Jobsův proslov na konferenci WWDC 2007 (12.6.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Jobsův proslov na konferenci WWDC 2007 (12.6.07)

12. června 2007, 06.00 | Velice očekávaný proslov Steva Jobse na vývojářské konferenci mnohé zklamal, nedočkali jsme se žádných hardwarových novinek a představená softwarová překvapení také zřejmě nevzbudí jednoznačnou odezvu.

A máme to za sebou, Steve Jobs na vývojářské konferenci WWDC 2007 přednesl svůj úvodní proslov. Očekávalo se od něj ledacos, a tak ho sledovala řada médií.

Použité informační zdroje

Přepis Jobsova proslovu přineslo hned několik webů, z jejich informací čerpám pro tento článek. Asi nejpodrobnější přepis doplněný celkem kvalitními fotografiemi poskytuje Engadget, přehledné shrnutí obsahu proslovu předkládá Macworld a se svým zpravodajstvím přisel také News.com.

Z toho všeho se pokusím sestavit český přepis proslovu. Abych vás nenapínal, hned na počátku prozradím, že žádného nového hardwaru jsme se nedočkali. Celý proslov se týkal pouze softwaru a Jobs sice představil některá softwarová překvapení, ta se však asi dočkají dosti smíšené odezvy. A nyní již tedy k vlastnímu proslovu.

Zahájení

Celou vývojářskou konferenci, jež probíhá až do pátku v San Franciscu v kongresovém centru Moscone West, zahájil právě Jobův proslov, ten začal v 10:00 místního času (tedy 19:00 našeho času) a trval necelých 90 minut.

Akci zahájilo promítání videoklipu, v němž se objevil John Hodgman, hrající PC ve známých reklamách, oblečený jako Steve Jobs. Hodgman přišel se zdrcující zprávou: „Letos mám velké zprávy, chci, aby to slyšel celý svět – končím. A co víc, zavírám celý Apple. Vím, že to přichází jako překvapení, ale nemám na výběr – Visty se prodaly desítky tuctů kopií… A pak tu mám zabijáka mého iPodu, Zune. Podívejte se na to děťátko. Hnědé!”

„Jistě budete souhlasit, že pro Apple přišel čas vyvěsit bílou vlajku,” pokračoval Hodgman. Nato se objevil Justin Long, hrající v reklamách Maca a sdělil Hodgmanovi, že on není Steve Jobs. „Máš pravdu”, odpověděl Hodgman, „Já jsem Phil Schiller.”

(„Zavírání Applu“ bylo nepochybně narážkou na rady Michaela Della, co se má dělat s Applem, z roku 1997, kdy to s ním ovšem vypadalo opravdu špatně).

Po přehrání tohoto videa na pódium přišel pravý Steve Jobs a zářil spokojeností. Přivítal diváky na největší konferenci WWDC v historii Applu. S potěšením oznámil, že mají přes 5 tisíc návštěvníků a ve výčtech pokračoval. Síť vývojářů Applu tvoří přes 950000 členů. Vývojářské společenství je zdravé a rychle roste. Na samotné konferenci je pro ně přichystána spousta skvělých věcí – 159 sezení, 94 laboratorních ukázek, na místě se nachází celkem 1200 inženýrů Applu.

Chvála Intelu

Poté Jobs připomněl, že loňská WWDC se zaměřila hlavně na přechod na mikroprocesory Intelu.

„Tento přechod jsme provedli úspěšně a každý odvedl ohromnou práci”, řekl a zahrnul do toho též inženýry Applu a vývojáře přítomné na letošní konferenci. Potom Jobs přivítal na pódiu generálního ředitele Intelu Paula Otelliniho.

Poděkoval Otellinimu a Intelu za dobře odvedenou práci a vyjádřil lidem z Intelu uznání za pomoc při přechodu. Pak přišel s omluvou, „Paule, u Applu moc nejsme na ceny, takže nemáme nic skutečně standardního, a tak jsem požádal Jonnyho Iva, aby pro tebe něco vyrobil. Vyjadřuje to naše upřímné díky”. A předal Otellinimu pamětní disk vyrobený z leštěné nerezové oceli. Otellini mnohoslovně děkoval a prohlásil, že spolupracovat s Applem byla jedna z největších věcí, jaká se mu v jeho kariéře přihodila.

Komentář autora: Šlo samozřejmě hlavně o vyměňování obvyklých zdvořilostí, ale současné úspěchy Maců, přinejmenším v USA, z velké části způsobil právě přechod na Intel, ať se nám to líbí nebo ne.

Herní novinky

Potom Jobs představil Binga Gordona, spoluzakladatele a kreativního ředitele Electronic Arts, jednoho z největších vydavatelů počítačových her na světě.

Gordon se rozpovídal, „Mám dvě dcery, žijí na svém MacBooku. Mám přátele v oboru, co žijí na OS X. Náš technický ředitel v EA žije na Macu a vidíme, jak technici EA přecházejí k Macu v celých houfech. A co chtějí, vedle Cinema Displaye? Chtějí zajít do obchodů Applu a vidět tam hry EA. A to je to, co uděláme.”

Gordon prohlásil, že EA od příštího měsíce začne na trh dodávat „čtyři ze svých největších titulů”: Command and Conquer 3, Battlefield 2142, Need for Speed Carbon a Harry Potter and the Order of the Phoenix.

A to není vše, v srpnu počne EA dodávat pro Mac své sportovní hry, začne to současným uvedením her Madden 08 a Tiger Woods PGA Tour 08.

Tím herní novinky neskončily, Jobs představil další významnou postavu z oboru her – John Carmacka, majitele a generálního ředitele id Softwaru, firmy, od níž pocházejí takové hry jako Quake a Doom.

Carmack předvedl obecenstvu ukázku nového herního 3D prostředí, na němž id Software v tajnosti pracuje již několik let a které může běžet i pod Mac OS X. Pracovní název zní „iD Tech 5”, je to celý svět s jedinečnými texturami, předvedená ukázka jich má na 20 GB. A lze s nimi dělat všechno možné, třeba měnit barvu vrcholků hor, aniž by to mělo vliv na vlastní hru. Toto prostředí hodlá id Software představit na výstavě E3 pro Mac, PC, PS3 a Xbox a prý tam pro Macy oznámí ještě něco dalšího.

Komentář autora: Vývoj her přímo pro Mac OS X znamená uznání Maců jako nepominutelné platformy a další vývoj v této oblasti jistě bude zajímavý.

Novinky Leoparda

Po herních novinkách Jobs vyzval „Teď přejděme k našim velkým kočkám”, s narážkou na kódová jména verzí Mac OS X, odvozovaná od velkých kočkovitých šelem ( Mac OS X 10.4 „Tiger” a Mac OS X 10.5 „Leopard” u posledních verzí).

Současná verze, Tiger, je podle něj neúspěšnější verzí v historii Applu. V současné době má Mac OS X 22 milionů aktivních uživatelů – a z nich dvě třetiny užívají Tiger. To je podle Jobse bezpříkladné. Dalších 23 procent pracuje pod Pantherem a pouze 10 procent na starších verzích. V počítačovém průmyslu bezpříkladná situace, jež velice usnadňuje vývoj softwaru, podle Jobsových slov.

A pokračoval tím, že dnes Apple jde za Tiger a poskytne pohled na konečný vzhled Leoparda předtím, než se začne v říjnu prodávat. Leopard se chystá nastavit ještě vyšší laťku. Poslední velkou verzí byl Tiger na Intelu v lednu 2006. Leopard je šestá velká verze OS X, přináší 300 nových vlastností a Jobs předvedl 10 z nich.

První novou vlastnost, dosud nepředvedenou, tvoří nová pracovní plocha. Zmizel modrý vzor, v ukázce ho nahradila zelená orosená tráva. Hlavně však obsahuje novou lištu menu, jež se přizpůsobí tomu, co dáte na pozadí. Nový je též dok a přibyl nový prvek, co pomáhá udělat si pořádek na ploše - Stacks (česky asi „štůsky”, jde o metaforu napodobující skládání papírů na sebe). Umožňují najednou zobrazit obsah složky vložené do doku, ikony v ní obsažené se roztáhnou vějířovitě nebo utvoří mřížku nad dokem.

K doku byla přidána také nová složka (Stack) nazvaná Downloads (stažení). Jobs podotkl, že uživatelé své plochy zanášejí hlavně tím, že k nim přidávají stažené sobory – tohle pomůže udržet si pořádek. A Stacks se dají využít i jako spouštěč aplikací. Stačí přetáhnout do doku složku Applications a při klepnutí na její ikonu v doku se objeví průsvitné okno s ikonami všech aplikací. Nová plocha hojně využívá průsvitnosti a dalších grafických efektů.

Druhá novinka: Leopard má nový Finder. Spotlight nyní dokáže prohledávat i ostatní Macy a servery v síti. Nový postranní panel byl zpřehledněn, zařízení, sdílené položky a podobně se teď sdružují do skupin. Klepnutí na sdílenou položku umožňuje pohybovat se po počítačích v síti stejně jako po lokálním stroji. Platí to i o počítačích s Windows, lze si takto s nimi vyměňovat soubory. Nový Finder se zaměřuje hlavně na vyhledávání, nyní se z něj dají hledat dokumenty i na počítačích v lokální síti.

Jste-li předplatiteli služby .Mac, nabízí se vám nová funkce „Back to My Mac” (Zpět k mému Macu), jež dovoluje sdílet počítače a soubory i tehdy, pokud nejsou v lokální síti. Tato funkce řekne službě .Mac, jaká je lokální IP adresa vašeho Maca, takže budete-li třeba na cestě s notebookem, lze takto zřídit zabezpečené spojení s vaším domácím Macem a přistupovat na soubory v něm.

Finder nyní rovněž nabízí Cover Flow, funkci známou z iTunes, která dovoluje prohlížet obsah oken Finderu stejně jako se prohlížejí alba v iTunes. Aplikace se zobrazují jako velké ikony a lze takto přehrávat i QuickTime filmy.

Třetí novinku tvoří funkce Quick Look, umožňující zobrazovat okamžité náhledy souborů, aniž by se otevíraly odpovídající aplikace. Staví na architektuře zásuvných modulů, takže se dá rozšiřovat o podporu dalších typů souborů, v současnosti umí zobrazovat náhledy textu, obrázků, filmů, PDF souborů a dokumentů Wordu a Excelu. Při předvádění Jobs našel soubor – upoutávku na chystaný animovaný film „Ratatouille.” Stiskem mezerníku spustil jeho přehrávání.

Čtvrtá novinka spočívá v tom, že je Leopard plně 64bitový. Jobs prohlásil „Leopard je 64bitový odshora dolů. Je to poprvé, kdy se 64bitové zpracování stane hlavním proudem v počítačovém světě.” To znamená, že 64bitové budou nejenom unixové základy systému, ale i Cocoa. Jedna verze Leoparda bude zpracovávat 32bitové a 64bitové aplikace vedle sebe. Jestliže napíšete 64bitovou aplikaci, Apple vám zaručí, že bude pracovat na všech kopiích Leoparda, protože samostatná 32bitová verze systému se vůbec neplánuje.

Aby předvedl schopnosti 64bitového systému, nahrál Jobs obrovskou fotografii kongresové knihovny – o velikosti 4 GB – do ukázkové aplikace, jež udávala vytížení procesoru a přístupy k disku. Jedna verze běžela ve 32bitovém, druhá v 64bitovém režimu. Při použití filtrů na fotografii potřebovala 32bitová verze 81 sekund, přitom často přistupovala k disku. Naopak 64bitová verze dokázala nahrát všechno do paměti a skončila za 28,48 sekundy.

Jobs k tomu podotkl, „Vidíme skutečnou potřebu pro 64 bitů nejenom ve vědeckotechnických výpočtech, ale slyšíme o nich víc a víc v profesionální umělecké tvorbě, ať už je to animace nebo trh špičkového využití Photoshopu. A nezapomeňte prosím, že skoro každý počítač, co dodáváme, zvládá 64 bitů.” (V této souvislosti vystává otázka, co bude s Macy mini, jejichž procesory zatím 64bitové zpracování nepodporují.)

Pátou novinku představuje Core Animation (viz též zde), umožňující vývojářům rozsáhlé využití animací prostým zavoláním systémových funkcí. Jobs to nazval automatickými animacemi, navíc takto automaticky získáte akceleraci ze strany grafického procesoru, protože tu Core Animation zahrnuje. Jako ukázku předvedl aplikaci zobrazující stovky živých videí uspořádaných do mřížky (na způsob úvodní obrazovky Apple TV), v nichž se dalo hledat podle klíčových slov.

Šestá novinka – Boot Camp. Jobs ho označil za „opravdu úžasný”, připomněl, že od uvedení před více než rokem bylo staženo přes 2,5 milionu kopií beta verze. V Leopardu bude Boot Camp integrovaný a umožní provozovat Windows XP a Vistu jejich plnou rychlostí.

Implementace Boot Campu v Leopardu už obsahuje všechny potřebné ovladače pro Windows, takže odpadá vypalování CD s ovladači a jejich následná instalace.

A zároveň Jobs prohlásil Boot Camp za „skvělý doplněk” virtualizačního softwaru třetích stran, řekl, že „existují tři skvělé způsoby provozování Windows na Macu.” Tím myslel Boot Camp, Parallels Desktop a také VMware Fusion a přislíbil, že Apple bude Parallels a VMware pomáhat tak, jak jen bude moci. Jinými slovy, žádná vlastní virtualizace Applu se nekoná, vše nadále nechá na třetích stranách, novinku představuje uznání VMware za dalšího partnera v oblasti virtualizace.

Jako sedmou novinku zmínil Jobs Spaces, technologii virtuálních ploch předvedenou už na konferenci WWDC 2006, jež se mezím příliš nezměnila. Podle Jobse dovoluje sdružovat aplikace do „prostorů aplikací” ve čtyřech rozích obrazovky, aby usnadnila nalezení určité aplikace, jestliže jich máte otevřeno hodně najednou. (Více se o tom lze dozvědět třeba tady.)

Osmou novinkou byl modernizovaný Dashboard. Zaveden byl již v Tigeru, od té doby vzniklo přes 3000 widgetů, Jobs přiznal, že je sám hodně používá. Apple nyní přidal nový widget, jímž se dají vyhledávat programy (amerických) kin, ve spojení s webovými službami přes něj lze objednat i vstupenky.

A v Leopardu si navíc můžete vytvořit vlastní widget funkcí „WebClip”, jež funguje jako „nůžky”, které vystřihnou část webové stránky a změní ji ve standardní widget Dashboardu. Jobs to předvedl na webu Rotten Tomatoes, zveřejňujícím kritiky fillmů. Vytvořený widget bude automaticky přinášet kritiky nových filmů. (Tohle ovšem Jobs předváděl již na loňské WWDC).

A jsme u čísla devět. To tvoří iChat, v Leopardu výrazně přepracovaný, počínaje vyšší kvalitou zvuku díky doplnění kodeku AAC-LD (Low Delay – nízké zpoždění). Byly přidány do karet rozdělené konverzace a iChat Theater umožňuje uživatelům účastnícím se videokonference, aby si vzájemně zobrazovali obrazové prezentace a jiná bohatá média. Také můžete za sebe přidat během konference pozadí, k vytvoření zajímavých efektů. A cokoli, co pracuje s funkcí QuickLook, bude pracovat i s iChat Theaterem.

Jobs možnosti nového iChatu předvedl ve videorozhovoru s viceprezidentem Applu pro globální marketing produktů Philem Shillerem, během živé konverzace na něj použil efekty programu Photo Booth, obrátil ho vzhůru nohama, přepnul ho do režimu, kdy vypadal jako komunikační hologram ze Star Wars a nakonec si trochu zažertoval na účet Microsoftu. Vložil Shillerova ústa do fotografie Steva Ballmera a nechal ho říci „Miluji své Macy” a pak vypláznout jazyk.

Jako poslední, desátou novinku Leoparda, předvedl Jobs Time Machine, technologii automatického zálohování. „Všichni chodíme po časovaných pumách”, řekl k tomu. „Zakládáme informace, omylem je mažeme nebo něco ještě horšího. Chceme řešit tyto problémy tak prostým způsobem, že to bude každý skutečně používat.”

S Time Machine stisknete jedno tlačítko a to automaticky zazálohuje všechno, buď na lokální disk, nebo na síťový server, přes kabel či bezdrátově – takže můžete například použít disk připojený k AirPort Extreme Base Station.

S pomocí vyhledávacích možností Spotlightu lze „hledat zpátky v čase” ztracené soubory. Funkcí QuickLook se podíváte na náhled souboru, abyste se ujistili, že to skutečně je to, co chcete a obnovíte ho jedním stiskem, nebo obnovíte celý Mac. Apple si klade za cíl, aby toto zálohování bylo tak prosté a automatické, že se bude skutečně využívat.

To bylo tedy deset novinek z celých 300. Všichni vývojáři účastníci se konference měli včera dostat kopii beta verze Leoparda, aby se podívali na ty zbylé.

Nakonec si Jobs opět zažertoval na úkor Microsoftu: „Máme základní verzi, jež bude stát 129 USD. Máme verzi Premium, bude stát 129 USD. Máme podnikovou verzi, za 129 USD. Máme verzi pro velké podniky, za 129 USD. A máme verzi Ultimate, nahážeme do ní všechno, dělá to 129 USD. Myslíme si, že většina lidí koupí verzi Ultimate.”

Komentář autora: Novinky předvedené Jobsem byly z velké části zajímavé, avšak prakticky vůbec se neshodovaly s tím, co se čekalo. Určitě se o nich bude hodně diskutovat, celkově však lze jen těžko mluvit o něčem skutečně převratném. Ostatně část nových funkcí předváděl Jobs už vloni.

Boot Camp rovněž nepřinesl žádné překvapení a pověsti o integraci virtualizace do Leoparda se ukázaly jako pouhé zbožné přání. Za novinku lze považovat snad jen to, že Jobs nyní zmiňoval Desktop i Fusion jako rovnocenná řešení.

Zřejmě největší překvapení představuje to, že vůbec nepadla zmínka o souborovém systému ZFS, ačkoli o tom mluvil nejvyšší představitel Sunu. Tato záležitost zřejmě ještě bude mít nějakou dohru, uvidíme, zda se na konferenci nějaké zmínky o ZFS přece jen neobjeví.

Ještě jedna věc

Po představování Leoparda pak Jobs pronesl dlouho očekávanou větu „Ale je tu ještě jedna věc …”.

A pokračoval : „Jednou z věcí, o nichž jsme dnes nemluvili, je Safari. Nyní existuje přes 18 milionů uživatelů Safari. A podíváte-li se na tržní podíl Safari, vyšplhal z 0 na 5 procent po celém Internetu.”

Při srovnání poměrných tržních podílů s ostatními prohlížeči obsazuje Safari slušné třetí místo, za Microsoft Internet Explorerem (78 procent) a Firefoxem (15 procent), podíly ostatních prohlížečů se odhadují na 2 procenta. Apple doufá, že se podíl Safari dramaticky zvýší, uvedl Jobs. Podíl na trhu Maců je skvělý, ale chtějí růst dál, a proto musí vytvořit verzi Safari pro Windows. A přesně to udělali, Jobs poznamenal, že zkušenosti k tomuto kroku získali při psaní iTunes pro Windows.

Nové Safari 3 pracuje pod Mac OS X, Windows XP a Windows Vista. Podle Jobse jde o nejnovátorštější prohlížeč, který navíc pracuje velmi rychle. Předložil výsledky benchmarkových testů iBench, podle nichž je Safari dvakrát rychlejší než IE7 a 1,6krát než Firefox 2. „Takže tady máme nejnovátorštější prohlížeč na světě a nejrychlejší prohlížeč pro Windows,” pochlubil se Jobs.

Při předvádění Safari Jobs přepnul do okna Windows XP, což neopomněl komentovat slovy „To je divné” a ukazoval, jak je nový prohlížeč rychlý na řadě různých webů.

Safari 3 používá záložky (nebo, chcete-li, panely), ty lze mezi sebou přemisťovat, případně se dá záložka vytáhnout do samostatného okna. Prohlížeč také integruje vyhledávání Googlu a Yahoo.

Co se týče distribuce nového Safari, Jobs připomněl, že už bylo staženo 500 milionů kopií iTunes pro Windows, a tak se od včerejška nabízí veřejná beta verze nového prohlížeče na webu Applu. Jobs uvedl, že budou tři verze Safari, pro Mac OS X, pro Windows XP a pro Vistu, ale stránka pro stažení uvádí společnou verzi pro Windows XP i Vistu, můžete se rozhodnout, zda si stáhnete jenom prohlížeč nebo současně i QuickTime.

Komentář autora: Tvrzení Jobse, že Safari je nejmodernější webový prohlížeč a nejrychlejší pod Windows, jistě vyvolají mnoho polemik, marketingová nadsázka je z nich jasně cítit. Nějaké uživatele asi Safari pod Windows získá, nedomnívám se však, že to bude nějak významný podíl. Ostatně, uvedení Safari pro Windows může mít ve skutečnosti zcela jiný účel, o tom však až níže.

Jedna poslední věc

Když už zbývala jen asi čtvrthodina do konce, pronesl Jobs následující větu: „Takže to máme Leoparda, Safari pod Windows … ale mám tu jednu poslední věc ... a tou je samozřejmě iPhone. iPhone se začne dodávat 29. června, to je pouhých 18 dní ode dneška. Věřím, že do prodeje půjde v 6 hodin večer … ale co vývojáři?“

Jobs zopakoval svá dřívější prohlášení, že se snažili přijít s řešením, jež rozšíří možnosti iPhonu tím, že dovolí vývojářům psát pro něj aplikace, přesto však uchová iPhone spolehlivý a bezpečný. Podle něj Apple přišel s velice příjemným řešením.

Jobs připomněl, že na iPhonu běží plná verze Safari, takže použití technologií ve stylu „Webu 2.0” a AJAX aplikací dovolí vývojářům vytvářet obsah, který vypadá a chová se jako běžné aplikace.

Tyto aplikace ovšem umí vytočit hovor, mohou odeslat zprávu elektronické pošty či vyhledat místo v Google Maps, zdůraznil Jobs. Navíc bude jejich distribuce velice snadná, stačí je umístit na server. Aktualizaci obstará aktualizace na serveru. Budou bezpečné a na iPhonu poběží v „sandboxu” (vyhrazené oblasti paměti). A co je nejlepší, není zde žádná vývojová sada. Vše, co potřebujete, už máte, jestliže víte, jak psát webové aplikace s použitím stávajících standardů. Jobs připomněl, že dnes takto tvoří aplikace i velké firmy jako Salesforce nebo Google.

Na pódium přišel viceprezident Applu pro software iPhonu Scott Forstall a předvedl to na adresářové aplikaci, jejíž příprava podle jeho slov zabrala méně než jeden člověkoměsíc, prý ji tvoří necelých 600 řádek kódu. Dotaz v Safari vrátil kartu ve stylu adresáře a nalezenému člověku se dalo zavolat nebo poslat poštu pomocí služeb iPhonu.

Tyto aplikace totiž ví, že pracují na telefonu, takže klepnutím na telefonní číslo spustíte jeho vytáčení. Klepnutí na adresu elektronické pošty otevře okno poštovního klienta. Poklepání na fyzickou adresu vás přenese do mapové aplikace Googlu.

Všechno to jsou webové aplikace běžící v Safari, ale podle ukázek půjde zařídit, aby vypadaly jako vlastní aplikace iPhonu se všemi efekty.

A tím celý proslov skončil, Steve Jobs se rozloučil s posluchači a odešel.

Komentář autora: Řešení, jež Apple pro vývoj aplikací na iPhonu zvolil, asi vyvolá hodně sporů, svou logiku však nesporně má. Webové aplikace jsou dnes v módě a vývojářů po ně jistě nebude nedostatek. Navíc se není třeba učit nic nového. Kdyby iPhone nabízel vlastní vývojovou sadu, určitě by nezískal tolik zájemců jako s tímto řešením. Hodně bude ovšem záležet na výkonu takto připravovaných aplikací. A v této souvislosti dává smysl též uvedení Safari pro Windows. Z odhalených informací se zdá, že oním vývojovým prostředím pro iPhone bude vlastně Safari. A když bude dostupné i pro Windows, podstatně se rozšíří potenciální vývojářská základna. Koncem června zjistíme, zda to funguje v praxi.

Shrnutí

Vzhledem k tomu, jaká očekávání Jobsův proslov provázela, asi ho většina zájemců bude považovat za zklamání. Neobjevila se žádná hardwarová novinka, ovšem ono se to tak trochu dalo čekat, Apple zřejmě nechce odvracet pozornost od iPhonu. Novinky Leoparda byly nepochybně zajímavé, avšak žádná revoluce se nekonala. Nelze ovšem vyloučit, že některé prvky Leoparda doceníme až časem, ostatně vývojáři, kteří si odnesou beta verzi, jistě začnou zkoumat všechny možnosti, do října se tak ještě může ledacos objevit.

Safari pro Windows asi u mnohých vzbudí rozpaky, osobně se však domnívám, že souvisí spíše s iPhonem. Zvolené řešení tvorby aplikací pro iPhone možná působí překvapivě, ale celkem dává smysl. Vývojáři se nemusí učit nic nového a iPhone se „zadarmo“ sveze s větším trendem. Bude sice velice záležet na výkonu těchto aplikací v praxi, ale bude-li přijatelný, mohlo by to znamenat přelom v programování mobilních zařízení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: