Psystar požádal o ochranu před věřiteli - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Psystar požádal o ochranu před věřiteli

29. května 2009, 00.00 | Floridský výrobce klonů Maců Psystar požádal o vyhlášení konkursu na sebe, čímž sice asi pozdrží projednávání žaloby Applu, ale jeho šance na vítězství se dále snížily.

Loni v dubnu oznámila floridská firma Psystar, že hodlá prodávat klony Maců, tedy PC s nainstalovaným Mac OS X a to skutečně splnila, nějaké takové stroje opravdu dodala (a poskytla i vlastní mechanismus pro softwarové aktualizace). Podle očekávání na ni Apple nakonec podal žalobu a celá věc přešla do rukou právníků.

A nyní dění okolo této firmy vstoupilo do nové etapy, Psystar totiž požádal o ochranu před věřiteli (jde o takzvanou hlavu 11 amerického konkursního zákonu), tedy v podstatě na sebe chce nechat vyhlásit konkurs.

Dosavadní vývoj sporu s Applem

AppleInsider shrnuje dosavadní vývoj zmíněného soudního sporu, žaloba Applu z loňského července stavěla na tom, že Psystar porušuje jeho copyright, na což Psystar odpověděl protižalobou vinící Apple z porušování antimonopolních zákonů v licenčním ujednání k Mac OS X, zakazujícím jeho instalaci na „cizí“ hardware.

Soud protižalobu Psystaru odmítl, dovolil mu však, aby rozšířil svou obhajobu o argumenty dokazující, že rozsah působnosti licenčního ujednání k Mac OS X je nastaven příliš široce.

Před soudem padala i různá další obvinění z obou stran, Apple například prohlásil, že by Psystar mohl být součástí širšího spiknutí významných konkurentů snažících se poškodit prodeje Maců.

Komentátoři se k této soudní při zatím stavěli spíše zdrženlivě a upozorňovali, že její výsledek není jistý, i když se větší šance pochopitelně dávaly Applu. (Mimochodem, Psystar na svém webu klony pořád ještě nabízí.)

Nabídka firmy Psystar

Psystar žádá o konkurs

A nejnovější vývoj naděje Applu na vítězství dále zvýšil, protože minulý čtvrtek Psystar podal u floridského federálního soudu žádost o ochranu před věřiteli (tento PDF dokument obsahuje její kopii), z níž vyplývá, že dluhy firmy přesahují 259 000 USD (jde o různé poměrně malé částky, naznačující, že Psystar má potíže s běžným provozem, dluží své právní firmě, DHL a také bernímu úřadu). Firma tedy sama požádala, aby na ni byl vyhlášen konkurs.

Psystar své potíže v žádosti o konkurs připisuje globálnímu ekonomickému poklesu a snížení spotřebitelských výdajů, což se promítlo do chování věřitelů, kteří zpřísnili své podmínky a začali žádat okamžité splátky.

S komentářem k nejnovějšímu dění okolo Psystaru přišel server MacObserver. Podle něj to může nasvědčovat, že se investoři Psystaru stáhli, protože dospěli k závěru, že Apple u soudu vyhraje.

Příslušný konkursní soud uspořádá k žádosti o konkurs slyšení 5. června, tehdy by měli být též odhaleni investoři Psystaru, takže se konečně ukáže, kdo za touto firmou stojí a zda bylo něco pravdy na zmíněných dohadech o spiknutí.

Tahle žádost samozřejmě dočasně zpomalí projednávání žaloby Applu u kalifornského soudu, právní akce vůči Psystaru budou automaticky pozastaveny, dokud bude jednat konkursní soud. Dá se ovšem předpokládat, že během několika měsíců bude vše vyřízeno a poté bude moci Apple ve svém sporu pokračovat. A to bude pro Psystar velký problém, protože zřejmě nebude mít peníze na zaplacení právníků (jimž dluží už teď) a tudíž se bude jen těžko moci bránit.

Ekonomickou krizí se dnes zaklíná každý, kdo potřebuje nějak vysvětlit své potíže, takže nepřekvapuje, že k takovému vysvětlení sáhl také Psystar, jenže ono spíše jde o to, že kvůli žalobě jeho stroje kupuje jenom málo zájemců (není divu, Apple žádá, aby byly staženy i již prodané klony) a příjmy z prodeje tak nepokrývají ani základní provozní náklady.

Slyšení u konkursního soudu 5. června by mohlo objasnit hodně věcí okolo Psystaru (právníci Applu si jistě nenechají takovou příležitost ujít), osobně však na spiknutí ze strany velkých firem příliš nevěřím, zdá se mně pravděpodobnější, že to byl spíše podnik několika nadšenců, kteří prostě zkusili prodávat klony Maců a nevyšlo jim to.

Případ Psystaru a jeho klonů se tak zřejmě blíží ke konci, vítězství Applu už vypadá téměř jisté, tím však jeho potíže s klony nekončí, v Německu a v Rusku to zdaleka tak snadné mít nebude.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: