Nový americký výrobce klonů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Nový americký výrobce klonů

1. června 2009, 00.00 | Jen pár dní poté, co požádal o vyhlášení konkursu Psystar, se chystá začít klony Maců v USA prodávat nová firma Quo Computer.

Jedno mediálně velice vděčné téma představují klony Maců. Před několika dny požádal o vyhlášení konkursu floridský výrobce klonů Psystar, takže se zdálo, že na území Spojených států klony představují uzavřenou kapitolu a Apple se bude muset potýkat spíše s klony v jiných zemích, kde kvůli odlišné legislativě pro něj bude mnohem těžší dosáhnout zákazu instalace Mac OS X na jiný hardware než ten jeho.

Avšak „povstali noví bojovníci“, přesněji řečeno jeden, v USA se objevil další zájemce o prodej klonů Maců. Informuje o tom známé počítačové zpravodajství CNET News, zpravodajské servery věnující se Macům zatím v podstatě přebírají právě tenhle článek.

Quo Computer má smělé plány

Dnes, 1. června, plánuje otevřít svůj první kamenný obchod zcela neznámá firma Quo Computer. Už tím se liší od svých předchůdců, protože ti doposud prodávali výlučně na webu, tohle je poprvé, kdy výrobce klonů Maců chystá fyzickou prodejnu.

Zakladatel firmy Rashantha De Silva řekl CNET News, že se Quo Computer bude snažit svými produkty maximálně přiblížit Applu, hodlá napodobit co nejvíc z jeho počínání. Takže vedle samotných Maců bude kopírovat i jeho obchody Apple Store a další takové věci - skutečně zajímavé.

Lze si ovšem jen těžko představit, že by tohle chování nechalo Apple klidným, vzpomene-li si, jak tomu bylo s Psystarem, zdá se být žaloba prakticky jistá.

S tím počítá i De Silva, připouští, že je Apple nejspíš zažaluje. Připomíná však, že to, co Quo Computer, dělají i mnozí jiní, ale s odlišným přístupem, poznamenává, že se na trhu „Hackintoshů“ pohybují tisíce lidí, z nichž však mnozí vytvářejí špatné produkty. V takovém prostředí podle něj nikdo nezvítězí.

Quo Computer naopak chce prodávat kvalitní stroje – ovšem levnější než originály Applu, ty by měly nalákat zákazníky, jednu z jejich předností má tvořit právě prvotřídní zákaznická podpora (další věc, jíž se Apple chlubí). De Silva slibuje, že se zákaznická podpora Quo vyrovná podpoře Applu, což považuje za zvlášť důležité.

Počítače Quo se budou dodávat s předinstalovaným Mac OS X Leopard, při objednání stroje bude zákazník muset odsouhlasit licenci, než bude operační systém nainstalován. Jenže právě to asi bude předmětem žaloby Applu, který v licenčním ujednání s koncovým uživatelem (EULA) zakazuje instalaci Mac OS X na hardware nepocházející od něj, to také byl hlavní argument žaloby vůči Psystaru.

De Silvu to však neodrazuje, je odhodlán pokračovat. Pro začátek bude Quo Computer nabízet tři stolní stroje: modely Life Q, Pro Q a Max Q. Podrobnosti o jejich konfiguracích zatím nebyly zveřejněny, ale údajně se řídily podle odpovídajících konfigurací Maců. Dosud nejsou přesně stanoveny ani ceny, měly by však začínat pod 900 USD.

Nejprve se tedy budou prodávat stolní modely, ale podle De Silvy firma též uvažuje o tom, že bude později prodávat mediální server podobný Apple TV a menší počítač připomínající Mac mini, tyhle plány však dosud nebyly dohotoveny.

Quo Computer bude mít svůj kamenný obchod a webový systém pro objednávky z celého světa, kromě toho se chce angažovat také v místních komunitách a ve školách, De Silva mimo jiné doufá, že ve spolupráci se školními radami dostane své počítače do rukou dětí a učitelů.

Dá se čekat ostrá reakce Applu

De Silva, který používá Macy už od roku 1984, tedy od začátku, je přesvědčený, že klony Quo přispějí k tomu, aby více uživatelů PC přešlo k Macům, takže nakonec pomohou Applu zvětšit jeho tržní podíl, je ovšem nanejvýš nepravděpodobné, že by v Cupertinu sdíleli stejný názor.

Už brzy bychom se měli dozvědět další podrobnosti, dnes se otevře kamenný obchod Quo Computer v kalifornském městě Alhambra (jde o součást losangeleské sídelní aglomerace) a v průběhu tohoto týdne by se měl rozběhnout též firemní web (ten zatím obsahuje pouze nicneříkající reklamu).

Až se objeví více konkrétních údajů, bude možné nabídku Quo Computeru blíže posoudit, ovšem již teď samozřejmě podněcuje konspirační teorie, podle nichž jde o pouhý zastírací manévr na pomoc Psystaru. To by se mělo vyjasnit v následujících dnech, hodně bude záležet na reakci Applu, dá se však předpokládat, že jednáním této firmy nadšený nebude, takže zřejmě jedinou otázkou zůstává, kdy na ni podá žalobu. A jaký bude další vývoj, to dnes s jistotou nedokáže říci nikdo.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: