Macworld NY 2001: Keynote - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Macworld NY 2001: Keynote

19. července 2001, 00.00 | Tak jak je dobrým zvykem, i tentokrát na úvod vystoupil Steve Jobs, aby pohovořil k uživatelům. V rekordně dlouhém, dvouhodinovém vystoupení, předvedl mnoho zajímavých novinek - ale několik otázek nechal nezodpovězených. Na co se můžeme tešit?

K NewYorku se ve středu upíraly pohledy snad všech uživatelů Applu – co nás čeká, jaké nové počítače, jaké nové produkty? Dá se říct, že Jobsovi jeho strategie postihovat průniky informací docela vyšla – samozřejmě, že rámcové prvky jsou dané pevně, ale přesně se trefil málokdo – například LCD iMacy, které předpovídal skoro každý, ještě nějakou chvíli neuvidíme. Kupodivu jeden z obrázků nových G4 se nakonec ukázal jako pravý. Pojďme se ale nyní podívat podrobně na to, co bylo obsahem ústředního vystoupení Steva Jobse, které v podstatě otevřelo letošní Macworld Expo v NewYorku.

Apple Store

Na pódium Steve dorazil tak jako obvykle – džínách a černé mikyně – ale co jiného bychom mohli čekat, že. Nejprve se věnoval síti obchodů Apple Store – první dva byly otevřeny v polovině května, další čtyři jsou plánovány na srpen, a potom to asi půjde pěkně rychle – do konce roku má být po USA takovýchto obchodů 25. Zájem zákazníků o nákup v Apple Storech je prý „příšerný" – v tom dobrém slova smyslu pravděpodobně. V promítaném videu, které bylo částečně natočené ještě před otevřením pro vývojáře na konferenci WWDC, byl ukázán celý obchod, osobně se mi líbí Genius Bar, ve kterém znalec bude řešit technické problémy uživatelů – a pro případ nouze má za sebou velký červený telefon do Applu v Cuppertinu. Haló, Steve?
Druhá část videa byla z otevření Apple Storu – lidé čekali 3 hodiny na to, aby se dostali dovnitř. Zájem a bezmezné nadšení – Američané jsou prostě jako děti ;).

Mac OS X

Další, poměrně dlouhá část, byla věnovaná systému Mac OS X. Jobs konstatoval, že od zahájení prodeje systému uplynulo 116 dní, což je v podstatě jedna třetina z roku, který si Apple pro přechod na OS X vyhradil. Uvedl také, že v daný okamžik je k dispozici 1000 nativních aplikací pro OS X, a očekává se uvedení mnoha dalších v nejbližší době – podle výsledků průzkumu na WWDC v květnu tohoto roku hodlalo 29% vývojářů uvést nativní aplikaci do tří měsíců, dalších 55% vývojářů do 6 měsíců od konference – je pravda že mnoho vývojářů se rozhodlo uvést nové produkty právě na Macworldu, ale, jak se za chvíli dočtete, u snad ještě více vůbec netušíme, jak to bude. Jobs si totiž na pódium postupně pozval zástupce 10 společností, které mají dělat „skvělé aplikace" pro Mac OS X.

1) Microsoft: šéf jednotky Macintosh Bussines Unit předvedl Office pro OS X, konkrétně Word a Excel (hovořil o nich jako o „Office 10"). O Office pro OS X je již delší dobu známo, že je Microsoft bude prodávat jako samostatnou verzi, pro stávající majitele Office 2001 za 149 USD. Nedozvěděli jsme se žádné zásadní novinky, zda bude obsahovat nové funkce a podobně, pouze že bylo předěláno 700 tlačítek a mnoho dialogů, aby bylo rozhraní skvělé. A plovoucí paletky se objevují s „Genie" efektem, jako okna v Docku. Uvedení: později tento rok.

2) Adobe: Ted Alspach postupně v krátkosti předvedl tři aplikace – Illustrator (10), Indesign (2) a GoLive (6?) – Adobe na verzích pro OS X usilovně pracuje a dá se předpokládat, že právě tyto tři aplikace budou uvedeny na trh první, ještě letos. Stávající funkce zůstávají zachovány, přicházejí nové, lepší – například „rozřezání" obrázku pro webové stránky přímo v Illustratoru, s možnosti nastavení formátu a kvality pro každý „odřezek" zvlášť. Termín uvedení: pravděpodobně letos, nikdo nic nepotvrdí.

3) Quark: krátké demo Quarku 5, nic nového pod sluncem, vrstvy a tabulky fungují, snadné předělání do formátu na web také – prostě všechno je ideální. Termín uvedení: neznámý (poprvé se k podpoře OS X v Quarku přihlásili poměrně nedávno, viz. článek na Grafice), ale nejdříve někdy příští rok.

4) FileMaker: databáze FileMaker 5.5 už pro OS X je uvedená, na konci července se má začít prodávat FileMaker 5.5 Server, který je napsaný za použití Cocoa API.

5) Connectix: krátké a jasné vystoupení. Každý registrovaný uživatel Virtual PC 4 si od středy může zdarma stáhnout Test Drive (rozuměj vývojovou verzi) nového Virtual PC 4 pro Mac OS X. Paměťové nároky trošku vyrážejí dech – od 160 MB (pokud máte jen DOS) až po 320 MB (Windows 2000 a XP). Testovací verze přestane fungovat po 31. lednu 2002 – vývojáři si doufám jenom nechávají velkou rezervu. Ke stažení zde. (Mimochodem, další testovací verze aplikace pro kompatibilitu se světem PC je dostupná zdarma – Dave pro OS X, klient pro lokální sítě Microsoftu, je ke stažení na webu výrobce.)

6) IBM: předvedení systému pro ovládání počítače hlasem a také diktování. Prezentátor bez dotyku klávesnice spustil Mail, prohlédnul si video přiložené v mailové zprávě a nadiktoval odpověď. Pochopitelně velký potlesk, takové věci jsou vždy velmi impresivní. Uvidíme, jak funguje v praxi. K dispozici později tento rok.

7) WorldBook: multimediální encyklopedie, obsahující velké množství informací, obrázků, animací a zvukových a hudebních sekvencí. Již v prodeji.

8) Blizzard: ukázka z připravované hry Warcraft III – na trhu by se měla objevit ve stejné době jako PC verze. Prohlášení zástupce Blizzardu, že všechny jejich hry jsou dostupné i pro Maca, bylo provázené potleskem. Jobs následně okomentoval bitku, odehrávající se na počítači, jako souboj Microsoftu a AOL, který se odehraje příští rok.

9) Aspyr: producent her pro Maca. Krátká ukázka z Tony Hawk’s Pro Skater 2, ovšem i další hry jsou již pro OS X, například Tomb Raider Chronicles.

10) Alias|Wavefront: špičkový program pro 3D grafiku a animaci, používaný při výrobě mnoha filmů. Středou počínaje se začaly přijímat objednávky, uvedení na trh – tento rok.

Následně Jobs ohlásil jednu z prvních novinek Applu – novou verzi Mac OS X 10.1. Novinek je v systému relativně dost, v mnoha případech byl brán ohled na požadavky uživatelů: důraz byl kladen na zvýšení rychlosti, spouštění aplikací je poměrně bleskové (np. Internet Explorer se nyní spouští na 5 „bounců", tedy poskočení ikonky, nyní to bylo zhruba jedno „poskočení" ), stejně tak celková odezva systému a například zmenšování a zvětšování oken. Mezi další změny v uživatelském rozhraní patří například možnost nastavit, kde bude umístněný Dock (nahoře, vlevo, vpravo), už se nevypouštějí středy názvů souborů při zobrazování, Systém preferences jsou předělané a v určité podobě se reinkarnuje ControlStrip – některé funkce budou dostupné jako ikonky v menu. Zlepšení se dočká také síťování – je možné se připojovat k AppleShare serverům nejen přes TCP/IP, ale i po AppleTalku, a systém bude obsahovat zabudovaného Samba klienta a server – tedy podpora pro síťový protokol Microsoftu, a možnost se standardně připojovat k PC počítačům. Objeví se také přehrávač DVD a DiscBurner pro vypalování CD, lepší spolupráce s digitálními kamerami a fotoaparáty, systém se bude dodávat s popisem více než 200 tiskáren, k tomu ještě mnoho dalších novinek. Update bude pro uživatele Mac OS X zdarma, ale zde dobré zprávy končí a nastupuje ta horší – update bude dostupný až v září, do té doby nezbývá než skřípat zuby. V září budeme v „poločase" přechodu na OS X, to už by měl být v relativně použitelném stadiu. Teď ještě ty naše nabodeníčka vyřešit!
Při předvádění novinek v OS X 10.1 se Jobs zaseknul s digitálním foťákem – nebyl ho schopen zapnout, neboť došly baterie, tak musel snadnost přenosu fotografií po USB předvádět dodatečně.

