Macintosh oslavil 25 let - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Macintosh oslavil 25 let

26. ledna 2009, 00.00 | V sobotu uplynulo 25 let od uvedení prvního Macintoshe, Apple to však nijak neslaví.

Tuto sobotu uběhlo již plných 25 let od uvedení prvního Macintoshe. Z hlediska historie techniky se jedná o nepochybně významné výročí, ovšem samotný Apple ho nijak neslaví, na jeho webu o tom nenajdete ani zmínku. (Zpravodajské servery zabývající se Applem a Macy tuto událost samozřejmě zmiňují a některé americké firmy prodávající Macy a související produkty připravily různé akce k téhle příležitosti.)

Takovýto nesentimentální přístup k vlastní historii zavedl právě Steve Jobs, který před 25 let představil první Macintosh, soudě podle dosavadních výsledků firmy (viz třeba minulý týden oznámené finanční výsledky za minulé čtvrtletí) se docela vyplácí. A tak i já zde tohle výročí připomenu pouze stručně několika odkazy.

12mm26012009f.jpg

Dvacátého výročí uvedení Macintoshe vzpomněl na MůjMacu Martin Lér a k jeho článku ani dnes není třeba mnoho dodávat (mimochodem, také tenkrát výročí připadlo na sobotu, 24. ledna 1984 ovšem bylo úterý). Jistě, během pěti let, jež nás dělí od té doby, se mnohé změnilo (kdo by si tehdy pomyslel, že Macy začnou používat procesory Intelu a Apple se stane významným výrobcem mobilních telefonů), ale základní kurs firmy nastolený Stevem Jobsem zůstává stejný (bez ohledu na to, jak se bude vyvíjet Jobsův zdravotní stav a zda a kdy se vrátí k přímé účasti na řízení Applu) a Macy nadále charakterizuje (přes všechny změny hardwaru) především Mac OS X.

Chcete-li si připomenout historii vývoje Macintoshe a posléze Maců, docela podrobný přehled (a řadu odkazů na další zdroje) nabízí anglická verze Wikipedie. Jak jsem už uvedl, Apple v poslední době svá významná výročí nijak zvlášť neslaví, možná je to však dobře, někteří z našich čtenářů si nejspíš ještě pamatují na Twentieth Anniversary Macintosh vyrobený u příležitosti 20 let existence Applu v roce 1997, který svou počáteční cenou (posléze rychle snižovanou) a nevyrovnaným vybavením vzbudil značné rozpaky.

14mm26012009f.jpg

S uvedením Macintoshe samozřejmě souvisí i slavná reklama parafrázující Orwellův román 1984, připomenout si ji můžete na YouTube (MůjMac se jí podrobněji zabýval tady). A na YouTube najdete také záznam, jak Steve Jobs předvádí v roce 1984 první Macintosh publiku (Jobs tehdy přirozeně byl mnohem mladší, ale základní charakteristiky jeho vystoupení se dodnes příliš nezměnily a reakce diváků byly tenkrát ještě prudší než dnes).

15mm26012009f.jpg

Dvacet pět let je hodně dlouhá doba, přesto někteří z nás (včetně autora článku) již tehdy byli nějakou dobu na světě, avšak přes filtr železné opony jsme takové události, jakou bylo uvedení prvního Macintoshe, příliš nevnímali, mnozí jsme se sice o počítače zajímali už tenkrát, jenže nám byly většinou dostupné pouze osmibitové stroje a vzhledem k poměrům panujícím v Československu roku 1984 nebylo snadné dostat se ani k těm.

Věřím, že četní naši čtenáři jsou rovněž pamětníky oněch časných dob a uvítám, pokud v diskusi připojí své vzpomínky.

13mm26012009f.jpg

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: