.
Toto sestavení též opravuje 82 chyb objevených nebo přetrvávajících od ostré verze Mac OS X 10.5.4. Patří k nim zhroucení kernelu kvůli Dashboardu nebo s fyzickou pamětí větší než 4 GB, různé problémy s kalendářem iCal a několik potíží s prací v síti a se sdílením tiskáren. Údajně byla vylepšeno také zacházení s textem.
Přesně za týden, ve čtvrtek 7. srpna, vývojáři obdrželi druhé testovací sestavení Mac OS X 10.5.5, označené 9F9.
Tentokrát již Apple před instalací na Macy s integrovanou grafikou nevaroval, lez předpokládat, že problém už vyřešil. Ve druhém sestavení přibyly více než dvě desítky oprav programového kódu, jejich celkový tak již překročil stovku. K významnějším z nich patří opravy tisku z adresáře Address Book, problémů zobrazování IMAP účtů v poštovním klientovi Mail a potíží synchronizace adresáře a kalendáře iCal.
Vývojáři byli zároveň požádáni, aby se zaměřili na testování 24 systémových komponent (namísto předchozích 18), seznam se zvětšil například o adresářové služby, písma, mDNSResponder, sdílení obrazovek a X11.
AppleInsider tvrdí, že se ostrá verze Mac OS X 10.5.5 objeví v říjnu, spolu s novou generací Maců, jež by měla zahrnovat přepracované MacBooky a MacBooky Pro, právě podpora pro tyto nové modely by měla tvořit důležitou součást nové verze Leoparda. (Podle jiných zdrojů by se však nové notebooky měly objevit už v září.)
Lze tedy předpokládat, že Apple uvolní ještě dlouhou řadu dalších testovacích sestavení, než vydá ostrou verzi Mac OS X 10.5.5.
Bezpečnostní aktualizace řešící problém s DNS
Ve čtvrtek 31. července Apple vydal bezpečnostní aktualizaci Security Update 2008-005, jež především opravuje kritickou chybu DNS (serveru doménových jmen), kterou jiné firmy začaly opravovat podstatně dříve, některé již 8. července. Aktualizace obsahuje opravy celkem 13 chyb, ovšem oprava chyby DNS je zdaleka nejdůležitější.
Dan Kaminsky z firmy IOActive totiž objevil nový způsob „otrávení vyrovnávací paměti DNS“, tedy vložení podvodných informací do vyrovnávací paměti jmenného serveru. Útočník tak může návštěvníka určitého webu přesměrovat tam, kam chce. Podrobnější popis tohoto problému v češtině najdete například tady a též zde. Podle některých se jedná o jednu z nejzávažnějších bezpečnostních hrozeb poslední doby, proto byl Apple dost silně kritizován za pozdní vydání opravy.
Tato aktualizace opravuje řadu dalších bezpečnostních chyb, jejich přehled najdete v příslušném podpůrném dokumentu Applu.
Nainstaluje ji Software Update, anebo se dá stáhnout z webu Applu. Nabízí se v několika variantách, pro Leoparda (Mac OS X 10.5.4) se nachází tady (65 MB), pro Tigera (Mac OS X 10.4.11) na strojích s Intely jde stáhnout odsud (143 MB) a pro Tigera na PowerPC odtud (88 MB). Aktualizace existuje rovněž pro servery, příslušné varianty najdete v seznamu programů Applu ke stažení.
Vydán modul Noise Ninja pro Aperture
Firma PictureCode 5. srpna uvedla na trh velmi očekávaný zásuvný modul Noise Ninja pro Aperture.
O zásuvných modulech pro Aperture se zde píše celkem často, jak nepochybně víte, od verze 2.1 umožňuje Aperture práci s editačními zásuvnými moduly rozšiřujícími možnosti programu při zpracování obrazu.
Modul Nose Ninja slouží k odstraňování šumu a zrnitosti z digitálních fotografií (případně z naskenovaných snímků), přičemž zachovává detaily. Dává opravdu velice dobré výsledky, takže ho používají profesionální fotografové a významné deníky. Bližší informace o schopnostech tohoto softwaru najdete kupříkladu na Grafice.
Noise Ninja byl zatím dostupný jako samostatná aplikace a jako zásuvný modul pro Photoshop, nyní s ním tedy mohou pracovat také uživatelé Apple Aperture, což citelně rozšiřuje možnosti programu.
Zkušební verze modulu se dá stáhnout odsud, v plnou verzi se změní zakoupením příslušné licence.
Modul pro Aperture se aktivuje v rámci licence Pro Bundle, jež zprostředkuje přístup k zásuvnému modulu pro Photoshop, k modulu pro Aperture a k samostatné aplikaci, což vyjde na 79,95 USD.
Module Noise Ninja pro Aperture vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší a Aperture 2.1.
Hardwarové zprávy
Údajné fotografie nového MacBooku
V polovině července se na jednom tchajwanském blogu objevily údajné fotografie nového MacBooku Pro. Ten by měl nadále používat hliníkové pouzdro, ale s poněkud pozměněným designem (více viz odkazovaný článek). Už několik měsíců se mluví o tom, že hliníkové pouzdro budou používat také nové „obyčejné“ MacBooky.
Počátkem srpna stejný tchajwanský blog (používající čínštinu) zveřejnil další fotografie, o nichž tvrdé, že zobrazují chystané nové 13“ MacBooky. (Vlastní blog najdete tady, ovšem pokud nemáte nainstalované čínské znaky, asi uvidíte „rozsypaný čaj“.)
Tyto čtyři fotografie ukazují neosazené hliníkové pouzdro 13“ notebooku s nápisem MacBook na obrubě, podobně jako tomu bylo u předchozích fotografií MacBooku Pro. Avšak zatímco tehdy AppleInsider získal ze svých zdrojů potvrzení, ze se skutečně nejspíš jedná o fotografie prototypu MacBooku Pro, tentokrát to není vůbec jisté, fotografie se zdají být dodatečně upravované a údajné nové pouzdro dost silně připomíná MacBook Air. Je sice možné, že Apple opravdu bude chtít nové stroje připodobnit svému ultratenkému modelu, stejně dobře však mohl MacBook Air posloužit jako základ podvrhu.
Jak opravdu budou nové MacBooky vypadat, to se dozvíme teprve tehdy, až se dostanou na trh, to ovšem bude asi až v září, ne-li ještě později.
Problémy zobrazování MacBooků Pro údajně způsobují čipy nVidie
MacBooky Pro už poměrně dlouho trpí různými problémy se zobrazováním, Apple sice vydal několik aktualizací firmwaru, jež je měly řešit, ale podle ohlasů na Webu se zdá, že se úplně všechny potíže nevyřešily. Počátkem srpna se objevily zprávy, že by příčina těchto problémů mohla spočívat v hardwaru, konkrétně v grafických čipech nVidie. Ta to samozřejmě popírá, podle některých zdrojů však právě karty s mobilními grafickými procesory G84 a G86 mohou mít sklony k poruchám, zejména k přehřívání.
Vlastíci MacBooků Pro si často stěžovali na to, že jejich stroje sice nadále fungovaly, ale po zapnutí předváděly pouze tmavou obrazovku. Příčina tohoto problému zřejmě spočívá v tom, že tyto počítače chybně určily kartu nVidie jako integrovanou grafiku Intelu, což by mohlo pocházet právě z vady grafického hardwaru.
Je ovšem třeba připomenout, že se pohybujeme v oblasti spekulací, podrobnější komentář k celé této záležitosti s čipy nVidie najdete na CD-R serveru, svůj názor si již udělejte sami.
Nové monitory Apple Cinema se zřejmě objeví až na lednovém Macworld Expu
A když už jsme u pověstí, tak tu máme ještě jednu, tentokrát o monitorech Apple Cinema. Ty Apple nijak významně nemodernizoval již celé roky, současné nabízené modely s úhlopříčkami 20“, 23“ a 30“ se totiž významněji nezměnily od svého uvedení na trh v červnu 2004. Od té doby Apple provedl jen kosmetické změny a postupně snižoval cenu, základní konstrukce však stále zůstává stejná.
A podstatnější změny se zřejmě dočkáme až příští rok, MacRumors tvrdí, že Apple chystá modernizaci monitorů Cinema na Macworld Expo 2009, jež proběhne v San Franciscu od 5. do 9. ledna 2009. Očekává se, že nové displeje budou používat LED podsvícení, aby naplnily Jobsův slib, že zcela odstraní podsvícení fluorescenčními lampami (jež obsahují nebezpečnou rtuť, které se Apple hodlá zbavit v rámci své „zelené politiky“, zahájené otevřeným dopisem Steva Jobse).
Potíž však vězí tom, že LCD monitory velkých formátů s LED podsvícením (zejména ty 30“) stále zůstávají velmi drahé (například v současnosti nabízený 30“ LED model Samsungu stojí skoro 5 000 USD). Do ledna 2009 se však mohou ceny podstatně změnit, začne-li se LED podsvícení nasazovat v širším měřítku.
Žádné další podrobnosti MacRumors o nových monitorech nezmiňuje, lze ovšem předpokládat, že se modernizace dočkají i rozhraní monitorů, rozhodně by se hodil HDMI port a možná také nově nastupující DisplayPort. Do ledna se však situace na trhu zobrazovacích zřízení nepochybně dále vyvine, takže zatím s určitostí nelze říci o nových monitorech Apple Cinema skoro nic.
Ostatní zprávy
Steve Jobs přiznal, že spuštění MobileMe bylo předčasné
Problémy služby MobileMe při jejím spuštění byly široce probírány i na tomto serveru. Není tedy divu, že velký mediální ohlas vzbudilo přiznání Steva Jobse, že služba byla spuštěna předčasně a „nedosahovala standardů Applu“.
Abych to upřesnil, Steve Jobs tohle pochopitelně neřekl veřejně, ale uvedl to ve vnitřní zprávě elektronické pošty pro zaměstnance. Ta však unikla ven a dostala se na Web (je ovšem otázkou, nakolik byl tento „únik“ nechtěný, spíše to vypadá jako elegantní oklika, jak přiznat chybu). Jobs v téhle zprávě připouští chyby služby MobileMe a probírá, co se dalo udělat lépe. Vedle toho, že by bylo třeba více času a testování, Jobs věří, že Apple měl jednotlivé služby MobileMe uvádět pomalu a postupně po sobě namísto spuštění v podobě „monolitické služby“. Například jako první se měla spustit bezdrátová synchronizace iPhonu a poté webové aplikace jedna po druhé.
Jobs dále říká, že bylo chybou spustit MobileMe současně se zahájením prodeje iPhonu 3G, vydáním firmwaru 2.0 a spuštěním obchodu Apple Store. Všichni měli mnoho práce a MobileMe mohla být odložena bez velkých následků.
Zdá se, že se Apple z těchto chyb poučil a provedl nápravná opatření, mimo jiné přeorganizoval tým MobileMe. Celá tato skupina se nyní zodpovídá viceprezidentu Applu Eddymu Cueovi (jeho jméno se objevuje v tiskových zprávách souvisejících s iTunes), který teď vede všechny služby Applu spojené s Internetem (iTunes, App Store a MobileMe) a on sám se bude zodpovídat přímo Jobsovi.
Jobs ve své zprávě dochází k závěru, že spuštění MobileMe jasně ukázalo, že se Apple musí více poučit o internetových službách. Vizi MobileMe považuje za vzrušující a ambiciózní a Apple se podle něj bude snažit, aby z ní do konce roku udělal službu, na níž bude hrdý.
Plný text Jobsovy zprávy v originálu najdete tady.
MobileMe je nyní v dobrých rukou
Jak již bylo řečeno v předchozí zprávě, službu MobileMe má nyní na starosti viceprezident Eddy Cue. A to zřejmě znamená, že se služba dostala do dobrých rukou.
Veterán Applu Chuq von Rospach tvrdí, že Eddy Cue je člověk se stejnou náročnou pracovní etikou jako Steve Jobs. Podle von Rospacha má Cue, ačkoli se jeho jméno jen zřídka objevuje na veřejnosti, pro úspěch Applu stejně velký význam jako designér Jonathan Ive. Cue vyniká v tom, že se dobře vyzná v infrastruktuře, jež umožňuje hladké fungování firmy ve světě Internetu.
Právě Eddy Cue dovedl iTunes Store k jeho současným globálním úspěchům, byl však také rozhodující silou za službou .Mac a i za webovým obchodem Applu (Apple Online Store). Tohle vše se sice netěší tak velké mediální pozornosti, jenže právě tato infrastruktura umožňuje, aby vůbec fungovaly ty viditelnější záležitosti.
Cueovy týmy dlouho pracovaly v pozadí, implementovaly nové technologie, které předtím v takto rozsáhlém měřítku vůbec neexistovaly, a to za nijak příznivých podmínek. Během let si Cue získal Jobsovo uznání za to, že své projekty dokončoval včas, v souladu s požadovanými specifikacemi a přitom celou věc zvládl udržet v tajnosti. Jako jeden z mála dokázal splnit přísné Jobsovy požadavky.
Není tedy divu, že teď dostal za úkol zachránit službu MobileMe, jež zatím získala nepříliš lichotivou pověst. Ale Cue má zřejmě šanci uspět. Von Rospach tvrdí, že v případě MobileMe nejde ani tak o to, že by Apple postrádal potřebné zkušenosti k provozování internetové služby ve velkém měřítku - pro iTunes Apple provozuje největší globální jednoinstanční SAP prostředí na světě – ale spíše o to, že tým MobileMe to prostě zkazil.
Část odpovědnosti za nepovedené spuštění MobileMe ovšem padá i na Steva Jobse, který má konečné slovo v tom, zda se spustí určitá služba nebo uvede určitý produkt. Z minulosti jsou známy případy, kdy Jobs novinku odvolal během posledních 24 hodin, když s ní nebyl spokojen.
V případě MobileMe však Jobs zjevně spoléhal na informace příslušných pracovníků, co mu řekli, že služba je připravená ke spuštění, ačkoli to nebyla pravda. Je jasné, že dotyčný či dotyční nyní asi nezažívají nejlepší časy. Von Rospach k tomu podotýká, že Jobs takováto velká selhání netoleruje a v žertu vyzývá, abychom si představili, jak Jobs pobíhá po firmě s plamenometem v ruce a ptá se všech, které potká: „Pracoval jsi na MobileMe?“
Tohle je sice nadsázka, někteří zaměstnanci Applu však určitě opravdu zažili horké chvilky (i bez plamenometu). A teď přichází na scénu Eddy Cue, aby to dal do pořádku. Zdá se, že právě on má největší šanci na úspěch, ovšem těžko čekat okamžitou nápravu, ostatně jak naznačil Jobs ve své vnitřní zprávě, samotný Apple počítá s tím, že služba MobileMe bude v požadovaném stavu až koncem letošního roku.
Diskuse k článku
Vložit nový příspěvek Sbalit příspěvky
|
|
|
|
|
|