Hardware

Poté se konečně dostal k hardware. Začal krátkou rekapitulací a pochválením přenosných počítačů – iBooků se za dva měsíce prodalo 182 000, což je v oblasti přenosných počítačů u Applu rekord. Kdo čekal nové modely TiBooku, či barevné iBooky, byl zklamán – vše při starém. Dočkali jsme se však nových iMaců a PowerMaců G4 v „titaniovém" provedení. O nových modelech se dočtete v samostatném článku, takže se budeme věnovat dalšímu obsahu keynote.

Steve si na pódium pozval marketingového šéfa Applu Phila Shillera a společně, pomocí nového PowerMaca G4 867 MHz „upekli" Pentium 4 na frekvenci 1,7 GHz. Předvedli dva reálné testy, jeden založený na aplikaci Media Cleaner 5, při převodu videa z NTSC do formátu Sorenson 3 byl PowerMac skoro 2x rychlejší, při testu v Photoshopu (skript, který vytvářel kompozici, skládající se z mnoha obrázků a efektů) byl Mac opět výrazně rychlejší – celkově byl PowerMac G4/867 MHz oproti počítači s Pentiem 4/1,7 GHz rychlejší o 83%.

Následovalo krátké vysvětlení, co se nazývá jako „mýtus megahertzů". Procesory PowerPC jsou díky lepší architektuře efektivnější a proto výkonnější i při nižším taktu, než procesory Intel. To je samozřejmě hodně velké zestručnění, každopádně výsledky testů byly natolik impresivní, že by stálo za to se je pokusit zopakovat v redakčních podmínkách.

iDVD 2

Nakonec nenásledovalo ono populární „oh, and one more thing", Jobs místo toho předvedl další chystanou novinku, iDVD 2. Vzhledem k ohromnému rozmachu DVD v USA, kde by do konce roku mělo být 25 milionů přehrávačů, a vzhledem k tomu, že se nyní budou dodávat SuperDrive mechaniky, schopné vypalovat DVD, ve větším množství počítačů, klade Apple ještě větší důraz na snadnou tvorbu DVD. IDVD 2 obsahuje několik důležitých novinek: tvorba menu s videoelementy, nejen statickými obrázky, možnost přehrávání hudby „na pozadí" při zobrazení menu nebo obrázků, kódování videosekvencí do MPEG2 na pozadí – díky multithreadingu v Mac OS X bude program využívat volný čas procesoru, aniž by tím byl uživatel jakkoliv omezován, a také byla prodloužena maximální délka videosekvencí na jedno DVD – 90 minut oproti 60 minutám ve stávající verzi iDVD. Nová verze iDVD by měla být dostupná v září, upgrade bude dostupný zdarma pro stávající uživatele. Podle Jobse je iDVD 2 nástroj, který umožní tvořit DVD disky v hollywoodské kvalitě běžným kancelářským nebo domácím uživatelům.
Jelikož Apple klade na snadnou tvorbu DVD velký důraz, poběží také nová televizní reklama, kterou Jobs divákům pochopitelně předvedl.

Na závěr Jobs zkonstatoval, že v daném roce Appple uvedl „tuny" důležitých produktů – Mac OS X, TiBook, nový iBook, nové G4 se SuperDrivem, iTunes, iDVD. Poté také vyzval návštěvníky, aby potleskem poděkovali všem pracovníkům Applu a také jejich rodinám, které je díky přesčasovým hodinám moc nevídají doma.

Keynote již takřka tradičně nesplnil očekávání uživatelů, kteří vždy čekají víc, nekonalo se ani žádné nepředvídané překvapení – těšme se na nové produkty a na novou verzi Mac OS X 10.1 – snad už bude tento systém rozumě použitelný pro běžnou práci.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: