Palm Pre se s Macy synchronizuje pomocí iTunes tak jako iPhone - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Palm Pre se s Macy synchronizuje pomocí iTunes tak jako iPhone

1. června 2009, 00.00 | První dostupné vzorky chystaného telefonu Palm Pre nabízejí přímou podporu pro synchronizaci se softwarem iTunes, na způsob přístrojů Applu.

Už brzy, 6. června, se začne prodávat chytrý telefon Palm Pre, mnohými považovaný za dosud nejvážnějšího konkurenta iPhonu.

Jistě se brzy objeví řada recenzí tohoto přístroje, značný rozruch ovšem již teď vyvolalo zjištění, že se Palm Pre umí synchronizovat přes iTunes stejně jako iPhone či iPody.

Oznámil to finanční časopis Fortune, podotýká, že to není zase tak úplně nová informace, protože zmínka o téhle možnosti se objevila už na lednovém veletrhu CES, ale teprve nedávno, s blížícím se zahájením prodeje, tomu začala věnovat větší pozornost technicky zaměřená média.

Synchronizace s iTunes přímo ve firmwaru Palmu Pre

Fortune uvádí, že stačí připojit Palm Pre k Macu a telefon se zcela hladce sesynchronizuje s iTunes, také obchod iTunes Store s ním zachází jako s iPhonem nebo iPodem, s jedinou výjimkou – Palm Pre si neporadí se staršími hudebními skladbami s DRM ochranou (ty ovšem jsou dnes již v menšině, protože Apple DRM ochranu opouští a ve své nabídce ponechal pouze ty chráněné skladby, u nichž vlastníci práv nepovolili distribuci bez ochrany proti kopírování).

Existují sice různá řešení třetích stran, jež dovolují, aby iTunes rozeznaly některé jiné přehrávače a další přístroje, včetně dřívějších modelů Palmu, avšak Palm Pre zřejmě příslušný programový kód obsahuje přímo ve svém firmwaru. A synchronizace s Macy je skutečně důsledná, funguje též s programem iPhoto. Pod Windows se pochopitelně také nabízí stejná synchronizace s iTunes.

„DVD Jon“ nabízí vysvětlení

Zástupci Palmu se při předvádění modelu Pre na konferenci D7: All Things Digital snažili vyhnout vysvětlení technických podrobností, jak takovéto synchronizace s iTunes dosáhli, jedno možné řešení zmiňuje server MacRumors. Cituje příspěvek na blogu Jona Johansena, podle něhož Palm Pre musí emulovat iPod, aby se s ním iTunes takto synchronizovaly, proto při dosavadním předvádění zobrazovaly iTunes hlášení „Syncing iPod“.

Johansen připomíná, že po připojení iPodu k USB portu PC se přenáší identifikátor výrobce, oznamující, že se jedná o přístroj Applu a identifikátor produktu určující konkrétní model iPodu. Tyto identifikátory zřejmě Palm Pre napodobuje a navíc musí reagovat na speciální USB příkazy, jimiž iTunes získávají informace o daném přístroji. A obdobně to probíhá na Macu. To ovšem zároveň znamená, že rozdíly v implementaci jsou takové, že Apple bude moci kompatibilitu Palmu Pre snadno zrušit v příští verzi iTunes.

Jon Johansen rozhodně je osobou, jež k tomu má co říci. Ano, jde o onoho slavného „DVD Jona“, který našel způsob prolomení CSS ochrany DVD (což mu přivodilo soudní oplétačky, z nichž však nakonec vyšel vítězně) a poté se začal věnovat prolamování DRM ochran (včetně ochrany FairPlay Applu) a mimo jiné se podílel na vzniku softwaru doubleTwist, alternativní synchronizační aplikace pro Macy a PC podporující skoro všechny myslitelné přenosné přístroje (pochopitelně se počítá i s podporou Palmu Pre).

Není nijak překvapivé, že s emulací iPodu přišel právě Palm, protože současný prezident Palmu, Jon Rubinstein, dlouho pracoval u Applu, sehrál hlavní roli při návrhu původního iPodu, a pak řadu let dohlížel na další vývoj těchto přehrávačů.

Jak odpoví Apple?

Teď jsou všichni přirozeně zvědaví na reakci Applu, až se začne Palm Pre prodávat (Apple zatím na dotazy k synchronizaci Palmu odpovídá, že nekomentuje pověsti a spekulace).

Objevily se dokonce úvahy, že by Apple mohl podniknout vůči Palmu právní kroky, poukazují na to, že při oznámení finančních výsledků letos v lednu provozní ředitel Tim Cook prohlásil, že Apple nestrpí, aby někdo těžil z jejich duševního vlastnictví, ovšem Palm přímo nejmenoval.

Řada analytiků považuje Palm za zatím nejvážnější hrozbu pro iPhone, protože nabízí podobnou technologii dotykové obrazovky a jeho operační systém webOS v některých ohledech překonává stávající iPhone OS X, hladká synchronizace s iTunes je v tomto přesvědčení samozřejmě dále utvrdila.

Ono to ale nejspíš zase až tak horké nebude. Jak již bylo řečeno výše, Applu pravděpodobně bude stačit provést drobné změny v nové verzi iTunes a bude po kompatibilitě, takže nemá příliš důvodů řešit tuhle věc soudní cestou.

Výsledek duelu Palm Pre versus iPhone je zatím nejistý

A o se týče Palmu Pre v roli „zabijáka iPhonu“, určitě by bylo předčasné vystavovat úmrtní oznámení. iPhony (a iPody touch) si už vytvořily ohromnou uživatelskou základnu a vznikla okolo nich rozsáhlá další infrastruktura (zejména App Store a spousta jeho aplikací), navíc lze předpokládat, že s firmwarem 3.0 a novým hardwarem, který snad již brzy přijde na trh, Apple náskok Palmu do značné míry srovná. Jasněji tudíž bude až poté, co se Palm začne Pre prodávat ve větším objemu a Apple uvede své očekávané novinky.

A je zde ještě jeden nezanedbatelný aspekt: Zatímco Apple rozhodně netrpí nedostatkem peněz, Palm v poslední době měl potíže vůbec přežít a na Palm Pre v podstatě vsadil svou existenci. Ano, je docela dobře možné, že ho tento přístroj opět vrátí na výsluní, ale pokud udělá nějakou větší chybu, bude to pro něj mít osudné následky (a z historie víme, že samotné technické kvality ještě nemusí zaručit úspěch na trhu). A tak až následující měsíce ukáží, jak soupeření Applu a Palmu na poli mobilních telefonů dopadne.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: